Jamiyatda ta’lim va ma’lumot olishga doir savollar ko‘plab tug‘iladi. Maktab va oliy ta’lim bilan bog‘liq masalalar, shuningdek, ta’lim hujjatlari va attestatlar haqida ko‘plab fuqarolarni o‘ylantiradigan savollar mavjud. Bugungi kunda ta’lim tizimida yuzaga kelayotgan ba’zi muammolarni hal etish va ularning yechimini topish uchun mutaxassislarning fikriga murojaat qilish muhim ahamiyatga ega. Ushbu maqolada biz Maktab va maktabgacha ta’lim vazirligi mutaxassislardan olingan javoblar orqali ta’lim sohasidagi ba’zi savollarga javoblar keltiramiz.
Savol: Bu yil farzandim Qarshi shahridagi 10-maktabning 11-sinfini tamomlayapti, yoshligidan barcha fanlardan a’lo baholarga o‘qigan, oltin medal olishga da’vogar edi, lekin sinf rahbari telefon qilib 9-sinfda a’lo darajali shahodatnomasi yo‘qligi uchun unga oltin medal berilmasligini aytdi. Shu to‘g‘rimi?
Javob: Shu o‘rinda oltin medal berish talab haqida aytib o‘tadigan bo‘lsak. Oltin medal olish uchun bitiruvchining 9-sinfini bitirganlik to‘g‘risidagi a’lo darajali shahodatnomasi bo‘lishi kerak, 10-11-sinflardagi barcha fanlardan choraklik, yillik va yakuniy davlat attestatsiya baholari a’lo bo‘lgan, namunali xulq-atvorli va jamoat ishlarida faollik ko‘rsatgan bitiruvchilarga beriladi.

In society, many questions arise regarding education and obtaining information. There are issues related to school and higher education, as well as questions concerning educational documents and certificates that concern many citizens. Today, to address some problems arising in the education system and find solutions, it is important to consult with experts. In this article, we provide answers to some questions in the field of education through responses received from specialists at the Ministry of School and Preschool Education.
Question: This year, my child is graduating from the 11th grade of School No. 10 in Karshi city. From a young age, they have consistently achieved excellent grades in all subjects and were a candidate for a gold medal. However, the class teacher called to inform us that my child would not be awarded a gold medal due to the absence of a certificate of excellence from the 9th grade. Is this correct?
Answer: Regarding the requirements for a gold medal, a graduate must have a certificate of completion of the 9th grade with honors. The gold medal is awarded to graduates of grades 10-11 who have excellent quarterly, annual, and final state attestation grades in all subjects, exemplary behavior, and active participation in public affairs.