Xalqaro talabalar uchun o‘qishdan keyin ishlash vizasi – bu yangi-yangi ko‘nikmalarga ega bo‘lish va dunyoni yangicha nuqtayi nazardan ko‘rish imkoniyatidir. Sifatli ta’lim va yuqori turmush darajasiga ega bo‘lish bilan birga, o‘qishdan so‘ng ishlash imkoniyati ko‘plab talabalarni o‘ziga jalb qiladi. Ushbu maqolada biz xalqaro talabalarga o‘qishdan keyin ishlash vizasini taklif qiluvchi 12 ta davlatni ko‘rib chiqamiz.
1. Avstraliya
Avstraliya dunyodagi eng yaxshi universitetlarga ega va ajoyib plyajlari, go‘zal yovvoyi tabiat va o‘simliklar dunyosi bilan mashhur. 2025-yilgi QS eng yaxshi talabalar shaharlari reytingida Melburn 5 va Sidney 6- o‘rinlarni egallagan. Vaqtinchalik bitiruvchi vizasi orqali xalqaro talabalar quyidagi imkoniyatlarga ega bo‘lishlari mumkin:
Kasbiy ta’limdan keyingi ish oqimi: Avstraliyaga kerak bo‘lgan muayyan kasblarga mos keladigan Avstraliya malakasini olgan talabalar uchun 18 oygacha.
Oliy ta’limdan keyingi ish oqimi: Avstraliya muassasasidan diplom olgan talabalar uchun 2-3-yilgacha.
2. Buyuk Britaniya
Buyuk Britaniya yuqori sifatli ta’lim bilan mashhur. Bitiruvchi vizasi (Graduate visa) orqali muvaffaqiyatli o‘qishni tugatgandan so‘ng kamida 2-yil davomida mamlakatda qolish mumkin. Ushbu vizani uzaytirish imkoni yo‘q, ammo malakali ishchi vizasiga (Skilled Worker visa) o‘tish mumkin.
3. Yangi Zelandiya
Yangi Zelandiya ajoyib manzaralari va 2025-yilgi QS World University Rankings reytingida eng yaxshi 250 talikka kirgan beshta universiteti bilan mashhur. O‘qishdan keyingi ishlash vizasi malakangizga qarab 1-yildan 3-yilgacha istalgan ish beruvchida ishlash imkonini beradi. Kamida 30 hafta to‘liq vaqtda o‘qigan 7-darajali diplomga ega bo‘lsangiz, mamlakatda istalgan ish beruvchida deyarli har qanday ishda ishlashingiz mumkin.
4. Irlandiya
Irlandiya Google, Facebook kabi 1000 dan ortiq yetakchi transmilliy kompaniyalarning Yevropa markazidir. Uchinchi Darajali Bitiruvchilar Dasturi (Third Level Graduate Programme) orqali Irlandiya tomonidan tan olingan ta’lim muassasasida diplom olganingizdan so‘ng ish qidirish uchun 12 oy davomida mamlakatda qolishingiz mumkin.
5. AQSH
AQSH – bu imkoniyatlar mamlakati. F-1 vizasi orqali kamida bir yil davomida AQSHda o‘qiyotgan xalqaro talabalar ixtiyoriy amaliy mashg‘ulotlar (OPT) uchun ariza berishlari mumkin. Standard OPT sizga 12 oy ishlash imkoniyatini bersa, STEM OPT esa bu muddatni 24 oygacha uzaytiradi. H-1B vizasi orqali esa 6-yilgacha ishlash mumkin.
6. Kanada
Sifatli ta’lim va yuqori turmush darajasi Kanadaga talabalarni jalb qiluvchi asosiy omillardir. Belgilangan ta’lim muassasasida (DLI) o‘qishni tugatgan bo‘lsangiz, o‘qishdan keyingi ishlash ruxsatnomasini (PGWP) olishingiz mumkin. PGWP o‘qish dasturining davomiyligiga qarab 8 oydan 3-yilgacha bo‘lishi mumkin.
7. Germaniya
Germaniyada EIga a’zo bo‘lmagan davlatlardan kelgan bitiruvchilar o‘qishni tugatgandan so‘ng diplom olganidan keyin 18 oygacha bo‘lgan muddatga yashash ruxsatnomasini uzaytirib, mamlakatda ishlashlari mumkin. Ushbu 18 oy davomida siz to‘liq vaqtli ish topmaguningizcha har qanday ishni qilishingiz mumkin va bu sizning o‘qish sohangizga tegishli bo‘lishi shart emas. EI Moviy Kartasi (EU Blue Card) orqali uzoq muddatli ish topish imkoniyati ham mavjud.
