Дастур томонидан талабаларнинг ўқиш тўлови ва турар-жой харажатлари учун ёрдам берилади. Стипендия беришда талабаларнинг ирқи, миллати ва этник келиб чиқишидан қатъи назар академик ютуқлари ва ўқиш давомида кўрсатган натижалари ҳисобга олинади.
Билкент университетида мавжуд йўналишлар билан ушбу ҳавола орқали батафсил танишиб чиқиш мумкин. Барча йўналишлар инглиз тилида ўқитилади. Таклиф қилинаётган йўналишлар эса 30 дан зиёд. Дастурга аризаларни қабул қилиш жараёни 2025 йил 3 февралдан 13 июлгача давом этади.
- Магистратура босқичини Туркияда ўқишни истаган барча талабалар ариза топширишлари мумкин;
- Бакалавр босқичини тамомлаганлигини кўрсатувчи диплом ёки шунга тенг сертификат бўлиши керак;
- Инглиз тилида оғзаки ва ёзма қобилиятлари юқори даражада бўлиши шарт;
- Бизнес бошқаруви йўналишига ариза топшираётган номзодлар GMAT сертификатларини тақдим этишлари сўралади.
- Университет томонидан магистратурага қабул қилган талабаларнинг деярли 90% ига моддий ёрдам берилади;
- Моддий ёрдам ўқиш пули ёки ўқиш пули ва турар-жой харажатлари учун ёрдамни ўз ичига олади;
- Стипендия номзодларнинг жинси, ирқи, этник келиб чиқиши, дини, ёши, келиб чиқиши ёки жисмоний ҳолатидан қатъи назар, академик ютуқлари ва илмий изланишларига асосан тақдим этилади.
Керакли ҳужжатлар рўйхати:
- Магистратурага топшириш учун бакалавр даражасини тамомлаганини кўрсатувчи диплом ёки шунга тенг сертификат;
- Йўналишлар талабларига қараб GRE ёки GMAT сертификатлари;
- Баҳолар транскриптлари;
- Номзодларнинг академик ютуқлари ҳақида устозлари ёки профессорлари томонидан ёзилган тавсиянома хатлари;
- Инглиз тилини ёзма ва оғзаки даражада яхши билишлари ҳақида маълумотнома (ҳар бир йўналиш ҳар хил сертификат тури талаб қилади буни йўналиш танлаш давомида билиб олиш мумкин);
Ҳужжатларни юбориш:
Ҳужжатларни ушбу ҳавола орқали онлайн шаклда юбориш мумкин.
- Дастлаб ҳавола орқали кириб NEW APPLICATION тугмасини босиб рўйхатдан ўтиш бошланади;
- Кейин эса электрон почта манзили, исм-фамилия, телефон рақам каби маълумотлар тўлдирилади;
- Барча маълумотлар тўғри тўлдирилганидан сўнг, электрон почтага хабар келади, уни электрон почтага кириб хабарни очиб тасдиқланади;
- Хабар тасдиқланганидан сўнг, Билкент университетининг сайтига ЛОГ ИН қилиб кирилади;
- Киргандан сўнг йўналишлар рўйхати чиқади, номзод қайси йўналишда магистратура босқичини давом эттиришни танласа шу йўналиш ҳаволаси устига босиб керакли маълумотларни тўлдириб бўлгач APPLY тугмасини босиб ҳужжатларини юбориши мумкин.
Эслатма: Агар ҳужжатлар ичида қандайдир расм жойлаш сўралган бўлса, JPEG форматда бўлиши шарт. Ҳужжатларни эса PDF форматда юклаш сўралади.
Ариза топшириш жараёни ҳақида ушбу ҳавола орқали батафсил билиб олиш мумкин. Дастурга ариза топшириш жараёни 2025 йил 3 февралдан 2025 йил 13 июлгача давом этади.
