Har bir millatning kuch-qudratini uning qanchalik salohiyatga ega ekanligini, o‘sha millatning adabiyoti belgilab beradi. Zero, Abdulla Qahhor aytganidek haqiqatdan ham adabiyot atomdan kuchli.
Bundan bir necha yillar ilgari millatning dard-alamini, uning iztiroblarini madh etgan ijodkorlarni xalqimiz haligacha millat ma’rifatparvarlari sifatida yaxshi ko‘rishadi.
Hurlikka intilgan Cho‘lpon, Qodiriy, Behbudiy, Avloniylar bilan hali-hanuz ko‘ksimizni kerib maqtanamiz. XIX asrda aynan jadidchilik namoyandalari izidan ergashgan, ulardek millat kelajagi uchun yonib ijod qilgan, so‘z san’atining haqiqiy ustalari bo‘lgan Shavkat Rahmon, Rauf Parfi, Abdulla Orif, Ekin Vohidov, G‘afur G‘ulom kabi qator shoirlar qaysidir ma’noda adabiyotning darg‘alari edi.
O‘tgan yillarda jamoatchilik orasida o‘zbek adabiyotini yengil asarlar egallab olganligi-yu, yoshlardagi so‘zga mas’uliyatsizlik haqida adabiyotshunoslar tomonidan xo‘b va ko‘p aytildi.
Aynan o‘tgan yillarda o‘zining “Ko‘k bo‘ri” she’ri bilan barchaning e’tiboriga tushgan yosh shoir ijodi ko‘plab jamoatchilik vakillarining bir talay muhokamalariga sabab bo‘lgan edi. Joriy yilning 12-dekabr kuni Yoshlar ishlari agentligi tomonidan tashkil etilgan “Mutolaada she’riyat” loyihasining navbatdagi mehmoni “Qo‘rboshilar qo‘shig‘i” nomli she’riy dasturi bilan ishtirok etgan, umidli yosh shoir Najmiddin Ermatov bo‘ldi.
Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston Milliy kutubxonasida tashkil etilgan tadbir muxlislar va ziyolilar bilan to‘ldi. Yosh ijodkorning haqiqiy muxlislari tadbirni boshdan oxirigacha tik turib kuzatishdi.
Sahnada mardlarcha she’r o‘qigan shoir yelkasida yuk bor edi. U yuk millatni uyg‘otmoq yuki edi. Shoir mardlarcha shunday deydi:
“Kechang zavolga to‘ldi hamma tosh otib bo‘ldi
Sening bor nasibangni beklaring topib bo‘ldi
Bugundan-ku ayrilding ertangni sotib bo‘ldi
Yo‘l ko‘rsatar mayog‘ing o‘chganga o‘xshayotir...”
Sahnada shoirning qalbida xalqqa, millatga bo‘lgan mehri, dunyo o‘yinlariga bosh ko‘targan mardona ruhi barchani uyg‘oqlikka chorladi.Dunyo tashvishlariga berilib o‘zligini unutgan insonlarni shoir shunday ifodalaydi.
“Bizga berilgan zamon,
Suzmakka sayoz keldi.
Erk deb urug‘ qadadik,
Tinmasdan ayoz keldi.
Til qantariq keldi va
Tori uzuk soz keldi.
Umrimiz shunday o‘tsa,
Yashash bekordir, jo‘ra...”
Shoir oz bo‘lsa-da oldidagi maqsadini ado etdi, o‘zining o‘tkir so‘zlari bilan qaysidir ma’noda uyquga cho‘mayotgan xalqni va adabiyotni haqiqatga tik boqib uyg‘otdi. Shoirning his-tuyg‘ulari bilan sug‘orilgan va qalbdan chiqqan sadolari, uning sahnada oqqan ko‘z yoshlari bekorga ketmadi deb o‘ylaymiz. Siz kutgan, men kutgan, butun millat kutgan adabiyot uyg‘ondi...
