Мақолалар 13/05/2025 Аттестациядан ўтолмай, ишдан бўшатилган педагог касбий сертификат олиши керак
Ҳукумат қарори билан тасдиқланган низомга кўра олий маълумотга эга бўлмаган ҳамда мутахассис (олий маълумотли ўқитувчи) лавозимидаги педагог кадрлар навбатдаги мажбурий аттестациядан ўта олмаган тақдирда, иш берувчи ходимнинг малакаси етарли бўлмаганлиги сабабли у билан тузилган меҳнат шартномасини меҳнат тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатларида белгиланган тартибда бекор қилиш ҳуқуқига эга.
Иш берувчи меҳнат шартномасини бекор қилмаган тақдирда, навбатдаги мажбурий аттестациядан ўта олмаган олий маълумотга эга бўлмаган ҳамда мутахассис (олий маълумотли ўқитувчи) лавозимидаги педагог кадр навбатдан ташқари аттестацияга кўпи билан кетма-кет икки марта жалб этилади.
Бунда икки мартадан бирортасида ҳам навбатдан ташқари аттестациядан ўта олмаган ёки узрли сабабсиз (касалликка чалиниши оқибатида меҳнатга қобилиятсизлик даврида ҳамда давлат ёки жамоат вазифаларини бажарганлигидан ташқари ҳолларда) аттестацияда иштирок этмаган педагог кадр билан тузилган меҳнат шартномаси меҳнат тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатларида белгиланган тартибда ходимнинг малакаси етарли бўлмаганлиги сабабли бекор қилинади.
Аттестациядан ўта олмаганлиги сабабли меҳнат тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатларида белгиланган тартибда педагогларнинг меҳнат шартномаси (ходимнинг малакаси етарли бўлмаганлиги сабабли) бекор қилинган тақдирда, педагог кадр фақат ўз хоҳиши билан навбатдан ташқари Касбий сертификатлаш синовида иштирок этиб, сертификатни қўлга киритган ҳолдагина, яна педагог сифатида ишга қабул қилиниши мумкин.

In the event that, according to the regulation approved by a government decree, pedagogical staff without higher education and holding the position of specialist (teacher with higher education) cannot pass the next mandatory certification, the employer has the right to terminate the employment contract with the employee due to insufficient qualifications in the manner prescribed by labor legislation.
In the event of the employer's failure to terminate the employment contract, a pedagogical personnel who did not pass the next mandatory certification and holding the position of specialist (teacher with higher education) without higher education are involved in the extraordinary certification no more than twice in a row.
In this case, the employment contract with a pedagogical personnel who did not pass the extraordinary certification at least twice or did not participate in the certification without a valid reason (during the period of incapacity for work due to illness and in cases other than the performance of state or public duties) is terminated due to insufficient qualifications of the employee in the manner prescribed by labor legislation.
In the event of termination of the employment contract of a teacher due to failure to pass certification (due to insufficient qualifications of the employee) in the manner prescribed by labor legislation, the teacher may be recruited as a teacher only at their own request after participating in an unscheduled Professional Certification Examination and obtaining a certificate.