Yillik mehnat ta’tiliga nimalar kiradi?
Barcha xodimlarga, shu jumladan o‘rindoshlik asosida ishlayotgan xodimlarga, dam olish va ish qobiliyatini tiklash uchun ish joyi (lavozimi) va o‘rtacha ish haqi saqlangan holda yillik mehnat ta’tillari beriladi. Xodimlarga 15 ish kunidan kam bo‘lmagan 48 ish kunidan ko‘p bo‘lmagan muddat bilan yillik mehnat ta’tili beriladi.
Yillik mehnat ta’tillar asosiy, uzaytirilgan hamda qo‘shimcha ta’tillardan iborat bo‘lishi mumkin. Yillik asosiy ta’tillarning eng kam muddati 15 kun hisoblanadi.
Quyidagilarga xodimlarga yoshi va sog‘lig‘i holatini hisobga olib, yillik uzaytirilgan asosiy ta’til beriladi:
18 yoshga to‘lmagan shaxslarga — 30 kalendar kun;
ishlayotgan І va II guruh nogironlariga 30 kalendar kun.
• Ayrim toifadagi xodimlarga ularning mehnat vazifalarining o‘ziga xos jihatlari va xususiyatlarini hamda boshqa holatlarni e’tiborga olib, qonun hujjatlariga muvofiq uzaytirilgan ta’tillar belgilanadi.
Yillik qo‘shimcha ta’tillar:
• mehnat sharoiti nokulay va o‘ziga xos bo‘lgan ishlarda band bo‘lgan (mehnat jarayonida sog‘lig‘iga fizikaviy, kimyoviy, biologik va ishlab chiqarishning boshqa zararli omillari ta’sir etadigan) xodimlarga,
og‘ir va noqulay tabiiy-iqlim sharoitlarida ish bajarayotgan xodimlarga va mehnat to‘g‘risidagi qonun hujjatlarida, mehnat shartnomasida nazarda tutilgan boshqa xodimlarga beriladi.
Yillik tatillarning muddati kanday xisoblanadi?
Ko‘plab tashkilotlarda yillik mehnat ta’tillarini hisoblashda adashishadi. Vaholanki, ta’tillarning muddati qanday ish kuni (5 yoki 6 kunlik ish kuni) bo‘lishidan qat’iy nazar, 6 kunlik ish haftasi yuzasidan kalendar bo‘yicha ish kunlari bilan hisoblab chiqariladi. Ta’til davriga to‘g‘ri kelib qolgan va bayram (ishlanmaydigan) kunlar deb hisoblanadigan bayram kunlari ta’til muddatini belgilashda hisobga olinmaydi.
Yillik ta’tilning umumiy muddati asosiy ta’til yoki uzaytirilgan ta’til+qo‘shimcha ta’til tarzida hisoblab chiqariladi.
Shu bilan birga, har bir yil uchun chiqariladigan Prezidentning yillik qo‘shimcha dam olish kunlarini begilash to‘g‘risidagi farmonlariga ko‘ra, farmonda nazarda tutilgan qo‘shimcha dam olish kunlari soni yillik mehnat ta’tilining umumiy sonidan chegirib tashlab beriladi. Bunda xodimning tegishli ish yiliga nechta qo‘shimcha dam olish kuni to‘g‘ri kelsa, shuncha kun yillik mehnat ta’tilidan olib tashlanadi.
Ishlangan vaqtga mutanosib ravishda yillik ta’tillar qanday hisoblanadi?
Ta’tillar muddatini ishlangan vaqtga mutanosib ravishda hisoblab chiqarishda ularning muddati har bir to‘liq ta’til miqdorini 12 ga bo‘lib, so‘ng to‘liq ishlangan oylar soniga ko‘paytirish yo‘li bilan aniqlanadi. Bunda 15 kalendar kunga teng va undan ko‘p bo‘lgan kunlar bir oy deb yaxlitlanadi, 15 kalendar kundan kami esa chiqarib tashlanadi.
Yillik asosiy ta’til birinchi ish yili uchun 6 oydan keyin beriladi
Ish yili kalendar yilidan farqli ravishda mehnat shartnomasiga binoan ish boshlangan kundan e’tiboran hisoblanadi.
Yillik asosiy ta’til ikkinchi va undan keyingi ish yillari uchun kalendar yil boshlangunga qadar ish beruvchi tomonidan kasaba uyushmasi qo‘mitasi yoki xodimlarning boshqa vakillik organi bilan kelishib tasdiqlanadigan ta’tillar jadvaliga muvofiq ish yilining istalgan vaqtida beriladi.
Xodim ish beruvchi bilan kelishib ta’tillar jadvalidagi vaqtni o‘zgartirishi mumkin. Xodim ta’til boshlanishidan kamida 15 kun oldin xabardor qilinishi kerak. Ta’til ish yili tugagunga qadar berilishi lozim.
