Maqolalar 11/01/2025 Talabalar va maktab o‘quvchilari uchun foydali dasturlar
Qanday bo‘lmasin, yangi bilimlarni olish nafaqat mumkin, balki har qanday sharoitda ham zarur, shuning uchun biz ushbu maqolada talabalar va maktab o‘quvchilari uchun zarur bo‘lgan dasturlar haqida ma’lumot to‘pladik. O‘ylaymizki bu ma’lumotlar sizga ham foydali bo‘ladi
Photomath
Photomath ilovasi smartfoningiz kamerasi va matnni aniqlash texnologiyasidan foydalanadi, shunda siz qurilmangizni kerakli muammoga yo‘naltirishingiz, uni ilova yordamida skanerlashingiz va batafsil yechimni kutishingiz mumkin.
Kitob, darslik yoki qo‘llanmadagi bosma matndan tashqari, Photomath daftar yoki referatdan qo‘lda yozilgan matnni taniydi, integrallar, kasrlar, matritsalar bilan bog‘liq masalalarni hal qila oladi, grafiklarni tuzadi, formulalarni tahrirlaydi va boshqa ko‘p narsalarni biladi. Photomath maktab o‘quvchilari va aniq fanlarni o‘rganayotgan talabalar uchun deyarli ideal yordamchidir.
Timetable
Agar ilgari biz darslar jadvalini kundalikda yoki qog‘oz varag‘ida yozgan bo‘lsak, uni keyinchalik muvaffaqiyatli yo‘qotib qo‘ygan yoki unutgan bo‘lsak, endi hamma narsa smartfonda sodir bo‘ladi. Ajoyib variant Timetable ilovasi bo‘ladi. U darslar yoki juftliklar jadvalini ko‘rsatishi, o‘qituvchilar va fanlar, darslarning davomiyligi va uy vazifalari haqida ma’lumot berishi mumkin. Jadval ranglarda va versiyaga qo‘shimcha ravishda chiqarilishi mumkin Android, boshqa platformalarda ham bir-biri bilan sinxronlashadigan variantlar mavjud.
Albatta, bularning barchasi ko‘rsatilishi uchun siz barcha ma’lumotlarni bir marta to‘ldirishingiz kerak, keyin esa qulaylikdan, o‘z-o‘zini tashkil qilishning kuchayishi va boshingizdagi tartibdan bahramand bo‘lishingiz kerak. Eng og‘ir unutuvchanlik holatida asosiy ma’lumotlar ekranda gadjet ko‘rinishida ko‘rsatiladi.
Microsoft OneNote
Microsoft OneNote - qaydlar va shaxsiy ishlarni tartibga solish uchun mashhur dastur. Dastur o‘qish uchun juda yaxshi, chunki darslar, darslar, tezislar, kurs ishlari, eng yaqin test va boshqalar uchun rejalar tuzish tez va oson.
Microsoft OneNote qo‘lda yozilishi mumkin (ilova bosma va qo‘lda yozilgan matnni taniydi), fotosuratlar, audio fayllar, hujjatlar va skanerlarni saqlashi mumkin. Sinfdoshlar yoki do‘stlar bilan fayllarni almashish mumkin. Tarjimon bilan qulay integratsiya mavjud Microsoft Tarjimon, shuningdek, turli platformalarda dasturning boshqa versiyalari bilan sinxronlash. Photomath-da bo‘lgani kabi, Microsoft OneNote matematik muammolarni hal qila oladi, lekin u qadar chuqur darajada emas, lekin dastur barcha tafsilotlarni ovoz chiqarib tushuntiradi.
10 yilda ma’lumotlarni saqlash va sinxronlashtirish uchun 2020 ta eng yaxshi bulutli xizmatlar
Microsoft Office Lens
Ilova Microsoft Office Lens - bu ma’ruzalar va murakkab formulalar, uy vazifalari va boshqa foydali ma’lumotlarga ega taxtalarni skanerlash uchun ajralmas yordamchi. Dastur barcha turdagi sirtlarni, shu jumladan shiferlarni, varaqli stendlarni va hokazolarni skanerlaydi.
Olingan natija PDF shakliga aylantiriladi, bulutga, boshqa qurilmaga yoki jamoadoshingizga yuboriladi. Shu bilan birga, skanerlashda Office Lens har qanday yorug‘lik ko‘zgu va ko‘zgularni ushlab turishini hisobga olish kerak, shuning uchun taxtani raqamlashtirishdan oldin bularning hech biri xalaqit bermasligiga ishonch hosil qiling.
Coursera
Coursera ilovasi mobil versiyasidir bir xil nomdagi xizmat Internetda o‘rganish, bu erda foydalanuvchilar pullik va bepul kurslar yoki kerakli mavzular bo‘yicha ma’ruzalar uchun ro‘yxatdan o‘tishlari mumkin.
Coursera yuqori ixtisoslashtirilgan materiallar yoki, aksincha, umumiy ta’lim uchun katta tanlovga ega. Kurslar va darslar tom ma’noda barcha asosiy va kichik fanlar, aniq va gumanitar fanlar, bo‘limlar va filiallardan mavjud. Sizga kerak bo‘lgan narsani topish uchun siz qidiruvdan foydalanishingiz mumkin, eng mashhur, eng yaxshi pullik yoki bepul tanlashingiz mumkin.
