Иш ставкаси меҳнат шартлари тоифасига киради.
Меҳнат кодексининг 134-моддасига асосан меҳнат шартлари деганда иш берувчи билан тузилган меҳнат шартномасига мувофиқ ходимнинг меҳнат фаолияти амалга ошириладиган ижтимоий ва ишлаб чиқариш омилларининг мажмуи тушунилади.
Бунда ушбу кодекс 135-моддасига асосан меҳнат шартлари меҳнат тўғрисидаги қонунчиликда, меҳнат ҳақидаги бошқа ҳуқуқий ҳужжатларда, шунингдек меҳнат шартномаси тарафларининг келишувида белгиланади.
Мана шу қоидага кўра иш берувчи ҳам иш ҳақи билан боғлиқ шартни бир томонлама ўзгартириши мумкин бўлмайди.

Ставка труда относится к категории условий труда.
Согласно статье 134 Трудового кодекса, под условиями труда понимается совокупность социальных и производственных факторов, при которых осуществляется трудовая деятельность работника в соответствии с заключенным с работодателем трудовым договором.
При этом на основании статьи 135 настоящего Кодекса условия труда определяются трудовым законодательством, иными правовыми актами о труде, а также соглашением сторон трудового договора.
Согласно этому правилу работодатель также не может односторонне изменить условие, связанное с заработной платой.