Президент Шавкат Мирзиёев 28 февраль куни ижтимоий соҳада давлат-хусусий шериклик лойиҳаларини самарали ташкил қилишга оид тақдимот билан танишди.
Иқтисодиётда давлат улушини кескин қисқартириш бўйича мамлакатимизда катта ислоҳотлар олиб борилмоқда. 2019 йилда “Давлат-хусусий шериклик тўғрисида” қонун қабул қилингани бунга кенг йўл очди.
Бундай шериклик ижтимоий соҳаларда яхши натижалар бераяпти. Масалан, 1 миллион 200 минг ўринли хусусий боғчалар очилгани туфайли қамров даражаси 77 фоизга чиқди. Олий таълим тизимида 57 та лойиҳа самарасида 29 минг талаба ётоқхона билан таъминланди. Тиббиётда отоларингология, диагностика, лаборатория каби хизматларда хусусий сектор улуши анча юқори.
Шунга қарамай, бу борада ҳали имконият ҳам, талаб ҳам кўп. Тақдимотда тиббиёт, таълим, маданият ва спорт йўналишларида давлат-хусусий шерикликни кенгайтириш бўйича таклифлар муҳокама қилинди.
Осиё тараққиёт банки, Халқаро молия корпорацияси, Европа тараққиёт ва тикланиш банки ҳамда бошқа ҳамкорлар билан биргаликда соғлиқни сақлаш соҳасида жами қиймати 1,2 миллиард долларлик 5 та, мактабгача ва мактаб таълими соҳасида 745 миллион долларлик 6 та ҳамда олий таълим соҳасида 100 миллион долларлик лойиҳаларни амалга ошириш чоралари белгилаб олинди.
Хусусан, Тошкент, Фарғона, Бухоро, Андижон ва Самарқанд шаҳарларида кўп тармоқли замонавий клиникалар қурилади. Ҳудудлардаги марказий шифохоналарда тиббиёт билан боғлиқ бўлмаган хизматлар хусусий секторга ўтказилади.
Маданият ва спорт соҳаларидаги айрим фаолиятларга хусусий секторни жалб қилиш масаласи ҳам кўриб чиқилди. Ҳозирги кунга қадар 43 та маданият маркази хусусий секторга берилган бўлиб, яна қўшимча 127 тасини бериш имконияти аниқланган.
Шу каби бўш турган бассейн, спорт зали ва майдонларини ҳам янгилаб, соғломлаштириш хизматларини кенгайтириш зарурлиги қайд этилди. Бунинг учун маданият ва спорт иншоотларини соддалашган тартибда хусусий шерикликка бериш таклифи илгари сурилди.
Давлатимиз раҳбари ижтимоий соҳадаги вазирликлар ҳамда маҳаллий ҳокимликларга тегишли объектлар кесимида “йўл хариталари”ни тасдиқлаб, ижросини таъминлаш, хусусий шериклик лойиҳаларини жадаллаштириш бўйича топшириқлар берди.

Президент Шавкат Мирзиёев 28 февраля ознакомился с презентацией по эффективной организации проектов государственно-частного партнерства в социальной сфере.
В нашей стране проводятся масштабные реформы по резкому сокращению доли государства в экономике. Принятие в 2019 году Закона "О государственно-частном партнерстве" открыло широкие возможности для этого.
Такое партнерство дает хорошие результаты в социальной сфере. Например, благодаря открытию частных детских садов на 1,2 миллиона мест охват вырос до 77 процентов. В результате реализации 57 проектов в системе высшего образования 29 тысяч студентов были обеспечены общежитиями. Доля частного сектора в таких медицинских услугах, как отоларингология, диагностика и лабораторные исследования, довольно высока.
Тем не менее, в этой области еще много возможностей и спроса. На презентации были обсуждены предложения по расширению государственно-частного партнерства в области медицины, образования, культуры и спорта.
Определены меры по реализации совместно с Азиатским банком развития, Международной финансовой корпорацией, Европейским банком реконструкции и другими партнерами 5 проектов в сфере здравоохранения на общую сумму 1,2 миллиарда долларов, 6 проектов в сфере дошкольного и школьного образования на сумму 745 миллионов долларов и 100 миллионов долларов в сфере высшего образования.
В частности, в Ташкенте, Фергане, Бухаре, Андижане и Самарканде будут построены современные многопрофильные клиники. Немедицинские услуги в центральных больницах регионов будут переданы частному сектору.
Рассмотрен также вопрос привлечения частного сектора к некоторым видам деятельности в сфере культуры и спорта. На сегодняшний день 43 культурных центра переданы частному сектору, и выявлена возможность передачи еще 127.
Была отмечена необходимость обновления пустующих бассейнов, спортивных залов и площадок, а также расширения оздоровительных услуг. С этой целью было предложено передать объекты культуры и спорта в упрощенном порядке частному партнерству.
Глава государства поручил министерствам социальной сферы и местным хокимиятам утвердить "дорожные карты" в разрезе соответствующих объектов, обеспечить их исполнение и ускорить реализацию проектов государственно-частного партнерства.