Prezidentning 2024-yilgi ‘‘Oliy ta’lim tashkilotlariga o‘qishga qabul qilish va davlat buyurtmasini joylashtirish tizimini takomillashtirish to‘g‘risida’’gi farmoniga ko‘ra, 2024/2025-o‘quv yilidan boshlab davlat oliy va professional ta’lim muassasalariga (kasb-hunar maktabi bundan mustasno) qabul qilish bo‘yicha imtihonlar “avval test, so‘ng tanlov” tamoyiliga muvofiq bir vaqtda o‘tkazilishi belgilangan.
a) abituriyentlar o‘z tanloviga ko‘ra test sinovi natijasida to‘plagan balidan kelib chiqib, dastlab oliy ta’limning bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga, so‘ng professional ta’lim muassasalariga o‘qishga kirish uchun tanlovda ishtirok etadi;
b) davlat oliy ta’lim muassasalari bakalavriatiga qabul jarayoni quyidagi ikki bosqichda amalga oshiriladi:
birinchi bosqichda abituriyentlar har yili 5-iyundan 25-iyunga qadar (25-iyun kuni ham) test sinovi topshirish uchun ro‘yxatdan o‘tadi hamda test sinovi topshiriladigan fanlar majmuasi, ta’lim tili va test topshirish hududini hamda kirish imtihonlari tarkibida kasbiy (ijodiy) imtihon bo‘lsa, ushbu imtihonni topshiradigan davlat OTM ni tanlaydi.
Bunda bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha yagona kasbiy (ijodiy) imtihonlar dasturlari va baholash mezonlari tegishli vazirliklar (idoralar) tomonidan Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi bilan kelishilgan holda tasdiqlanadi;
o‘qishga qabul qilish bo‘yicha kirish imtihonlari iyul–avgust oylarida o‘tkaziladi;
ikkinchi bosqichda abituriyentlar test sinovlari to‘liq yakunlanganidan so‘ng 15 kun davomida oliy ta’lim muassasasi, bakalavriat ta’lim yo‘nalishi va ta’lim shaklini tanlaydi;
v) 2025/2026-o‘quv yili qabulidan boshlab fanlar majmuasida chet tili birinchi fan sifatida belgilangan ta’lim yo‘nalishlariga qabul xorijiy tilni bilish darajasini belgilovchi milliy yoki xalqaro sertifikat asosida amalga oshiriladi;
g) barcha davlat kollej va texnikumlariga “avval test, so‘ng tanlov” tamoyiliga muvofiq qabul qilishda abituriyentlar kollej va (yoki) texnikumni, kasb va mutaxassislikni hamda ta’lim shaklini oliy ta’lim muassasalariga qabulning yakuniy natijasi e’lon qilinganidan so‘ng 10 kun muddatda tanlaydi.
— Bakalavr uchun qabul (5-iyundan – 25-iyunga qadar) – my.uzbmb.uz;
— Magistratura mutaxassisliklariga qabul (1-iyuldan 30-iyulga qadar) – magistr.edu.uz;
— Ikkinchi mutaxassislikka qabul (10-iyuldan 10-avgustga qadar) – my.edu.uz;
— O‘qishni ko‘chirish (15-iyuldan 5-avgustga qadar) – transfer.edu.uz  — davlat OTMning biridan boshqasiga;
my.uzbmb.uz  — xorijiy mamlakatlarda yoki respublikada faoliyat yuritayotgan xorijiy va nodavlat OTMdan davlat OTMlariga.
Amaldagi qonunchilikka ko‘ra, nodavlat oliy ta’lim tashkilotlariga qabul jarayonlari har yili iyun-sentyabr oylarida bo‘lib o‘tishi belgilangan.

Новости 26/05/2025 Когда начинается прием в государственные вузы?
Согласно Указу Президента от 2024 года "О совершенствовании системы приема на учебу в высшие учебные заведения и размещения государственного заказа," начиная с 2024/2025 учебного года, вступительные экзамены в государственные высшие и профессиональные учебные заведения (за исключением профессиональных школ) будут проводиться одновременно по принципу "сначала тест, затем отбор."
а) абитуриенты участвуют в конкурсе на поступление в высшие образовательные учреждения, в первую очередь на направления образования бакалавриата, а затем в профессиональные образовательные учреждения, исходя из баллов, набранных в результате тестирования по их выбору;
б) процесс приема в бакалавриат государственных высших образовательных учреждений осуществляется в два этапа:
на первом этапе абитуриенты ежегодно с 5 по 25 июня (включительно) регистрируются для сдачи тестовых испытаний и выбирают комплекс предметов, язык обучения и регион тестирования, а также государственный вуз, сдающий вступительные экзамены, если в их составе имеется профессиональный (творческий) экзамен.
При этом программы единых профессиональных (творческих) экзаменов и критерии оценки по направлениям образования бакалавриата утверждаются соответствующими министерствами (ведомствами) по согласованию с Министерством высшего образования, науки и инноваций;
вступительные экзамены по приему проводятся в июле-августе;
на втором этапе абитуриенты в течение 15 дней после полного завершения тестовых испытаний выбирают высшее образовательное учреждение, направление образования бакалавриата и форму обучения;
в) начиная с приема в 2025/2026 учебном году прием на направления образования, в которых иностранный язык определен в качестве первого предмета в комплексе предметов, осуществляется на основе национального или международного сертификата, определяющего уровень владения иностранным языком;
г) при приеме во все государственные колледжи и техникумы по принципу "сначала тест, потом отбор" абитуриенты в 10-дневный срок после объявления окончательных результатов приема в высшие образовательные учреждения выбирают колледж и (или) техникум, профессию и специальность, а также форму обучения.
- Прием на бакалавриат (с 5 июня по 25 июня) - my.uzbmb.uz;
- Прием на специальности магистратуры (с 1 по 30 июля) - magistr.edu.uz;
- Прием на вторую специальность (с 10 июля по 10 августа) - my.edu.uz;
- Перевод обучения (с 15 июля по 5 августа) - transfer.edu.uz - из одного государственного вуза в другой;
my.uzbmb.uz - из зарубежных и негосударственных вузов, осуществляющих деятельность в зарубежных странах или республике, в государственные вузы.
Согласно действующему законодательству, прием в негосударственные высшие учебные заведения проводится ежегодно в июне-сентябре.