Янгиликлар 02/05/2025 Ўқитувчилар ишдан ажралмаган ҳолда онлайн магистратурада ўқишлари мумкин
Эндиликда умумий ўрта таълим мактабларининг олий малака тоифасига эга ўқитувчилари учун 2026-2027-ўқув йилидан бошлаб тўлов-контракт асосида мақсадли магистратура ташкил этилади.
Унда ўқитувчилар ишдан ажралмаган ҳолда масофавий таълим шаклида ўқитилади. Магистратурага фақат халқаро ташкилот томонидан аккредитациядан ўтган тизимдаги олий малака тоифасига эга бўлган ўқитувчилар қабул қилинади.
Магистратурада масофадан ўқитиш ва давлат томонидан диплом бериш тартиби, тўлов-контракт миқдорини белгилаш ҳамда талабаларнинг билимини баҳолаш мезонлари ишлаб чиқилади.
Асос: Президентнинг “Педагог кадрлар тайёрлаш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони

Отныне для учителей общеобразовательных школ, имеющих высшую квалификационную категорию, начиная с 2026-2027 учебного года будет организована целевая магистратура на платно-контрактной основе.
Преподаватели будут обучаться дистанционно без отрыва от работы. В магистратуру будут приниматься только преподаватели, имеющие высшую квалификационную категорию в системе, аккредитованной международной организацией.
Для магистратуры будут разработаны порядок дистанционного обучения и выдачи государственных дипломов, определение размера платного контракта и критерии оценки знаний студентов.
Основание: Указ Президента "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы подготовки педагогических кадров"