Zulfiya nomidagi davlat mukofoti –1999-yil 10-iyunda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Zulfiya nomidagi Davlat mukofotini ta’sis etish bo‘yicha takliflarni qo‘llab-quvvatlash” to‘g‘risidagi farmoniga binoan ta’sis qilingan.
Mukofot ijtimoiy faolligi va iste’dodi bilan tengdoshlariga o‘rnak bo‘lib kelayotgan 14 yoshga to‘lgan va 30 yoshdan oshmagan iqtidorli xotin-qizlarga o‘qish va mehnat faoliyatidagi yutuqlari uchun beriladi.
Talabgorlar 8 ta yo‘nalish — fan, ta’lim, adabiyot, madaniyat, san’at, sport, axborot texnologiyalari va jamoatchilik faoliyati bo‘yicha tanlovlar orqali saralanadi.
Yo‘nalishlar bo‘yicha har bir o‘ringa munosib talabgorlarni tanlash quyidagi bosqichlarda amalga oshiriladi:
– Tuman (shahar) bosqichi — 2-sentyabrdan 20-oktyabrga qadar;
– Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar bosqichi — 21-oktyabrdan 30-noyabrga qadar;
– Respublika bosqichi — 1-dekabrdan 31-dekabrga qadar o‘tkaziladi.
Mukofot har yili Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrining 2 nafardan vakillariga — jami 28 nafar talabgorga beriladi. Sovrindorlarga mukofotlanganlik haqidagi diplom, ko‘krak nishoni hamda BHMning 50 baravari miqdoridagi pul mukofoti har yili 8-mart — Xalqaro xotin-qizlar kuni arafasida tantanali qilib topshiriladi.
Mukofot sovrindorlari agar umumiy o‘rta, o‘rta maxsus, professional ta’lim muassasalarining o‘quvchilari bo‘lsa, bakalavriatga, bakalavriat talabalari bo‘lsa, magistraturaga tegishli yo‘nalish va ixtisoslik bo‘yicha kirish sinovlarisiz davlat grantlari asosida qabul qilinadi.
Zulfiya nomidagi Davlat mukofotiga nomzodlarni tanlash va ularning hujjatlarini sifatli tayyorlash bo‘yicha
TAVSIYALAR
📝Adabiyot, san’at yo‘nalishlaridan tavsiya etilayotgan nomzodlarning ijodiy ishlari yuqori saviyada bo‘lishi, turli ko‘rik-tanlovlarda g‘oliblikni qo‘lga kiritganligi va soha mutaxassislari tomonidan e’tirof etilgan bo‘lishi lozim.
👩🏫Ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha tavsiya etilayotgan nomzodlar «Bilimlar bellashuvi», fan olimpiadalari va o‘quv faniga oid boshqa ko‘rik-tanlovlarda g‘oliblikni qo‘lga kiritgan bo‘lishi, ushbu yo‘nalish bo‘yicha nomzodlarni tanlashda ta’limning matematika, fizika, kimyo, biologiya kabi aniq va tabiiy fanlarga alohida e’tibor qaratish lozim.
👩🔬Fan yo‘nalishi bo‘yicha tavsiya etilayotgan nomzodlar ilmiy izlanishlar olib borib, o‘z sohasida yangilik va kashfiyotlar yaratgan, ilmiy masalalarga bag‘ishlangan anjumanlar, xalqaro konferensiyalarda o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etgan, ilmiy ishlanma va metodik qo‘llanmalari mutaxassislar tomonidan e’tirof etilib, respublika va xorijiy ilmiy nashrlarda chop etilgan bo‘lishi kerak;
🎤 Madaniyatning suxandonlik, ssenarist, boshlovchilik kabi sohalaridan tavsiya etilayotgan nomzodlar viloyat va respublika miqyosidagi tadbirlarda faol ishtirok etib kelayotgan, ssenariylari bilan sohaga doir ko‘rik-tanlovlarda g‘oliblikni qo‘lga kiritgan, ijodiy ishlari mutaxassislar tomonidan e’tirof etilgan bo‘lishi lozim;
🤼♀ Sport yo‘nalishi bo‘yicha tavsiya etilayotganlarning asosiy qismi sportning ayollarga xos turlari bilan shug‘ullanib, xalqaro va respublika musobaqalarida g‘oliblikni qo‘lga kiritgan bo‘lishi lozim.
