Таълим ва унинг сифати иқтисодий ривожланиш билан чамбарчас боғлиқ. Инсон капитали назариясига мувофиқ, билим, қобилият ва таълим даражаси инсон капиталидаги муҳим омиллар бўлиб, ўз навбатида иқтисодий ривожланишга ижобий таъсир кўрсатади. Тадқиқотчилар иқтисодий ривожланишда таълим олиш учун сарфланган йиллар эмас, балки таълимнинг сифати муҳим аҳамият касб этишини таъкидлайди. Бу эса ўз навбатида, таълим сифатидаги тафовутларни камайтириш орқали узоқ муддатли ривожланишга эришиш мумкинлигини кўрсатади. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Макроиқтисодий ва ҳудудий тадқиқотлар институти (МҲТИ) экспертлари томонидан оилаларнинг ижтимоий-иқтисодий ҳолати мазкур оила фарзандларининг академик натижаларига қандай таъсир қилиши ўрганилди.
Оиланинг иқтисодий аҳволи ўқитувчиларнинг академик натижаларига таъсир қилади
Тадқиқотда Ўзбекистонда PISA—2022 сўрови орқали олинган натижалардан фойдаланилди. Сўров мамлакатимизнинг турли ҳудудлари бўйича 15 ёшли ўқувчиларнинг жавобларини мужассам этган бўлиб, унинг асосида яратилган маълумотлар базаси 202 та мактаб ва 7 293 нафар ўқувчини қамраб олади.
МҲТИ мутахассислари тадқиқот давомида қуйидаги натижаларни олди:
Уй-хўжаликлари оиланинг ижтимоий-иқтисодий келиб чиқишига қараб ўсиш тартибида гуруҳланганда, юқори ўнликда жойлашган оилаларнинг фарзандлари қуйи ўнликдаги оилаларнинг фарзандларига нисбатан математика фанидан 43,7 балл, ўқиш фанидан 39,8 балл ва табиий фанлардан 36,7 балл юқори натижа кўрсатди.
Репест модули асосида қилинган тадқиқот натижаларига кўра, ижтимоий-иқтисодий ҳолат индексининг 1 бирликка яхшиланиши балларни математика фанидан 9,5 баллга, ўқиш фанидан 9,2 баллга ва табиий фанлардан 7,9 баллга яхшилайди.
Уй вазифаларини бажармайдиган ўқувчилар ижтимоий-иқтисодий келиб чиқишига кўра, қуйи ўнликдаги оилалар фарзандларининг 6,7 фоизини, юқори ўнликдаги оилалар фарзандларининг эса 3,3 фоизини ташкил этади.
Ўқув ҳафтаси давомида ҳақ эвазига меҳнат қиладиган 15 ёшли ўқувчилар ижтимоий-иқтисодий келиб чиқишига кўра, қуйи ўнликда жойлашган оилалар фарзандларининг тахминан ҳар уч нафаридан бирини, юқори ўнликда жойлашган оилалар фарзандларининг эса ҳар тўрт нафаридан бирини ташкил этади.
Таҳлил натижаларига кўра, ўқувчиларнинг уй вазифаларини бажармаслиги PISA тест синови натижаларини ўртача 16 баллга, ҳақ эвазига меҳнат қилиш эса 37 баллга камайтиради.
Ўқув ҳафтаси давомида дарсдан аввал нонушта қилмайдиган ўқувчилар ижтимоий-иқтисодий келиб чиқишига кўра қуйи ўнликда жойлашган оилалар фарзандларининг 13,6 фоизини, юқори ўнликда жойлашган оилалар фарзандларининг эса 9,5 фоизини ташкил этади.
Таҳлил давомида ўқувчиларнинг дарсдан олдин нонушта қилмаслиги PISA тест синови натижаларини ўртача 20 баллга камайтириши аниқланди. Нонушта қилмаслик кўпроқ камбағал оилаларнинг фарзандларига таъсир қилади ва улар нонушта қилмайдиган юқори даромадли оилаларнинг фарзандларига нисбатан 34 балл камроқ олади.
