Мақолалар 13/05/2025 Аттестациядан ўтолмай, ишдан бўшатилган педагог касбий сертификат олиши керак
Ҳукумат қарори билан тасдиқланган низомга кўра олий маълумотга эга бўлмаган ҳамда мутахассис (олий маълумотли ўқитувчи) лавозимидаги педагог кадрлар навбатдаги мажбурий аттестациядан ўта олмаган тақдирда, иш берувчи ходимнинг малакаси етарли бўлмаганлиги сабабли у билан тузилган меҳнат шартномасини меҳнат тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатларида белгиланган тартибда бекор қилиш ҳуқуқига эга.
Иш берувчи меҳнат шартномасини бекор қилмаган тақдирда, навбатдаги мажбурий аттестациядан ўта олмаган олий маълумотга эга бўлмаган ҳамда мутахассис (олий маълумотли ўқитувчи) лавозимидаги педагог кадр навбатдан ташқари аттестацияга кўпи билан кетма-кет икки марта жалб этилади.
Бунда икки мартадан бирортасида ҳам навбатдан ташқари аттестациядан ўта олмаган ёки узрли сабабсиз (касалликка чалиниши оқибатида меҳнатга қобилиятсизлик даврида ҳамда давлат ёки жамоат вазифаларини бажарганлигидан ташқари ҳолларда) аттестацияда иштирок этмаган педагог кадр билан тузилган меҳнат шартномаси меҳнат тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатларида белгиланган тартибда ходимнинг малакаси етарли бўлмаганлиги сабабли бекор қилинади.
Аттестациядан ўта олмаганлиги сабабли меҳнат тўғрисидаги қонунчилик ҳужжатларида белгиланган тартибда педагогларнинг меҳнат шартномаси (ходимнинг малакаси етарли бўлмаганлиги сабабли) бекор қилинган тақдирда, педагог кадр фақат ўз хоҳиши билан навбатдан ташқари Касбий сертификатлаш синовида иштирок этиб, сертификатни қўлга киритган ҳолдагина, яна педагог сифатида ишга қабул қилиниши мумкин.

Согласно положению, утвержденному постановлением правительства, если педагогические кадры, не имеющие высшего образования и находящиеся в должности специалиста (преподавателя с высшим образованием), не могут пройти очередную обязательную аттестацию, работодатель имеет право расторгнуть трудовой договор с работником в связи с недостаточной квалификацией в порядке, установленном трудовым законодательством.
В случае нерасторжения работодателем трудового договора педагогический кадр, не имеющий высшего образования и находящийся в должности специалиста (преподавателя с высшим образованием), не прошедший очередную обязательную аттестацию, привлекается к внеочередной аттестации не более двух раз подряд.
При этом трудовой договор с педагогическим кадром, который ни разу из двух не прошел внеочередную аттестацию или не принял участие в аттестации без уважительной причины (в период нетрудоспособности вследствие заболевания, кроме выполнения государственных или общественных обязанностей), прекращается в порядке, установленном трудовым законодательством, в связи с недостаточной квалификацией работника.
В случае расторжения трудового договора педагогов (из-за недостаточной квалификации работника) в порядке, установленном трудовым законодательством, в связи с непрохождением аттестации, педагогический кадр может быть вновь принят на работу в качестве педагога только по собственному желанию, после участия во внеочередном Профессиональном сертификационном испытании и получения сертификата.