👭Jamoatchilik faoliyati yo‘nalishi bo‘yicha tavsiya etilayotgan nomzodlar har jabhada faollik ko‘rsatib, hududning ijtimoiy-iqtisodiy rivojiga munosib hissa qo‘shib kelayotgan, tengdoshlari o‘rtasida keng targ‘ibot ishlarini olib borayotgan, uyushmagan yoshlarni to‘g‘ri yo‘lga solish va Vatan ravnaqi yo‘lida jipslashtirish ishlariga munosib hissa qo‘shayotgan, ishlab chiqarish, sanoat, qishloq xo‘jaligi va boshqa sohalarda samarali faoliyat ko‘rsatib, yuqori natijalarni qo‘lga kiritgan bo‘lishi lozim.
🎖Zulfiya nomidagi Davlat mukofotiga tavsiya etilayotgan nomzodlarning shaxsiy yig‘ma jildida taqdim etilishi lozim bo‘lgan hujjatlar
RO‘YXATI
1. Nomzodning 9x12 sm. hajmdagi fotosurati joylashtirilgan tavsifnomasi:
Tavsifnomada yoritilishi lozim bo‘lgan jihatlar:
- nomzodning familiyasi, ismi va otasining ismi, tug‘ilgan yili, sanasi, millati (fuqarolik pasporti yoki tug‘ilganlik to‘g‘risidagi guvohnoma bo‘yicha yozish);
- o‘qish joyining rasmiy nomi hamda nomzod qaysi sinf yoki bosqichda o‘qishi;
- nomzodning qaysi yo‘nalish bo‘yicha tavsiya etilayotganligi;
- nomzod tavsiya etilayotgan yo‘nalishning aynan qaysi sohasi yoki turi bilan shug‘ullanishi (Masalan: adabiyot yo‘nalishining – she’riyat yoki publitsistika sohasi, madaniyat yo‘nalishining – suxandonlik, jurnalistika, ssenarist sohasi, sport yo‘nalishining – badiiy gimnastika, suzish, tennis, shaxmat turi, san’at yo‘nalishining – tasviriy yoki amaliy san’at, an’anaviy qo‘shiqchilik, fortepiano sohasi, ta’lim yo‘nalishining – kimyo, matematika, ona tili va adabiyot, jamoatchilik faoliyati yo‘nalishining – tadbirkorlik, fermerlik, yoshlar ittifoqi faollari va boshqa sohalari);
- asosiy yo‘nalishi bo‘yicha erishgan yutuqlarining yillar ketma-ketligida berilishi, tanlovlarning qayerda, qaysi tashkilot tomonidan, kimlar o‘rtasida, qanday nom bilan o‘tkazilganligi, nechanchi o‘rinni egallaganligi hamda nima bilan taqdirlanganligi;
- asosiy yo‘nalishidan tashqari boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha erishgan yutuqlari;
- yetakchilik qobiliyati, ijtimoiy faolligi, tashabbuskorligini ochib beradigan jihatlari va yutuqlari;
- axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan qay darajada foydalanishi (Masalan: «Ziyonet» ta’lim tarmog‘i, veb-sahifalar va h.k.);
- sportning qaysi turi bilan shug‘ullanishi va erishgan yutuqlari;
- sportchilarga yozilgan tavsifnomada erishgan yutuqlari bilan birga nomzod O‘zbekiston milliy terma jamoasi a’zosi hamda sport unvoniga (sport ustaligiga nomzod, sport ustasi, xalqaro toifadagi sport ustasi) ega bo‘lsa, buni qayd etish zarur.
