Мақолалар 14/12/2024 Суннат туйинг муборак Регистон
Сўнгги йилларда жамиятимизда таълим соҳасига қизиқиш ортиб бормоқда, халқимиз орасида фарзандини ўқимишли бўлишини истовчи инсонлар сони анчайин кўпайган. Бу ўз навбатида минг йиллар аввал ота-боболаримиз бошлаган ва яқин 100 йилда жадидларимиз ўз жонларини тикиб давом эттирган илм-у маърифат ғояларининг мевасидир.
Аждодларимиз қолдирган илмий меъросни авлодларга етказиш ва жадидларимизнинг олий мақсадларини амалга ошириш учун бел боғлаган Регистон таълими лойиҳаси ўз фаолиятини бошлаганига эндигина 10 йил бўлган бўлсада, 25.000га яқин ёшларга илм берди, юртимиз бўйлаб 38 та филиал, 2 та мактаб, 2 та техникум ва 1 та нашриёт очишга улгурди. 2000 зиёд инсонларни иш билан таъминлади.
Жорий йилнинг 14-декабрь куни ёшларнинг том маънода суянчиғига айланган Регистон ўқув маркази ташкил топганлигининг 10 йиллик шодиёнаси муносабати билан, Алишер Навоий номидаги муҳташам киночилар санъат саройида Регистон таълим конференсияси ташкил этилди. Статистика бўйича, 80% ўқув марказлар биринчи икки йил ичида касодга учраши, 95% ўқув марказлар 10 йил ичида ёпилиб кетиши, ҳар 100 тадан 5 тагина ўқув марказ сақланиб қолиши ва Регистон таълим лойиҳаси ушбу 5ъликка киргани ташриф буюрган меҳмонлар томонидан эътироф этилди.
Мазкур тадбир аввалгиларидан фарқли равишда Одам Ато ва Момо Ҳавонинг ерга туширилиши, Имом Бухорий, Амир Темур, Алишер Навоий ва Маҳмудхўжа Беҳбудийларнинг ЎҚИНГ ва ЎҚИТИНГ деб баралла чақириқлари билан бошланди. Шубҳасиз-ки, ушбу чақириқ барча кузатувчиларни янада руҳлантирди.
Тадбирда Регистон таълими лойиҳасининг 10 йиллик фаолияти давомида эришган ютуқлари, босиб ўтган йўллари тўғрисидаги ҳужжатли филм ҳамда, тадбир иштирокчиларига лойиҳа тарихи акс эттирилган албом совға қилинди. Филмда ўқув маркази ташкил этиш ғояси пайдо бўлишидан бошлаб, ҳозирги кунга қадар забт этилган марралар баён этилди, лойиҳанинг асосий мақсади таълим орқали жамиятни ривожлантириш ва жадидларимизнинг орзуларини амалга ошириш эканлиги таъкидланди.
Лойиҳа раҳбари  Авазбек Туловов Янги Миллий Уйғониш даври адабиётининг буюк вакилларидан бўлган Абдурауф Фитратнинг қуйидаги шеърий мисраларини ёдга олди ва ёшларнинг шижоатини янада юксалтирди:
Оғир йигит, сенинг гўзал, нурли кўзингда
Бу миллатнинг саодатин, бахтин ўқудим.
Ўйлашингда, туришингда ҳамда ўзунгда
Бу юрт учун қутулишнинг борлиғин кўрдим.
Турма - югур, тинма - тириш, букилма - юксал,
Ҳуркма - кириш, қўрқма - ёпиш, йўрилма - қўзғал!
Ел йўлини тўсиб турган эски булутларни
Ёндириб қўй, йиртиб ташла, барчасин йўқ эт.
Қилолмасанг шу ишларни,
Сенинг учун хўрликдир бу...
Йиқил, йўқол, кет!
Шундан сўнг, халқимиз севган санъаткорлар, Бахтиёр Раҳмонов, Ёрқинхўжа Умаров, Шоҳрух Эргашев, Сардор Тоиров, Валижон Шамсиев ҳамда Элмурод Ҳақназаров ўз чиқишлари билан барча қатнашчиларга хушкайфият улашди. Намойиш этилган Лазерлар шоуси тадбирга ноодатийлик бағишлабгина қолмай, ҳар бир томошабин учун эсда қоларли намойиш бўлди.
Тадбир дастурида Регистон ўқув маркази томонидан эълон қилинган танлов ғолибларини тақдирлаш маросими ҳам бўлиб ўтди.
Энг яхши ҳикоя номинатсияси бўйича
1-ўрин  Турсунова Фарангиз
2-ўрин  Ахроржонова Шаҳноза
3-ўрин  Қорабобоева Гулноза
Ғолиблар Нуриман Абдулҳасанов ҳамда, Шерзод Бекназаров томонларидан тақдирланди.
Энг яхши фотосурат номинатсияси бўйича
1-ўрин Маъруфжон Омонов
2-ўрин Бекзод Ҳасанов
3-ўрин  Нилуфар Бўриева
Ғолибларни "Юксалиш мактаби" асосчиси Муҳаммадали Эшонқулов тақдирлади.
