Янгиликлар 10/12/2024 Университетларда жамоавий спорт мусобақалари ўтказилади
"Мактаб лигаси", "Талабалар лигаси", "Олий таълим кубоги" ва "Ректор кубоги" мусобақалари ўтказилади
"Жамоавий спорт турларини ривожлантириш ва иқтидорли ёшларни саралаб олиш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги Президент қарори қабул қилинди
Қарорга кўра, 2025/2026 ўқув йилидан барча давлат университетларида волейбол, баскетбол, гандбол, регби, чим устида хоккей, сув полоси жамоавий спорт турлари бўйича, бошқа давлат олий таълим муассасаларида камида 3 та жамоавий спорт турлари бўйича спорт клублари ташкил этилади. 2025/2026 ўқув йилидан жамоавий спорт турлари бўйича қуйидаги спорт мусобақаларини ўтказиб бориш йўлга қўйилади:
🔹"Мактаб лигаси";
🔹"Талабалар лигаси" ва "Олий таълим кубоги";
🔹"Ректор кубоги".
2025/2026 ўқув йилидан бошлаб мактаб спорт клубларида камида 2 та жамоавий спорт турларини ривожлантириш ҳамда 2 млн нафар ўқувчини қамраб олиш режалаштирилган. Вазирлик ва идоралар, хўжалик бирлашмалари, давлат иштирокидаги тижорат банклари ва корхоналарда камида 3 та жамоавий спорт турлари бўйича спорт клублари ташкил қилинади.
Бунда жамоавий спорт турлари бўйича идоравий ташкилотлар кесимида "Раҳбар кубоги", маҳаллий ҳокимликлар кесимида "Ҳоким кубоги" мусобақалари ўтказиб борилади.

"School League," "Student League," "Higher Education Cup" and "Rector's Cup" competitions will be held
Presidential Decree "On Measures to Develop Team Sports and Improve the System of Selection of Talented Youth" was adopted
According to the decision, starting from the 2025/2026 academic year, sports clubs for volleyball, basketball, handball, rugby, field hockey, water polo will be established in all state universities, and at least 3 sports clubs for team sports will be established in other state universities.
From the 2025/2026 academic year, the following sports competitions will be organized in team sports:
🔹 "School League";
🔹 "Student League" and "Higher Education Cup";
🔹 "Rector's Cup.
"
Starting from the 2025/2026 academic year, it is planned to develop at least 2 team sports in school sports clubs and cover 2 million students.
Sports clubs for at least 3 team sports will be created in ministries and departments, economic associations, commercial banks with state participation and enterprises.
At the same time, "Rahbar kubogi" competitions will be held in the context of departmental organizations in team sports, and "Hokim kubogi" competitions in the context of local khokimiyats.