Maqolalar 02/06/2025 El-yurt umidi jamg‘armasining stipendiyasida magistrlar uchun yosh senzi nega o‘zgartirildi?
Avvalgi Nizom  bo‘yicha ochiq stipendiya tanlovida quyidagilar ishtirok eta olmas edi:
a) bakalavriat ta’lim dasturlari bo‘yicha — 25 yoshdan katta bo‘lgan, avval o‘xshash ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha xorijda bakalavriatda ta’lim olganlar;
b) magistratura ta’lim dasturlari bo‘yicha — 20 yoshdan kichik va 45 yoshdan katta bo‘lgan, shuningdek, avval o‘xshash mutaxassislik bo‘yicha xorijda magistraturada ta’lim olganlar;
v) doktorantura ta’lim dasturlari bo‘yicha (shu jumladan aspirantura orqali falsafa doktori (PhD) yoki fan doktori (DSc) ilmiy darajasini olish uchun) — 22 yoshdan kichik va 45 yoshdan katta bo‘lgan, shuningdek, avval falsafa doktori (PhD), fan nomzodi yoki fan doktori (DSc) ilmiy darajasini xorijda olganlar;
g) tanlangan mutaxassislik bo‘yicha mehnat staji 2 yildan kam bo‘lganlar;
2025-yil 5-maydagi yangi Nizom bo‘yicha esa quyidagi shaxslarga ishtirok etish taqiqlandi:
a) bakalavriat ta’lim dasturi bo‘yicha 30 yoshdan katta bo‘lgan, shuningdek, avval o‘xshash mutaxassislik bo‘yicha xorijda bakalavriatda ta’lim olganlar;
b) magistratura ta’lim dasturi bo‘yicha — 22 yoshdan kichik va 40 yoshdan katta bo‘lgan, shuningdek, avval ayni yoki turdosh mutaxassislik bo‘yicha xorijda magistraturada ta’lim olganlar;
v) doktorantura ta’lim dasturi bo‘yicha (shu jumladan, aspirantura orqali falsafa doktori (PhD) yoki fan doktori (DSc) ilmiy darajasini olish uchun) — 25 yoshdan kichik va 45 yoshdan katta bo‘lgan, shuningdek, avval falsafa doktori (PhD), fan nomzodi yoki fan doktori (DSc) ilmiy darajasini xorijda olganlar, O‘zbekistonda fan doktori (DSc) ilmiy darajasini olganlar;
g) magistratura ta’lim dasturiga hujjat topshirishda 1 yildan kam, doktorantura ta’lim dasturiga esa 2 yildan kam mehnat stajiga ega bo‘lganlar;
Ko‘rib turganingizdek, bakalavr bosqichi uchun yaxshi yangilik qilingan, ya’ni avval 25 yoshdan katta bo‘lganlar qatnasha olmas edi, hozir 30 yoshgacha ruxsat berildi.
Ammo magistratura bosqichi uchun ham bo‘yidan, ham enidan chopishibdi. Ya’ni 22 yoshdan kichiklar va 40 yoshdan kattalar topshira olmaydigan qilishibdi. Avvalgi Nizomda 20 yoshdan kichik va 45 yoshdan kattalarga ruxsat yo‘q edi.
Hozir 21 yoshda bo‘lgan va nufuzli, kamida TOP-100 dagi oliygohlarning magistratura bosqichiga kirgan bir necha yoshlar menga murojaat qilib, El-yurt umidi jamg‘armasining stipendiyasiga hujjat topshira olmaganini aytishmoqda. Rad qilishning yagona sababi — ular 21 yoshda yoki hali 22 yoshga to‘liq to‘lmagan.
Men bu qarorni to‘g‘ri yoki noto‘g‘ri demoqchi emasman, chunki hozircha sabablarini bilmayman. Ochiq manbalarni qidirib ko‘rdim, ammo nega bunaqa o‘zgarish kiritilganiga izoh topa olmadim (balki bordir-u, men ko‘rmagandirman).
