Yillik mehnat ta’tiliga nimalar kiradi?
Barcha xodimlarga, shu jumladan o‘rindoshlik asosida ishlayotgan xodimlarga, dam olish va ish qobiliyatini tiklash uchun ish joyi (lavozimi) va o‘rtacha ish haqi saqlangan holda yillik mehnat ta’tillari beriladi. Xodimlarga 15 ish kunidan kam bo‘lmagan 48 ish kunidan ko‘p bo‘lmagan muddat bilan yillik mehnat ta’tili beriladi.
Yillik mehnat ta’tillar asosiy, uzaytirilgan hamda qo‘shimcha ta’tillardan iborat bo‘lishi mumkin. Yillik asosiy ta’tillarning eng kam muddati 15 kun hisoblanadi.
Quyidagilarga xodimlarga yoshi va sog‘lig‘i holatini hisobga olib, yillik uzaytirilgan asosiy ta’til beriladi:
18 yoshga to‘lmagan shaxslarga — 30 kalendar kun;
ishlayotgan І va II guruh nogironlariga 30 kalendar kun.
• Ayrim toifadagi xodimlarga ularning mehnat vazifalarining o‘ziga xos jihatlari va xususiyatlarini hamda boshqa holatlarni e’tiborga olib, qonun hujjatlariga muvofiq uzaytirilgan ta’tillar belgilanadi.
Yillik qo‘shimcha ta’tillar:
• mehnat sharoiti nokulay va o‘ziga xos bo‘lgan ishlarda band bo‘lgan (mehnat jarayonida sog‘lig‘iga fizikaviy, kimyoviy, biologik va ishlab chiqarishning boshqa zararli omillari ta’sir etadigan) xodimlarga,
og‘ir va noqulay tabiiy-iqlim sharoitlarida ish bajarayotgan xodimlarga va mehnat to‘g‘risidagi qonun hujjatlarida, mehnat shartnomasida nazarda tutilgan boshqa xodimlarga beriladi.
Yillik tatillarning muddati kanday xisoblanadi?
Ko‘plab tashkilotlarda yillik mehnat ta’tillarini hisoblashda adashishadi. Vaholanki, ta’tillarning muddati qanday ish kuni (5 yoki 6 kunlik ish kuni) bo‘lishidan qat’iy nazar, 6 kunlik ish haftasi yuzasidan kalendar bo‘yicha ish kunlari bilan hisoblab chiqariladi. Ta’til davriga to‘g‘ri kelib qolgan va bayram (ishlanmaydigan) kunlar deb hisoblanadigan bayram kunlari ta’til muddatini belgilashda hisobga olinmaydi.
Yillik ta’tilning umumiy muddati asosiy ta’til yoki uzaytirilgan ta’til+qo‘shimcha ta’til tarzida hisoblab chiqariladi.
Shu bilan birga, har bir yil uchun chiqariladigan Prezidentning yillik qo‘shimcha dam olish kunlarini begilash to‘g‘risidagi farmonlariga ko‘ra, farmonda nazarda tutilgan qo‘shimcha dam olish kunlari soni yillik mehnat ta’tilining umumiy sonidan chegirib tashlab beriladi. Bunda xodimning tegishli ish yiliga nechta qo‘shimcha dam olish kuni to‘g‘ri kelsa, shuncha kun yillik mehnat ta’tilidan olib tashlanadi.
Ishlangan vaqtga mutanosib ravishda yillik ta’tillar qanday hisoblanadi?
Ta’tillar muddatini ishlangan vaqtga mutanosib ravishda hisoblab chiqarishda ularning muddati har bir to‘liq ta’til miqdorini 12 ga bo‘lib, so‘ng to‘liq ishlangan oylar soniga ko‘paytirish yo‘li bilan aniqlanadi. Bunda 15 kalendar kunga teng va undan ko‘p bo‘lgan kunlar bir oy deb yaxlitlanadi, 15 kalendar kundan kami esa chiqarib tashlanadi.
Yillik asosiy ta’til birinchi ish yili uchun 6 oydan keyin beriladi
Ish yili kalendar yilidan farqli ravishda mehnat shartnomasiga binoan ish boshlangan kundan e’tiboran hisoblanadi.
Yillik asosiy ta’til ikkinchi va undan keyingi ish yillari uchun kalendar yil boshlangunga qadar ish beruvchi tomonidan kasaba uyushmasi qo‘mitasi yoki xodimlarning boshqa vakillik organi bilan kelishib tasdiqlanadigan ta’tillar jadvaliga muvofiq ish yilining istalgan vaqtida beriladi.
Xodim ish beruvchi bilan kelishib ta’tillar jadvalidagi vaqtni o‘zgartirishi mumkin. Xodim ta’til boshlanishidan kamida 15 kun oldin xabardor qilinishi kerak. Ta’til ish yili tugagunga qadar berilishi lozim.
Yillik ta’tillarni qismlarga bo‘lish va haq to‘lash tartibi
Xodimning xohishiga ko‘ra uning yozma arizasi asosida ta’til bir qismi 12 ish kunidan kam bo‘lmagan miqdorda qismlarga bo‘lib berilishi mumkin. Ishlab chiqarish tusidagi sabablarga ko‘ra joriy yilda ta’tilni to‘liq berish imkoni bo‘lmagan alohida hollarda, xodimning roziligi bilan ta’tilning o‘n ikki ish kunidan ortiq bo‘lgan qismi keyingi ish yiliga ko‘chirilishi mumkin, shu yili undan albatta foydalanilmog‘i lozim.