Sahnalashtirilgan she’rlar mahoratli aktyor Erkin Bozorov ijrosida yanada ta’sirli chiqdi. Rassom Erkin Orolning “Ko‘k bo‘ri” nomli kartinasi o‘sha yerda chizilib auksionga qo‘yildi. Kartinani yosh shoira Mehrinoz Abbosova 1000 AQSH dollarga sotib oldi va Milliy kutubxonaga sovg‘a qildi.
Aynan shu kartina bahosining yuqori darajaga ko‘tarilishidan ham xalqimizdagi san’atga bo‘lgan mehrini ko‘rishimiz mumkin.

Статьи 14/12/2024 ПРОБУДИЛАСЬ ЛИ ЛИТЕРАТУРА?! (или поэт, смотрящий правде в глаза)
Силу и мощь каждой нации определяет ее потенциал, литература этой нации. Ведь, как говорил Абдулла Каххар, литература действительно сильнее атома.
Несколько лет назад народ по-прежнему любит творческих деятелей, воспевающих горе и страдания нации, как просветителей нации.
Мы по-прежнему гордимся Чулпаном, Кадыри, Бехбуди, Авлони, которые стремились к свободе. В XIX веке такие поэты, как Шавкат Рахмон, Рауф Парфи, Абдулла Ориф, Экин Вахидов, Гафур Гулям, которые следовали по стопам представителей джадидизма, творили ради будущего нации, являлись настоящими мастерами искусства слова, в некотором смысле были вождями литературы.
За прошедшие годы литературоведы много говорили о том, что узбекская литература завоевана легкими произведениями, а молодежь безответственно относится к слову. Именно в прошлые годы творчество молодого поэта, привлекшего всеобщее внимание своим стихотворением "Синий волк," вызвало многочисленные обсуждения среди представителей общественности. 12 декабря текущего года очередным гостем проекта "Поэзия в чтении," организованного Агентством по делам молодежи, стал подающий надежды молодой поэт Нажмиддин Эрматов, участвовавший со своей поэтической программой "Песня курбаши."
Мероприятие, организованное в Национальной библиотеке Узбекистана имени Алишера Навои, было заполнено поклонниками и интеллигенцией. Истинные почитатели молодого творца наблюдали за мероприятием от начала до конца стоя.На плечах поэта, смело читавшего стихи на сцене, лежал груз. Это был груз пробуждения нации. Поэт мужественно говорит:
"Твой вечер наполнился закатом, все уже бросили камни
Твои беки уже нашли всю твою долю
Ты лишился сегодняшнего дня, продав завтрашний
Твой путеводный маяк, кажется, погас..."
На сцене любовь поэта к народу и нации, его мужественный дух, восставший против мирской суеты, призывали всех к бодрствованию. Поэт так описывает людей, забывших себя, погрязших в заботах мира:
"Время, данное нам,
Оказалось мелким для плавания.
Мы посеяли семена свободы,
Но непрестанно наступали морозы.
Язык оказался взнузданным, и
Струны инструмента порваны.
Если так пройдет наша жизнь,
Жить бессмысленно, друг..."
Поэт, хоть и ненадолго, но достиг своей цели: своими острыми словами он в каком-то смысле пробудил засыпающий народ и литературу, заставив их прямо взглянуть на правду. Мы полагаем, что звуки, пропитанные чувствами поэта и исходящие из его сердца, его слезы, пролитые на сцене, не пропали даром. Проснулась литература, которую ждали вы, ждал я, ждала вся нация...Постановленные стихи оказались более впечатляющими в исполнении талантливого актера Эркина Базарова. Картина художника Эркина Арала под названием "Синий волк" была нарисована и выставлена на аукцион. Картину купила молодая поэтесса Мехриноз Аббасова за 1000 долларов США и подарила в Национальную библиотеку. Именно в повышении цены этой картины на высокий уровень мы видим любовь нашего народа к искусству.