Maqolalar 11/04/2025 Talaba farzandli bo‘lsa, OTMdan suyunchi puli oladimi?
❌ Qisqa javob: yo‘q, bu noto‘g‘ri xabar. Suyunchi puli olish uchun hech qayerga murojaat qilish shartmas, avtomat ravishda ota-onadan biring plastik kartasiga tushadi.
✅Batafsil javob: Telegramda shu xabar rosa aylandi. Bu noto‘g‘ri xabar bo‘lgani uchun, izoh berib o‘tmoqchiman.
Qonunchilikka ko‘ra, istalgan oilada farzand tug‘ilganda bir martalik nafaqa puli beriladi. Bu xalq tilida “suyunchi puli” deyiladi.
Ushbu “suyunchi puli” ota-ona nima ish qilishidan qat’i nazar barcha fuqarolarga beriladi, xoh davlat ishida, xoh xususiy sektorda ishlasin, xoh ishsiz bo‘lsin, xoh talaba bo‘lsin, farqi yo‘q. Hamma oladi.
Ma’lumot uchun:
“suyunchi puli” summasi — mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 70,3 foizi deb belgilangan. Ya’ni hozirgi kunda 738 ming 150 so‘mni tashkil etadi.
Bir necha yillar oldin ushbu “suyunchi puli”ni ishlayotganlar ish joyidan, o‘qiyotganlar o‘qish joyidan, ishsizlar esa nafaqa jamg‘armasidan olar edi.
Ammo bu tizim o‘zgarib ketganiga 4 yil bo‘ldi.
Bugungi kunda bola tug‘ilganda “suyunchi puli” olish uchun hech qayoqqa murojaat qilish shart emas. Kimgadir ariza berish ham, qayoqqadir borib uchrashish ham shart emas. Barchasi avtomatlashgan.
Bola tug‘ilganda avtomatlashgan tizimning o‘zi JShShIR raqam beradi, tug‘ilganlik guvohnomasini rasmiylashtirish uchun ariza yuboradi, bog‘chaga navbatga qo‘yadi, poliklinikaga ro‘yxatga kiritadi. Xuddi shunday “suyunchi puli” ham ota-onadan birining plastik kartasiga avtomat tushadi. Yana qaytaraman, buning uchun hech qayoqqa borish yoki ariza berish shart emas.
Shu tizimni yaratishda bosh-qosh bo‘lganlarga katta rahmat, baraka topishsin.
⚠️Xulosa: bola tug‘ilganda rektor nomiga ariza bersak, pul olarkanmiz, degan xabarlar eski. Hozir bunaqa tizim yo‘q.

Articles 11/04/2025 If a student has a child, will they receive a bonus from the university?
❌ Short answer: no, this is incorrect information. You don't need to apply anywhere to receive the congratulatory money; it will automatically be credited to the plastic card of one of the parents.
✅Detailed answer: This message circulated widely on Telegram. Since this is incorrect information, I want to provide clarification.
According to legislation, any family receives a one-time allowance upon the birth of a child. In colloquial language, this is called "suyunchi puli" (congratulatory money).
This "congratulatory money" is given to all citizens regardless of what the parents do, whether they work in the public sector, private sector, are unemployed, or are students. Everyone receives it.
The amount of "suyunchi puli" is set at 70.3 percent of the minimum wage. Currently, it amounts to 738,150 soums.
Several years ago, this "congratulatory money" was received by employed people from their workplace, students from their educational institutions, and the unemployed from the benefit fund.
However, this system changed 4 years ago.
Today, when a child is born, it is not necessary to go anywhere to receive "suyunchi puli." You don't need to apply to anyone or meet anywhere. Everything is automated.
When a child is born, the automated system itself assigns a PINFL (Personal Identification Number of an Individual) number, sends an application for a birth certificate, puts the child on the waiting list for kindergarten, and registers them at the polyclinic. Similarly, the "congratulatory money" is automatically transferred to one of the parents' plastic cards. I repeat, you don't need to go anywhere or submit an application for this.
Many thanks and blessings to those who took the lead in creating this system.
⚠️Conclusion: The reports suggesting that we should submit an application to the rector when a child is born to receive money are outdated. Such a system no longer exists.