Янгиликлар 21/06/2025 Нодавлат ОТМ да қабул йилда икки марта ўтказилиши мумкин
Муҳокамалар порталига Ҳукуматнинг “Республикада нодавлат таълим хизматларининг сифатини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарор лойиҳаси муҳокамага қўйилди.
Унга кўра, нодавлат таълим ташкилотлари қабул жараёнини бир йилда икки маротаба – 15 октябргача ҳамда 15 февралгача амалга оширишни таклиф этилмоқда.
Бундан ташқари, қарорда қабул параметрларини Вазирлик билан келишиш ҳам назарда тутилган.
Шунингдек, лойиҳада қуйидагилар киритилган:
– абитуриентларни ўқишга қабул қилиш, ўқишини кўчириш ва битирувчиларни якуний давлат аттестациясидан ўтказишни давлат таълим ташкилотларига белгиланган талаблар асосида амалга ошириш;
– нодавлат таълим ташкилотларидаўқув, илмий ва маъмурий жараёнларни бошқарувчи ҳамда таълим сифатини назорат қилувчи ахборот тизимининг мавжуд бўлиши.
Бунда нодавлат таълим ташкилоти ўз ахборот тизимини Вазирликнинг таълим жараёнларини бошқариш ахборот тизимларига интеграция қилиши шартлиги белгиланади.
а)амалдаги лицензия асосида таълим хизматларини кўрсатиб келаётган нодавлат таълим ташкилотлари ушбу қўшимча лицензия талаби кучга кирган вақтдан бошлаб5 йил ичида мулк ҳуқуқи асосида зарур бино ва иншоотларга эга бўлиши талаб этилади.
Бунда мазкур талаб Ўзбекистон Республикаси Президенти қарорлари асосида фаолияти ташкил этилган таълим ташкилотларига нисбатан татбиқ этилмайди;
б)Олий таълим жараёнларини бошқариш ахборот тизимига (ҲЕМИС) киритилмаган ва регистрациядан ўтказилмаган таълим олувчиларга ўқиш якуни бўйича давлат намунасидаги тегишли ҳужжат берилишига йўл қўйилмайди.

Новости 21/06/2025 Прием в негосударственные вузы может проводиться два раза в год
На портале обсуждений размещен проект постановления правительства "О мерах по повышению качества негосударственных образовательных услуг в республике."
Согласно ему, негосударственным образовательным организациям предлагается проводить прием два раза в год - до 15 октября и до 15 февраля.
Кроме того, в постановлении предусмотрено согласование параметров приема с Министерством.
Также в проект включены:
- осуществление приема, перевода абитуриентов и итоговой государственной аттестации выпускников на основе требований, установленных для государственных образовательных организаций;
- наличие в негосударственных образовательных организациях информационной системы, управляющей учебными, научными и административными процессами, а также контролирующей качество образования.
При этом устанавливается, что негосударственная образовательная организация обязана интегрировать свою информационную систему с информационными системами управления образовательными процессами Министерства.
а) негосударственные образовательные организации, оказывающие образовательные услуги на основании действующей лицензии, должны иметь необходимые здания и сооружения на праве собственности в течение 5 лет с момента вступления в силу данного дополнительного лицензионного требования.
При этом данное требование не распространяется на образовательные организации, деятельность которых организована на основании решений Президента Республики Узбекистан;
б) Не допускается выдача по окончании обучения соответствующего документа государственного образца обучающимся, не включенным в Информационную систему управления процессами высшего образования (HEMIS) и не прошедшим регистрацию.