Maqolalar 30/04/2025 Fan nomzodi va fan doktori bir vaqtning o‘zida necha nafar talabgorga rahbar bo‘la oladi?
✅ Fan doktori bir vaqtning o‘zida to‘rttadan ko‘p bo‘lmagan izlanuvchilarga ilmiy rahbar va konsultant bo‘lishi mumkin.
➡️ So‘nggi uch yilda izlanuvchilari o‘z vaqtida himoya qilgan ilmiy rahbar va ilmiy konsultantlarga ilmiy yoki ta’lim tashkilotlarining kollegial organi xulosasi asosida oltitadan ko‘p bo‘lmagan izlanuvchilar biriktirilishi mumkin.
➡️ Ilmiy unvoni bo‘lgan fan nomzodi yoki falsafa doktori (PhD) bir vaqtning o‘zida ikkitadan ko‘p bo‘lmagan izlanuvchilarga ilmiy rahbarlik qilishi mumkin.
✅ So‘nggi uch yilda izlanuvchilari o‘z vaqtida himoya qiladigan ilmiy rahbarlarga ta’lim yoki ilmiy tashkilotning kollegial organi xulosasi asosida uchtadan ko‘p bo‘lmagan izlanuvchilar biriktirilishi mumkin.
✅ Xorijiy fuqarolarga yoki fuqaroligi bo‘lmagan izlanuvchilarga o‘rnatilgan me’yordan ortiq ilmiy rahbar yoki konsultantlar tayinlanishi mumkin.

✅ Доктор наук может быть научным руководителем и консультантом для не более четырех соискателей одновременно.
➡️ Научным руководителям и научным консультантам, чьи соискатели своевременно защитили диссертации за последние три года, могут быть прикреплены не более шести соискателей на основании заключения коллегиального органа научной или образовательной организации.
➡️ Кандидат наук или доктор философии (PhD), имеющий ученое звание, может одновременно осуществлять научное руководство не более чем двумя соискателями.
✅ К научным руководителям, чьи соискатели своевременно защищают диссертации за последние три года, могут быть прикреплены не более трех соискателей на основании заключения коллегиального органа образовательной или научной организации.
✅ Иностранным гражданам или соискателям без гражданства могут быть назначены научные руководители или консультанты сверх установленной нормы.