Shuning uchun talabalar uchun 5 kunlik o‘qishmi yoki 6 kunlik o‘qishmi, buning mutlaqo farqi yo‘q.
Bu oliygohdagi o‘qituvchilarning ish tartibiga bog‘liq. Agar o‘qituvchilar 5 kunlik ish haftasida ishlasa, unda dushanba kuni ularga dam olish kuni bo‘ladi. Demak, talabalar ham o‘qishga bormaydi.
Agar o‘qituvchilar 6 kunlik ish haftasida ishlasa, unda dushanba kuni ishga chiqadi va o‘z-o‘zidan talabalar uchun ham o‘qishlar bo‘ladi.
Shu sababli Siz dushanba kuni nima qilishingizni o‘qiydigan oliygohingizdan aniqlashtiring.
Masalan, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti dushanba kuni o‘qituvchilarga ham, talabalarga ham dam olish kuni bo‘lishini e’lon qildi.
Toshkent axborot texnologiyalari universiteti esa aksincha dushanba kuni odatdagiday o‘qish bo‘lishini, dars qoldirish uchun sabab yo‘qligini ma’lum qildi.

News 09/03/2025 Is Monday a school day or a day off for students who study on a 5-day schedule?
✅ In fact, the provisions of Article 208 of the Labor Code do not apply to students. Students are not considered employees.
Therefore, for students, it makes no difference whether it's a 5-day or 6-day study week.
❓ Well then, what do students do on Monday?
This depends on the work schedule of the university's teachers. If teachers work a 5-day work week, then Monday will be their day off. Consequently, students don't go to school either.
If teachers work a 6-day work week, then they come to work on Mondays, and naturally, there will also be classes for students.
For this reason, you should clarify with your university what you will do on Monday.
For example, Tashkent State University of Economics announced that Monday will be a day off for both teachers and students.
Tashkent University of Information Technologies, on the contrary, announced that classes will be held as usual on Monday, and there is no reason to skip classes.