Мақолалар 28/11/2024 Мунтазам мактабга бормайдиган ўқувчиларнинг ота-онасига қандай чора кўрилади?
Вояга етмаган таълим олувчиларнинг ота-онаси ва бошқа қонуний вакиллари болаларининг умумий ўрта, ўрта махсус таълим ёки бошланғич профессионал таълим олишини таъминлаши, болаларининг ўқув машғулотларига қатнашишини таъминлаш ва ўзлаштириши устидан назоратни амалга оширишлари шарт ("Таълим тўғрисида"ги Қонуннинг 51-моддаси).
Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги Кодекснинг 47- моддасига мувофиқ ота-оналар ёки уларнинг ўрнини босувчи шахслар томонидан вояга етмаган болаларни тарбиялаш ва уларга таълим бериш борасидаги мажбуриятларни бажармаслик, шу жумладан вояга етмаган болаларнинг маъмурий ҳуқуқбузарлик содир этишига олиб келиши 340 минг сўмдан 1 млн 700 минг сўмгача жарима солишга сабаб бўлади.
Ушбу ҳуқуқбузарликлар маъмурий жазо чораси қўлланилганидан кейин 1 йил давомида такрор содир этилган бўлса, 1 млн 700 минг сўмдан 3 млн 400 минг сўмгача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
Болаларнинг мажбурий умумий ўрта таълим, ўрта махсус, касб-ҳунар таълими олишига ота-оналар ёки уларнинг ўрнини босувчи шахслар томонидан тўсқинлик қилиш 3 млн 400 минг сўмдан 5 млн 100 минг сўмгача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
Ушбу ҳуқуқбузарлик маъмурий жазо чораси қўлланилганидан кейин 1 йил давомида такрор содир этилган бўлса, 5 млн 100 минг сўмдан 8 млн 500 минг сўмгача миқдорда жарима солишга ёки 15 суткагача муддатга маъмурий қамоққа олишга сабаб бўлади.
Шунингдек, таълим муассасаси педагог ходимининг касбий фаолиятига қонунга хилоф равишда аралашиш ёки ўз хизмат вазифаларини бажаришига тўсқинлик қилиш фуқароларга 2 млн 380 минг сўмдан 3 млн 400 минг сўмгача, мансабдор шахсларга эса 3 млн 400 минг сўмдан 5 млн 100 минг сўмгача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
Худди шундай ҳуқуқбузарликлар маъмурий жазо чораси қўлланилганидан кейин бир йил давомида такрор содир этилган бўлса, фуқароларга 3 млн 400 минг сўмдан 5 млн 100 минг сўмгача, мансабдор шахсларга эса, 5 млн 100 сўмдан 6 млн 800 минг сўмгача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.

Статьи 28/11/2024 Какие меры будут приняты к родителям учащихся, которые не посещают школу регулярно?
Родители и другие законные представители несовершеннолетних обучающихся обязаны обеспечивать получение их детьми общего среднего, среднего специального или начального профессионального образования, осуществлять контроль за обеспечением их посещаемости и успеваемости на учебных занятиях (статья 51 Закона "Об образовании").
В соответствии со статьей 47 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности неисполнение родителями или лицами, их заменяющими, обязанностей по воспитанию и обучению несовершеннолетних детей, в том числе повлекшее совершение несовершеннолетними несовершеннолетними административное правонарушение, влечет наложение штрафа от 340 тысяч до 1 млн 700 тысяч сумов.
Эти правонарушения, совершенные повторно в течение года после применения административного взыскания, влекут наложение штрафа в размере от 1 млн 700 тысяч сумов до 3 млн 400 тысяч сумов.
Воспрепятствование родителями или лицами, их заменяющими, получению детьми обязательного общего среднего, среднего специального, профессионального образования влечет наложение штрафа в размере от 3 млн 400 тысяч сумов до 5 млн 100 тысяч сумов.
Данное правонарушение, совершенное повторно в течение года после применения административного взыскания, влечет наложение штрафа в размере от 5 миллионов 100 тысяч сумов до 8 миллионов 500 тысяч сумов или административный арест до 15 суток.
Кроме того, незаконное вмешательство в профессиональную деятельность педагогического работника образовательного учреждения или воспрепятствование выполнению им своих служебных обязанностей влечет наложение штрафа на граждан от 2 млн 380 тысяч до 3 млн 400 тысяч сумов, а на должностных лиц - от 3 млн 400 тысяч до 5 млн 100 тысяч сумов.
Такие же правонарушения, совершенные повторно в течение года после применения административного взыскания, влекут наложение штрафа на граждан от 3 млн 400 тысяч до 5 млн 100 тысяч сумов, а на должностных лиц - от 5 млн 100 до 6 млн 800 тысяч сумов.