Мақолалар 19/11/2024 Куни кеча 18 ноябрь Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг янги таркибдаги биринчи мажлиси бўлиб ўтди
Унда Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев нутқ сўзлади.
Марказий сайлов комиссиясининг фаолияти сезиларли кучайгани, профессионал сайлов органлари ташкил этилгани сайловларнинг ҳаққоний руҳда ўтишида муҳим роль ўйнади.
Президентимиз сайловлар қонунчилик талаблари ва халқаро стандартларга тўла мос ҳолда ўтишини таъминлаган барча даражадаги сайлов комиссиялари, хусусан, Марказий сайлов комиссиясига алоҳида раҳмат айтди.
Сайловлар натижасида Қонунчилик палатаси таркиби қарийб 60 фоизга янгиланиб, 87 нафар янги депутат сайланди.
Депутатларнинг 11 нафари 35 ёшгача, илк бор ёшлар парламентининг 2 нафар вакили Қонунчилик палатаси депутати этиб сайланди. Айниқса, депутатларнинг 38 фоизини аёллар ташкил этгани минтақадаги энг юқори кўрсаткичдир.
Тарихимизда илк бор ногиронлиги бўлган фуқаромиз Қонунчилик палатаси депутати этиб сайланди. Бу – парламентимизни том маънода инклюзив органга айлантириш, ушбу қатлам манфаатларини янада кенг ифода этиш йўлида навбатдаги муҳим қадам бўлгани эътироф этилди.
Янги таркибда 63 нафар депутат қайта сайлангани эса парламент ишида узвийлик ва профессионализмни таъминлашга хизмат қилиши қайд этилди.

Статьи 19/11/2024 18 ноября состоялось первое заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса в новом составе
На нем выступил глава нашего государства Шавкат Мирзиёев.
Значительное усиление деятельности Центральной избирательной комиссии, создание профессиональных избирательных органов сыграли важную роль в честном проведении выборов.
Президент особо поблагодарил избирательные комиссии всех уровней, в частности Центральную избирательную комиссию, которые обеспечили проведение выборов в полном соответствии с требованиями законодательства и международными стандартами.
В результате выборов состав Законодательной палаты был обновлен почти на 60 процентов, были избраны 87 новых депутатов.
11 депутатов в возрасте до 35 лет, впервые 2 представителя молодежного парламента избраны депутатами Законодательной палаты. Особенно высокий показатель в регионе - 38 процентов депутатов составляют женщины.
Впервые в нашей истории наш гражданин с инвалидностью избран депутатом Законодательной палаты. Отмечалось, что это стало очередным важным шагом на пути превращения парламента в инклюзивный орган, более широкого выражения интересов этого слоя.
Отмечалось, что переизбрание 63 депутатов в новом составе послужит обеспечению преемственности и профессионализма в работе парламента.