Xalqaro talabalar uchun o‘qishdan keyin ishlash vizasi – bu yangi-yangi ko‘nikmalarga ega bo‘lish va dunyoni yangicha nuqtayi nazardan ko‘rish imkoniyatidir. Sifatli ta’lim va yuqori turmush darajasiga ega bo‘lish bilan birga, o‘qishdan so‘ng ishlash imkoniyati ko‘plab talabalarni o‘ziga jalb qiladi. Ushbu maqolada biz xalqaro talabalarga o‘qishdan keyin ishlash vizasini taklif qiluvchi 12 ta davlatni ko‘rib chiqamiz.
1. Avstraliya
Avstraliya dunyodagi eng yaxshi universitetlarga ega va ajoyib plyajlari, go‘zal yovvoyi tabiat va o‘simliklar dunyosi bilan mashhur. 2025-yilgi QS eng yaxshi talabalar shaharlari reytingida Melburn 5 va Sidney 6- o‘rinlarni egallagan. Vaqtinchalik bitiruvchi vizasi orqali xalqaro talabalar quyidagi imkoniyatlarga ega bo‘lishlari mumkin:
Kasbiy ta’limdan keyingi ish oqimi: Avstraliyaga kerak bo‘lgan muayyan kasblarga mos keladigan Avstraliya malakasini olgan talabalar uchun 18 oygacha.
Oliy ta’limdan keyingi ish oqimi: Avstraliya muassasasidan diplom olgan talabalar uchun 2-3-yilgacha.
2. Buyuk Britaniya
Buyuk Britaniya yuqori sifatli ta’lim bilan mashhur. Bitiruvchi vizasi (Graduate visa) orqali muvaffaqiyatli o‘qishni tugatgandan so‘ng kamida 2-yil davomida mamlakatda qolish mumkin. Ushbu vizani uzaytirish imkoni yo‘q, ammo malakali ishchi vizasiga (Skilled Worker visa) o‘tish mumkin.
3. Yangi Zelandiya
Yangi Zelandiya ajoyib manzaralari va 2025-yilgi QS World University Rankings reytingida eng yaxshi 250 talikka kirgan beshta universiteti bilan mashhur. O‘qishdan keyingi ishlash vizasi malakangizga qarab 1-yildan 3-yilgacha istalgan ish beruvchida ishlash imkonini beradi. Kamida 30 hafta to‘liq vaqtda o‘qigan 7-darajali diplomga ega bo‘lsangiz, mamlakatda istalgan ish beruvchida deyarli har qanday ishda ishlashingiz mumkin.
4. Irlandiya
Irlandiya Google, Facebook kabi 1000 dan ortiq yetakchi transmilliy kompaniyalarning Yevropa markazidir. Uchinchi Darajali Bitiruvchilar Dasturi (Third Level Graduate Programme) orqali Irlandiya tomonidan tan olingan ta’lim muassasasida diplom olganingizdan so‘ng ish qidirish uchun 12 oy davomida mamlakatda qolishingiz mumkin.
5. AQSH
AQSH – bu imkoniyatlar mamlakati. F-1 vizasi orqali kamida bir yil davomida AQSHda o‘qiyotgan xalqaro talabalar ixtiyoriy amaliy mashg‘ulotlar (OPT) uchun ariza berishlari mumkin. Standard OPT sizga 12 oy ishlash imkoniyatini bersa, STEM OPT esa bu muddatni 24 oygacha uzaytiradi. H-1B vizasi orqali esa 6-yilgacha ishlash mumkin.
6. Kanada
Sifatli ta’lim va yuqori turmush darajasi Kanadaga talabalarni jalb qiluvchi asosiy omillardir. Belgilangan ta’lim muassasasida (DLI) o‘qishni tugatgan bo‘lsangiz, o‘qishdan keyingi ishlash ruxsatnomasini (PGWP) olishingiz mumkin. PGWP o‘qish dasturining davomiyligiga qarab 8 oydan 3-yilgacha bo‘lishi mumkin.