Yillik ta’tillarni qismlarga bo‘lish va haq to‘lash tartibi
Xodimning xohishiga ko‘ra uning yozma arizasi asosida ta’til bir qismi 12 ish kunidan kam bo‘lmagan miqdorda qismlarga bo‘lib berilishi mumkin. Ishlab chiqarish tusidagi sabablarga ko‘ra joriy yilda ta’tilni to‘liq berish imkoni bo‘lmagan alohida hollarda, xodimning roziligi bilan ta’tilning o‘n ikki ish kunidan ortiq bo‘lgan qismi keyingi ish yiliga ko‘chirilishi mumkin, shu yili undan albatta foydalanilmog‘i lozim.
Yillik ta’tillar davri uchun xodimga o‘rtacha ish haqidan kam bo‘lmagan miqdorda haq to‘lanadi. Ta’til uchun haq to‘lash eng kamida ta’til boshlanmasidan oldingi oxirgi ish kunidan kechikmay amalga oshiriladi.
Maktablar, oliy va o‘rta maxsus, kasb-hunar o‘quv yurtlari, kadrlarning malakasini oshirish, ularni tayyorlash va qayta tayyorlash institutlari va kurslarining muallimlar tarkibiga birinchi ish yilida yillik ta’til ularning mazkur o‘quv yurtiga ishga kirgan vaqtidan qat’i nazar haqiqiy ishlagan vaqtiga mutanosib ravishda haq to‘lagan holda yozgi ta’til davrida to‘liq beriladi.

Articles 17/12/2024 How is the annual labor leave calculated?
All employees, including those working on a part-time basis, are provided with annual leave for rest and restoration of working capacity, with preservation of the place of work (position) and average salary. Employees are provided with annual leave for a period of not less than 15 working days and not more than 48 working days.
Annual labor leave may consist of major, extended, and additional holidays. The minimum length of annual major holidays is 15 days.
Employees are granted annual extended basic leave, taking into account their age and health status:
persons under the age of 18 - 30 calendar days;
working persons with disabilities of groups I and II have 30 calendar days.
• Extended leave is established for certain categories of employees in accordance with the legislation, taking into account the specifics and characteristics of their work duties and other circumstances.
Annual additional holidays:
• employees employed in jobs with unfavorable and specific working conditions (whose health is affected by physical, chemical, biological and other harmful factors of production in the labor process),
employees performing work in difficult and unfavorable natural and climatic conditions and other employees provided for by labor legislation, labor contract.
What is the length of the annual holidays?
Many organizations make mistakes when calculating annual leave. However, the length of holidays, regardless of the type of working day (5 or 6 days), is calculated in calendar days for a 6-day working week. Holiday days that fall within the holiday period and are considered holiday (non-working) days are not taken into account when determining the duration of holidays.
The total length of annual leave is calculated in the form of main vacation or extended vacation + additional vacation.
At the same time, according to presidential decrees on the establishment of annual additional days off, issued for each year, the number of additional days off provided for in the decree will be deducted from the total number of annual holidays. In this case, the number of additional days of rest for the corresponding employee per year is deducted from the annual leave.
How are annual leave allowances calculated in proportion to the amount of time worked?
When calculating the duration of vacations proportionally to the amount of time worked, their duration is determined by dividing the amount of each full leave by 12 and then multiplying it by the number of fully worked months. In this case, days equal to or exceeding 15 calendar days are rounded to one month, and less than 15 calendar days are excluded.
Annual basic leave is granted after 6 months for the first working year
A working year, unlike a calendar year, is calculated from the date of commencement of work under an employment contract.
Annual basic leave for the second and subsequent working years is granted before the beginning of the calendar year at any time of the working year in accordance with the schedule of holidays approved by the employer in agreement with the trade union committee or other representative body of employees.
The employee can change the time in the vacation schedule by agreement with the employer. The employee must be notified at least 15 days before the start of the leave. Leave must be granted before the end of the working year.
The procedure for dividing annual holidays into parts and paying them
At the request of the employee, on the basis of his written application, part of the leave can be divided into parts in an amount not less than 12 working days. In exceptional cases where, due to reasons of a production nature, it is impossible to provide full leave in the current year, with the consent of the employee, the part of the leave exceeding twelve working days may be transferred to the next working year, which must be used in the same year.
The employee is paid for the period of annual leave in an amount not less than the average salary. Payment for leave shall be made no later than the last working day preceding the start of leave.
Teachers of schools, higher and secondary specialized, vocational educational institutions, institutes and courses for advanced training, retraining and retraining of personnel are given annual leave in the first working year, regardless of the time of their entry to work in this educational institution, in full during the period of paid summer leave in proportion to the actual working time.