Vazirlar Mahkamasining (2022-yil 9-iyundagi 322-son) qaroriga ko‘ra, mutaxassisligi bo‘yicha kamida 5 yil mehnat staji mavjud, biroq oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan xotin-qizlar davlat oliy ta’lim muassasalariga alohida qabul parametrlari (jami 500 ta kvota) doirasida to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga qabul qilinishi belgilangan.
Ushbu imtiyozdan foydalanmoqchi bo‘lgan xotin-qizlar Oila va xotin-qizlar qo‘mitasining tavsiyanomasiga ega bo‘lishlari lozim.
Tavsiyanoma olish uchun talabgorlar quyidagi mezonlarning barchasiga muvofiq kelishi kerak:
Mutaxassisligi bo‘yicha kamida besh yil mehnat stajiga ega bo‘lgan, lekin oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan, o‘rta maxsus yoki professional ta’lim muassasalarini tamomlagan talabgorlar joriy yilning 1-iyuniga qadar (shu kuni ham) ariza bilan doimiy yashash yoki vaqtincha ro‘yxatda turgan joyidagi tuman (shahar) Ishchi guruhlariga quyidagi hujjatlarni taqdim etgan holatda murojaat etadi:
1. Fuqarolik pasporti yoki ID karta nusxasi.
2. Mehnat daftarchasi (elektron mehnat daftarchasi)dan ko‘chirma.
3. O‘rta-maxsus yoki professional ta’lim bo‘yicha diplom.
Talabgorlar tomonidan taqdim etilgan ariza va hujjatlar tuman (shahar) Ishchi guruhlari tomonidan o‘rnatilgan tartibda 1-7 iyun kunlari ko‘rib chiqiladi va tavsiyanoma berish yoki tavsiyanoma berishni rad etish to‘g‘risida xulosa qabul qilinadi.
Ishchi guruh xulosasi asosida xotin-qizlarga tavsiyanoma berishga tavsiya etish yoki uni rad etish to‘g‘risida 7-10-iyun kunlari tuman (shahar) oila va xotin-qizlar bo‘limi boshliqlari tomonidan qaror qabul qilinadi hamda uni Oila va xotin-qizlar qo‘mitasiga ko‘rib chiqish uchun taqdim etiladi.
Har yili 10-iyundan 14-iyunga qadar Oila va xotin-qizlar davlat qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan qaror va unga ilova qilingan hujjatlar ko‘rib chiqilib, Qo‘mita raisining tavsiyanomalarni berish yoki uni rad etish to‘g‘risidagi buyrug‘i chiqariladi va 15-iyunga qadar tavsiyanomalar o‘z egalariga yetkaziladi.
Eslatma! Tavsiyanoma berilgan kundan boshlab uch yil muddat davomida faqat bir marta oliy ta’lim muassasasiga qabul qilinishi uchun amal qiladi.
Tavsiyanomaga ega bo‘lgan xotin-qizlar haqidagi ma’lumotlar ularning ish faoliyatiga mos bo‘lgan yo‘nalishlarini ko‘rsatgan holda Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi tomonidan Oliy ta’lim va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Bilim va malakalarni baholash agentligining maxsus dasturiga kiritiladi.
Tavsiyanomaga ega bo‘lgan xotin-qizlar uchun tanlovlar umumiy tartibda davlat oliy ta’lim muassasalarining bakalavriatiga o‘qishga qabul qilish bo‘yicha kirish imtihonlari (test sinovi, kasbiy (ijodiy) imtihon) doirasida o‘tkaziladi.
Kirish imtihonlari yakunlariga ko‘ra, to‘plangan ball bo‘yicha talabalikka tavsiya etilmagan, biroq to‘plash mumkin bo‘lgan eng yuqori ballning 30 foizini va undan kam bo‘lmagan ballni to‘plagan tavsiyanomaga ega bo‘lgan xotin-qizlar O‘zbekiston Respublikasi ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilish bo‘yicha davlat komissiyasi tomonidan taqsimlangan kvotalar asosida, ballar ketma-ketligiga qat’iy rioya etilgan holda, alohida qabul parametrlari (jami 500 ta kvota) doirasida tanlovga ko‘ra to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga tavsiya etiladi.
Shuningdek, 2022-2023 o‘quv yilida tavsiyanoma olgan, biroq oliy ta’lim muassasalarida talabalikka tavsiya etilmagan xotin-qizlarning tavsiyanomalari 2023-2024 yillar uchun ham amal qiladi.

According to the Resolution of the Cabinet of Ministers (No. 322 of June 9, 2022), women with at least 5 years of work experience in their specialty, but without higher education, are admitted to state higher educational institutions on a paid-contract basis within the framework of separate admission parameters (a total of 500 quotas).
Women wishing to use this benefit must have a recommendation from the Committee for Family and Women.
To receive a recommendation, applicants must meet all of the following criteria:
Applicants with at least five years of work experience in their specialty, but without higher education, who have graduated from secondary specialized or vocational educational institutions, must submit an application to the District (City) Working Groups at their place of permanent residence or temporary registration by June 1 (inclusive) of the current year, provided they submit the following documents:
1. Copy of a passport or ID card.
2. Extract from the work record book (electronic work record book).
3. Diploma of secondary specialized or vocational education.
Applications and documents submitted by applicants are reviewed by district (city) Working Groups in the prescribed manner from June 1-7 and a conclusion is made on the issuance or refusal to issue a recommendation.
Based on the conclusion of the working group, on June 7-10, the heads of the district (city) departments of family and women's affairs will make a decision on recommending or refusing to recommend women, which will be submitted for consideration to the Committee for Family and Women.
Annually, from June 10 to 14, the decision submitted by the State Committee for Family and Women and the documents attached to it are reviewed, and an order of the Chairman of the Committee on the issuance or refusal of recommendations is issued, and by June 15, the recommendations are delivered to their recipients.
Reminder! The recommendation is valid for admission to a higher educational institution only once within three years from the date of its issuance.
Information about women who have received recommendations, indicating the areas corresponding to their work activities, is entered by the Committee for Family and Women into a special program of the Agency for Assessment of Knowledge and Qualifications under the Ministry of Higher Education and Innovation.
Competitions for women with recommendations are held in the general procedure within the framework of entrance examinations (testing, professional (creative) exam) for admission to the bachelor's degree programs of state higher educational institutions.
Based on the results of the entrance examinations, women who are not recommended for admission, but who have a recommendation that scored at least 30% of the maximum possible score, are recommended for admission to educational institutions of the Republic of Uzbekistan on a paid-contract basis based on quotas allocated by the State Commission for Admission to Educational Institutions of the Republic of Uzbekistan, within the framework of separate admission parameters (a total of 500 quotas) with strict observance of the sequence of scores.
Also, the recommendations of women who received recommendations in the 2022-2023 academic year, but were not recommended for admission to higher educational institutions, are valid for 2023-2024.