Халқаро сиёсий иқтисодиёт маркази (The Centre for International Political Economy) Young Economic Forum дастурини эълон қилади. Дастур 2025 йилнинг 13-15 апрель кунлари, Туркиянинг Истанбул шаҳрида бўлиб ўтади. Дастур бутун дунёдан бўлган олимлар, талабалар, ёш етакчилар, иқтисодчилар ва сиёсатчиларни бир жойга жамлайди. Форум қуйидаги 6 хил мавзу доирасида бўлиб ўтади:
- Глобал иқтисодий трендлар ва келажакдаги муаммолар;
- Рақамли иқтисодиёт ва инновация;
- Барқарор ривожланиш ва яшил иқтисодиёт;
- Иқтисодий чидамлилик ва инқирозни бошқариш;
- Ёшлар иқтисодий сиёсат ва тараққиётнинг бошқарувчилари сифатида;
- Шимол-жануб ҳамкорлиги ва минтақавий иқтисодий интеграция
Дастурда икки категория бўйича қатнашиш мумкин бўлиб, биринчи категория қатнашчилари учун 5 ўринли грант ажратилган ва уларнинг барча харажатлари қоплаб берилади. Иккинчи категория қатнашчилари дастурда қатнашиш учун $599 миқдорида бадал пули тўлашлари керак бўлади. Шунингдек, 15 нафар номзодга 50 фоизлик қисман грантлар ҳам тақдим этилади. Юқоридаги категорияларнинг ҳеч бирида қатнаша олмаган номзодлар учун қўшимча $300 виртуал курслар ҳам мавжуд.
Дастурга рўйхатдан ўтиш жараёни 2025 йил 20 февралгача давом этади.
Дастур ҳақида ушбу ҳавола орқали тўлиқ маълумот олиш мумкин.
- Дастурда бутун дунёдан бўлган ходимлар, талабалар, иқтисодиёт соҳаси етакчилари, халқ сиёсати ва шунга яқин соҳадаги 16 ёшдан 45 ёшгача бўлган иқтисодий ривожланиш ва уни сиёсий шаклантириш соҳасига қизиқувчи номзодлар ариза топширишлари мумкин.
-
Кимлар учун
- Мактаб ўқувчилари (юқори синфлар), Ўрта маълумотли (мактаб/коллеж битирувчиси), Бакалавр талабаси , Олий маълумотли (бакалавр), Магистр талабаси, Олий маълумотли (магистр), PhD талабаси , Фалсафа фанлари доктори
Дастур тили
Инглиз тили
Ёш чегараси
- 16 ёшдан 45 ёшгача
Дастурга харажатлари тўлиқ қопланадиган иштирокчиларни саралаш жараёнида қуйидаги жиҳатлар инобатга олинади:
- Ариза сифати: аниқлик, мазмунийлик, топширилган аризанинг умумий тақдимоти;
- Таълим ва иш тажрибаси: дастур йўналишига мос соҳада таҳсил олганлик ва ушбу йўналишдаги иш тажрибаси ҳамда кўникмалари;
- Ёшлар билан ишлаш ва ютуқлар: Ёшлар ривожланиши йўлидаги иштирок ва бу борада фаоллик;
- Ижодий лойиҳа ва мулоқот кўникмалари: лойиҳа ишларида фаоллик ҳамда консепт ва тушунчаларни етказиб беришдаги самарадорлик;
- Интервью ва ижтимоий ҳаракат режалари: интервьюда ўзини намоён қила олиш, таклиф қилинган ижтимоий ҳаракат режасининг самарадорлиги.
Дастурда икки категория мавжуд бўлиб, уларнинг фойдали жиҳатлари қуйидагича:
Харажатлари қопланадиган категория учун $16,99 бадал пули мавжуд ва у қуйидагиларни ўз ичига олади:
- Форумга таклиф хати;
- Озиқ-овқат;
- Йўл чиптаси ва транспорт харажатлари;
- 3 кунлик турар-жой;
- Форум учун керакли буюмлар;
- Лойиҳа ҳамкори;
- Иқтисодчилар томонидан ташрифлар ва менторлик дастурлари;
- Дастурда қатнашганлик учун сертификат;
- Халқаро сиёсий иқтисодиёт маркази (The Centre for International Political Economy)да амалиёт ўташ имкони;
- 10 ҳафталик виртуал курс гранти;
- Битирув нишони;
Харажатлари қопланмайдиган категория учун $599 бадал пули мавжуд ва у қуйидагиларни ўз ичига олади:
- Дубай, Сингапур&АҚШда бўладиган кейинги форум учун қисман грант.
