Янгиликлар 28/03/2025 Президент фармони билан ёшлар учун бир қатор имкониятлар яратилмоқда (рўйхат)
▪️ Ижодий саноат парклари ва уларнинг ҳудудий филиаллари ташкил этилади, бизнес мактаблари очилади. У ерда соҳа вакиллари тайёрланади.
▪️ Ижодий парк резидентлари учун солиқ имтиёзлари жорий этилади (2025 йил 1 майдан 2031 йил 1 январгача). Улар қуйидагича тўланади:
• ижтимоий солиқ ва жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғини 50% пасайтирилган ставкада тўлайди;
), товарларни (ишларни, хизматларни) реализация қилишдан олинган даромад суммасидан қатъи назар. Шу билан бирга, улар ўз хоҳишига кўра умумбелгиланган солиқ режимига ўтишлари мумкин.
▪️ C1 сертификатига эга ёшлар чекка ҳудудда тил ўрганиш марказини очса, фоизсиз кредит олади. Бунда улар сертификатни 2 йилдан кўп бўлмаган муддатда олган бўлишлари керак. Имтиёзли давр 6 ой бўлиб, кредит БҲМнинг 320 бараваригача миқдорда 3 йил муддатга берилади.
▪️ Маҳаллалардаги фаол ёшлар "Ёрқин истеъдодлар" лойиҳаси орқали хорижда ўқитилади. Бу жараёнда ёшларни салоҳиятига мос хорижий олийгоҳларга юбориш бўйича тайёрлов курслари ташкил этилади.
Жорий йилда "Ёрқин истеъдодлар" лойиҳаси учун "Эл-юрт умиди" жамғармасига 300 миллиард сўм ажратилади.
Жамғарма маблағлари ҳисобидан хорижда таълим олиб қайтган стипендиатлар тўғридан-тўғри миллий кадрлар захирасига киритилади ҳамда давлат органлари, ташкилотлари ва муассасаларига танловсиз ишга қабул қилинади.
▪️ "Эл-юрт умиди" стипендияси соҳиблари давлат ишларига танловсиз қабул қилинади ва кадрлар захирасига киритилади.
▪️ ТОП-100 та ОТМнинг PhD битирувчиларига 10 йил муддатга фоизсиз уй-жой кредитлари (2150 БҲМгача) берилади.
▪️ Ҳарбий олий таълим муассасаларининг намунали курсантлари учун "Олий Бош Қўмондон" стипендияси жорий этилади.
▪️ Муҳандислик олимпиадалари ғолиблари тегишли олий таълим муассасаларига грант асосида ўқишга қабул қилинади.
▪️ Ёшлар агентлиги томонидан миллий медиаконтент ва кўрсатувлар учун 100 млн сўмгача грантлар ажратилади.

News 28/03/2025 A number of opportunities are being created for young people by presidential decree (list)
The Presidential Decree opens up even broader opportunities for young people.
These include:
▪️ Creative industry parks and their regional branches will be established, and business schools will be opened. Industry professionals will be trained there.
▪️ Tax benefits will be introduced for creative park residents (from May 1, 2025 to January 1, 2031). They will be applied as follows:
• social tax and personal income tax will be paid at a reduced rate of 50%;
), regardless of the amount of income received from the sale of goods (works, services). At the same time, residents can switch to the general tax regime at their discretion.
▪️ Young people with a C1 certificate who open a language learning center in a remote area will receive an interest-free loan. They must have obtained the certificate within the last 2 years. The grace period is 6 months, and the loan is issued for a period of 3 years in the amount of up to 320 times the basic calculation amount.
▪️ Active youth in mahallas will be trained abroad through the "Bright Talents" project. Preparatory courses will be organized to send young people to foreign universities matching their potential.
This year, 300 billion soums will be allocated to the "El-yurt umidi" Foundation for the "Bright Talents" project.
Scholarship holders who have returned from studying abroad at the expense of the Foundation will be directly included in the national personnel reserve and employed in state bodies, organizations, and institutions without competition.
▪️ Recipients of the "El-yurt umidi" scholarship will be admitted to state jobs without competition and included in the personnel reserve.
▪️ PhD graduates from TOP-100 universities will be provided with interest-free housing loans (up to 2150 times the basic calculation amount) for a period of 10 years.
▪️ The "Supreme Commander-in-Chief" scholarship will be introduced for exemplary cadets of military higher educational institutions.
▪️ Winners of engineering olympiads will be admitted to relevant higher educational institutions on a grant basis.
▪️ The Youth Agency will allocate grants of up to 100 million soums for national media content and programs.
▪️ A "Green Initiatives Fund" worth 10 billion soums will be established for environmental projects.
▪️ Youth agency buildings will be fully financed from rental income.
▪️ A Robotics Center will be established in Tashkent (2025).
▪️ A Youth Theatre Studio will open in Tashkent (2025).
▪️ The "Take Off" startup summit will be held in Samarkand (2026, within the framework of "Technofest").