8. Janubiy Koreya
Janubiy Koreya – bu kuchli iqtisodiyot va yuqori sifatli ta’lim tizimiga ega davlat. D-10-1 vizasi orqali ish qidirish vaqtida yashash imkoniyati mavjud. Ish topgandan keyin E-1 vizasiga o‘tish mumkin. Hallyu vizasi (E-6) esa san’at, musiqa va ko‘ngilochar sohalarda ishlashni istaganlar uchun mo‘ljallangan.
9. Singapur
Singapur yuqori sifatli ta’lim va tadqiqot markazi hisoblanadi. Talabalik vizangiz muddati tugagandan so‘ng 90 kunlik qisqa muddatli tashrif qog‘ozi beriladi. Oliy ta’lim muassasalarini tamomlaganlar uchun bir yil muddatga qayta tiklanmaydigan uzoq muddatli ijtimoiy tashrif qog‘ozini olish mumkin. Employment Pass, S Pass va EntrePass kabi turli xil ishlash vizalari ham mavjud.
10. Finlyandiya
Finlyandiya – bu dunyodagi eng baxtli mamlakatlardan biri bo‘lib, yuqori sifatli ta’lim va turmush darajasini taklif etadi. EIga a’zo bo‘lmagan talabalar diplom olgandan keyin bir yilgacha bo‘lgan muddatga yashash ruxsatnomasini uzaytirishlari mumkin. Ish topgandan keyin esa ish joyingizga asoslangan yangi yashash ruxsatnomasiga ariza berishingiz mumkin.
11. Daniya (davomi)
Daniyada, Shveytsariya talabalari ish ruxsatnomasiga muhtoj emas. Boshqalar uchun Daniyada ishlash uchun yashash ruxsatnomasi talab qilinadi. Bakalavr, magistr yoki PhD darajasini olgan talabalar ish qidirish uchun uch yilgacha yashash ruxsatnomasini olishlari mumkin.
12. Malayziya
Malayziya hukumati xalqaro talabalarga o‘qishni tugatgandan so‘ng bir yilgacha qolish imkonini beruvchi Bitiruvchi Ruxsatnomasini (Graduate Pass) joriy qildi. Bu ijtimoiy tashrif ruxsatnomasi bo‘lib, sizga ruxsat etilgan ish sohalarida ishlash imkonini beradi. Siz bilan birga qaramog‘ingizdagi shaxsni ham olib kelishingiz mumkin.
Ushbu 12 ta davlat xalqaro talabalarga o‘qishdan keyin ishlash imkoniyatini taqdim etadi, bu esa ularga yangi madaniyatda tajriba orttirish, yangi ko‘nikmalarga ega bo‘lish va global miqyosda martaba qurish imkoniyatini beradi. Har bir davlatning o‘ziga xos talablari va imkoniyatlari mavjud, shuning uchun talabalar o‘zlarining maqsadlariga mos keladigan variantni tanlashdan oldin, har bir davlatning talablarini diqqat bilan o‘rganishlari kerak. Kelajakda xalqaro talabalar uchun o‘qishdan keyin ishlash imkoniyatlari yanada kengayishi va rivojlanishi kutilmoqda.

Для иностранных студентов послевузовская рабочая виза - это возможность приобрести новые навыки и увидеть мир с новой точки зрения. Наряду с качественным образованием и высоким уровнем жизни, возможность работать после окончания учебы привлекает многих студентов. В этой статье мы рассмотрим 12 стран, которые предлагают иностранным студентам рабочие визы после окончания обучения.
1. Австралия
Австралия имеет одни из лучших университетов в мире и славится своими великолепными пляжами, живописной дикой природой и растительным миром. В рейтинге лучших студенческих городов QS 2025 года Мельбурн занял 5-е место, а Сидней - 6-е. С помощью временной выпускной визы иностранные студенты могут получить следующие возможности:
Поток работы после профессионального обучения: до 18 месяцев для студентов, получивших австралийскую квалификацию, соответствующую конкретным профессиям, востребованным в Австралии.
