Vazirlar Mahkamasining (2022-yil 9-iyundagi 322-son) qaroriga ko‘ra, mutaxassisligi bo‘yicha kamida 5 yil mehnat staji mavjud, biroq oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan xotin-qizlar davlat oliy ta’lim muassasalariga alohida qabul parametrlari (jami 500 ta kvota) doirasida to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga qabul qilinishi belgilangan.
Ushbu imtiyozdan foydalanmoqchi bo‘lgan xotin-qizlar Oila va xotin-qizlar qo‘mitasining tavsiyanomasiga ega bo‘lishlari lozim.
Tavsiyanoma olish uchun talabgorlar quyidagi mezonlarning barchasiga muvofiq kelishi kerak:
Mutaxassisligi bo‘yicha kamida besh yil mehnat stajiga ega bo‘lgan, lekin oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan, o‘rta maxsus yoki professional ta’lim muassasalarini tamomlagan talabgorlar joriy yilning 1-iyuniga qadar (shu kuni ham) ariza bilan doimiy yashash yoki vaqtincha ro‘yxatda turgan joyidagi tuman (shahar) Ishchi guruhlariga quyidagi hujjatlarni taqdim etgan holatda murojaat etadi:
1. Fuqarolik pasporti yoki ID karta nusxasi.
2. Mehnat daftarchasi (elektron mehnat daftarchasi)dan ko‘chirma.
3. O‘rta-maxsus yoki professional ta’lim bo‘yicha diplom.
Talabgorlar tomonidan taqdim etilgan ariza va hujjatlar tuman (shahar) Ishchi guruhlari tomonidan o‘rnatilgan tartibda 1-7 iyun kunlari ko‘rib chiqiladi va tavsiyanoma berish yoki tavsiyanoma berishni rad etish to‘g‘risida xulosa qabul qilinadi.
Ishchi guruh xulosasi asosida xotin-qizlarga tavsiyanoma berishga tavsiya etish yoki uni rad etish to‘g‘risida 7-10-iyun kunlari tuman (shahar) oila va xotin-qizlar bo‘limi boshliqlari tomonidan qaror qabul qilinadi hamda uni Oila va xotin-qizlar qo‘mitasiga ko‘rib chiqish uchun taqdim etiladi.
Har yili 10-iyundan 14-iyunga qadar Oila va xotin-qizlar davlat qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan qaror va unga ilova qilingan hujjatlar ko‘rib chiqilib, Qo‘mita raisining tavsiyanomalarni berish yoki uni rad etish to‘g‘risidagi buyrug‘i chiqariladi va 15-iyunga qadar tavsiyanomalar o‘z egalariga yetkaziladi.
Eslatma! Tavsiyanoma berilgan kundan boshlab uch yil muddat davomida faqat bir marta oliy ta’lim muassasasiga qabul qilinishi uchun amal qiladi.
Tavsiyanomaga ega bo‘lgan xotin-qizlar haqidagi ma’lumotlar ularning ish faoliyatiga mos bo‘lgan yo‘nalishlarini ko‘rsatgan holda Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi tomonidan Oliy ta’lim va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Bilim va malakalarni baholash agentligining maxsus dasturiga kiritiladi.
Tavsiyanomaga ega bo‘lgan xotin-qizlar uchun tanlovlar umumiy tartibda davlat oliy ta’lim muassasalarining bakalavriatiga o‘qishga qabul qilish bo‘yicha kirish imtihonlari (test sinovi, kasbiy (ijodiy) imtihon) doirasida o‘tkaziladi.
Kirish imtihonlari yakunlariga ko‘ra, to‘plangan ball bo‘yicha talabalikka tavsiya etilmagan, biroq to‘plash mumkin bo‘lgan eng yuqori ballning 30 foizini va undan kam bo‘lmagan ballni to‘plagan tavsiyanomaga ega bo‘lgan xotin-qizlar O‘zbekiston Respublikasi ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilish bo‘yicha davlat komissiyasi tomonidan taqsimlangan kvotalar asosida, ballar ketma-ketligiga qat’iy rioya etilgan holda, alohida qabul parametrlari (jami 500 ta kvota) doirasida tanlovga ko‘ra to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga tavsiya etiladi.
Shuningdek, 2022-2023 o‘quv yilida tavsiyanoma olgan, biroq oliy ta’lim muassasalarida talabalikka tavsiya etilmagan xotin-qizlarning tavsiyanomalari 2023-2024 yillar uchun ham amal qiladi.

Согласно постановлению Кабинета Министров (No 322 от 9 июня 2022 года), женщины, имеющие не менее 5 лет трудового стажа по специальности, но не имеющие высшего образования, могут быть приняты в государственные высшие учебные заведения на платно-контрактной основе в рамках отдельных параметров приема (всего 500 квот).
Женщины, желающие воспользоваться этой льготой, должны иметь рекомендацию Комитета семьи и женщин.
Для получения рекомендации претенденты должны соответствовать всем следующим критериям:
Претенденты, имеющие стаж работы по специальности не менее пяти лет, но не имеющие высшего образования, окончившие средние специальные или профессиональные образовательные учреждения, до 1 июня (включительно) текущего года обращаются с заявлением в районные (городские) Рабочие группы по месту постоянного проживания или временной прописки при условии представления следующих документов:
1. Копия паспорта гражданина или ID-карты.
2. Выписка из трудовой книжки (электронной трудовой книжки).
3. Диплом о среднем специальном или профессиональном образовании.
Заявления и документы, представленные претендентами, рассматриваются районными (городскими) рабочими группами в установленном порядке с 1 по 7 июня и принимается заключение о выдаче или об отказе в выдаче рекомендации.
На основании заключения рабочей группы 7-10 июня начальниками районных (городских) отделов семьи и женщин будет принято решение о рекомендации или об отказе в рекомендации женщинам, которое будет представлено на рассмотрение Комитета семьи и женщин.
Ежегодно с 10 по 14 июня рассматривается представленное Государственным комитетом семьи и женщин решение и приложенные к нему документы, издается приказ председателя Комитета о выдаче или об отказе в выдаче рекомендаций, которые до 15 июня доводятся до адресата.
Примечание! Рекомендация действительна для поступления в высшее образовательное учреждение только один раз в течение трех лет со дня выдачи.
Информация о женщинах, получивших рекомендацию, включается Комитетом по делам семьи и женщин в специальную программу Агентства по оценке знаний и навыков при Министерстве высшего образования и инноваций с указанием соответствующих направлений их деятельности.
Конкурсы для женщин, имеющих рекомендации, проводятся в общем порядке в рамках вступительных экзаменов (тестовых испытаний, профессиональных (творческих) экзаменов) по приему на обучение в бакалавриат государственных высших образовательных учреждений.
По итогам вступительных экзаменов женщины, не рекомендованные к зачислению в студенты, но имеющие рекомендацию, набравшие не менее 30% от максимально возможного балла, рекомендуются к зачислению на платно-контрактной основе по конкурсу в рамках отдельных параметров приема (всего 500 квот) на основе квот, распределенных Государственной комиссией по приему в образовательные учреждения Республики Узбекистан, при строгом соблюдении последовательности баллов.
Рекомендации женщин, получивших рекомендации в 2022-2023 учебном году, но не рекомендованных к поступлению в высшие учебные заведения, также будут действовать на 2023-2024 годы.