Talabaning kunlik xarajati qancha?
Talabalik – hayotning unutilmas payti. “Oltin davr”deya ham ta’rif berishadi. Afsuski, bugunda, “xarajatli davr” deydiganlar ham topiladi, chunki, ko‘pchilik shu pallada moliyaviy qiyinchiliklarni boshdan o‘tkazishadi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, bir nafar talabaga Garvardda bir yil o‘qish uchun 56 000 dollardan ortiq, uy-joy va boshqa xarajatlar bilan birga qo‘shganda, 83 000 AQSh dollari miqdoridagi pul ketadi. Odatda Garvardda o‘quv yili taxminan 9 oy davom etadi. 9 oyda taxminan 270 kun bor (9 oy x 30 kun).
Kunlik xarajat: 83,000 dollar / 270 kun = Taxminan 307.41 dollar.
Shunday qilib, Garvardda o‘qish uchun bir talabaning kunlik xarajati taxminan 307.41 dollarni tashkil etadi. Xo‘sh, O‘zbekistondagi OTM larda-chi?
O‘zbekiston OTM talabalarining kunlik xarajati qancha?
Xo‘sh, talabaning kunlik xarajati qancha? Ayni savol bilan biz talaba-yoshlar o‘rtasida so‘rovnoma o‘tkazdik. Shuningdek, Instagramdagi sahifamizda ham “Talabaning kunlik xarajati qancha?” degan savol bilan post joylashtirdik va mazkur mavzuni tahlil qilishda ayni post ostida qoldirilgan izohlarni ham hisobga oldik.
Talaba-yoshlardan kunlik xarajatlari haqida so‘raganimizda, ular har xil fikrlar bildirishdi. Ularning fikrlariga ko‘ra, o‘rtacha kunlik xarajatlar 20 ming so‘mdan 100 ming so‘mgacha va undan yuqori bo‘lishi mumkin.
Masalan, O‘zMU talabalari orasida ba’zilaridan so‘raganimizda, kuniga 40 mingdan 150 ming, hattoki 300 minggacha ishlatishi ham mumkinligini aytishgan bo‘lsa, Toshkent Davlat Yuridik Universiteti talabalarining ayrimlari hatto kuniga 500 ming so‘m yetmasligini iddao qilishgan. Bu oliygohning ayrim talabalari kuniga 100-300 ming so‘mgacha ishlatishi haqida ham fikrlar bildirilgan. Muhammad al-Xorazmiy nomidagi TATUdagilarning ko‘pchiligi 100 ming so‘m yetishini aytgan bo‘lsa, ayrimlari kuniga bir million ham ketadi deyishgan. Nizomiy nomidagi Toshkent Davlat Pedagogika universiteti qizlari 70 mingdan 300 ming so‘mgacha ishlatamiz deyishgan. Xullas, hamma har xil, “xarajatga qarab” deganlaridek talabalar ham cho‘ntagiga qarab “kunlik” xarajatni amalga oshirar ekan.
Kamxarj talaba qayerda?
Eng kam xarj, zamonaviy tilda aytganda “ekonom klass”dagi talabalar yotoqxonalarda istiqomat qilayotganlarning ba’zilari ekan. Ularning aytishicha, oyda bir marta pul sarflab bir oylik yeb-ichadigan mahsulotlar (“produxta”lar) g‘amlab qo‘yiladi, transport kartasi olinadi, o‘qish joyi yaqin bo‘lganligi uchun kunlik tushligi yotoqxonaning o‘zida bo‘ladi va kuniga 20 ming yetadiganlari ham bor. Hatto “Kvartiradan qatnamayman, uyda ovqatlanamiz, shu sababli kuniga yo‘lkira uchun 5000 so‘m ketarkan”, deb fikr bildirgan yoshlar ham bo‘ldi.
Ammo xarajatlarning yuqoriligidan shikoyat qilgan talabalar ham uchradi. Masalan, bir talaba “Talabalik oltin davr emas, unchalik o‘qish qiyin. Har kuni 40-50 ming ketadi”, deb fikr bildirishgan. Ayrim talabalar xarajatlarning yuqoriligiga qaramay, talabalik davrini “oltin davr” deb atashdi.
Yuqoridagi fikr-mulohazalardan kelib chiqib, Toshkentda talabalarning kunlik xarajatlari juda xilma-xil, bu esa ularning shaxsiy sharoitlariga bog‘liq.
Kunlik Xarajatlar
Oliy ta’lim olish – kelajak sari qo‘yilgan muhim qadam, lekin bu qadam moliyaviy jihatdan qanchaga tushadi?
Quyidagi o‘rtacha kunlik xarajatlar:
Kontrakt (kundalik): O‘rtacha yillik kontrakt (bakalavriat, davlat universiteti) – 15 mln so‘m deb olsak, bir kunlik xarajat (o‘quv yili 9 oy) – taxminan 55 ming so‘m.
Ijara (kundalik):
Yotoqxona (agar nasib qilsa) – 150-200 ming so‘m/oy (kundalik 5-7 ming so‘m).
