Янгиликлар 19/01/2025 Тил сертификати йўқ абитуриентлар бундан буён 1-фани чет тили бўлган йўналишларга топшира олмайди
Бу ҳақда Олий таълим вазирлиги яна бир бор эслатмоқда.
Қонунчиликка кўра (ПФ-81, 24.05.2024-й.) 2025/2026-ўқув йили қабулидан бошлаб фанлар мажмуасида чет тили биринчи фан сифатида белгиланган таълим йўналишларига қабул хорижий тилни билиш даражасини белгиловчи миллий ёки халқаро сертификат асосида амалга оширилади.
❗️Бунда фанлар мажмуасида чет тили биринчи фан сифатида белгиланган таълим йўналишларига қабул қилишда ушбу фандан тест синови ўтказилмайди. Абитуриентлар белгиланган даражадаги сертификатни тақдим этишлари лозим.
2025/2026-ўқув йили учун республика олий таълим муассасаларининг таълим йўналишлари рўйхати ва уларга мос тест синови (касбий (ижодий) имтиҳон) топшириладиган фанлар мажмуасига кўра чет тили биринчи фан сифатида белгиланган таълим йўналишлари рўйхати юқоридаги расмда берилган.
❗️Эътибор беринг: 1-фан сифатида аниқ кўрсатилган инглиз, немис ва француз тилларидан айни шу фан бўйича, 1-фан “Чет тили” кўрсатилган таълим йўналишларига эса, бакалавриат таълим йўналишлари учун тасдиқланган хорижий тилларни билиш даражасини белгиловчи миллий ва халқаро сертификатлардан бирини тақдим этиш талаб этилади.
❓Бу нима дегани?
Масалан, 1-фан “инглиз тили” деб ёзилган бўлса, айнан инглиз тилидан сертификат керак бўлади. Немис ёки турк тилидан сертификати борлар бу йўналишга топшира олмайди.
Лекин 1-фан “чет тили” деб кўрсатилган бўлса, унда қайси тилдан сертификати борлигинининг қизиғи йўқ. Исталган тилдан олинган тасдиқланган сертификат ўтаверади.

The Ministry of Higher Education once again reminds about this.
By law (PF-81, 24.05.2024). Starting from the admission of the 2025/2026 academic year, admission to the areas of education where foreign language is defined as the first subject in the complex of subjects is carried out on the basis of a national or international certificate that determines the level of foreign language proficiency.
❗️In this case, when admission to educational programs where foreign language is defined as the first subject in the complex of subjects, a test is not conducted on this subject. Applicants must present a certificate of the established level.
The list of educational areas of higher educational institutions of the republic for the 2025/2026 academic year and the list of educational areas where foreign language is defined as the first subject according to the set of subjects for which the corresponding test (professional (creative) exam) is given in the figure above.
❗️️Please note: English, German and French, clearly indicated as the 1st subject, are required to provide one of the national and international certificates that determine the level of proficiency in foreign languages, approved for the 1st subject "Foreign Language" educational areas of undergraduate education.
❓What does this mean?
For example, if the first subject is written as "English," then a certificate of English is required. Those who have a German or Turkish language certificate cannot apply for this course.
However, if the 1st subject is indicated as a "foreign language," it does not matter which language it has a certificate from. A certified certificate from any language will pass.