Таклифлар
Давлат таълим қонунчилигида мақсадли кўрсаткичларни халқаро тест синовлари натижалари орқали аниқ ҳамда бир вақтнинг ўзида гуруҳлар кесимида (юқори-қуйи даромадли оила фарзандлари, шаҳар-қишлоқ ва ҳоказо) белгилаш лозим. Барча учун умумий бўлган кўрсаткичлар маълум бир гуруҳнинг юқори натижаси ҳисобига шаклланади ва ўртача қийматнинг ошиши таълимдаги тафовутнинг ошишига олиб келади.
МҲТИ мутахассисларининг тадқиқоти Ўзбекистонда мактаблардаги бепул тушлик давоматни 8 фоизга оширишини кўрсатганди. Ушбу далил ва юқоридаги таҳлил натижаларини инобатга олган ҳолда, ижтимоий ҳимояга муҳтож оилалар яшайдиган ҳудудлардаги мактабларда синов тариқасида бепул тушлик ҳамда нонушта бериш тизимини жорий этиш ҳамда уларнинг самарадорлигини аниқлаш лозим.

Образование и его качество тесно связаны с экономическим развитием. Согласно теории человеческого капитала, уровень знаний, способностей и образования являются важными факторами в человеческом капитале, что, в свою очередь, положительно влияет на экономическое развитие. Исследователи подчеркивают, что в экономическом развитии важно не годы, потраченные на образование, а качество образования. Это, в свою очередь, показывает, что долгосрочного развития можно достичь за счет сокращения различий в качестве образования. Эксперты Института макроэкономических и региональных исследований (ИМРИ) при Кабинете Министров Республики Узбекистан изучили, как социально-экономическое положение семей влияет на академические результаты детей из этих семей.
Экономическое положение семьи влияет на академические результаты учителей.
В исследовании использовались результаты, полученные в ходе опроса PISA-2022 в Узбекистане. Опрос включает ответы 15-летних учащихся из разных регионов страны, и созданная на его основе база данных охватывает 202 школы и 7 293 учащихся.
Специалисты НИИР в ходе исследования получили следующие результаты:
Когда домохозяйства были сгруппированы в порядке возрастания по социально-экономическому происхождению семьи, дети из семей, расположенных в верхней десятке, показали более высокие результаты по математике на 43,7 балла, по чтению на 39,8 балла и по естественным наукам на 36,7 балла по сравнению с детьми из семей, расположенных в нижней десятке.
Согласно результатам исследования, проведенного на основе модуля Repest, улучшение индекса социально-экономического положения на 1 единицу улучшает баллы по математике на 9,5 балла, по чтению на 9,2 балла и по естественным наукам на 7,9 балла.
Учащиеся, не выполняющие домашние задания, по социально-экономическому происхождению составляют 6,7% детей из семей с низким уровнем дохода и 3,3% детей из семей с высоким уровнем дохода.
15-летние учащиеся, работающие за плату в течение учебной недели, по социально-экономическому происхождению составляют примерно одного из трех детей из семей, расположенных в нижней десятке, и одного из четырех детей из семей, расположенных в верхней десятке.
Согласно результатам анализа, невыполнение учащимися домашних заданий снижает результаты теста PISA в среднем на 16 баллов, а оплачиваемый труд - на 37 баллов.
Учащиеся, которые не завтракают перед уроками в течение учебной недели, составляют 13,6% детей из семей, расположенных в нижней десятке по социально-экономическому происхождению, и 9,5% детей из семей, расположенных в верхней десятке.
В ходе анализа было установлено, что отсутствие завтрака у учащихся перед уроком снижает результаты теста PISA в среднем на 20 баллов. Отсутствие завтрака больше затрагивает детей из бедных семей, и они получают на 34 балла меньше, чем дети из семей с высоким доходом, которые не завтракают.
Предложения
В государственном образовательном законодательстве целевые показатели должны быть четко определены по результатам международных тестовых испытаний и одновременно в разрезе групп (дети из семей с высоким и низким уровнем дохода, город-село и т.д.). Общие для всех показатели формируются за счет высокого результата определенной группы, а увеличение среднего значения приводит к увеличению разрыва в образовании.
Исследование специалистов НИИР показало, что бесплатный обед в школах Узбекистана увеличивает посещаемость на 8%. Учитывая этот факт и результаты вышеуказанного анализа, необходимо внедрить систему бесплатного обеда и завтрака в школах в регионах, где проживают семьи, нуждающиеся в социальной защите, в качестве эксперимента и определить их эффективность.