Янгиликлар 28/03/2025 Президент фармони билан ёшлар учун бир қатор имкониятлар яратилмоқда (рўйхат)
▪️ Ижодий саноат парклари ва уларнинг ҳудудий филиаллари ташкил этилади, бизнес мактаблари очилади. У ерда соҳа вакиллари тайёрланади.
▪️ Ижодий парк резидентлари учун солиқ имтиёзлари жорий этилади (2025 йил 1 майдан 2031 йил 1 январгача). Улар қуйидагича тўланади:
• ижтимоий солиқ ва жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғини 50% пасайтирилган ставкада тўлайди;
), товарларни (ишларни, хизматларни) реализация қилишдан олинган даромад суммасидан қатъи назар. Шу билан бирга, улар ўз хоҳишига кўра умумбелгиланган солиқ режимига ўтишлари мумкин.
▪️ C1 сертификатига эга ёшлар чекка ҳудудда тил ўрганиш марказини очса, фоизсиз кредит олади. Бунда улар сертификатни 2 йилдан кўп бўлмаган муддатда олган бўлишлари керак. Имтиёзли давр 6 ой бўлиб, кредит БҲМнинг 320 бараваригача миқдорда 3 йил муддатга берилади.
▪️ Маҳаллалардаги фаол ёшлар "Ёрқин истеъдодлар" лойиҳаси орқали хорижда ўқитилади. Бу жараёнда ёшларни салоҳиятига мос хорижий олийгоҳларга юбориш бўйича тайёрлов курслари ташкил этилади.
Жорий йилда "Ёрқин истеъдодлар" лойиҳаси учун "Эл-юрт умиди" жамғармасига 300 миллиард сўм ажратилади.
Жамғарма маблағлари ҳисобидан хорижда таълим олиб қайтган стипендиатлар тўғридан-тўғри миллий кадрлар захирасига киритилади ҳамда давлат органлари, ташкилотлари ва муассасаларига танловсиз ишга қабул қилинади.
▪️ "Эл-юрт умиди" стипендияси соҳиблари давлат ишларига танловсиз қабул қилинади ва кадрлар захирасига киритилади.
▪️ ТОП-100 та ОТМнинг PhD битирувчиларига 10 йил муддатга фоизсиз уй-жой кредитлари (2150 БҲМгача) берилади.
▪️ Ҳарбий олий таълим муассасаларининг намунали курсантлари учун "Олий Бош Қўмондон" стипендияси жорий этилади.
▪️ Муҳандислик олимпиадалари ғолиблари тегишли олий таълим муассасаларига грант асосида ўқишга қабул қилинади.
▪️ Ёшлар агентлиги томонидан миллий медиаконтент ва кўрсатувлар учун 100 млн сўмгача грантлар ажратилади.

Новости 28/03/2025 Указом Президента создается ряд возможностей для молодежи (список)
▪️ Будут созданы творческие индустриальные парки и их региональные филиалы, открыты бизнес-школы. Там будут готовить представителей отрасли.
▪️ Для резидентов творческого парка вводятся налоговые льготы (с 1 мая 2025 года по 1 января 2031 года). Они применяются следующим образом:
• уплачивают социальный налог и налог на доходы физических лиц по сниженной на 50% ставке;
), независимо от суммы дохода, полученного от реализации товаров (работ, услуг). При этом они могут по своему усмотрению перейти на общеустановленный налоговый режим.
▪️ Молодые люди с сертификатом C1 смогут получить беспроцентный кредит, если откроют центр изучения языка в отдаленном районе. При этом они должны получить сертификат не более чем за 2 года до этого. Льготный период составляет 6 месяцев, кредит выдается сроком на 3 года в размере до 320 БРВ.
▪️ Активная молодежь в махаллях будет обучаться за рубежом по проекту "Яркие таланты." В этом процессе будут организованы подготовительные курсы для направления молодежи в зарубежные вузы, соответствующие их потенциалу.
В этом году фонду "Эл-юрт умиди" будет выделено 300 миллиардов сумов на реализацию проекта "Яркие таланты."
Стипендиаты, обучавшиеся за рубежом за счет средств Фонда, будут напрямую включены в национальный кадровый резерв и приняты на работу в государственные органы, организации и учреждения без конкурса.
▪️ Обладатели стипендии "Эл-юрт умиди" будут приниматься на государственные должности без конкурса и включаться в кадровый резерв.
▪️ Выпускникам PhD ТОП-100 вузов будут предоставляться беспроцентные жилищные кредиты сроком на 10 лет (до 2150 БРВ).
▪️ Для образцовых курсантов военных высших учебных заведений будет введена стипендия "Верховный Главнокомандующий."
▪️ Победители инженерных олимпиад будут приниматься на обучение в соответствующие высшие учебные заведения на грантовой основе.
▪️ Агентство по делам молодежи будет выделять гранты до 100 млн сумов на национальный медиаконтент и передачи.