Қўшимча маълумот учун:
Билкент университети ҳақида: Туркиядаги биринчи хусусий, нотижорат университет бўлиб, 1984 йил 20 октябрда профессор Ihsan Doğramaji томонидан асос солинган. Университетнинг асосий мақсади - тадқиқотлар қилиш бўйича етакчи университет бўлиш. Университетнинг номи турк тилидан таржима қилинганда “Илм шаҳри” маъносини англатади.
Университет жойлашуви: Туркиянинг энг йирик шаҳарларида бири бўлган — Анқара шаҳрининг ғарбида 300 гектардан ортиқ майдонни эгаллаган.

Выборы 07/02/2025 Программа гранта с полной компенсацией стоимости обучения в магистратуре в Университете Билькент в Турции
Стипендиальная программа для иностранных студентов, желающих продолжить обучение в магистратуре в различных областях в одном из самых престижных частных университетов Турции - Университете Билькента. Эта программа обеспечивает студентов 90% материальной поддержкой.
Программа помогает студентам оплачивать обучение и проживание. При присуждении стипендии учитываются академические достижения и результаты обучения студентов независимо от их расы, национальности и этнического происхождения.
Подробнее с направлениями, доступными в Университете Билькента, можно ознакомиться по этой ссылке. Все направления будут преподаваться на английском языке. Предлагаемых направлений - более 30. Прием заявок на участие в программе продлится с 3 февраля по 13 июля 2025 года.
• Все студенты, желающие обучаться в магистратуре в Турции, могут подать заявку;
• наличие диплома об окончании бакалавриата или эквивалентного ему сертификата;
• Высокий уровень устных и письменных навыков английского языка;
• Кандидатов, подающих заявки на направление "Управление бизнесом," просят предоставить сертификаты GMAT.
Почти 90% студентов, поступивших в магистратуру, получают материальную помощь от университета;
Материальная помощь включает в себя оплату за обучение или оплату за обучение и расходы на проживание;
Стипендия присуждается на основании академических достижений и научных исследований кандидатов независимо от пола, расы, этнического происхождения, религии, возраста, происхождения или физического состояния.
Перечень необходимых документов:
• диплом или эквивалентный ему сертификат об окончании степени бакалавра для поступления в магистратуру;
• Сертификаты GRE или GMAT в зависимости от требований направлений;
• Транскрипты оценок;
• рекомендательные письма кандидатов об академических достижениях, написанные их преподавателями или профессорами;
• Справка о хорошем знании английского языка на письменном и устном уровнях (каждое направление требует разного типа сертификата, что можно узнать при выборе направления);
Отправить документы:
Документы можно отправить онлайн по этой ссылке.
1. Регистрация начинается, сначала перейдя по ссылке и нажав кнопку NEW APPLICATION;
2. Затем заполняются такие данные, как адрес электронной почты, имя, фамилия, номер телефона;
3. После того, как все данные заполнены правильно, на электронную почту приходит сообщение, которое подтверждается входом в электронную почту путем вскрытия сообщения;
4. После подтверждения сообщения, вход на сайт Билькентского университета осуществляется как LOG IN;
5. После поступления появится список направлений, и кандидат может отправить свои документы, нажав на ссылку на направление, которое он выберет для продолжения обучения в магистратуре, заполнив необходимую информацию и нажав кнопку APPLY.
Примечание: Если требуется вставить изображение внутри документа, оно должно быть в формате JPEG. Документы будут загружены в формате PDF.
Подробнее о процессе подачи заявки можно узнать по этой ссылке. Процесс подачи заявок на участие в программе продлится с 3 февраля 2025 года по 13 июля 2025 года.
О Билкентском университете: Первый частный, некоммерческий университет в Турции, основанный профессором Ихсаном Дограмаджи 20 октября 1984 года. Главная цель университета - стать ведущим университетом в области исследований. Название университета в переводе с турецкого языка означает "город науки."
Университет расположен в одном из крупнейших городов Турции - более 300 гектаров к западу от Анкары.