Kvartira (4 kishi bo‘lib ijaraga olinsa, Toshkent shahrida) – 800 ming – 1.2 mln so‘m/oy (kundalik 27-40 ming so‘m).
O‘rtacha – 35 ming so‘m (kvartira narxidan kelib chiqib).
Ovqatlanish (kundalik):
Uyda ovqat tayyorlash (eng tejamli variant) – 20-30 ming so‘m.
Ko‘chada tushlik (oshxona, fast-food) – 25-40 ming so‘m.
Nonushta (bochka, choy) – 10-15 ming so‘m.
Kechki ovqat (uyda/kafe) – 30-50 ming so‘m.
Umumiy – 75 ming so‘m (o‘rtacha hisobda, uyda ovqatlanish va ko‘chada ovqatlanishni hisobga olib).
Transport (kundalik):
Jamoat transporti (kartada) – 1700 so‘m x 2 (borish-kelish) = 3400 so‘m.
Taksi (o‘rtacha) – 15-20 ming so‘m (faqat zarurat tug‘ilganda).
Umumiy – 5 ming so‘m (jamoat transportidan foydalanishni hisobga olib).
Boshqa xarajatlar (kundalik):
Internet (mobil) – 5-10 ming so‘m (agar oylik paket olinsa, kundalik 3-5 ming so‘m).
Gigiyena vositalari, daftarlar, ruchkalar – 2-3 ming so‘m.
Madaniy hordiq (kinoteatr, kafe – hafta oxirida) – 5-10 ming so‘m/kun (o‘rtacha hisobda).
Umumiy – 10 ming so‘m.
Kunlik xarajatlar
55 000 (kontrakt) + 35 000 (ijara) + 75 000 (ovqat) + 5 000 (transport) + 10 000 (boshqa xarajatlar) = 180 000 so‘m.
Oylik xarajat: 180 000 so‘m/kun 30 kun/oy = 5 400 000 so‘m
Xulosa:
Toshkentda talabalarning kunlik xarajatlari juda xilma-xil bo‘lib, ularning shaxsiy sharoitlari, turmush tarzi va moliyaviy imkoniyatlariga bog‘liq. Talabalar o‘rtasida o‘tkazilgan so‘rovnomalar shuni ko‘rsatdiki, kunlik xarajatlar 20 ming so‘mdan 500 ming so‘mgacha va undan yuqori bo‘lishi mumkin.
Umumiy hisob-kitoblarga ko‘ra, o‘rtacha talabaning bir kunlik xarajati (kontrakt, ijara, ovqatlanish, transport va boshqa xarajatlarni inobatga olganda) taxminan 180 000 so‘mni tashkil etadi. Ammo, bu raqam yotoqxonada yashovchi va tejamkorlik qiladigan talabalar uchun kamroq bo‘lishi, kvartirada turadigan va ko‘proq xarajat qiladigan talabalar uchun esa yuqoriroq bo‘lishi mumkin.
Albatta, grant asosida o‘qish, stipendiya olish, yotoqxonada yashash, yeyish va ichishni qisqartirish, ko‘ngilochar tadbirlardan voz kechish orqali bu xarajatni ancha kamaytirish mumkin. Lekin shunda ham 2 mln so‘mdan kamiga bir talabani bir oy davomida ta’minlashning amalda iloji yo‘q.
Ma’lumot o‘rnida: Narxlar statistik tadqiqotlarga emas, hayotiy kuzatuvlar va so‘rovlarga asosan shakllantirilgan. Umuman, bu borada biror rasmiy tadqiqot olib borilgani ma’lum emas.

Какой ежедневный расход студента?
Студенческая жизнь - незабываемое время жизни. Его также называют "золотым веком." К сожалению, сегодня есть те, кто называет это "расходным периодом," потому что многие испытывают финансовые трудности в этот период.
Согласно данным, обучение одного студента в Гарварде в течение одного года обойдется более чем в 56 000 долларов США, включая расходы на жилье и другие расходы, в размере 83 000 долларов США. Обычно учебный год в Гарварде длится около 9 месяцев. 9 месяцев имеют приблизительно 270 дней (9 месяцев х 30 дней).
Суточные расходы: $83,000 / 270 дней = Примерно $307.41.
Таким образом, ежедневные расходы одного студента на обучение в Гарварде составляют примерно 307,41 доллара. А в вузах Узбекистана?
Сколько стоят студенты вузов Узбекистана в день?
Итак, каковы ежедневные расходы студента? С этим вопросом мы провели опрос среди студенческой молодежи. Мы также разместили пост на нашей странице в Instagram с вопросом "Сколько стоит студент в день?," и при анализе этой темы мы также учли комментарии, оставленные под этим постом.
Когда мы спросили студентов о ежедневных расходах, они высказали разные мнения. По их мнению, среднесуточные расходы могут составлять от 20 000 до 100 000 сумов и выше.