Kompyuter, Mac uchun 15 ta eng yaxshi foto muharrirlari, Android va iOS
ABBYY FineScanner AI
ABBYY FineScanner AI ilovasi matnlar, sahifalar, ma’ruzalar, tezislar, kitoblar, qo‘llanmalar va hokazolarni tanib olish uchun tor yo‘naltirilgan dasturdir. Dasturdan foydalanib, har qanday bosma yoki qo‘lda yozilgan sahifadan PDF, DOCX, XLSX, PPTX, JPG va boshqa mashhur formatlarda skanerlangan fayl yaratishingiz mumkin. Shuningdek, dunyoning 193 tilidagi matnni aniqlash tizimi, shuningdek, tayyor natijalarni pochta, bulutli saqlash, boshqa smartfonlar va boshqalarga yuklab olish tizimi mavjud.
Majburiy emas, ABBYY FineScanner AI va uning BookScan funksiyasi orqali siz kitob yoki jurnal nashrlarini to‘liq ko‘rinishda skanerlashingiz mumkin, ular avtomatik ravishda tarqalishlarni ajratish, sahifa nuqsonlarini olib tashlash va har bir sahifaning tahrirlangan nusxasini yaratish.
ABBYY Lingvo
Mashhur onlayn lug‘at va tarjimon ABBYY Lingvo maktab o‘quvchilari va talabalarining eng mashhur ilovalaridan biridir. Dastur nafaqat so‘zlarni, balki iboralarni, iboralarni, paragraflarni va butun matn qismlarini ham juda aniq tarjima qiladi. Zarur bo‘lganda, ABBYY Lingvo to‘g‘ri oddiy iboralardan foydalanadi, bekor qiladi va hokazo. Ma’lumotlar bazasi 30 ta til va 170 ta turli lug‘atlarni o‘z ichiga oladi.
Dastur shuningdek, matnni qo‘lda kiritish imkoniyati yoki vaqt bo‘lmasa, smartfon kamerasi yordamida matnni tarjima qilishning foydali funksiyasiga ega. Siz avval ma’lum bir tilni belgilashingiz va keyin Internetsiz ham tarjimondan foydalanishingiz mumkin.
Internetga asoslangan fotosuratlarni tahrirlash xizmati
SpeechTexter
SpeechTexter - bu nutqni matnga aylantira oladigan elektron ovoz yozish moslamasiga ega dastur. Ma’ruzalar va darslar uchun juda qulay narsa. Transformatsiya sehri Google Assistant ovozli yordamchisida qo‘llaniladigan Cloud Speech API sun’iy intellektiga ishonib topshirilgan.
SpeechTexter dunyoning 60 dan ortiq tillarida nutqni matn formatiga tarjima qiladi. Agar kerak bo‘lsa, dastur Internetsiz ishlaydi, ammo buning uchun kerakli til paketini yuklab olishingiz kerak.
HandWriter
Yuqori darajadagi yozish uchun HandWriter dasturi mavjud. U bosma matnni o‘qituvchiga topshirish uchun qo‘lda yozilgan matnga tarjima qiladi. Foydalanuvchilar inson qo‘l yozuvining yaxshi taqlid qilinishini, jumladan, nishablik, yozish ravshanligi, harflar va so‘zlar orasidagi masofa, qalam rangi va boshqalarni maqtashadi. Ammo yakuniy natija har doim ham birinchi marta mukammal ko‘rinmaydi, shuning uchun avval sozlamalar bilan o‘ynashingiz kerak bo‘ladi.
HandWriter ma’lumotlar bazasida eslatmalar, topshiriqlar, insholar, kurs ishlari va boshqalarni o‘zgartirish mavjud. DOC, TXT va PDF kabi turli xil matnli fayllarni qo‘llab-quvvatlash ham mavjud.
Agar siz maktab o‘quvchilari va talabalar uchun boshqa foydali dasturlarni bilsangiz, ular haqida sharhlarda yozing va ular sizga qanday va qayerda yordam berishini ham aytib o‘tishni unutmang.

Как бы то ни было, новые знания не только возможны, но и необходимы в любых условиях, поэтому в этой статье мы собрали информацию о программах, необходимых для студентов и школьников. Мы надеемся, что эта информация будет полезна и вам
Фотомат
Приложение Photomath использует камеру вашего смартфона и технологию распознавания текста, чтобы вы могли ориентировать свое устройство на нужную проблему, сканировать ее с помощью приложения и ждать подробного решения.
Помимо печатного текста в книге, учебнике или пособии, Photomath распознает рукописный текст из тетради или реферата, может решать задачи, связанные с интегралами, дробями, матрицами, составлять графики, редактировать формулы и многое другое. Photomath - практически идеальный помощник для школьников и студентов, изучающих точные науки.
