Янгиликлар 21/06/2025 Нодавлат ОТМ да қабул йилда икки марта ўтказилиши мумкин
Муҳокамалар порталига Ҳукуматнинг “Республикада нодавлат таълим хизматларининг сифатини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарор лойиҳаси муҳокамага қўйилди.
Унга кўра, нодавлат таълим ташкилотлари қабул жараёнини бир йилда икки маротаба – 15 октябргача ҳамда 15 февралгача амалга оширишни таклиф этилмоқда.
Бундан ташқари, қарорда қабул параметрларини Вазирлик билан келишиш ҳам назарда тутилган.
Шунингдек, лойиҳада қуйидагилар киритилган:
– абитуриентларни ўқишга қабул қилиш, ўқишини кўчириш ва битирувчиларни якуний давлат аттестациясидан ўтказишни давлат таълим ташкилотларига белгиланган талаблар асосида амалга ошириш;
– нодавлат таълим ташкилотларидаўқув, илмий ва маъмурий жараёнларни бошқарувчи ҳамда таълим сифатини назорат қилувчи ахборот тизимининг мавжуд бўлиши.
Бунда нодавлат таълим ташкилоти ўз ахборот тизимини Вазирликнинг таълим жараёнларини бошқариш ахборот тизимларига интеграция қилиши шартлиги белгиланади.
а)амалдаги лицензия асосида таълим хизматларини кўрсатиб келаётган нодавлат таълим ташкилотлари ушбу қўшимча лицензия талаби кучга кирган вақтдан бошлаб5 йил ичида мулк ҳуқуқи асосида зарур бино ва иншоотларга эга бўлиши талаб этилади.
Бунда мазкур талаб Ўзбекистон Республикаси Президенти қарорлари асосида фаолияти ташкил этилган таълим ташкилотларига нисбатан татбиқ этилмайди;
б)Олий таълим жараёнларини бошқариш ахборот тизимига (ҲЕМИС) киритилмаган ва регистрациядан ўтказилмаган таълим олувчиларга ўқиш якуни бўйича давлат намунасидаги тегишли ҳужжат берилишига йўл қўйилмайди.

News 21/06/2025 Admission to non-state universities can be held twice a year
A draft government resolution "On Measures to Improve the Quality of Non-State Educational Services in the Republic" has been posted on the discussion portal.
According to it, it is proposed that non-state educational organizations carry out the admission process twice a year - by October 15 and by February 15.
In addition, the resolution also provides for the coordination of admission parameters with the Ministry.
The draft also includes:
- to carry out the admission, transfer of applicants, and final state attestation of graduates in accordance with the requirements established for state educational organizations;
- the presence of an information system in non-state educational organizations that manages educational, scientific, and administrative processes and controls the quality of education.
At the same time, it is established that a non-state educational organization is obliged to integrate its information system into the information systems for managing educational processes of the Ministry.
a) non-state educational organizations providing educational services on the basis of a valid license are required to have the necessary buildings and structures on the basis of ownership rights within 5 years from the date of entry into force of this additional license requirement.
In this case, this requirement does not apply to educational organizations whose activities are organized on the basis of decisions of the President of the Republic of Uzbekistan;
b) Students not included in the Higher Education Process Management Information System (HEMIS) and not registered are not allowed to receive a corresponding state-recognized document upon completion of their studies.