Мақолалар 18/11/2024 Талаба ОТМдаги ўқишини давом эттира олмаса, тўлаган контракт пули қайтариб олинадими?
Aгар талаба олий таълим муассасасида (ОТМ) ўқишини давом эттира олмаса, тўланган контракт пулини қисман қайтариб олиш имконияти мавжуд. Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг тегишли моддалари бу ҳолатни қуйидагича тушунтиради:
Қонунчиликда белгиланган асослар
703-моддага кўра, ОТМ ва талаба ўртасидаги таълим шартномаси ҳақ эвазига хизмат кўрсатиш шартномаси ҳисобланади. Талаба буюртмачи сифатида таълим хизматларини олиш учун шартнома тузади ва контракт пулини тўлайди.
707-моддада буюртмачи (талаба) хизматлар баҳосини тўлиқ тўлаган ҳолда хизмат кўрсатиш шартномасини бекор қилишга ҳақли эканлиги белгиланган. Шу тариқа, талаба шартномани бекор қилишни талаб қилиши мумкин.
705-модда эса ижрочи (университет) хизматни кўрсата олмаган тақдирда буюртмачи шартнома суммасининг хизмат учун сарфланган харажатларни чегириб, қолган қисмини қайтаришини назарда тутади.
ОТМ харажатларини ушлаб қолиш
Ушбу ҳуқуқий асосга биноан, агар талаба шартномани бекор қилса, университет сарфлаган харажатларни чегириб, қолган маблағни қайтариши мумкин. Шартнома бекор қилинганда, қуйидагилар ушлаб қолиниши мумкин:
Таълим учун сарфланган харажатлар;
Университет томонидан хизмат кўрсатилишидан келиб чиқадиган бошқа бевосита харажатлар.
Қайтариш жараёнида юзага келиши мумкин бўлган муаммолар
Агар университет контракт пулининг қолган қисмини қайтаришдан бош тортса, талаба қуйидаги ташкилотларга мурожаат қилиши мумкин:
Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси
Ишонч телефони: 1159
Ягона рақам: 71-207-46-00
Фуқаролик суди орқали шартнома суммасини қисман ёки тўлиқ қайтариш ҳамда кўрилган зарарни ундириш бўйича даъво аризаси билан мурожаат қилиш.
Талаба шартномани бекор қилган тақдирда, тўланган контракт пулининг университет сарфлаган харажатлари ушлаб қолинган қисмини қайтариб олиш имконияти мавжуд. Агар ушбу жараён давомида муаммо юзага келса, талабгор Рақобат қўмитасига ёки фуқаролик судига мурожаат қилиши тавсия этилади.

Если студент не может продолжить обучение в высшем образовательном учреждении (ВОУ), есть возможность частично вернуть оплаченную сумму контракта. Соответствующие статьи Гражданского кодекса Республики Узбекистан объясняют это следующим образом:
Основания, установленные законодательством
Согласно статье 703, образовательным договором между вузом и студентом является договор на оказание платных услуг. Студент в качестве заказчика заключает договор на получение образовательных услуг и оплачивает контракт.
В статье 707 определено, что заказчик (студент) вправе расторгнуть договор на оказание услуг с полной оплатой стоимости услуг. Таким образом, студент может потребовать расторжения договора.
Статья 705 предусматривает, что в случае невозможности оказания услуги исполнителем (университетом) заказчик возвращает оставшуюся часть суммы договора за вычетом расходов, понесенных на услугу.
Удержание расходов вузов
Согласно этому правовому основанию, если студент расторгает договор, университет может вычесть расходы и вернуть оставшуюся сумму. При расторжении договора могут быть удержаны:
Расходы на образование;
Другие прямые расходы, вытекающие из оказания услуг Университетом.
Возможные проблемы с процессом возврата
Если университет отказывается вернуть оставшуюся часть суммы контракта, студент может обратиться в следующие организации:
Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей
Телефон доверия: 1159
Единый номер: 71-207-46-00
Обращение через гражданский суд с исковым заявлением о частичном или полном возмещении суммы договора и возмещении ущерба.
В случае расторжения студентом контракта есть возможность получить обратно часть оплаченного контракта, на которую удерживаются расходы, понесенные университетом. Если в ходе этого процесса возникает проблема, претенденту рекомендуется обратиться в Комитет по конкуренции или в гражданский суд.