Мақолалар 08/07/2025 Иккинчи мутахассисликка қабул 10 июлдан бошланади
Ҳукумат қарори (606-сон, 24.09.2021 й.) билан Олий таълим муассасаларида иккинчи ва ундан кейинги таълимни олиш тартиби тўғрисидаги низомга кўра: олий маълумотга эга бўлган бакалавр (дипломли мутахассис) даражасига эга шахслар бакалавриат таълим йўналишлари бўйича иккинчи ва ундан кейинги олий таълимни олишлари мумкин.
✅ Иккинчи ва ундан кейинги олий таълим бўйича қабул параметрлари ОТМ кенгаши томонидан белгиланади.
Ўқишга кириш учун абитуриентлар ҳар йили 10 июлдан 10 августгача (шу куни ҳам) my.edu.uz электрон тизим орқали рўйхатдан ўтади.
Қабул тартиби (кириш имтиҳони шакли, баҳолаш мезонлари, имтиҳон ўтказиш муддатлари) ҳар йили 1 июлгача ОТМ расмий веб-сайтида эълон қилинади.
Қабул натижалари ҳар йили 30 августгача ОТМ томонидан эълон қилинади.
Иккинчи ва ундан кейинги олий таълимда ўқиш 2-курсдан бошланади. Бунда ўқиш давомийлиги тегишли бакалавриат таълим йўналишлари учун белгиланган муддатдан бир йилга кам этиб белгиланади.
❌ Низом олий ҳарбий таълим муассасаларига нисбатан татбиқ этилмайди.
Қабул квоталари ва имтиҳонлар ҳақида ўқишга топширмоқчи бўлган олий таълим муассасангиз орқали билиб олишингиз мумкин.

Статьи 08/07/2025 Прием на вторую специальность начинается с 10 июля
Постановлением Правительства (No 606 от 24.09.2021 г.) согласно Положению о порядке получения второго и последующего образования в высших учебных заведениях: лица, имеющие степень бакалавра (дипломированного специалиста) с высшим образованием, могут получить второе и последующее высшее образование по направлениям бакалавриата.
✅ Параметры приема по второму и последующему высшему образованию определяются советом вуза.
Для поступления абитуриенты ежегодно с 10 июля по 10 августа (включительно) регистрируются через электронную систему my.edu.uz.
Порядок приема (форма вступительного экзамена, критерии оценки, сроки проведения экзамена) ежегодно до 1 июля публикуется на официальном сайте вуза.
Результаты приема объявляются вузом ежегодно до 30 августа.
Обучение по второму и последующему высшему образованию начинается со 2-го курса. При этом продолжительность обучения устанавливается на один год меньше срока, установленного для соответствующих направлений бакалавриата.
❌ Положение не распространяется на высшие военные учебные заведения.
О квотах приема и экзаменах вы можете узнать через высшее учебное заведение, в которое вы хотите поступить.