Maqolalar 24/07/2025 Endi magistratura va doktoranturaga kirish uchun chet tili sertifikati kerak emasmi?
✅ Qisqa javob: kerak, sertifikat bekor bo‘lgani yo‘q.
🔻Batafsil javob: Kecha ijtimoiy tarmoqlarda shu haqida postlar tarqalgandan so‘ng, savollar ko‘paydi. Shunga izoh bermoqchiman.
2025-yil 19-iyuldagi PF-114-sonli Prezident farmoni  bilan bir qator hujjatlarga o‘zgarishlar kiritildi va ayrimlari to‘liq o‘z kuchini yo‘qotdi. Masalan, ushbu farmon bilan maktab o‘quvchilarining oxirgi 6 yillik o‘rtacha bahosi test baliga qo‘shilishi bekor bo‘lgani haqida yozgandim.
Ushbu farmonda 2021-yil 19-maydagi PQ-5117-sonli Prezident qarorining 6-bandning to‘rtinchi xatboshisi chiqarib tashlanishi ham belgilangan. Ushbu xatboshida shunday deyilgan edi:
2022/2023 o‘quv yilidan boshlab oliy ta’lim muassasalarining magistratura mutaxassisliklariga hamda oliy ta’limdan keyingi ta’lim ixtisosliklariga tanlovlarda milliy yoki unga mos darajadagi xalqaro sertifikatga ega shaxslar ishtirok etishi tartibi joriy etilsin. Bunda, filologiya yo‘nalishlari bo‘yicha kamida C1 darajadagi milliy yoki unga mos darajadagi xalqaro sertifikat, nofilologik yo‘nalishlari bo‘yicha esa B2 darajadagi milliy yoki unga mos darajadagi xalqaro sertifikat talab etilishi nazarda tutilsin.
Mana shu band chiqarib tashlandi, ya’ni o‘z kuchini yo‘qotdi. Lekin bu sertifikatlar bekor bo‘lganini anglatmaydi. Shunchaki 2021-yildagi mazkur qoidaning o‘zi eskirgan edi. O‘tgan 2024-yilda magistratura va doktoranturaga xorijiy til bilish darajasining yangi qoidasi belgilangan.
2024-yil 24-maydagi PF-81-sonli Prezident farmonida quyidagi yangi talablar belgilangan:
4. Belgilansinki, magistratura mutaxassisliklari va oliy ta’limdan keyingi ta’lim ixtisosliklariga qabul qilishda xorijiy tilni bilish darajasini belgilovchi milliy yoki xalqaro sertifikatlar quyidagi darajalarda talab etiladi:
xorijiy tillar yo‘nalishlari bo‘yicha —
kamida C1 darajasida;
gumanitar, biologik va turdosh fanlar, matematika va statistika, biznes va boshqaruv, huquq, xizmat ko‘rsatish, ijtimoiy va xulq-atvorga mansub fanlar, jurnalistika va axborot, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari ta’lim sohalari bo‘yicha —
kamida B2 darajasida;
boshqa ta’lim sohalari hamda madaniyat va sport mutaxassisliklari (ixtisosliklari) bo‘yicha —
kamida B1 darajasida.
Ko‘rib turganingizdek, yangi qoidalarda B1 darajaga ham ruxsat berilgandi.
❗️XULOSA: 2021-yildagi qarordan sertifikatga oid xatboshining chiqarib tashlanganiga asosiy sabab, ushbu qoidalar eskirgani va amalda emasligi edi. Magistratura va doktoranturaga til bilish darajasining yangi qoidalari 2024-yildagi qaror bilan belgilangan va u o‘z kuchida turibdi.

Статьи 24/07/2025 Теперь для поступления в магистратуру и докторантуру не нужен сертификат по иностранному языку?
✅ Краткий ответ: нужен, сертификат не отменен.
🔻Подробный ответ: После того, как вчера в социальных сетях распространились посты об этом, вопросов стало больше. Хочу дать разъяснение по этому поводу.
Указом Президента No УП-114 от 19 июля 2025 года были внесены изменения в ряд документов, а некоторые полностью утратили силу. Например, я писал о том, что этим указом отменяется добавление среднего балла школьников за последние 6 лет к тестовым баллам.
В данном указе также предусмотрено исключение четвертого абзаца пункта 6 постановления Президента от 19 мая 2021 года No ПП-5117. В этом абзаце говорилось:
Начиная с 2022/2023 учебного года внедрить порядок участия в конкурсах на специальности магистратуры и специальности послевузовского образования высших учебных заведений лиц, имеющих национальный или соответствующий ему международный сертификат. При этом предусмотреть, что по филологическим направлениям требуется национальный сертификат уровня не ниже С1 или соответствующий ему международный сертификат, а по нефилологическим направлениям - национальный сертификат уровня В2 или соответствующий ему международный сертификат.
Этот пункт был исключен, то есть утратил силу. Но это не означает, что сертификаты отменены. Просто это правило 2021 года само по себе устарело. В прошлом 2024 году для магистратуры и докторантуры было установлено новое правило уровня владения иностранным языком.
В Указе Президента No УП-81 от 24 мая 2024 года установлены следующие новые требования:
4. Установить, что при приеме на специальности магистратуры и специальности послевузовского образования национальные или международные сертификаты, определяющие уровень владения иностранным языком, требуются на следующих уровнях:
по направлениям иностранных языков -
не ниже уровня C1;
по гуманитарным, биологическим и смежным наукам, математике и статистике, бизнесу и управлению, праву, сфере услуг, социальным и поведенческим наукам, журналистике и информации, информационно-коммуникационным технологиям -
не ниже уровня В2;
по другим сферам образования, а также специальностям культуры и спорта -
не ниже уровня B1.
Как видите, новые правила также допускают уровень B1.
❗️ВЫВОД: Основной причиной исключения абзаца, касающегося сертификата, из постановления 2021 года было то, что эти правила устарели и не действуют. Новые правила уровня владения языком для магистратуры и докторантуры установлены указом 2024 года и остаются в силе.