Янгиликлар 02/05/2025 Ўқитувчилар ишдан ажралмаган ҳолда онлайн магистратурада ўқишлари мумкин
Эндиликда умумий ўрта таълим мактабларининг олий малака тоифасига эга ўқитувчилари учун 2026-2027-ўқув йилидан бошлаб тўлов-контракт асосида мақсадли магистратура ташкил этилади.
Унда ўқитувчилар ишдан ажралмаган ҳолда масофавий таълим шаклида ўқитилади. Магистратурага фақат халқаро ташкилот томонидан аккредитациядан ўтган тизимдаги олий малака тоифасига эга бўлган ўқитувчилар қабул қилинади.
Магистратурада масофадан ўқитиш ва давлат томонидан диплом бериш тартиби, тўлов-контракт миқдорини белгилаш ҳамда талабаларнинг билимини баҳолаш мезонлари ишлаб чиқилади.
Асос: Президентнинг “Педагог кадрлар тайёрлаш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони

Starting from the 2026-2027 academic year, targeted master's programs will be organized on a fee-contract basis for teachers with the highest qualification category in general secondary education schools.
In these programs, teachers will be educated through distance learning without interrupting their work. Only teachers with the highest qualification category in a system accredited by an international organization will be admitted to the master's program.
For the master's program, procedures for distance learning and state-issued diplomas, determination of tuition fees, and criteria for assessing students' knowledge will be developed.