Янгиликлар 23/02/2025 ТДТУда “Муҳандис аёллар-2025” форуми ўтказилди
2025 йил 21 февраль куни Тошкент давлат техника университетида "Илмли аёл - жамият кўзгуси" ҳафталиги доирасида  “Муҳандис аёллар-2025” форуми ўтказилди. Форумда Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ҳузуридаги Инновацион ривожланиш агентлиги, Ўзбекистон Республикаси Рақамли технологиялар вазирлиги, Оила ва хотин-қизлар қўмитаси, Ўзбекистон ихтирочи аёллар маркази, Тошкент давлат техника университети ва бир қатор халқаро ҳамкор ташкилотлар иштирок этди.
Мазкур форумнинг асосий мақсади - аёлларнинг илм-фан ва технология соҳасидаги иштирокини кенгайтириш, муҳандислик соҳаларида фаолият юритаётган аёлларга қўллаб-қувватловчи механизмлар яратиш ва ушбу соҳаларда мавжуд бўлган долзарб муаммоларни кенг жамоатчилик билан муҳокама қилишдан иборат.
Шунингдек, форум доирасида хотин-қизларнинг илм-фандаги ва тадбиркорликда эришган ютуқлари ҳамда тадбиркорлик маҳсулотларининг ярмаркаси ташкил этилди, олима аёллар ва талаба-қизларнинг лойиҳалари тақдимот қилинди ҳамда мавзу доирасидаги олима аёллар, профессор-ўқитувчиларнинг маърузалари тингланди.

Новости 23/02/2025 В ТГТУ прошел форум "Женщины-инженеры-2025"
21 февраля 2025 года в Ташкентском государственном техническом университете в рамках недели "Образованная женщина - зеркало общества" прошел форум "Женщины-инженеры-2025." В форуме приняли участие Агентство инновационного развития при Министерстве высшего образования, науки и инноваций, Министерство цифровых технологий Республики Узбекистан, Комитет семьи и женщин, Центр женщин-изобретателей Узбекистана, Ташкентский государственный технический университет и ряд международных организаций-партнеров.
Основная цель данного форума - расширение участия женщин в науке и технологиях, создание механизмов поддержки женщин, работающих в инженерных областях, и обсуждение с широкой общественностью актуальных проблем в этих областях.
Также в рамках форума была организована ярмарка достижений женщин в науке и предпринимательстве, а также продуктов предпринимательства, были представлены проекты женщин-ученых и студенток, а также заслушаны доклады женщин-ученых и профессоров-преподавателей по теме.