Янгиликлар 19/01/2025 Тил сертификати йўқ абитуриентлар бундан буён 1-фани чет тили бўлган йўналишларга топшира олмайди
Бу ҳақда Олий таълим вазирлиги яна бир бор эслатмоқда.
Қонунчиликка кўра (ПФ-81, 24.05.2024-й.) 2025/2026-ўқув йили қабулидан бошлаб фанлар мажмуасида чет тили биринчи фан сифатида белгиланган таълим йўналишларига қабул хорижий тилни билиш даражасини белгиловчи миллий ёки халқаро сертификат асосида амалга оширилади.
❗️Бунда фанлар мажмуасида чет тили биринчи фан сифатида белгиланган таълим йўналишларига қабул қилишда ушбу фандан тест синови ўтказилмайди. Абитуриентлар белгиланган даражадаги сертификатни тақдим этишлари лозим.
2025/2026-ўқув йили учун республика олий таълим муассасаларининг таълим йўналишлари рўйхати ва уларга мос тест синови (касбий (ижодий) имтиҳон) топшириладиган фанлар мажмуасига кўра чет тили биринчи фан сифатида белгиланган таълим йўналишлари рўйхати юқоридаги расмда берилган.
❗️Эътибор беринг: 1-фан сифатида аниқ кўрсатилган инглиз, немис ва француз тилларидан айни шу фан бўйича, 1-фан “Чет тили” кўрсатилган таълим йўналишларига эса, бакалавриат таълим йўналишлари учун тасдиқланган хорижий тилларни билиш даражасини белгиловчи миллий ва халқаро сертификатлардан бирини тақдим этиш талаб этилади.
❓Бу нима дегани?
Масалан, 1-фан “инглиз тили” деб ёзилган бўлса, айнан инглиз тилидан сертификат керак бўлади. Немис ёки турк тилидан сертификати борлар бу йўналишга топшира олмайди.
Лекин 1-фан “чет тили” деб кўрсатилган бўлса, унда қайси тилдан сертификати борлигинининг қизиғи йўқ. Исталган тилдан олинган тасдиқланган сертификат ўтаверади.

Об этом еще раз напоминает Министерство высшего образования.
Согласно законодательству (УП-81, 24.05.2024 г.) Начиная с приема в 2025/2026 учебном году прием на направления образования, в которых иностранный язык является первым предметом в комплексе дисциплин, осуществляется на основе национального или международного сертификата, определяющего уровень владения иностранным языком.
❗️При этом при приеме на направления образования, где иностранный язык является первым предметом в комплексе дисциплин, тестовые испытания по данному предмету не проводятся. Абитуриенты должны предоставить сертификат установленного уровня.
Перечень направлений образования высших образовательных учреждений республики на 2025/2026 учебный год и перечень направлений образования, по которым иностранный язык является первым предметом по комплексу предметов, сдаваемых соответствующим им тестовым испытанием (профессиональным (творческим) экзаменом), приведены на рисунке выше.
❗️️ Обратите внимание: из английского, немецкого и французского языков, четко обозначенных в качестве 1-го предмета, по этому же предмету, а для направлений образования, обозначенных в качестве 1-го предмета "Иностранный язык," требуется предоставление одного из национальных и международных сертификатов, определяющих уровень знания иностранных языков, утвержденных для направлений образования бакалавриата.
Например, если предмет 1 записан как "английский язык," то требуется сертификат именно по английскому языку. Те, кто имеет сертификат по немецкому или турецкому языку, не смогут подать заявку на это направление.
Но если первый предмет указан как "иностранный язык," то не имеет значения, по какому языку у него сертификат. Проходит подтвержденный сертификат на любом языке.