Yillik ta’tillar davri uchun xodimga o‘rtacha ish haqidan kam bo‘lmagan miqdorda haq to‘lanadi. Ta’til uchun haq to‘lash eng kamida ta’til boshlanmasidan oldingi oxirgi ish kunidan kechikmay amalga oshiriladi.
Maktablar, oliy va o‘rta maxsus, kasb-hunar o‘quv yurtlari, kadrlarning malakasini oshirish, ularni tayyorlash va qayta tayyorlash institutlari va kurslarining muallimlar tarkibiga birinchi ish yilida yillik ta’til ularning mazkur o‘quv yurtiga ishga kirgan vaqtidan qat’i nazar haqiqiy ishlagan vaqtiga mutanosib ravishda haq to‘lagan holda yozgi ta’til davrida to‘liq beriladi.

Статьи 17/12/2024 Как рассчитывается ежегодный трудовой отпуск?
Всем работникам, в том числе работающим по совместительству, предоставляются ежегодные трудовые отпуска для отдыха и восстановления работоспособности с сохранением места работы (должности) и среднего заработка. Работникам предоставляется ежегодный трудовой отпуск продолжительностью не менее 15 рабочих дней и не более 48 рабочих дней.
Ежегодные трудовые отпуска могут состоять из основных, удлиненных и дополнительных отпусков. Минимальная продолжительность ежегодных основных отпусков составляет 15 дней.
Работникам предоставляется ежегодный удлиненный основной отпуск с учетом возраста и состояния здоровья:
лицам, не достигшим 18 лет, - 30 календарных дней;
работающим инвалидам I и II групп - 30 календарных дней.
Отдельным категориям работников устанавливаются удлиненные отпуска в соответствии с законодательством с учетом особенностей и особенностей их трудовых обязанностей и других обстоятельств.
Ежегодные дополнительные отпуска:
• работникам, занятым на работах с неблагоприятными и специфическими условиями труда (в процессе труда на здоровье которых влияют физические, химические, биологические и другие вредные производственные факторы),
работникам, выполняющим работу в тяжелых и неблагоприятных природно-климатических условиях, и другим работникам, предусмотренным трудовым законодательством, трудовым договором.
Какова продолжительность ежегодных каникул?
Во многих организациях ошибаются при подсчете ежегодных трудовых отпусков. Однако продолжительность отпусков независимо от того, какой рабочий день (5 или 6 рабочих дней), исчисляется в календарных рабочих днях по 6-дневной рабочей неделе. Праздничные дни, приходящиеся на период отпуска и считающиеся праздничными (нерабочими) днями, при определении срока отпуска не учитываются.
Общая продолжительность ежегодного отпуска исчисляется в виде основного отпуска или продленного отпуска + дополнительного отпуска.
Вместе с тем, согласно указу Президента об установлении ежегодных дополнительных выходных дней, выносимому за каждый год, количество дополнительных выходных дней, предусмотренное указом, вычитается из общего количества ежегодных трудовых отпусков. При этом из ежегодного трудового отпуска изымается количество дополнительных выходных дней, на которые приходится соответствующий рабочий год работника.
Как рассчитываются ежегодные отпуска пропорционально отработанному времени?
При исчислении продолжительности отпусков пропорционально отработанному времени их продолжительность определяется путем деления размера каждого полного отпуска на 12, а затем умножения на количество полностью отработанных месяцев. При этом дни, равные или превышающие 15 календарных дней, округляются в один месяц, а менее 15 календарных дней исключаются.
Ежегодный основной отпуск за первый год работы предоставляется через 6 месяцев
Рабочий год, в отличие от календарного, исчисляется по трудовому договору со дня начала работы.
Ежегодный основной отпуск за второй и последующие рабочие годы предоставляется до начала календарного года в любое время рабочего года в соответствии с графиком отпусков, утверждаемым работодателем по согласованию с профсоюзным комитетом или иным представительным органом работников.
Работник по согласованию с работодателем может изменить время в графике отпусков. Работник должен быть уведомлен не менее чем за 15 дней до начала отпуска. Отпуск должен быть предоставлен до окончания рабочего года.
Порядок разделения на части и оплаты ежегодных отпусков
По желанию работника на основании его письменного заявления часть отпуска может быть разделена на части в количестве не менее 12 рабочих дней. В исключительных случаях, когда по причинам производственного характера предоставление отпуска в текущем году невозможно в полном объеме, с согласия работника часть отпуска, превышающая двенадцать рабочих дней, может быть перенесена на следующий рабочий год, в котором она подлежит обязательному использованию.
За период ежегодных отпусков работнику выплачивается заработная плата в размере не ниже среднего заработка. Оплата отпуска производится не позднее последнего рабочего дня, предшествующего началу отпуска.
Педагогическому составу школ, высших и средних специальных, профессиональных учебных заведений, институтов повышения квалификации, подготовки и переподготовки кадров и курсов в первый рабочий год ежегодный отпуск предоставляется полностью в период летнего отпуска с оплатой пропорционально фактически проработанному времени, независимо от времени поступления их на работу в данное учебное заведение.