Янгиликлар 13/02/2025 Умрбод олий тоифали ўқитувчи бўлиш учун 15 йил давомида олий тоифани сақлаш керак
Вазирлар Маҳкамасининг 17.09.2021 йилдаги 572-сон қарори билан аттестация низомининг 1-боб 8-д бандига кўра, олий малака тоифасига (бош ўқитувчи лавозимига) эга бўлгандан сўнг олий малака тоифасини (бош ўқитувчи лавозимини) 15 йил давомида сақлаб келган ва узлуксиз иш стажига эга бўлган педагог кадрларга — олий малака тоифаси (бош ўқитувчи лавозими) тўғридан-тўғри (аттестациядан ўтказилмасдан) берилиши белгиланган.
Ундан ташқари, тоифасидан қатъи назар педагогик фаолияти бўйича 25 йил ва ундан кўп стажга эга бўлган ва ёшга доир пенсияга чиқиши учун 5 йилдан кўп бўлмаган вақт қолган педагог кадрларга уларнинг амалдаги малака тоифаси тўғридан-тўғри (аттестациядан ўтказилмасдан) берилади. Яъни улар кейинчалик навбатдаги мажбурий аттестацияга жалб этилмайди. Лекин исталган вақтда ўз ихтиёрларига кўра навбатдан ташқари топширишлари мумкин.
Эслатиб ўтамиз, 2022 йил 2 августгача стажига 15 йил тўлган ва 2 август кунида олий тоифага эга бўлган барчанинг олий тоифаси сақланиши ва олий тоифа билан иш ҳақи тўланиши ҳам белгиланган.

Постановлением Кабинета Министров от 17.09.2021 г. No 572 в соответствии с пунктом 8 д главы 1 Положения об аттестации установлено, что педагогическим кадрам, сохраняющим высшую квалификационную категорию (должность главного преподавателя) в течение 15 лет после получения высшей квалификационной категории (должности главного преподавателя) и имеющим непрерывный стаж работы, высшая квалификационная категория (должность главного преподавателя) присваивается напрямую (без аттестации).
Кроме того, педагогическим кадрам, независимо от категории, имеющим стаж педагогической деятельности 25 лет и более и оставшимся до выхода на пенсию по возрасту не более 5 лет, их действующая квалификационная категория присваивается напрямую (без аттестации). То есть в дальнейшем они не будут привлекаться к очередной обязательной аттестации. Но в любое время, по своему усмотрению, могут сдать вне очереди.
Напоминаем, что за всеми, кто достиг 15-летнего стажа до 2 августа 2022 года и имел высшую категорию 2 августа, сохраняется высшая категория и выплачивается заработная плата с высшей категорией.