Например, когда мы спросили некоторых студентов Национального университета Узбекистана, они сказали, что могут тратить от 40 000 до 150 000 и даже до 300 000 сумов в день, в то время как некоторые студенты Ташкентского государственного юридического университета утверждали, что даже 500 000 сумов в день не хватает. Также были высказаны мнения о том, что некоторые студенты этого университета тратят до 100-300 тысяч сумов в день. Большинство сотрудников ТУИТ имени Мухаммада аль-Хорезми сказали, что 100 тысяч сумов будет достаточно, в то время как некоторые сказали, что это будет стоить даже миллион в день. Девушки Ташкентского государственного педагогического университета имени Низами сказали, что потратят от 70 000 до 300 000 сумов. Короче говоря, все разные, как говорится, "в зависимости от расходов," и студенты производят "ежедневные" расходы в зависимости от своего кармана.
Где малозатратный студент?
Студенты "эконом-класса," говоря современным языком, являются одними из тех, кто проживает в общежитиях с наименьшими затратами. По их словам, они тратят деньги раз в месяц, чтобы запастись продуктами питания ("продуктами") на один месяц, получают транспортные карты, и, поскольку место учебы близко, ежедневный обед проходит в самом общежитии, и есть те, кому хватает 20 тысяч в день. Были даже молодые люди, которые говорили: "Я не хожу из квартиры, мы едим дома, поэтому на проезд в день уходит 5000 сумов."
Но были и студенты, которые жаловались на высокие расходы. Например, один студент сказал: "Студенчество - это не золотой век, учиться очень сложно. Ежедневно уходит 40-50 тысяч." Некоторые студенты, несмотря на высокие расходы, называли студенческий период "золотым веком."
Исходя из вышеизложенных соображений, ежедневные расходы студентов в Ташкенте весьма разнообразны, что зависит от их личных обстоятельств.
Суточные расходы
Получение высшего образования - важный шаг в будущее, но сколько это будет стоить с финансовой точки зрения?
Следующие среднесуточные расходы:
Контракт (ежедневный): Если принять среднегодовой контракт (бакалавриат, государственный университет) за 15 млн сумов, то стоимость одного дня (учебный год 9 месяцев) - примерно 55 тысяч сумов.
Аренда (ежедневная):
Стоимость проживания в общежитии (если суждено) - 150-200 тысяч сумов/месяц (5-7 тысяч сумов в день).
Квартира (при аренде на 4 человека в Ташкенте) - 800 тыс. - 1,2 млн сумов/мес (27-40 тыс. сумов в день).
В среднем - 35 тыс. сумов (в зависимости от стоимости квартиры).
Питание (ежедневно):
Приготовление пищи на дому (самый экономичный вариант) - 20-30 тысяч сумов.
Обед на улице (столовая, фаст-фуд) - 25-40 тысяч сумов.
Завтрак (бочка, чай) - 10-15 тысяч сумов.
Ужин (дома/кафе) - 30-50 тыс. сум.
Общая сумма - 75 тыс. сумов (в среднем, с учетом питания на дому и на улице).
Транспорт (ежедневно):
Общественный транспорт (на карте) - 1700 сумов х 2 (туда-сюда) = 3400 сумов.
Такси (в среднем) - 15-20 тысяч сумов (только при необходимости).
Всего - 5 тыс. сумов (с учетом использования общественного транспорта).
Прочие расходы (ежедневно):
Интернет (мобильный) - 5-10 тыс. сумов (ежедневный - 3-5 тыс. сумов при месячном пакете).
Средства гигиены, тетради, ручки - 2-3 тысячи сумов.
Культурный досуг (кинотеатр, кафе - в выходные) - 5-10 тыс. сум/день (в среднем).
Всего - 10 тысяч сумов.
55 000 (контракт) + 35 000 (аренда) + 75 000 (питание) + 5 000 (транспорт) + 10 000 (прочие расходы) = 180 000 сумов.
Ежемесячные расходы: 180 000 сум/день 30 дней/месяц = 5 400 000 сум
Суточные расходы студентов в Ташкенте весьма разнообразны и зависят от их личных условий, образа жизни и финансовых возможностей. Опросы, проведенные среди студентов, показали, что ежедневные расходы могут составлять от 20 000 до 500 000 сумов и выше.
Согласно общим расчетам, среднесуточные расходы студента (с учетом контракта, аренды, питания, транспорта и других расходов) составляют около 180 000 сумов. Однако это число может быть меньше для студентов, которые живут в общежитии и экономят, и выше для студентов, которые живут в квартире и тратят больше.
Конечно, эти расходы можно значительно сократить, обучаясь на грантовой основе, получая стипендии, проживая в общежитиях, сокращая потребление пищи и напитков и отказываясь от развлекательных мероприятий. Но даже тогда практически невозможно обеспечить одного студента в течение месяца менее чем за 2 миллиона сумов.
Для справки: Цены были сформированы на основе жизненных наблюдений и опросов, а не статистических исследований. В целом, не известно, было ли проведено какое-либо официальное исследование по этому вопросу.