2. Nomzodning obyektivkasi:
Obyektivka namunada ko‘rsatilgan talablar bo‘yicha yozilishi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari tashkiliy-nazorat guruhi rahbarlari hamda xotin-qizlar qo‘mitasi raislari tomonidan imzolangan bo‘lishi lozim.
3. Nomzodning to‘ldirilgan so‘rovnomasi va tarjimayi holi:
So‘rovnoma va tarjimayi hol aniq va chiroyli yozuvda shaxsan nomzod tomonidan to‘ldirilishi shart.
Hujjatlar blankasi sifatli bo‘lishi, ma’lumotlar aniq bo‘lishi kerak. Nomzodning yashash manzili, imzosi, telefon raqami aniq ko‘rsatilishi zarur.
4. Taqdimnoma (2 ta):
1. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi raisi, Toshkent shahar va viloyatlar hokimlarining taqdimnomasi;
2. Tavsiya etayotgan tuman (shahar) hokimining taqdimnomasi.
Taqdimnoma rangli blankada, imzolangan, registratsiya qilingan hamda nomzodning asosiy erishgan yutuqlari qayd etilgan holda bo‘lishi lozim.
5. Tavsiyanoma (2 ta):
1. Nomzod ta’lim olayotgan yoki ishlayotgan muassasa rahbarining tavsiyanomasi;
2. O‘zbekiston yoshlar ittifoqi viloyat Kengashi raisining tavsiyanomasi.
Tavsiyanoma rangli blankada, imzolangan, registratsiya qilingan hamda nomzodning asosiy erishgan yutuqlari qayd etilgan holda bo‘lishi kerak.
6. Tavsifnoma (3 ta):
1. Nomzod ta’lim olayotgan yoki ishlayotgan muassasa rahbarining tavsifnomasi;
2. O‘zbekiston yoshlar ittifoqi viloyat Kengashi raisining tavsifnomasi;
3. Nomzod istiqomat qilayotgan mahalla fuqarolar yig‘ini raisining tavsifnomasi.
Tavsifnoma imzolangan va muhrlangan hamda nomzodning barcha erishgan yutuqlari keng yoritilgan holda bo‘lishi lozim.
7. Fikrnomalar (4-5 ta):
Fikrnomalar nomzodning yo‘nalishi bo‘yicha adiblar, shoirlar, jurnalistlar, madaniyat xodimlari, san’atshunoslar, rassomlar, haykaltaroshlar, olimlar, fan nomzodlari, pedagoglar, sport murabbiylari kabi soha mutaxassislaridan olinadi.
Fikrnoma imzolangan bo‘lishi, qaysi uyushma yoki tashkilot a’zosi bo‘lsa guvohnoma raqami va berilgan yili yozilgan bo‘lishi lozim (Masalan, Yozuvchilar yoki Jurnalistlar uyushmasi a’zosi bo‘lsa, a’zolik guvohnomasi).
8. Taqriz (1-2 ta):
Taqriz nomzodning yo‘nalishi bo‘yicha ilmiy va badiiy ijodi, tasviriy san’at namunalariga soha mutaxassislari tomonidan yozilgan bo‘lishi kerak (Sport va shu kabi ayrim sohalar uchun taqriz yozilmaydi).
9. Nomzodning erishgan yutuqlari ro‘yxati:
So‘nggi 3 yil davomida (ayrim hollarda 3 yildan oldingi davrda ham ahamiyatli yutuqqa erishgan bo‘lsa, uni ham yoritish) erishilgan yutuqlarni tasdiqlovchi diplom, sertifikat, faxriy yorliq va shu kabi hujjatlar yillar ketma-ketligida, avval asosiy yo‘nalishi bo‘yicha, so‘ng qo‘shimcha faoliyatidan erishgan yutuqlari bo‘yicha yozilishi kerak.
Nomzodning yutuqlari kamida viloyat darajasida bo‘lishi lozim.