Shu o‘rinda mas’ullarga bir nechta savollarim bor edi:
Magistratura uchun stipendiyaga 21 yoshli O‘zbekiston fuqarosi topshira olmasligiga sabab nima? Uning aybi nimada? Bu qaror ortida qanday argumentlar yotibdi? Qanday ilmiy tadqiqot yoki izlanishlar bunday qarorga kelishga sabab bo‘ldi?
Va yana bir savol: 21 yoshlilar endi nima qilishi kerak? Ularga qanday yo‘l-yo‘riq, yordam va maslahatlar beriladi? Yoki shunchaki "yoshing to‘g‘ri kelmadi", deb ko‘ksidan itaramiz xolosmi?

Статьи 02/06/2025 Почему был изменен возрастной ценз для магистрантов в рамках стипендии Фонда "Эл-юрт умиди"?
Согласно предыдущему Положению, в конкурсе на открытую стипендию не могли участвовать:
а) по образовательным программам бакалавриата - старше 25 лет, ранее обучавшиеся в бакалавриате за рубежом по аналогичным направлениям образования;
б) по образовательным программам магистратуры - моложе 20 лет и старше 45 лет, а также ранее обучавшиеся в магистратуре за рубежом по аналогичной специальности;
в) по образовательным программам докторантуры (в том числе для получения ученой степени доктора философии (PhD) или доктора наук (DSc) через аспирантуру) - моложе 22 лет и старше 45 лет, а также ранее получивших ученую степень доктора философии (PhD), кандидата наук или доктора наук (DSc) за рубежом;
г) трудовой стаж по выбранной специальности менее 2 лет;
Согласно новому Положению от 5 мая 2025 года, участие запрещено следующим лицам:
а) старше 30 лет по программе образования бакалавриата, а также ранее обучавшиеся в бакалавриате за рубежом по аналогичной специальности;
б) по образовательной программе магистратуры - моложе 22 лет и старше 40 лет, а также ранее обучавшиеся в магистратуре за рубежом по одной и той же или смежной специальности;
в) по образовательной программе докторантуры (в том числе для получения ученой степени доктора философии (PhD) или доктора наук (DSc) через аспирантуру) - моложе 25 лет и старше 45 лет, а также ранее получивших ученую степень доктора философии (PhD), кандидата наук или доктора наук (DSc) за рубежом, получивших ученую степень доктора наук (DSc) в Узбекистане;
г) имеющие трудовой стаж при подаче документов на программу образования магистратуры менее 1 года, а на программу образования докторантуры менее 2 лет;
Как видите, это хорошая новость для бакалавриата, то есть раньше не могли участвовать люди старше 25 лет, теперь разрешено до 30 лет.
Но для поступления в магистратуру они боролись как по длине, так и по ширине. То есть, они сделали так, что те, кому меньше 22 лет, и те, кому больше 40, не могут подавать документы. Предыдущее Положение не допускало лиц моложе 20 лет и старше 45 лет.
Несколько молодых людей, которым сейчас 21 год и которые поступили в магистратуру престижных университетов, как минимум в ТОП-100, обращаются ко мне и говорят, что не смогли подать документы на стипендию Фонда "Эл-юрт умиди." Единственная причина отказа - им 21 год или они еще не достигли 22-летнего возраста.
Я не говорю, что это решение правильное или неправильное, потому что пока не знаю причин. Я искал открытые источники, но не смог найти объяснения, почему были внесены такие изменения (возможно, они существуют, но я их не видел).
В связи с этим у меня есть несколько вопросов к ответственным лицам:
В чем причина, по которой 21-летний гражданин Узбекистана не может подать заявку на стипендию для обучения в магистратуре? В чём его вина? Какие аргументы лежат за этим решением? Какие научные исследования или изыскания привели к такому решению?
И ещё один вопрос: что теперь должны делать 21-летние? Какие рекомендации, помощь и советы им будут даны? Или мы просто отталкиваем его, говоря: "Твой возраст не подходит"?