Maqolalar 09/04/2025 Ichki perevod haqida batafsil ma’lumot
▪️Ta’lim yo‘nalishini o‘zgartirish (mos va turdosh yo‘nalishlar) – arizalar transfer.edu.uz sayti orqali 15-iyuldan 5-avgustga qadar onlayn amalga oshiriladi. Arizalar oliygoh mas’ul komissiyasi tomonidan ko‘rib chiqiladi va xulosa beradi.
▫️Ta’lim yo‘nalishini o‘zgartirish (noturdosh yo‘nalishlar) – arizalar onlayn shaklda transfer.edu.uz sayti orqali topshiriladi. Arizalarga davlat komissiya tomonidan xulosa beriladi.
▪️Ta’lim shaklini o‘zgartirish (kunduzgi, sirtqi, kechki va masofaviy) – arizalar transfer.edu.uz sayti orqali onlayn amalga oshiriladi. Arizalar oliygoh mas’ul komissiyasi tomonidan xulosalanadi.
▫️Ta’lim tilini o‘zgartirish (o‘zbek, rus, qoraqalpoq va boshqa tildagi guruhlar) – arizalar offlayn shaklda dekanatga yoziladi. Xulosa dekanat tomonidan beriladi.
▪️Guruhni o‘zgartirish (bir guruhdan boshqasiga) – arizalar offlayn shaklda dekanatga yoziladi. Jarayon dekanat xulosasiga asosan amalga oshiriladi.
▫️ O‘qishni tiklash (o‘z yo‘nalishiga yoki boshqa turdosh yo‘nalishga) – arizalar to‘liq transfer.edu.uz sayti orqali amalga oshiriladi. Xulosa OTM mas’ul komissiyasi tomonidan beriladi.

Внутренний перевод - это случаи, которые могут быть осуществлены внутри одного вуза:
▪️Изменение направления обучения (соответствующие и смежные направления) - заявления подаются онлайн через сайт transfer.edu.uz с 15 июля по 5 августа. Заявления рассматриваются ответственной комиссией вуза, которая выносит заключение.
▫️Изменение направления обучения (несмежные направления) - заявления подаются онлайн через сайт transfer.edu.uz. Заключение по заявлениям выносится государственной комиссией.
▪️Изменение формы обучения (очная, заочная, вечерняя и дистанционная) - заявления подаются онлайн через сайт transfer.edu.uz. Заключение по заявлениям выносится ответственной комиссией вуза.
▫️Изменение языка обучения (группы на узбекском, русском, каракалпакском и других языках) - заявления подаются в деканат в офлайн-формате. Заключение выносится деканатом.
▪️Изменение группы (из одной группы в другую) - заявления подаются в деканат в офлайн-формате. Процесс осуществляется на основании заключения деканата.
▫️Восстановление обучения (на своё направление или на другое смежное направление) - заявления полностью подаются через сайт transfer.edu.uz. Заключение выносится ответственной комиссией вуза.