Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 2025-yil 20-fevral kungi 65-sonli buyrug‘ining 2-ilovasida keltirilgan chet tili fanlari hamda umumta’lim fanini bilish darajasi to‘g‘risida davlat namunasidagi sertifikati bo‘lgan o‘quvchilar ilovada keltirilgan baholash asosida baholanib imtihondan tegishli fanlar fandan ozod qilinadi.
Unga ko‘ra:
Xorijiy til fanidan B yoki undan yuqori darajadagi sertifikatga ega bo‘lgan o‘quvchilar yakuniy imtihonni topshirishdan ozod etilib, mazkur fandan ularga 5 baho beriladi.
Milliy sertifikatga ega bo‘lgan o‘quvchilar yakuniy imtihonni topshirishdan ozod etilib, mazkur fandan ularga quyidagicha baho qo‘yiladi.
A, A+ uchun 5 baho B, B+ uchun 4 baho C, C+ uchun 3 baho beriladi.
Amal qilish muddati cheklanmagan (belgilanmagan) sertifikatlar uchun sertifikat olingan kundan boshlab uch yil davomida qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda imtiyoz qo‘llaniladi.

News 07/04/2025 Students with a national certificate are exempt from final exams
Students who have a state-issued certificate of proficiency in foreign languages and general education subjects listed in Appendix 2 of Order No. 65 of the Minister of Preschool and School Education dated February 20, 2025, will be assessed based on the evaluation criteria provided in the appendix, and will be exempted from exams in the relevant subjects.
According to this:
Students who have a B level or higher certificate in a foreign language subject are exempt from taking the final exam and are awarded a grade of 5 in this subject.
Students who have a national certificate are exempt from taking the final exam, and they are given the following grades in this subject:
Grade 5 for A and A+, grade 4 for B and B+, grade 3 for C and C+.
For certificates with an unlimited (unspecified) validity period, the exemption applies for three years from the date of certificate issuance, as prescribed by law.