Послевузовский трудовой поток: до 2-3 лет для студентов, получивших диплом австралийского учебного заведения.
2. Великобритания
Великобритания известна своим высококачественным образованием. С помощью выпускной визы (Graduate visa) можно оставаться в стране не менее 2 лет после успешного окончания обучения. Продление этой визы невозможно, но можно перейти на визу квалифицированного работника (Skilled Worker visa).
3. Новая Зеландия
Новая Зеландия известна своими потрясающими пейзажами и пятью университетами, входящими в топ-250 рейтинга QS World University Rankings 2025. Послевузовская рабочая виза позволяет работать у любого работодателя от 1 года до 3 лет в зависимости от вашей квалификации. Вы можете работать практически на любой работе у любого работодателя в стране, если у вас есть диплом 7-го уровня с не менее чем 30 неделями обучения на полную ставку.
4. Ирландия
Ирландия является европейским центром более 1000 ведущих транснациональных компаний, таких как Google, Facebook. После получения диплома в учебном заведении, признанном Ирландией, по Программе выпускников третьего уровня (Third Level Graduate Programme), вы можете оставаться в стране в течение 12 месяцев в поисках работы.
5. США
США - это страна возможностей. Иностранные студенты, обучающиеся в США по визе F-1 в течение не менее одного года, могут подать заявление на Факультативную практическую подготовку (OPT). Standard OPT позволяет вам работать 12 месяцев, в то время как STEM OPT продлевает этот срок до 24 месяцев. С визой H-1B можно работать до 6 лет.
6. Канада
Качественное образование и высокий уровень жизни являются ключевыми факторами, привлекающими студентов в Канаду. Если вы завершили обучение в уполномоченном учебном заведении (DLI), вы можете получить разрешение на работу после окончания обучения (PGWP). PGWP может действовать от 8 месяцев до 3 лет в зависимости от продолжительности программы обучения.
7. Германия
В Германии выпускники из стран, не являющихся членами ЕС, могут работать в стране после окончания учебы, продлевая вид на жительство на срок до 18 месяцев после получения диплома. В течение этих 18 месяцев вы можете заниматься любой работой, пока не найдете работу на полную ставку, и она не обязательно должна относиться к вашей области обучения. Также есть возможность найти долгосрочную работу через Голубую карту ЕС (EU Blue Card).
8. Южная Корея
Южная Корея - это страна с сильной экономикой и высококачественной системой образования. Виза D-10-1 предоставляет возможность проживания во время поиска работы. После трудоустройства можно перейти на визу E-1. Виза Халлю (E-6) предназначена для тех, кто хочет работать в сфере искусства, музыки и развлечений.
9. Сингапур
Сингапур является центром высококачественного образования и исследований. После истечения срока действия вашей студенческой визы вы получите 90-дневный краткосрочный пропуск. Для выпускников высших учебных заведений можно получить долгосрочный социальный пропуск сроком на один год без возможности продления. Существуют также различные рабочие визы, такие как Employment Pass, S Pass и EntrePass.
10. Финляндия
Финляндия - одна из самых счастливых стран в мире, предлагающая высококачественное образование и уровень жизни. Студенты, не являющиеся гражданами ЕС, могут продлить вид на жительство на срок до одного года после получения диплома. После того, как вы найдете работу, вы можете подать заявление на новый вид на жительство, основанный на вашем месте работы.
11. Дания (продолжение)
В Дании швейцарским студентам не требуется разрешение на работу. Для других требуется вид на жительство для работы в Дании. Студенты, получившие степень бакалавра, магистра или доктора философии, могут получить вид на жительство на срок до трех лет для поиска работы.
12. Малайзия
Правительство Малайзии ввело Выпускной пропуск (Graduate Pass), который позволяет иностранным студентам оставаться до одного года после окончания обучения. Это разрешение на социальный визит, которое позволяет вам работать в разрешенных сферах деятельности. Вы можете привести с собой иждивенца.
Эти 12 стран предоставляют международным студентам возможность работать после окончания обучения, что позволяет им получить опыт в новой культуре, приобрести новые навыки и построить карьеру в глобальном масштабе. Каждая страна имеет свои специфические требования и возможности, поэтому студенты должны внимательно изучить требования каждой страны, прежде чем выбирать вариант, который соответствует их целям. В будущем ожидается дальнейшее расширение и развитие возможностей для работы после обучения для иностранных студентов.