Мақолалар 30/09/2024 Юртимизда таҳсил олаётган хорижлик талабалар сони қанча?
Статистика агентлигининг хабар беришича  2023–2024 ўқув йили бошида Ўзбекистондаги олий таълим муассасаларида энг кўп Ҳиндистон фуқаролари таҳсил олмоқда. Маълумотларга кўра, Ҳиндистондан келган талабалар сони 5733 нафарни ташкил этиб, бу кўрсаткич бошқа давлатлар фуқароларига нисбатан анча юқори.
Хорижлик талабалар давлатлар кесимида қуйидаги кўрсаткичларда тақсимланган:
Ҳиндистон – 5733 нафар
Покистон – 1358 нафар
Туркманистон – 904 нафар
Россия Федерацияси – 750 нафар
Қозоғистон – 537 нафар
Тожикистон – 285 нафар
Қирғиз Республикаси – 285 нафар
Афғонистон – 196 нафар
Хитой – 182 нафар
Корея Республикаси – 176 нафар
Канада – 124 нафар
Бошқалар – 315 нафар
Ўзбекистондаги олий таълим ташкилотларида хорижлик талабалар сонининг кўпайиши мамлакат таълим тизимининг халқаро миқёсда рақобатбардошлигини кучайтириб, янги бозор ва академик ҳамкорлик учун имкониятлар яратади ва ўз навбатида, Ўзбекистоннинг таълим салоҳиятини ошириш билан бирга иқтисодий ривожланишга ҳам ҳисса қўшади.

Статьи 30/09/2024 Сколько иностранных студентов обучаются в нашей стране?
По данным статистического агентства, на начало 2023-2024 учебного года наибольшее количество граждан Индии обучается в высших учебных заведениях Узбекистана. По данным, количество студентов из Индии составляет 5733 человека, что значительно превышает количество граждан других стран.
Иностранные студенты распределяются по странам по следующим показателям:
Индия - 5733 человека
Пакистан - 1358 человек
Туркменистан - 904 человека
Российская Федерация - 750 человек
Казахстан - 537 человек
Таджикистан - 285 человек
Кыргызская Республика - 285 человек
Афганистан - 196 человек
Китай - 182 человека
Республика Корея - 176 человек
Канада - 124 человека
Остальные - 315 человек
Увеличение количества иностранных студентов в высших учебных заведениях Узбекистана усиливает международную конкурентоспособность системы образования страны, создает возможности для новых рынков и академического сотрудничества и, в свою очередь, увеличивает образовательный потенциал Узбекистана и способствует экономическому развитию.