Мақолалар 19/11/2024 Куни кеча 18 ноябрь Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг янги таркибдаги биринчи мажлиси бўлиб ўтди
Унда Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев нутқ сўзлади.
Марказий сайлов комиссиясининг фаолияти сезиларли кучайгани, профессионал сайлов органлари ташкил этилгани сайловларнинг ҳаққоний руҳда ўтишида муҳим роль ўйнади.
Президентимиз сайловлар қонунчилик талаблари ва халқаро стандартларга тўла мос ҳолда ўтишини таъминлаган барча даражадаги сайлов комиссиялари, хусусан, Марказий сайлов комиссиясига алоҳида раҳмат айтди.
Сайловлар натижасида Қонунчилик палатаси таркиби қарийб 60 фоизга янгиланиб, 87 нафар янги депутат сайланди.
Депутатларнинг 11 нафари 35 ёшгача, илк бор ёшлар парламентининг 2 нафар вакили Қонунчилик палатаси депутати этиб сайланди. Айниқса, депутатларнинг 38 фоизини аёллар ташкил этгани минтақадаги энг юқори кўрсаткичдир.
Тарихимизда илк бор ногиронлиги бўлган фуқаромиз Қонунчилик палатаси депутати этиб сайланди. Бу – парламентимизни том маънода инклюзив органга айлантириш, ушбу қатлам манфаатларини янада кенг ифода этиш йўлида навбатдаги муҳим қадам бўлгани эътироф этилди.
Янги таркибда 63 нафар депутат қайта сайлангани эса парламент ишида узвийлик ва профессионализмни таъминлашга хизмат қилиши қайд этилди.

Articles 19/11/2024 On November 18, the first meeting of the new composition of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis was held
President Shavkat Mirziyoyev delivered a speech at the event.
The significant strengthening of the activities of the Central Election Commission, the creation of professional election bodies played an important role in the fairness of the elections.
The President of our country expressed special gratitude to the election commissions of all levels, in particular the Central Election Commission, which ensured that the elections were held in full compliance with the requirements of the legislation and international standards.
As a result of the elections, the composition of the Legislative Chamber was updated by almost 60 percent, and 87 new deputies were elected.
Eleven of the deputies were elected to the Legislative Chamber under the age of 35, and for the first time two representatives of the Youth Parliament. In particular, 38% of deputies are women, which is the highest figure in the region.
For the first time in our history, a citizen with disabilities was elected as a deputy of the Legislative Chamber. It was recognized that this is another important step on the path to transforming our parliament into a truly inclusive body, more broadly representing the interests of this stratum.
It was noted that the re-election of 63 deputies in the new composition will serve to ensure continuity and professionalism in the work of the parliament.