7. Germaniya
Germaniyada EIga a’zo bo‘lmagan davlatlardan kelgan bitiruvchilar o‘qishni tugatgandan so‘ng diplom olganidan keyin 18 oygacha bo‘lgan muddatga yashash ruxsatnomasini uzaytirib, mamlakatda ishlashlari mumkin. Ushbu 18 oy davomida siz to‘liq vaqtli ish topmaguningizcha har qanday ishni qilishingiz mumkin va bu sizning o‘qish sohangizga tegishli bo‘lishi shart emas. EI Moviy Kartasi (EU Blue Card) orqali uzoq muddatli ish topish imkoniyati ham mavjud.
8. Janubiy Koreya
Janubiy Koreya – bu kuchli iqtisodiyot va yuqori sifatli ta’lim tizimiga ega davlat. D-10-1 vizasi orqali ish qidirish vaqtida yashash imkoniyati mavjud. Ish topgandan keyin E-1 vizasiga o‘tish mumkin. Hallyu vizasi (E-6) esa san’at, musiqa va ko‘ngilochar sohalarda ishlashni istaganlar uchun mo‘ljallangan.
9. Singapur
Singapur yuqori sifatli ta’lim va tadqiqot markazi hisoblanadi. Talabalik vizangiz muddati tugagandan so‘ng 90 kunlik qisqa muddatli tashrif qog‘ozi beriladi. Oliy ta’lim muassasalarini tamomlaganlar uchun bir yil muddatga qayta tiklanmaydigan uzoq muddatli ijtimoiy tashrif qog‘ozini olish mumkin. Employment Pass, S Pass va EntrePass kabi turli xil ishlash vizalari ham mavjud.
10. Finlyandiya
Finlyandiya – bu dunyodagi eng baxtli mamlakatlardan biri bo‘lib, yuqori sifatli ta’lim va turmush darajasini taklif etadi. EIga a’zo bo‘lmagan talabalar diplom olgandan keyin bir yilgacha bo‘lgan muddatga yashash ruxsatnomasini uzaytirishlari mumkin. Ish topgandan keyin esa ish joyingizga asoslangan yangi yashash ruxsatnomasiga ariza berishingiz mumkin.
11. Daniya (davomi)
Daniyada, Shveytsariya talabalari ish ruxsatnomasiga muhtoj emas. Boshqalar uchun Daniyada ishlash uchun yashash ruxsatnomasi talab qilinadi. Bakalavr, magistr yoki PhD darajasini olgan talabalar ish qidirish uchun uch yilgacha yashash ruxsatnomasini olishlari mumkin.
12. Malayziya
Malayziya hukumati xalqaro talabalarga o‘qishni tugatgandan so‘ng bir yilgacha qolish imkonini beruvchi Bitiruvchi Ruxsatnomasini (Graduate Pass) joriy qildi. Bu ijtimoiy tashrif ruxsatnomasi bo‘lib, sizga ruxsat etilgan ish sohalarida ishlash imkonini beradi. Siz bilan birga qaramog‘ingizdagi shaxsni ham olib kelishingiz mumkin.
Ushbu 12 ta davlat xalqaro talabalarga o‘qishdan keyin ishlash imkoniyatini taqdim etadi, bu esa ularga yangi madaniyatda tajriba orttirish, yangi ko‘nikmalarga ega bo‘lish va global miqyosda martaba qurish imkoniyatini beradi. Har bir davlatning o‘ziga xos talablari va imkoniyatlari mavjud, shuning uchun talabalar o‘zlarining maqsadlariga mos keladigan variantni tanlashdan oldin, har bir davlatning talablarini diqqat bilan o‘rganishlari kerak. Kelajakda xalqaro talabalar uchun o‘qishdan keyin ishlash imkoniyatlari yanada kengayishi va rivojlanishi kutilmoqda.

