Макроиқтисодий ва ҳудудий тадқиқотлар институти томонидан маҳаллий меҳнат бозорида ишчи кадрларга бўлган талабни аниқлаш учун республиканинг 180 та туман ва шаҳарларидан жами 7 700 дан ортиқ иш берувчилар орасида сўров ўтказди. (https://talimxabarlari.uz/17393/)
Унга кўра, мамлакатдаги энг кўп талаб 5,8 фоизлик натижа билан савдо мутахассислари ва онлайн сотувчиларига оид эканлиги аниқланган.
Нисбатан пастроқ талаб эса 1,2 фоизлик натижа билан таълим муассасаларидаги хорижий тиллар (инглиз, немис, корейс ва бошқа чет тиллар), математика ва ахборот технологиялари фани ўқитувчиларига тегишли.
Респондентларнинг 60 фоизи таълим соҳасида ишчилар сони ортганини қайд этишган. Шунингдек, ҳисоботда ҳудудлар кесимида таълим соҳаси ходимларига талаб энг юқори бўлган ҳудудлар номи ҳам келтирилган.
Хусусан, таъкидланишича,
➖Хоразм вилоятида математика, алгебра, геометрия (4,0 фоиз), инглиз тили (3,9 фоиз), рус тили ва адабиёти фанлари ўқитувчиларига (2,2 фоиз) фалсафа, психологик, социологик, тарихий ва сиёсий фанлар бўйича университет ўқитувчиларига (1,0 фоиз);
➖Тошкент вилоятида мактабларда математика, алгебра, геометрия ўқитувчиларига (4,9 фоиз);
➖Қорақалпоғистон Республикасида мактабларда чет тили (2,6 фоиз), математика, алгебра, геометрия ўқитувчиларига (1,4 фоиз);
➖Қашқадарё вилоятида мактаб, коллеж ва ўқув марказларида математика, алгебра, геометрия фани ўқитувчиларига (2,3 фоиз);
➖Андижон вилоятида энг юқори талаб мактаб ва коллеж ўқитувчиларига (1,8 фоиз);
➖Наманган вилоятида инглиз тили ўқитувчиларига (1,7 фоиз);
➖Жиззах вилоятида мактаб, коллеж ва ўқув марказларида математика, алгебра, геометрия ўқитувчиларига (1,5 фоиз) талаб шаклланган.

Новости 17/12/2024 Спрос на представителей сферы образования снизился, но в 7 регионах спрос высок - исследование
Институтом макроэкономических и региональных исследований проведен опрос более 7 700 работодателей из 180 районов и городов республики для определения спроса на рабочие кадры на местном рынке труда.
По его данным, наибольший спрос в стране приходится на специалистов по продажам и онлайн-продавцов с результатом 5,8%.
Более низкий спрос приходится на преподавателей иностранных языков (английского, немецкого, корейского и других иностранных языков), математики и информационных технологий в образовательных учреждениях с результатом 1,2 процента.
60 процентов респондентов отметили увеличение количества работников в сфере образования. В отчете также приведены названия регионов с наибольшим спросом на работников сферы образования в разрезе регионов.
В частности, отмечается, что
В Хорезмской области преподавателям математики, алгебры, геометрии (4,0 процента), английского языка (3,9 процента), русского языка и литературы (2,2 процента) преподавателям университетов по философии, психологии, социологии, истории и политике (1,0 процента);
• учителям математики, алгебры, геометрии в школах Ташкентской области (4,9%);
• учителям иностранного языка (2,6 процента), математики, алгебры, геометрии в школах Республики Каракалпакстан (1,4 процента);
• учителям математики, алгебры, геометрии в школах, колледжах и учебных центрах Кашкадарьинской области (2,3 процента);
• Самый высокий спрос в Андижанской области на учителей школ и колледжей (1,8 процента);
• учителям английского языка в Наманганской области (1,7 процента);
В Джизакской области в школах, колледжах и учебных центрах сформировался спрос на учителей математики, алгебры, геометрии (1,5 процента).