Молиявий мустақиллик берилган олий таълим ташкилотида GPA кўрсаткичи 3,3 дан 4 гача бўлган белгиланган тоифадаги талабаларга навбатдаги ўқув йили учун олий таълим ташкилоти гранти тақдим этилади.
Бунда молиявий мустақиллик берилган олий таълим ташкилотлари ҳар йили ўзларининг бюджетдан ташқари маблағлари ҳисобидан 1 млрд сўмгача бўлган миқдорда олий таълим ташкилоти грантини тақдим этади.
Бунда олий таълим ташкилоти гранти тақдим этилган талабанинг GPA кўрсаткичи:
Бунда талабгорлар ўз аризалари билан ҳар йили 20 июлга қадар олий таълим ташкилотининг расмий веб-сайти орқали рўйхатдан ўтади. Натижалар ҳар йили 5 сентябрга қадар эълон қилинади.
Маълумот учун: бундай қўшимча грант бериладиган тоифалар рўйхати Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги ҳамда Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги томонидан тасдиқланади.

В высшем учебном заведении, которому предоставлена финансовая самостоятельность, студентам установленной категории с показателем GPA от 3,3 до 4 предоставляется грант высшего учебного заведения на следующий учебный год.
При этом высшие учебные заведения, которым предоставлена финансовая самостоятельность, ежегодно выделяют гранты в размере до 1 млрд сумов за счет собственных внебюджетных средств.
При этом показатель GPA студента, которому предоставлен грант высшего учебного заведения:
При этом претенденты регистрируются ежегодно до 20 июля через официальный веб-сайт высшего учебного заведения. Результаты объявляются ежегодно до 5 сентября.
Для справки: перечень категорий, которым предоставляются такие дополнительные гранты, утверждается Национальным агентством социальной защиты и Министерством высшего образования, науки и инноваций.