10. Nomzodning erishgan yutuqlari bo‘yicha tasdiqlovchi hujjatlarining nusxalari:
Hujjatlarning nusxalari ro‘yxat bo‘yicha ketma-ketlikda joylashtirilgan bo‘lishi shart. Hujjatlar sifatli bo‘lib, undagi yozuv, muhr va ma’lumotlar aniq ko‘rinishi lozim.
Xorijiy tillarda yozilgan hujjatlarning tarjimasi notarial idora tomonidan tasdiqlangan holda ilova qilinishi kerak. Hujjat berilgan yilning yozilganligiga hamda «Asliga to‘g‘ri» deb tasdiqlanganligiga alohida e’tibor qaratish lozim.
11. Nomzodning tashabbuskorligi, targ‘ibotchiligi, faolligi bo‘yicha hujjatlar:
Nomzod o‘quv muassasalari yoki mahallada to‘garak tashkil etib, yoshlarni jalb etgan bo‘lsa, to‘garak tuzilganligi haqidagi qaror va boshqa tasdiqlovchi hujjatlar taqdim etilishi kerak.
12. Nomzodning OAVlarda e’lon qilingan ijodiy yoki ilmiy ishlarining ro‘yxati:
Ro‘yxatda ijodiy yoki ilmiy ishlarning nomi, qaysi gazeta, jurnal yoki nashriyotlarda chop etilganligi, nusxalar soni haqidagi ma’lumotlari yillar ketma-ketligida, jadval shaklida yozilishi lozim. nomzod to‘g‘risidagi ma’lumotlar yoki ularning maqolalari yoritilgan gazeta va jurnallar taqdim etilishi kerak.
13. Nomzodning ijodiy yoki ilmiy ishlaridan namunalar:
Nomzodning yo‘nalishiga oid ijodiy yoki ilmiy ishlari chop etilgan gazeta va jurnallar nusxalari, badiiy-ilmiy kitoblari, qo‘llanmalari, qo‘shiqlari ko‘chirilgan diski va boshqa shu kabi ahamiyatli ishlaridan namunalar ilova qilinishi lozim (Kitoblari nashriyotda chop etilgan bo‘lishi shart, kompyuterdan chiqarilgan va broshyuralar tarzida bo‘lmasligi lozim. Nomzodning kichik she’rlari yoki ahamiyatsiz ma’lumotlari chop etilgan gazeta va jurnallar taqdim etilmasligi kerak).
14. Komissiya xulosasi va qarori:
Viloyat komissiyasi a’zolari tomonidan imzolangan bo‘lishi va respublika komissiyasida alohida to‘plam sifatida saqlanishi lozim.
15. Ishchi guruh qarori:
Viloyat ishchi guruhi a’zolari yoki jalb etilgan ekspertlar tomonidan imzolangan bo‘lishi va respublika komissiyasida alohida to‘plam sifatida saqlanishi lozim.
16. Nomzodning fuqarolik pasporti yoki tug‘ilganlik to‘g‘risidagi guvohnomasidan nusxa:
Pasport yoki tug‘ilganlik to‘g‘risidagi guvohnoma nusxasi sifatli darajada, undagi yozuv va muhrlar aniq ko‘rinishi kerak.
17. Nomzodning ota-onasining fuqarolik pasportidan nusxa:
Pasport nusxasi sifatli darajada, undagi yozuv va muhrlar aniq ko‘rinishi kerak.
18. Nomzodning ota-onasining ish joyidan ma’lumotnoma:
Ma’lumotnomada ota-onasining ish joyi va lavozimi to‘liq ko‘rsatilgan xolda kadrlar bo‘limi boshlig‘i tomonidan imzo va muhr bilan tasdiqlangan bo‘lishi lozim.
19. Nomzodning ota-onasining yashash joyidan ma’lumotnoma:
Ma’lumotnomada ota-onasining yashash manzili ko‘rsatilgan bo‘lishi hamda mahalla raisi tomonidan imzo va muhr bilan tasdiqlanishi lozim.
