Янгиликлар 10/12/2024 Университетларда жамоавий спорт мусобақалари ўтказилади
"Мактаб лигаси", "Талабалар лигаси", "Олий таълим кубоги" ва "Ректор кубоги" мусобақалари ўтказилади
"Жамоавий спорт турларини ривожлантириш ва иқтидорли ёшларни саралаб олиш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги Президент қарори қабул қилинди
Қарорга кўра, 2025/2026 ўқув йилидан барча давлат университетларида волейбол, баскетбол, гандбол, регби, чим устида хоккей, сув полоси жамоавий спорт турлари бўйича, бошқа давлат олий таълим муассасаларида камида 3 та жамоавий спорт турлари бўйича спорт клублари ташкил этилади. 2025/2026 ўқув йилидан жамоавий спорт турлари бўйича қуйидаги спорт мусобақаларини ўтказиб бориш йўлга қўйилади:
🔹"Мактаб лигаси";
🔹"Талабалар лигаси" ва "Олий таълим кубоги";
🔹"Ректор кубоги".
2025/2026 ўқув йилидан бошлаб мактаб спорт клубларида камида 2 та жамоавий спорт турларини ривожлантириш ҳамда 2 млн нафар ўқувчини қамраб олиш режалаштирилган. Вазирлик ва идоралар, хўжалик бирлашмалари, давлат иштирокидаги тижорат банклари ва корхоналарда камида 3 та жамоавий спорт турлари бўйича спорт клублари ташкил қилинади.
Бунда жамоавий спорт турлари бўйича идоравий ташкилотлар кесимида "Раҳбар кубоги", маҳаллий ҳокимликлар кесимида "Ҳоким кубоги" мусобақалари ўтказиб борилади.

Пройдут соревнования "Школьная лига," "Студенческая лига," "Кубок высшего образования" и "Кубок ректора."
Принято постановление Президента "О мерах по развитию командных видов спорта и совершенствованию системы отбора талантливой молодежи"
Согласно постановлению, с 2025/2026 учебного года во всех государственных университетах будут созданы спортивные клубы по командным видам спорта волейбол, баскетбол, гандбол, регби, хоккей на траве, водное поло, а в других государственных высших образовательных учреждениях - не менее 3 командных видов спорта.
Начиная с 2025/2026 учебного года будут проводиться следующие спортивные соревнования по командным видам спорта:
🔹"Школьная лига";
🔹"Студенческая лига" и "Кубок высшего образования";
🔹"Кубок ректора."
С 2025/2026 учебного года в школьных спортивных клубах планируется развивать не менее 2 командных видов спорта и охватить 2 млн учащихся.
В министерствах и ведомствах, хозяйственных объединениях, коммерческих банках с государственным участием и на предприятиях создаются не менее 3 спортивных клубов по командным видам спорта.
При этом в разрезе ведомственных организаций по командным видам спорта будут проводиться соревнования "Кубок руководителя," в разрезе местных хокимиятов - "Кубок хокима."