Maqolalar 30/04/2025 Fan nomzodi va fan doktori bir vaqtning o‘zida necha nafar talabgorga rahbar bo‘la oladi?
✅ Fan doktori bir vaqtning o‘zida to‘rttadan ko‘p bo‘lmagan izlanuvchilarga ilmiy rahbar va konsultant bo‘lishi mumkin.
➡️ So‘nggi uch yilda izlanuvchilari o‘z vaqtida himoya qilgan ilmiy rahbar va ilmiy konsultantlarga ilmiy yoki ta’lim tashkilotlarining kollegial organi xulosasi asosida oltitadan ko‘p bo‘lmagan izlanuvchilar biriktirilishi mumkin.
➡️ Ilmiy unvoni bo‘lgan fan nomzodi yoki falsafa doktori (PhD) bir vaqtning o‘zida ikkitadan ko‘p bo‘lmagan izlanuvchilarga ilmiy rahbarlik qilishi mumkin.
✅ So‘nggi uch yilda izlanuvchilari o‘z vaqtida himoya qiladigan ilmiy rahbarlarga ta’lim yoki ilmiy tashkilotning kollegial organi xulosasi asosida uchtadan ko‘p bo‘lmagan izlanuvchilar biriktirilishi mumkin.
✅ Xorijiy fuqarolarga yoki fuqaroligi bo‘lmagan izlanuvchilarga o‘rnatilgan me’yordan ortiq ilmiy rahbar yoki konsultantlar tayinlanishi mumkin.

✅ A Doctor of Science can be a scientific supervisor and consultant to no more than four researchers at a time.
➡️ Scientific supervisors and consultants whose applicants have defended their dissertations on time over the past three years may be assigned up to six applicants based on the conclusion of the collegial body of scientific or educational organizations.
➡️ A Candidate of Sciences or Doctor of Philosophy (PhD) with an academic title can provide scientific supervision to no more than two researchers simultaneously.
✅ In the last three years, scientific supervisors whose applicants defend their dissertations on time may be assigned up to three applicants, based on the conclusion of the collegial body of the educational or scientific organization.
✅ Scientific supervisors or consultants may be appointed to foreign citizens or stateless researchers in numbers exceeding the established norm.