20. Nomzodning fotosurati:
Nomzodning 9x12 sm. hajmdagi yuqori sifatli
2 dona fotosurati taqdim etiladi. Fotosuratda:
- o‘quvchining rasmiy kiyimda, oq rangdagi ko‘ylak va qora rangli klassik shakldagi kostyumda, ortiqcha taqinchoq va bo‘yoqlarsiz, soch turmagi tepaga yoki yonga yig‘ilgan, fotosuratning orqa foni och havorangda bo‘lishiga alohida e’tibor qaratish kerak.
21. Nomzodning faoliyati aks ettirilgan fotolavhalar (5-6 ta)
Fotolavhalar hujjatlarga qo‘shimcha ravishda taqdim etilishi mumkin.
Fotolavhalarda faqat ijodiy va ijtimoiy faoliyati aks etgan bo‘lishi lozim.
Zulfiya nomidagi davlat mukofotining saralash bosqichi quyidagi 2 bosqichda ko‘rib chiqiladi:
1-bosqich hujjatlar bilan tanishish;
2-bosqich yuzma-yuz suhbat va savol-javob.
Shu o‘rinda bu mukofotni olish istagida bo‘lgan qizlarimizga eslatma. Aslida haqiqiy mukofot bu sizning ibo-hayongiz va iste’dodingiz, bilimingizdir.

Государственная премия имени Зульфии учреждена Указом Президента Республики Узбекистан "О поддержке предложений по учреждению Государственной премии имени Зульфии" от 10 июня 1999 года.
Премия присуждается одаренным женщинам, достигшим 14 лет и не старше 30 лет, которые становятся примером для сверстников своей социальной активности и таланта, за достижения в учебе и трудовой деятельности.
Претенденты будут отбираться по 8 направлениям - наука, образование, литература, культура, искусство, спорт, информационные технологии и общественная деятельность.
Отбор достойных претендентов на каждое место по направлениям осуществляется в следующие этапы:
Районный (городской) этап - с 2 сентября по 20 октября;
Республиканский, областной и Ташкентский городской этап - с 21 октября по 30 ноября;
Республиканский этап - с 1 по 31 декабря.
Премия ежегодно присуждается по 2 представителям Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента - всего 28 претендентам. Диплом о награждении, нагрудный знак и денежное вознаграждение в размере 50 БРВ вручаются лауреатам ежегодно в торжественной обстановке накануне 8 марта - Международного женского дня.
Прием лауреатов премии осуществляется на основе государственных грантов, если они являются учащимися общих средних, средних специальных, профессиональных образовательных учреждений, студентами бакалавриата, в магистратуру - по соответствующему направлению и специальности без вступительных испытаний по отбору кандидатов на Государственную премию имени Зульфии и качественной подготовке их документов
РЕКОМЕНДАЦИИ
📝 Творческие работы кандидатов, рекомендуемых по направлениям литературы и искусства, должны быть на высоком уровне, они должны быть победителями различных конкурсов и признаны специалистами сферы.
👩🏫 Рекомендуемые кандидаты по направлению образования должны быть победителями "Конкурса знаний," предметных олимпиад и других конкурсов, связанных с учебным предметом, при отборе кандидатов по данному направлению необходимо уделять особое внимание таким точным и естественным предметам образования, как математика, физика, химия, биология.
👩🔬 рекомендуемые кандидаты по направлению науки должны проводить научные исследования, создавать новшества и открытия в своей области, участвовать с докладами на конференциях, посвященных научным вопросам, международных конференциях, научные разработки и методические пособия должны быть признаны специалистами и опубликованы в республиканских и зарубежных научных изданиях;
🎤 Кандидаты, рекомендуемые в таких сферах культуры, как дикторство, сценаристство, ведущие, должны активно участвовать в областных и республиканских мероприятиях, побеждать в конкурсах, связанных со сферой, их творческие работы должны быть признаны специалистами;
🤼♀ Основная часть рекомендуемых спортсменов должны заниматься женскими видами спорта и побеждать на международных и республиканских соревнованиях.