Юқоридаги категорияларда тақдим этилган имкониятлардан ташқари дастур доирасида:
- 15 нафар номзодга 50 фоизлик қисман грантлар ҳам тақдим этилади;
- Юқоридаги категорияларнинг ҳеч бирида қатнаша олмаган номзодлар учун қўшимча $300 виртуал курслар ҳам мавжуд. Ушбу дастур халқ дипломатияси, глобал ўзига хослик, иқтисодий алоқалар мавзуларини қамраб олади.
- Бир нафар энг яхши номзод “Ideal Candidate” сифатида эълон қилинади ва CIPE билан ишлашга таклиф қилинади.
Дастурга икки категория бўйича ариза топшириш мумкин бўлиб, харажатлари қопланадиган категория учун $16,99, харажатлари қопланмайдиган категория учун эса $599 бадал пули мавжуд. Бундан ташқари, 15 нафар номзод учун қисман грант тақдим этилади ва уларнинг 50 фоиз харажатлари дастур томонидан қопланади.

Репосты 23/01/2025 Форум Young Economic Forum с полным и частичным покрытием расходов в Стамбуле, Турция
Центр международной политической экономики (The Centre for International Political Economy) объявляет программу Young Economic Forum. Программа пройдет с 13 по 15 апреля 2025 года в Стамбуле, Турция. Программа объединяет ученых, студентов, молодых лидеров, экономистов и политиков со всего мира. Форум пройдет в рамках 6 различных тем:
1. Глобальные экономические тренды и проблемы будущего;
2. Цифровая экономика и инновации;
3. Устойчивое развитие и зеленая экономика;
4. Экономическая устойчивость и кризисное управление;
5. Молодежь как управляющие экономической политики и развития;
6. Сотрудничество Север-Юг и региональная экономическая интеграция
Участвовать в программе можно по двум категориям, участникам первой категории выделен грант на 5 мест и возмещаются все их расходы. Участники второй категории должны будут оплатить взнос в размере $599 для участия в программе. Также 15 кандидатам будут предоставлены частичные гранты в размере 50 процентов. Для кандидатов, которые не смогли принять участие ни в одной из вышеперечисленных категорий, также доступны дополнительные виртуальные курсы стоимостью $300.
Процесс регистрации в программе продлится до 20 февраля 2025 года.
Подробную информацию о программе можно получить по ссылке.
• В программу могут подать заявки сотрудники, студенты со всего мира, лидеры в сфере экономики, кандидаты в области народной политики и смежной сферы в возрасте от 16 до 45 лет, интересующиеся сферой экономического развития и его политического формирования.
• Для кого
• Школьники (старшие классы), Среднее образование (выпускник школы/колледжа), Студент бакалавра, Высшее образование (бакалавр), Студент магистра, Высшее образование (магистр), Студент PhD, Доктор философских наук
• Язык программирования
• Английский язык
• Возрастная граница
• от 16 до 45 лет
В процессе отбора участников, расходы на участие в Программе которых полностью покрываются, учитываются следующие аспекты:
1. Качество заявления: точность, содержательность, общая презентация поданного заявления;
2. Образование и опыт работы: обучение в области, соответствующей направлению программы, и опыт работы и навыки в этом направлении;
3. Работа с молодежью и достижения: Участие и активность в развитии молодежи;
4. Творческий проект и коммуникативные навыки: активность в проектной работе и эффективность в передаче концептов и понятий;
5. Интервью и планы социальных действий: умение проявить себя в интервью, эффективность предложенного плана социальных действий.
Программа состоит из двух категорий, полезные аспекты которых следующие:
Существует взнос в размере $16,99 за окупаемую категорию, который включает в себя:
• Пригласительное письмо на форум;
• Продукты питания;
• Проездный билет и транспортные расходы;
• 3-дневная квартира;
• Необходимые предметы для форума;
• Партнер проекта;
• Визиты и менторские программы экономистов;
• Сертификат за участие в Программе;
• Возможность прохождения практики в Центре международной политической экономики (The Centre for International Political Economy);
• 10-недельный грант виртуального курса;
• Знак выпуска;
Существует взнос в размере $599 за категорию, расходы на которую не покрываются, и включает в себя:
• Частичный грант на следующий форум в Дубае, Сингапуре и США.
Помимо возможностей, представленных в вышеуказанных категориях, в рамках программы:
• 15 кандидатам также будут предоставлены частичные гранты в размере 50%;
• Для кандидатов, которые не смогли принять участие ни в одной из вышеперечисленных категорий, также доступны дополнительные виртуальные курсы стоимостью $300. Программа охватывает темы народной дипломатии, глобальной идентичности, экономических отношений.
• Один из лучших кандидатов объявляется "Идеальным кандидатом" и приглашается работать с CIPE.
Заявки в программу можно подать по двум категориям, для категории с окупаемостью - $16,99, а для категории без окупаемости - $599 взносов. Кроме того, 15 кандидатам будут предоставлены частичные гранты, и 50 процентов их расходов будут покрыты программой.