Prezidentning 2024-yilgi ‘‘Oliy ta’lim tashkilotlariga o‘qishga qabul qilish va davlat buyurtmasini joylashtirish tizimini takomillashtirish to‘g‘risida’’gi farmoniga ko‘ra, 2024/2025-o‘quv yilidan boshlab davlat oliy va professional ta’lim muassasalariga (kasb-hunar maktabi bundan mustasno) qabul qilish bo‘yicha imtihonlar “avval test, so‘ng tanlov” tamoyiliga muvofiq bir vaqtda o‘tkazilishi belgilangan.
a) abituriyentlar o‘z tanloviga ko‘ra test sinovi natijasida to‘plagan balidan kelib chiqib, dastlab oliy ta’limning bakalavriat ta’lim yo‘nalishlariga, so‘ng professional ta’lim muassasalariga o‘qishga kirish uchun tanlovda ishtirok etadi;
b) davlat oliy ta’lim muassasalari bakalavriatiga qabul jarayoni quyidagi ikki bosqichda amalga oshiriladi:
birinchi bosqichda abituriyentlar har yili 5-iyundan 25-iyunga qadar (25-iyun kuni ham) test sinovi topshirish uchun ro‘yxatdan o‘tadi hamda test sinovi topshiriladigan fanlar majmuasi, ta’lim tili va test topshirish hududini hamda kirish imtihonlari tarkibida kasbiy (ijodiy) imtihon bo‘lsa, ushbu imtihonni topshiradigan davlat OTM ni tanlaydi.
Bunda bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha yagona kasbiy (ijodiy) imtihonlar dasturlari va baholash mezonlari tegishli vazirliklar (idoralar) tomonidan Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi bilan kelishilgan holda tasdiqlanadi;
o‘qishga qabul qilish bo‘yicha kirish imtihonlari iyul–avgust oylarida o‘tkaziladi;
ikkinchi bosqichda abituriyentlar test sinovlari to‘liq yakunlanganidan so‘ng 15 kun davomida oliy ta’lim muassasasi, bakalavriat ta’lim yo‘nalishi va ta’lim shaklini tanlaydi;
v) 2025/2026-o‘quv yili qabulidan boshlab fanlar majmuasida chet tili birinchi fan sifatida belgilangan ta’lim yo‘nalishlariga qabul xorijiy tilni bilish darajasini belgilovchi milliy yoki xalqaro sertifikat asosida amalga oshiriladi;
g) barcha davlat kollej va texnikumlariga “avval test, so‘ng tanlov” tamoyiliga muvofiq qabul qilishda abituriyentlar kollej va (yoki) texnikumni, kasb va mutaxassislikni hamda ta’lim shaklini oliy ta’lim muassasalariga qabulning yakuniy natijasi e’lon qilinganidan so‘ng 10 kun muddatda tanlaydi.
— Bakalavr uchun qabul (5-iyundan – 25-iyunga qadar) – my.uzbmb.uz;
— Magistratura mutaxassisliklariga qabul (1-iyuldan 30-iyulga qadar) – magistr.edu.uz;
— Ikkinchi mutaxassislikka qabul (10-iyuldan 10-avgustga qadar) – my.edu.uz;
— O‘qishni ko‘chirish (15-iyuldan 5-avgustga qadar) – transfer.edu.uz  — davlat OTMning biridan boshqasiga;
my.uzbmb.uz  — xorijiy mamlakatlarda yoki respublikada faoliyat yuritayotgan xorijiy va nodavlat OTMdan davlat OTMlariga.
Amaldagi qonunchilikka ko‘ra, nodavlat oliy ta’lim tashkilotlariga qabul jarayonlari har yili iyun-sentyabr oylarida bo‘lib o‘tishi belgilangan.

According to the Presidential Decree of 2024 "On Improving the System of Admission to Higher Educational Institutions and Placement of State Orders," starting from the 2024/2025 academic year, entrance exams to state higher and professional educational institutions (excluding vocational schools) will be conducted simultaneously in accordance with the "first test, then competition" principle.
Including:
a) applicants, based on the points scored as a result of the test, take part in the competition for admission to higher educational institutions, first to bachelor's degree programs, and then to professional educational institutions;
b) the admission process to the bachelor's degree programs of state higher educational institutions is carried out in two stages:
at the first stage, applicants annually register for taking the test from June 5 to June 25 (inclusive) and choose the set of subjects, the language of instruction, and the territory of the test, as well as the state HEI that will take the test, if the entrance exams include a professional (creative) exam.
In this case, the programs of unified professional (creative) examinations and assessment criteria for bachelor's degree programs are approved by the relevant ministries (agencies) in coordination with the Ministry of Higher Education, Science and Innovation;
Entrance exams for admission to study are held in July-August;
at the second stage, applicants, within 15 days after the completion of the test trials, choose a higher educational institution, a bachelor's degree program, and a form of education;
c) starting from the 2025/2026 academic year, admission to educational programs in which a foreign language is defined as the first subject in the complex of disciplines is carried out on the basis of a national or international certificate establishing the level of knowledge of a foreign language;
d) upon admission to all state colleges and technical schools according to the "first test, then competition" principle, applicants choose the college and (or) technical school, profession and specialty, as well as the form of education within 10 days after the announcement of the final admission results to higher educational institutions.
- Bachelor's degree admission (from June 5 to June 25) - my.uzbmb.uz;
- Admission to Master's programs (from July 1 to July 30) - magistr.edu.uz;
- Admission to the second specialty (from July 10 to August 10) - my.edu.uz;
- Transfer of studies (from July 15 to August 5) - transfer.edu.uz - from one state university to another;
my.uzbmb.uz - from foreign and non-state universities operating in foreign countries or the republic to state universities.
According to current legislation, admission to non-state higher education institutions is scheduled for June-September each year.