“Men shu g‘oyani ilgari surishni xohlayman, siz kollejni bitirasizmi, menimcha, bu mamlakatda qolish uchun diplomingizning bir qismi sifatida avtomatik ravishda “yashil karta” olishingiz kerak”
Bu harakat nafaqat to‘rt yillik universitet bitiruvchilariga ham tegishli, dedi Tramp.
“Bunga kichik kollejlar ham kiradi. Har kim kollejni bitirish uchun u yerda ikki yoki to‘rt yil yashaydi. Agar kollejni tugatsangiz yoki doktorlik darajasini olsangiz, bu mamlakatda qolishingiz kerak”.
Tramp AQSH bitiruvchilarining ayrimlari qolish uchun viza ololmagani uchun mamlakatni tark etib, Xitoy yoki Hindistonda biznes boshlashayotganidan noroziligini bildirdi.
“Kompaniyalarni ishlatish uchun ko‘plab odamlar kerak va ular aqlli odamlar bo‘lishi kerak… Sizga zo‘r odamlar kerak va biz zo‘r odamlarni mamlakatda olib qolish tarafdorimiz. Siz ularni yollab, qolganlarni ushlab turishingiz kerak”.

Репосты 12/02/2025 Дональд Трамп намерен выдать "зеленую карту" иностранным студентам
Дональд Трамп выразил заинтересованность в выдаче зелёных карт иностранным студентам, окончившим университеты США.
Трамп, выступая в четверг в The All-In Podcast:
"Я хочу продвигать эту идею, когда вы заканчиваете колледж, я думаю, вам нужно автоматически получить "зеленую карту" в рамках вашего диплома, чтобы остаться в этой стране".
Это движение касается не только выпускников четырехлетних университетов, заявил Трамп.
"Это включает в себя и небольшие колледжи. Каждый живет там два или четыре года, чтобы окончить колледж. Если вы закончите колледж или получите докторскую степень, вы должны остаться в этой стране".
Трамп выразил недовольство тем, что некоторые выпускники США покидают страну, чтобы начать бизнес в Китае или Индии, поскольку не могут получить визу для пребывания.
"Чтобы управлять компаниями, нужно много людей, и они должны быть умными людьми... Вам нужны отличные люди, и мы хотим, чтобы отличные люди остались в стране. Вы должны нанять их и удерживать остальных".