Timetable
Если раньше мы писали расписание уроков в дневнике или на листке бумаги, а потом удачно упустили или забыли о нем, то теперь все происходит на смартфоне. Отличным вариантом будет приложение Timetable. Он может показать таблицу уроков или пар, сообщить о преподавателях и предметах, продолжительности уроков и домашних заданиях. Таблица может выходить в цветах и в дополнение к версии Android, на других платформах также есть варианты, которые синхронизируются друг с другом.
Разумеется, для того, чтобы все это было показано, нужно заполнить всю информацию один раз, а потом насладиться комфортом, усилением самоорганизации и порядком на голове. В случае наиболее тяжелой забываемости основные данные отображаются на экране в виде гаджета.
Microsoft OneNote
Microsoft OneNote - популярная программа для упорядочения записей и личных дел. Программа очень хороша для обучения, так как быстро и легко составлять планы для уроков, уроков, тезисов, курсовых работ, ближайших тестов и т.д.
Microsoft OneNote может быть написана от руки (приложение распознает печатный и рукописный текст), может хранить фотографии, аудиофайлы, документы и сканеры. Можно обмениваться файлами с одноклассниками или друзьями. Доступна удобная интеграция с переводчиком Microsoft Переводчик, а также синхронизация с другими версиями программы на разных платформах. Как и в Photomath, Microsoft OneNote может решать математические задачи, но не на таком глубоком уровне, но программа объясняет все детали вслух.
2020 лучших облачных сервисов для хранения и синхронизации данных за 10 лет
Microsoft Office Lens
Приложение Microsoft Office Lens - это незаменимый помощник для сканирования досок с лекциями и сложными формулами, домашними заданиями и другой полезной информацией. Программа сканирует все виды поверхностей, включая шиферы, листовые стенды и т.д.
Полученный результат преобразуется в PDF и отправляется в облако, на другое устройство или товарищу по команде. При этом при сканировании необходимо учитывать, что Office Lens поддерживает любые световые зеркала и зеркала, поэтому перед оцифровкой доски убедитесь, что ни одно из них не мешает.
Coursera
Приложение Coursera является мобильной версией одноимённого сервиса обучение в Интернете, где пользователи могут зарегистрироваться на платные и бесплатные курсы или лекции по нужным темам.
Coursera имеет большой выбор для высокоспециализированных материалов или, наоборот, для общего образования. Курсы и занятия доступны буквально по всем основным и младшим дисциплинам, точным и гуманитарным дисциплинам, разделам и филиалам. Чтобы найти то, что вам нужно, вы можете использовать поиск, выбрать самый популярный, лучший платный или бесплатный.
15 лучших фоторедакторов для ПК, Mac, Android и iOS
AI ABBYY FineScanner
AI приложение ABBYY FineScanner представляет собой узко ориентированную программу для распознавания текстов, страниц, лекций, тезисов, книг, пособий и т.д. Используя программу, можно создать сканированный файл из любой печатной или рукописной страницы в формате PDF, DOCX, XLSX, PPTX, JPG и других популярных форматов. Также существует система распознавания текста на 193 языках мира, а также система загрузки готовых результатов на почту, облачное хранение, другие смартфоны и т.д.
Не обязательно, с помощью AI ABBYY FineScanner и его функцией BookScan можно сканировать книги или журнальные издания в полном объеме, которые автоматически разделяют распределения, устраняют дефекты страниц и создают отредактированную копию каждой страницы.
ABBYY Lingvo
Известный онлайн-словарь и переводчик ABBYY Lingvo - одно из самых популярных приложений для школьников и студентов. Программа очень точно переводит не только слова, но и фразы, фразы, параграфы и части всего текста. В случае необходимости ABBYY Lingvo использует правильные простые выражения, отменяет и т. д. База данных включает 30 языков и 170 различных словарей.
Программа также имеет полезную функцию перевода текста с помощью камеры смартфона при невозможности ввода текста вручную или при отсутствии времени. Вы можете сначала выделить определенный язык, а затем воспользоваться переводчиком и без Интернета.
Сервис редактирования фотографий на основе Интернета
SpeechTexter
SpeechTexter - это программа с электронным звукозаписывающим устройством, которое может преобразовывать речь в текст. Очень удобно для лекций и уроков. Магия преобразования доверена искусственному интеллекту Cloud Speech API, который используется в голосовом помощнике Google Assistant.
SpeechTexter переводит речь в текстовый формат более чем на 60 языках мира. При необходимости программа работает без интернета, но для этого необходимо загрузить необходимый языковой пакет.
HandWriter
Для записи на высоком уровне существует программа HandWriter. Он переводит печатный текст на рукописный текст для передачи учителю. Пользователи хвалили хорошую имитацию человеческого почерка, включая уклон, четкость письма, расстояние между буквами и словами, цвет карандаша и многое другое. Но конечный результат не всегда выглядит идеальным в первый раз, поэтому сначала нужно будет играть с настройками.
База данных HandWriter содержит изменения заметок, заданий, сочинений, курсовых работ и т.д. Также существует поддержка различных текстовых файлов, таких как DOC, TXT и PDF.
Если вы знаете другие полезные программы для школьников и студентов, напишите о них в комментариях и не забудьте упомянуть, как и где они вам помогут.