Мақолалар 30/09/2024 Юртимизда таҳсил олаётган хорижлик талабалар сони қанча?
Статистика агентлигининг хабар беришича  2023–2024 ўқув йили бошида Ўзбекистондаги олий таълим муассасаларида энг кўп Ҳиндистон фуқаролари таҳсил олмоқда. Маълумотларга кўра, Ҳиндистондан келган талабалар сони 5733 нафарни ташкил этиб, бу кўрсаткич бошқа давлатлар фуқароларига нисбатан анча юқори.
Хорижлик талабалар давлатлар кесимида қуйидаги кўрсаткичларда тақсимланган:
Ҳиндистон – 5733 нафар
Покистон – 1358 нафар
Туркманистон – 904 нафар
Россия Федерацияси – 750 нафар
Қозоғистон – 537 нафар
Тожикистон – 285 нафар
Қирғиз Республикаси – 285 нафар
Афғонистон – 196 нафар
Хитой – 182 нафар
Корея Республикаси – 176 нафар
Канада – 124 нафар
Бошқалар – 315 нафар
Ўзбекистондаги олий таълим ташкилотларида хорижлик талабалар сонининг кўпайиши мамлакат таълим тизимининг халқаро миқёсда рақобатбардошлигини кучайтириб, янги бозор ва академик ҳамкорлик учун имкониятлар яратади ва ўз навбатида, Ўзбекистоннинг таълим салоҳиятини ошириш билан бирга иқтисодий ривожланишга ҳам ҳисса қўшади.

Articles 30/09/2024 How many foreign students are studying in our country?
According to the statistics agency, at the beginning of the 2023-2024 academic year, the largest number of Indian citizens are studying in higher education institutions in Uzbekistan. According to the data, the number of students from India is 5,733, which is much higher than the number of citizens of other countries.
Foreign students are distributed by country according to the following indicators:
India - 5733 people
Pakistan - 1358 people
Turkmenistan - 904 people
Russian Federation - 750 people
Kazakhstan - 537 people
Tajikistan - 285 people
Kyrgyz Republic - 285 people
Afghanistan - 196 people
China - 182 people
Republic of Korea - 176 people
Canada - 124 people
Others - 315 people
The increase in the number of foreign students in higher education institutions in Uzbekistan strengthens the international competitiveness of the country's education system, creates opportunities for new markets and academic cooperation, and in turn, increases the educational potential of Uzbekistan and contributes to economic development.