Энг яхши видеоролик номинатсияси бўйича
1-ўрин Ҳожияхон Аминова
2-ўрин Маржона Жўраева
3-ўрин Дилмурод Худойқулов
Совриндорларни МФактор лойиҳаси асосчиларидан бири Ҳасан Мамасаидов тақдирлади ва фарзанди илм олиши учун сарфланган пул харажат эмас, балки келажакка киритилган инвеститсия эканини яна бир бор таъкидлаб ўтди.
Кечанинг энг кульминацион нуқтаси эса Регистон жамоаси ўз раҳбари Авазбек Туловов ҳамда у кишининг турмуш ўртоғи Шоҳида Давлатовнага таълим йўлидаги қилган хизматлари учун Умра сафарига йўлланма совға қилишди.
Регистон ўқув маркази жамоаси шунчаки жамоа эмас, сизнинг ва бизнинг фарзандларимиз тақдирини ўзгартиришга ҳаракат қилаётган - оила!

В последние годы в нашем обществе растет интерес к сфере образования, значительно увеличилось число людей, желающих, чтобы их ребенок был образованным. Это, в свою очередь, является плодом идей науки и просвещения, начатых нашими предками тысячелетия назад и продолженных нашими джадидами в ближайшие 100 лет.
Несмотря на то, что проект образования Регистан, призванный донести до поколений научное наследие, оставленное нашими предками, и реализовать высшие цели наших джадидов, начал свою деятельность всего 10 лет назад, он дал образование около 25 000 молодых людей, успел открыть 38 филиалов, 2 школы, 2 техникума и 1 издательство по всей стране. Он обеспечил работой более 2000 человек.
14 декабря текущего года в связи с 10-летием создания Регистанского учебного центра, ставшего поистине опорой молодежи, во Дворце искусств кинематографистов имени Алишера Навои была организована Регистанская образовательная конференция. Согласно статистике, 80% учебных центров обанкротились в первые два года, 95% учебных центров закрылись в течение 10 лет, сохранилось только 5 учебных центров из каждых 100 и проект образования Регистан вошел в эту пятерку.
Данное мероприятие, в отличие от предыдущих, началось с низведения на землю Адама и Евы, а также с громких призывов Имама Бухари, Амира Темура, Алишера Навои и Махмудходжи Бехбуди читать и учиться. Несомненно, этот призыв еще больше воодушевил всех наблюдателей.
На мероприятии участникам были вручены документальный фильм о достижениях проекта образования Регистан за 10 лет, пройденных путях, а также альбом с историей проекта. В фильме изложены достигнутые рубежи от появления идеи создания учебного центра до настоящего времени, отмечено, что основной целью проекта является развитие общества через образование и реализация мечты наших джадидов.
Руководитель проекта Авазбек Тулов вспомнил следующие стихи Абдурауфа Фитрата, одного из великих представителей литературы Нового национального Возрождения, и еще больше поднял энтузиазм молодежи:
Тяжелый парень, в твоих прекрасных, светлых глазах
Я изучал счастье и счастье этой нации.
Когда ты думаешь, когда ты стоишь и когда ты сам
Я видел, что есть спасение для этой страны.
Тюрьма - бег, тикланиш, букилма - юксал,
Не бойся - войти, не бойся - закрыться, не ходи - вставай!
Старые тучи, заслоняющие путь ветра
Сожги, разорви, уничтожь все.
Если ты не можешь это сделать,
Для тебя это унижение...
Уходи, уходи, уходи!
После этого любимые нашим народом артисты, Бахтиёр Рахмонов, Ёркинхужа Умаров, Шохрух Эргашев, Сардор Тоиров, Валижон Шамсиев и Элмурод Хакназаров своими выступлениями подарили всем участникам приятное настроение. Представленное шоу Лазеров не только придало мероприятию необычность, но и стало запоминающимся для каждого зрителя.
В программе мероприятия состоялась церемония награждения победителей конкурса, объявленная Регистанским учебным центром.
По номинации "Лучший рассказ"
1 место Турсунова Фарангиз
2-е место Ахроржонова Шахноза
3-е место - Карабабаева Гулноза
Победители были награждены Нуриман Абдулхасановым и Шерзодом Бекназаровым.
По номинации "Лучшая фотография"
1 место Маъруфжон Омонов
2 место Бекзод Хасанов
3-е место Нилуфар Буриева
Победителей наградил основатель "Школы развития" Мухаммадали Эшонкулов.
По номинации "Лучший видеоролик"
1-е место Ходжияхон Аминова
2-е место - Маржона Джураева
3-е место - Дилмурод Худойкулов
Лауреатов наградил один из основателей проекта MFaktor Хасан Мамасаидов и еще раз подчеркнул, что деньги, потраченные на образование его сына, - это не расходы, а инвестиции в будущее.
В кульминационный момент вечера команда Регистана подарила своему руководителю Авазбеку Тулову и его супруге Шохидa Давлатовнa путевку в поездку в Умру за заслуги в образовании.
Команда Регистанского учебного центра - это не просто коллектив, а семья, которая стремится изменить судьбу вас и наших детей!