👭 Кандидаты, рекомендуемые по направлению общественной деятельности, должны проявлять активность во всех сферах, вносить достойный вклад в социально-экономическое развитие региона, проводить широкую пропагандистскую работу среди сверстников, вносить достойный вклад в работу по правильному направлению неорганизованной молодежи и сплочению во имя процветания Родины, эффективно работать в производственной, промышленной, сельскохозяйственной и других сферах и достигать высоких результатов.
🎖 Документы, подлежащие представлению в личном деле кандидатов, рекомендуемых к Государственной премии имени Зульфии
СПИСОК
1. Описание кандидата, на котором размещена фотография 9х12 см.
Аспекты, которые должны быть освещены в описании:
- фамилия, имя и отчество кандидата, год, дата рождения, национальность (запись по гражданскому паспорту или свидетельству о рождении);
- официальное наименование места учебы и класс или уровень обучения кандидата;
- направление, по которому рекомендуется кандидат;
- каким именно направлением или видом рекомендуемого направления занимается кандидат (например: направления литературы - поэзия или публицистика, направления культуры - дикторство, журналистика, сценаристство, направления спорта - художественная гимнастика, плавание, теннис, шахматы, направления искусства - изобразительное или прикладное искусство, традиционное пение, область фортепиано, направления образования - химия, математика, родной язык и литература, направления общественной деятельности - предпринимательство,
- представление в последовательности лет достижений по основному направлению, где, какой организацией, среди кого, под каким наименованием были проведены конкурсы, какое место они заняли и чем награждены;
- достижения по другим направлениям, кроме основного;
- аспекты и достижения, раскрывающие лидерские способности, социальную активность, инициативность;
- использование информационно-коммуникационных технологий (например: образовательная сеть "Ziyonet," веб-страницы и т.д.);
- каким видом спорта занимается и достигает успехов;
- необходимо отметить, что наряду с достижениями, отмеченными в характеристике спортсменов, кандидат является членом национальной сборной Узбекистана и имеет спортивное звание (кандидат в мастера спорта, мастер спорта, мастер спорта международного класса).
2. Объективка кандидата
Объективка должна быть написана по требованиям, указанным в образце, подписана руководителями организационно-контрольной группы Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента и председателями комитета женщин.
3. Заполненный опросник и автобиография кандидата
Анкета и автобиография должны быть заполнены личным кандидатом четкой и красивой надписью.
Бланк документов должен быть качественным, сведения точными. Адрес проживания, подпись, номер телефона кандидата должны быть указаны точно.
4. Представление (2 экз.)
1. Представление Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента;
2. Представление хокима рекомендуемого района (города).
Представление должно быть на цветном бланке, подписано, зарегистрировано и с указанием основных достижений кандидата.
5. Рекомендация (2 шт.)
1. Рекомендация руководителя учреждения, в котором кандидат обучается или работает;
2. Рекомендация председателя областного Совета Союза молодежи Узбекистана.
Рекомендация должна быть на цветном бланке, подписанной, зарегистрированной и с указанием основных достижений кандидата.
6. Описание (3 шт.)
1. Описание руководителя учреждения, в котором обучается или работает кандидат;
2. Описание председателя областного Совета Союза молодежи Узбекистана;
3. Описание председателя схода граждан махалли, в котором проживает кандидат.
Описание должно быть подписано и опечатано, а также широко освещены все достижения кандидата.
7. Отзывы (4-5)
Отзывы по направлению кандидата получаются от специалистов сферы, таких как писатели, поэты, журналисты, работники культуры, искусствоведы, художники, скульпторы, ученые, кандидаты наук, педагоги, спортивные тренеры.
Отзыв должен быть подписан, должен содержать номер удостоверения и год его выдачи, если он является членом ассоциации или организации (например, удостоверение членства, если он является членом Ассоциации писателей или журналистов).
