Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2025-yil 20-fevral kungi 65-sonli buyrug‘ining 2-ilovasida keltirilgan chet tili fanlari hamda umumta’lim fanini bilish darajasi to‘g‘risida davlat namunasidagi sertifikati bo‘lgan o‘quvchilar ilovada keltirilgan baholash asosida baholanib imtihondan tegishli fanlar fandan ozod qilinadi.
Unga ko‘ra:
Xorijiy til fanidan B yoki undan yuqori darajadagi sertifikatga ega bo‘lgan o‘quvchilar yakuniy imtihonni topshirishdan ozod etilib, mazkur fandan ularga 5 baho beriladi.
Milliy sertifikatga ega bo‘lgan o‘quvchilar yakuniy imtihonni topshirishdan ozod etilib, mazkur fandan ularga quyidagicha baho qo‘yiladi.
A, A+ uchun 5 baho B, B+ uchun 4 baho C, C+ uchun 3 baho beriladi.
Amal qilish muddati cheklanmagan (belgilanmagan) sertifikatlar uchun sertifikat olingan kundan boshlab uch yil davomida qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda imtiyoz qo‘llaniladi.

Учащиеся, имеющие сертификат государственного образца об уровне знаний по иностранным языкам и общеобразовательным предметам, указанным в Приложении 2 к Приказу Министра дошкольного и школьного образования No 65 от 20 февраля 2025 года, оцениваются на основе критериев, приведенных в Приложении, и освобождаются от экзамена по соответствующим предметам.
Согласно этому:
Учащиеся, имеющие сертификат уровня B или выше по иностранному языку, освобождаются от сдачи итогового экзамена, и им выставляется оценка 5 по данному предмету.
Учащиеся, имеющие национальный сертификат, освобождаются от сдачи итогового экзамена, и по данному предмету им выставляются следующие оценки:
За A, A+ выставляется оценка 5, за B, B+ - оценка 4, за C, C+ - оценка 3.
Для сертификатов с неограниченным (неустановленным) сроком действия льгота применяется в течение трех лет со дня получения сертификата в порядке, установленном законодательством.