Maqolalar 11/04/2025 Talaba farzandli bo‘lsa, OTMdan suyunchi puli oladimi?
❌ Qisqa javob: yo‘q, bu noto‘g‘ri xabar. Suyunchi puli olish uchun hech qayerga murojaat qilish shartmas, avtomat ravishda ota-onadan biring plastik kartasiga tushadi.
✅Batafsil javob: Telegramda shu xabar rosa aylandi. Bu noto‘g‘ri xabar bo‘lgani uchun, izoh berib o‘tmoqchiman.
Qonunchilikka ko‘ra, istalgan oilada farzand tug‘ilganda bir martalik nafaqa puli beriladi. Bu xalq tilida “suyunchi puli” deyiladi.
Ushbu “suyunchi puli” ota-ona nima ish qilishidan qat’i nazar barcha fuqarolarga beriladi, xoh davlat ishida, xoh xususiy sektorda ishlasin, xoh ishsiz bo‘lsin, xoh talaba bo‘lsin, farqi yo‘q. Hamma oladi.
Ma’lumot uchun:
“suyunchi puli” summasi — mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 70,3 foizi deb belgilangan. Ya’ni hozirgi kunda 738 ming 150 so‘mni tashkil etadi.
Bir necha yillar oldin ushbu “suyunchi puli”ni ishlayotganlar ish joyidan, o‘qiyotganlar o‘qish joyidan, ishsizlar esa nafaqa jamg‘armasidan olar edi.
Ammo bu tizim o‘zgarib ketganiga 4 yil bo‘ldi.
Bugungi kunda bola tug‘ilganda “suyunchi puli” olish uchun hech qayoqqa murojaat qilish shart emas. Kimgadir ariza berish ham, qayoqqadir borib uchrashish ham shart emas. Barchasi avtomatlashgan.
Bola tug‘ilganda avtomatlashgan tizimning o‘zi JShShIR raqam beradi, tug‘ilganlik guvohnomasini rasmiylashtirish uchun ariza yuboradi, bog‘chaga navbatga qo‘yadi, poliklinikaga ro‘yxatga kiritadi. Xuddi shunday “suyunchi puli” ham ota-onadan birining plastik kartasiga avtomat tushadi. Yana qaytaraman, buning uchun hech qayoqqa borish yoki ariza berish shart emas.
Shu tizimni yaratishda bosh-qosh bo‘lganlarga katta rahmat, baraka topishsin.
⚠️Xulosa: bola tug‘ilganda rektor nomiga ariza bersak, pul olarkanmiz, degan xabarlar eski. Hozir bunaqa tizim yo‘q.

Статьи 11/04/2025 Если у студента родился ребенок, получит ли он деньги от вуза?
❌ Краткий ответ: нет, это неверная информация. Не нужно никуда обращаться, чтобы получить деньги, они автоматически поступят на пластиковую карту одного из родителей.
✅Подробный ответ: Эта новость широко распространилась в Telegram. Поскольку это неверная информация, я хочу дать разъяснение.
Согласно законодательству, при рождении ребенка в любой семье выплачивается единовременное пособие. В народе это называется "суюнчи пули" (деньги на радость).
Эти "суюнчи пули" выплачиваются всем гражданам независимо от того, чем занимаются родители: работают ли они на государственной службе, в частном секторе, являются безработными или студентами. Все получают.
сумма "суюнчи пули" составляет 70,3% от минимального размера оплаты труда. То есть, в настоящее время это 738 150 сумов.
Несколько лет назад эти "суюнчи пули" получали работающие по месту работы, учащиеся по месту учебы, а безработные - из фонда социального обеспечения.
Но прошло 4 года с тех пор, как эта система изменилась.
Сегодня не нужно никуда обращаться, чтобы получить "суюнчи пули" при рождении ребенка. Не нужно ни подавать заявление, ни идти куда-то на встречу. Всё автоматизировано.
При рождении ребенка автоматизированная система сама присваивает ПИНФЛ, отправляет заявление на оформление свидетельства о рождении, ставит в очередь в детский сад, регистрирует в поликлинике. Точно так же "суюнчи пули" автоматически поступают на пластиковую карту одного из родителей. Повторяю, для этого не нужно никуда идти или подавать заявление.
Большое спасибо и благословение тем, кто руководил созданием этой системы.
⚠️Вывод: сообщения о том, что если мы подадим заявление на имя ректора при рождении ребенка, то получим деньги, устарели. Сейчас такой системы нет.