Мақолалар 06/11/2024 Қалбаки сертификат ишлатган ўқитувчиларга қандай жавобгарлик бор?
Маълумки, ўқитувчиларни қўшимча рағбатлантириш мақсадида, умумтаълим фанлари бўйича тегишли даражадаги сертификатга эга бўлган педагог кадрларга ҳар ойлик қўшимча устама тўлаш тизими жорий қилинган. Шунингдек, малака тоифасига эга бўлган педагоглар ҳам қўшимча ҳақ оладилар. Ушбу қўшимча ҳақлар малака тоифасини олганлик тўғрисидаги сертификат асосида тўлаб борилади.
Аммо, баъзи ҳолатларда ўқитувчилар томонидан қалбаки сертификат ишлатиш ҳолатлари кузатилмоқда. Мактабгача ва мактаб таълими вазирлигининг масъул ходими Сардор Раҳимбоевнинг маълум қилишича, тизимга сохта сертификатлар киритиш ҳолатлари ҳам учраб турибди.
"Айрим педагогларимиз бошқа ўқитувчининг сертификатини қалбакилаштириб, ўз номига расмийлаштиришга уринишмоқда. Аммо бу ҳаракатлари билан ўзларини ноқулай аҳволга солиб қўймоқдалар, чунки платформага қалбаки сертификатларни юклаш имкони йўқ,” — дейди Сардор Раҳимбоев.
Сохта сертификатлардан фойдаланишнинг оқибатлари:
Қалбаки сертификат ишлатиш орқали нафақат ўқитувчининг ўз обрўсига зарар етказилади, балки бундай ҳаракатлар Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодекси бўйича жавобгарликка сабаб бўлади.
Жиноят кодексининг 228-моддасига кўра, ҳужжатларни қалбакилаштириш ва сотиш учун базавий ҳисоблаш миқдорининг элликдан юз бараваригача жарима ёки уч йилгача ахлоқ тузатиш ишлари билан жазоланади. Агар ҳужжат қалбаки эканлиги била туриб ундан фойдаланилса, базавий ҳисоблаш миқдорининг йигирма беш бараваридан эллик бараваригача жарима ёки икки йилгача озодликдан маҳрум қилиш жазоси қўлланилади.
❗️ Шуни эслатиб ўтиш лозимки, ўқитувчилар томонидан тақдим этилган ҳар қандай сертификатнинг ҳаққонийлиги учун сертификат эгаси шахсан масъул ҳисобланади. Агар қалбаки сертификат аниқланса, меҳнат шартномаси бекор қилиниши ҳам мумкин.

As is known, in order to further stimulate teachers, a system of monthly additional allowances has been introduced for teaching staff with a corresponding level of certification in general education subjects. Teachers with qualification categories will also receive an additional fee. These additional fees will be paid on the basis of a certificate of obtaining a qualification category.
However, in some cases, instances of teachers using fake certificates are observed. According to Sardor Rakhimboyev, an official of the Ministry of Preschool and School Education, there are cases of introducing fake certificates into the system.
"Some of our teachers are trying to forge another teacher's certificate and register it on their own behalf. But they put themselves in an awkward position with these actions, because it is impossible to load fake certificates on the platform," Sardor Rakhimboyev said.
Consequences of using fake certificates:
Using a fake certificate not only damages the teacher's reputation, but also entails liability under the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan.
According to Article 228 of the Criminal Code, forgery and sale of documents is punishable by a fine of fifty to one hundred times the base calculation amount or correctional labor for up to three years. If the document is knowingly forged and used, a fine of twenty-five to fifty times the base calculation amount or imprisonment for up to two years is applied.
❗️ It should be noted that the certificate holder is personally responsible for the authenticity of any certificate provided by teachers. If a fake certificate is found, the employment contract may also be terminated.