Мамлакатнинг қудрати, миллатнинг буюклиги илм-фан ва таълим-тарбия билан чамбарчас боғлиқдир. Шу боис, юртимизда таълим тизимини комплекс ривожлантириш, малакали кадрлар тайёрлаш, мактабгача таълим тизимини илғор хорижий тажрибалар асосида янги босқичга олиб чиқиш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Хусусан, сўнгги йилларда болалар боғчалари сони 8 баробар ошиб, 38 мингтага, қамров эса 27 фоиздан 76 фоизга етди. Мамлакатимизда мактаб таълимини ривожлантириш умуммиллий ҳаракатга айланди. Охирги етти йилда 5 мингдан зиёд мактабда қурилиш ва таъмирлаш ишлари бажарилди. Ёшларга иккинчи хорижий тил ва касб ўргатиш кенгайтирилди. Илк бор 530 та мактабда инклюзив таълим йўлга қўйилди.
Бу ҳақда Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Фан, таълим, маданият, спорт ва ёшлар масалалари қўмитаси томонидан ўтказилган эшитувда айтиб ўтилди. Унда мактабгача ва мактаб таълими вазири биринчи ўринбосари Ш.Каримовнинг “Мактабгача ва мактаб таълими тизимида эришилган натижалар ва истиқболдаги устувор вазифалар тўғрисида”ги ахбороти эшитилди.
Ахборотда қайд этганидек, 2025 йилда янги баҳолаш тизими жорий этилган умумтаълим мактаблари сони 1 минг 500 тадан 3 мингтага етказилади, 257 номдаги янги дарслик мажмуалари яратилади. Иккинчи хорижий тил ўқитиладиган мактаблар сони 420 тага, касб-ҳунарга ўргатиладиган мактаблар сони 400 тага етказилади. Хусусий мактаблар сони 700 тага ва улардаги ўқувчилар қамрови 150 минг нафарга етказилади.
Шунингдек, Инвестиция дастури доирасида 26 та янги умумтаълим мактаби қурилиши ва 320 тасини реконструкция қилиш орқали 120 минг 943 нафар, шунингдек, 54 та педагогик коллеж биносини умумтаълим мактабига айлантириш орқали 32 минг 905 нафар ўқувчи ўрни яратилади.
Республикамизнинг 4 та ҳудудида янги ихтисослаштирилган мактаб, 9 та ҳудудида Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги ихтисослаштирилган мактаб, Тошкент вилояти Чиноз туманида Абу Али ибн Сино номидаги ихтисослаштирилган мактаб ва хорижий тилларга ихтисослаштирилган мактаблар фаолияти йўлга қўйилади.
Эшитувда таъкидланганидек, “Таълим барча учун тенг” тамойили асосида инклюзив таълим тизими жорий этилган умумтаълим мактаблари сони 1 минг 900 тага етказилади. Шунингдек, ушбу тизим 208 та давлат мактабгача таълим ташкилотида жорий этилади. Умумтаълим мактабларига педагог кадрларни махсус платформа орқали танлов асосида ишга қабул қилиш тизими йўлга қўйилади. Мактабгача таълим билан қамров даражаси 78 фоизга етказилади.

Мощь страны, величие нации тесно связаны с наукой и образованием. Поэтому в нашей стране проводится широкомасштабная работа по комплексному развитию системы образования, подготовке квалифицированных кадров, поднятию системы дошкольного образования на новый уровень на основе передового зарубежного опыта.
В частности, за последние годы количество детских садов увеличилось в 8 раз и достигло 38 тысяч, а охват детскими садами увеличился с 27 до 76 процентов. Развитие школьного образования в нашей стране стало общенациональным движением. За последние семь лет в более чем 5 тысячах школ проведены строительно-ремонтные работы. Расширено обучение молодежи второму иностранному языку и профессии. В 530 школах впервые налажено инклюзивное образование.
Об этом говорилось на слушании, проведенном Комитетом Законодательной палаты Олий Мажлиса по вопросам науки, образования, культуры, спорта и молодежи. На нем заслушана информация первого заместителя министра дошкольного и школьного образования Ш.Каримова "О достигнутых результатах и приоритетных задачах на перспективу в системе дошкольного и школьного образования."
В сообщении отмечается, что в 2025 году количество общеобразовательных школ, в которых внедрена новая система оценки, будет доведено с 1 500 до 3 тысяч, будут созданы новые учебные комплексы 257 наименований. Количество школ с обучением второму иностранному языку будет доведено до 420, школ с обучением профессиям - до 400. Число частных школ будет доведено до 700, а охват учащихся - до 150 тысяч.
Также в рамках Инвестиционной программы будет создано 120 943 ученических места за счет строительства 26 новых и реконструкции 320 общеобразовательных школ, а также за счет преобразования 54 зданий педагогических колледжей в общеобразовательные школы - 32 905 ученических мест.
В 4 регионах республики будут созданы новые специализированные школы, в 9 регионах - специализированная школа имени Мухаммада ал-Хоразмий, в Чиназском районе Ташкентской области - специализированная школа имени Абу Али ибн Сино и специализированные школы по иностранным языкам.
Как отмечалось на слушании, количество общеобразовательных школ, в которых внедрена система инклюзивного образования на основе принципа "Образование равно для всех," будет доведено до 1,9 тысячи. Также эта система будет внедрена в 208 государственных дошкольных образовательных организациях. В общеобразовательных школах будет налажена система приема на работу педагогических кадров на конкурсной основе через специальную платформу. Охват дошкольным образованием будет доведен до 78 процентов.