Тиббиёт йўналиши – ҳар доим энг кўп талаб қилинадиган соҳалардан бири бўлиб келмоқда. Ҳозирда нафақат давлат олийгоҳлари, балки кўплаб нодавлат (хусусий) олий таълим муассасалари ҳам тиббиёт йўналишида таълим бермоқда. Қуйида 2025 йил ҳолатига кўра Ўзбекистонда “Тиббиёт” соҳасида ўқитадиган хусусий олийгоҳлар рўйхатини тақдим этамиз.
Тошкент ва бошқа вилоятлардаги университетлар
Alfraganus университети
Ангрен университети
Бухоро инновацион таълим ва тиббиёт университети
Central Asian Medical University
Central Asian University
EMU University
Фармацевтика таълим ва тадқиқот институти
Импульс тиббиёт институти
Жиззах шаҳридаги Қозон (Волгабўйи) федерал университети филиали
Осиё халқаро университети
Қўқон университети Андижон филиали
Термиз иқтисодиёт ва сервис университети
Тошкент Кимё халқаро университети
Турон университети
University of Business and Science
Урганч РАНЧ технология университети
Зармед университети
Тиббиёт йўналишининг ўзига хослиги
Контракт нархлари ва танлов
Бугунги кунда Ўзбекистондаги олий таълим муассасалари орасида энг юқори контракт тўловлари айнан Тиббиёт йўналишида белгиланган. Шунингдек, бу йўналишдаги танлов кўрсаткичлари ҳам доим юқори бўлиб, кўплаб абитуриентлар бу соҳага интилишади.
Тиббиёт йўналишида таҳсил олишни истаган абитуриентлар учун энди танлов кенг – давлат олийгоҳларидан ташқари, кўплаб хусусий университетлар ҳам сифатли таълим таклиф этмоқда. Юқорида санаб ўтилган нодавлат олийгоҳлар абитуриентлар учун муҳим альтернатива бўла олади. Таълим сифатини, контракт миқдорини ва жойлашувни ҳисобга олиб, ўзингизга мос вариантни танланг.

Медицинское направление всегда было одной из самых востребованных. В настоящее время медицинское образование предоставляют не только государственные вузы, но и многие негосударственные (частные) высшие учебные заведения. Ниже мы представляем список частных университетов, которые будут преподавать в области "Медицина" в Узбекистане по состоянию на 2025 год.
Университеты Ташкента и других областей
Университет Альфраганус
Ангренский университет
Бухарский инновационный университет образования и медицины
Центральноазиатский медицинский университет
Центральноазиатский университет
Университет EMU
Институт фармацевтического образования и исследований
Институт импульсной медицины
Филиал Казанского (Приволжского) федерального университета в г. Джизаке
Азиатский международный университет
Андижанский филиал Кокандского университета
Термезский университет экономики и сервиса
Ташкентский международный химический университет
Туранский университет
Университет бизнеса и науки
Ургенчский технологический университет РАНЧ
Университет Зармед
Специфика медицинского направления
Контрактные цены и конкурс
На сегодняшний день среди высших учебных заведений Узбекистана самые высокие контрактные платежи установлены именно по направлению "Медицина." Кроме того, показатели отбора в этом направлении всегда высоки, и многие абитуриенты стремятся в эту область.
Для абитуриентов, желающих изучать медицину, теперь широкий выбор - помимо государственных вузов, многие частные университеты также предлагают качественное образование. Вышеперечисленные негосударственные вузы могут стать важной альтернативой для абитуриентов. Выберите подходящий вариант, учитывая качество обучения, сумму контракта и местоположение.