For international students, the postgraduate work visa is an opportunity to acquire new skills and see the world from a new perspective. Along with quality education and a high standard of living, the opportunity to work after graduation attracts many students. In this article, we will look at 12 countries that offer international students work visas after their studies.
1. Australia
Australia has the best universities in the world and is famous for its amazing beaches, beautiful wildlife, and flora. In the 2025 QS ranking of the best student cities, Melbourne ranked 5th and Sydney 6th. With a temporary graduate visa, international students can have the following opportunities:
Post vocational workflow: Up to 18 months for students who have obtained Australian qualifications that match certain professions needed by Australia.
Postgraduate workflow: up to 2-3 years for students who have received a diploma from an Australian institution.
2. Great Britain
Great Britain is known for its high-quality education. Graduate visa allows staying in the country for at least 2 years after successful completion of studies. It is not possible to extend this visa, but it is possible to switch to a skilled worker visa.
3. New Zealand
New Zealand is known for its stunning landscapes and five universities that made it to the top 250 in the 2025 QS World University Rankings. A postgraduate work visa allows you to work for any employer for 1 to 3 years, depending on your qualifications. If you have a Grade 7 diploma with at least 30 full-time studies, you can work for almost any employer in the country.
4. Ireland
Ireland is the European hub of more than 1000 leading multinational companies, such as Google, Facebook. After receiving a diploma from an educational institution recognized by Ireland through the Third Level Graduate Programme, you can stay in the country for 12 months to look for work.
5. USA
The USA is a country of opportunities. International students studying in the U.S. for at least one year with an F-1 visa can apply for voluntary practical training (OPT). Standard OPT allows you to work for 12 months, while STEM OPT extends this period to 24 months. You can work for up to 6 years with an H-1B visa.
6. Canada
Quality education and a high standard of living are key factors attracting students to Canada. If you have completed your studies at a designated educational institution (DLI), you can obtain a postgraduate work permit (PGWP). PGWP can range from 8 months to 3 years, depending on the duration of the training program.
7. Germany
In Germany, graduates from non-EU countries can work in the country after graduation, extending their residence permit for up to 18 months after receiving a diploma. During these 18 months, you can do any job until you find a full-time job, and this doesn't necessarily apply to your field of study. There is also an opportunity to find a long-term job through the EU Blue Card.
8. South Korea
South Korea is a country with a strong economy and a high-quality education system. There is a possibility of residence during the period of job search through the D-10-1 visa. After finding a job, you can switch to the E-1 visa. The Hallyu visa (E-6) is intended for those who want to work in the fields of art, music, and entertainment.
9. Singapore
Singapore is a center for high-quality education and research. After your student visa expires, you will be issued a 90-day short-term business card. Graduates of higher educational institutions can receive a non-renewable long-term social visiting card for a period of one year. There are also various work visas, such as the Employment Pass, S Pass, and EntrePass.
10. Finland
Finland is one of the happiest countries in the world, offering high-quality education and a standard of living. Students who are not members of the EU can extend their residence permit for up to one year after receiving their diploma. After finding a job, you can apply for a new residence permit based on your workplace.
11. Denmark (continued)
In Denmark, Swiss students do not need a work permit. Others require a residence permit to work in Denmark. Students with a bachelor's, master's, or PhD degree can obtain a residence permit for up to three years to seek employment.
12. Malaysia
The Malaysian government introduced the Graduate Pass, which allows international students to stay for up to one year after graduation. This is a social visit permit that allows you to work in authorized areas of work. You can bring your dependent person with you.
These 12 countries provide international students with the opportunity to work after their studies, which gives them the opportunity to gain experience in a new culture, acquire new skills, and build a career on a global scale. Each country has its own specific requirements and opportunities, so students should carefully study the requirements of each country before choosing an option that meets their goals. In the future, opportunities for international students to work after their studies are expected to expand and develop.