8. Рецензия (1-2 шт.)
Рецензия научная по направлению кандидата и художественное творчество, образцы изобразительного искусства должны быть написаны специалистами в этой области (рецензии для некоторых областей, таких как спорт и т.д., не пишутся).
9. Список достижений кандидата
Диплом, сертификат, почетная грамота и другие документы, подтверждающие успехи, достигнутые за последние 3 года (в некоторых случаях и за предыдущие 3 года, если они достигли значительного прогресса, должны быть написаны в годовой последовательности, сначала по основному направлению, а затем по достижениям в дополнительной деятельности.
Достижения кандидата должны быть не ниже областного уровня.
10. Копии документов, подтверждающих достижения кандидата
Копии документов должны быть размещены в последовательности по описи. Документы должны быть качественными, в них должны быть четко видны запись, печать и сведения.
Документы, написанные на иностранных языках, должны прилагаться с переводом, заверенным нотариальной конторой. Необходимо обратить особое внимание на то, что документ написан в год выдачи и подтвержден как "Оригинал тўғри."
11. Документы по инициативности, пропаганде, активности кандидата
Если кандидат организовал кружок в учебных заведениях или махалле и привлекал молодежь, необходимо представить решение о создании кружка и другие подтверждающие документы.
12. Перечень творческих или научных работ кандидата, опубликованных в СМИ
В списке должны быть приведены сведения о названии творческих или научных работ, в каких газетах, журналах или издательствах они были опубликованы, о количестве экземпляров в порядке очередности лет, в табличной форме. должны быть представлены сведения о кандидате или газеты и журналы, в которых освещены их статьи.
13. Образцы творческих или научных работ кандидата
К ним должны быть приложены копии газет и журналов, художественно-научных книг, учебных пособий, диски с песнями и другие значимые работы кандидата, в которых опубликованы его творческие или научные работы по направлению (Книги должны быть изданы в издательстве, не должны быть выведены из компьютера и не должны быть в виде брошюр. Не должны быть представлены газеты и журналы, в которых публикуются небольшие стихотворения или незначительные сведения кандидата).
14. Заключение и решение Комиссии
Подписаны членами областной комиссии и должны храниться в республиканской комиссии в виде отдельного сборника.
15. Решение рабочей группы
Подписаны членами областной рабочей группы или привлеченными экспертами и должны храниться в республиканской комиссии в виде отдельного сборника.
16. Копия гражданского паспорта или свидетельства о рождении кандидата
Копия паспорта или свидетельства о рождении должна быть качественной, надписи и печати на ней должны быть четко видны.
17. Копия гражданского паспорта родителей кандидата.
Копия паспорта должна быть качественной, надписи и печати на ней должны быть четко видны.
18. Справка с места работы родителей кандидата
Справка должна быть заверена подписью и печатью начальника отдела кадров с полным указанием места работы и должности родителей.
19. Справка с места жительства родителей кандидата
Справка должна содержать адрес проживания родителей и заверяться подписью и печатью председателя махалли.
20. Фотография кандидата
Высококачественный кандидат в объеме 9х12 см
Предоставляется 2 фотографии. На фото:
- особое внимание следует обратить на то, чтобы ученик был одет в официальную одежду, платье белого цвета и костюм классической формы чёрного цвета, без лишних украшений и красок, прическа собранная вверх или в сторону, фон фото в светло-голубом цвете.21. Nomzodning faoliyati aks ettirilgan fotolavhalar (5-6 ta)
Фотоотрывки могут быть представлены дополнительно к документам.
Фотоотчеты должны отражать только его творческую и социальную деятельность.
Отборочный этап государственной премии имени Зульфии рассматривается в следующие 2 этапа:
1-й этап - ознакомление с документами;
2-й этап - очная беседа и вопросы-ответы.
В данном случае напоминание нашим девушкам, желающим получить эту награду. На самом деле настоящая награда - это ваша скромность и талант, ваши знания.