Мақолалар 08/07/2025 Иккинчи мутахассисликка қабул 10 июлдан бошланади
Ҳукумат қарори (606-сон, 24.09.2021 й.) билан Олий таълим муассасаларида иккинчи ва ундан кейинги таълимни олиш тартиби тўғрисидаги низомга кўра: олий маълумотга эга бўлган бакалавр (дипломли мутахассис) даражасига эга шахслар бакалавриат таълим йўналишлари бўйича иккинчи ва ундан кейинги олий таълимни олишлари мумкин.
✅ Иккинчи ва ундан кейинги олий таълим бўйича қабул параметрлари ОТМ кенгаши томонидан белгиланади.
Ўқишга кириш учун абитуриентлар ҳар йили 10 июлдан 10 августгача (шу куни ҳам) my.edu.uz электрон тизим орқали рўйхатдан ўтади.
Қабул тартиби (кириш имтиҳони шакли, баҳолаш мезонлари, имтиҳон ўтказиш муддатлари) ҳар йили 1 июлгача ОТМ расмий веб-сайтида эълон қилинади.
Қабул натижалари ҳар йили 30 августгача ОТМ томонидан эълон қилинади.
Иккинчи ва ундан кейинги олий таълимда ўқиш 2-курсдан бошланади. Бунда ўқиш давомийлиги тегишли бакалавриат таълим йўналишлари учун белгиланган муддатдан бир йилга кам этиб белгиланади.
❌ Низом олий ҳарбий таълим муассасаларига нисбатан татбиқ этилмайди.
Қабул квоталари ва имтиҳонлар ҳақида ўқишга топширмоқчи бўлган олий таълим муассасангиз орқали билиб олишингиз мумкин.

Articles 08/07/2025 Admission to the second specialty begins on July 10
According to the Regulation on the Procedure for Receiving Second and Subsequent Education in Higher Educational Institutions by Government Resolution (No. 606, 24.09.2021): persons with a bachelor's degree (certified specialist) with higher education can receive second and subsequent higher education in bachelor's degree programs.
✅ Admission parameters for second and subsequent higher education are determined by the university council.
Applicants are registered annually from July 10 to August 10 (inclusive) through the my.edu.uz electronic system.
The admission procedure (form of the entrance exam, assessment criteria, exam dates) is published annually by July 1 on the official website of the university.
Admission results are announced by the university annually by August 30.
Second and subsequent higher education starts from the 2nd year. In this case, the duration of study is set at one year less than the period established for the corresponding bachelor's degree programs.
The Regulation does not apply to higher military educational institutions.
You can learn about admission quotas and exams through the higher education institution you want to apply to.