Maqolalar 15/01/2025 O‘zbekistonda eng ko‘p talabaga ega oliygoh?
Oliy ta’lim fan va innovatsiyalar vazirligi statistik ma’lumotlar platformasi 2025-yilning yanvar holatiga ko‘ra Oliy ta’lim muassasalari bilan bog‘liq hisobotini yangiladi.
Talabalar soni
Unga ko‘ra, hozirda O‘zbekistondagi jami OTMlar soni 208 ta bo‘lib, ulardan 108 ta davlat, 30 ta xorijiy hamda 70 ta nodavlat OTMlarni tashkil qilmoqda.
Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, davlat OTMlarida 995 ming 551 ta, nodavlat OTMlarida esa 515 ming 634 nafar talaba o‘qimoqda. Shulardan 173 ming 788 nafari davlat granti asosida, 1 million 377 ming 384 nafari esa to‘lov kontrakti asosida tahsil olishmoqda.
Respublikamiz hududidagi OTMlar soni tashkiliy turi bo‘yicha quyidagicha taqsimlangan: 1 ta konservatoriya, 5 ta akademiya, 40 ta OTMlar filiali, 53 ta institut hamda 109 ta universitet.
OTMlar hududiy joylashuvi bo‘yicha quyidagicha ko‘rinishga ega:
Qoraqalpog‘iston Respublikasida 12 ta, Navoiy va Sirdaryoda 3 tadan, Xorazmda 8 ta, Buxoroda 11 ta, Surxondaryoda 6 ta, Jizzaxda 5 ta, Samarqand hamda Toshkent viloyatida 14 tadan, Andijon, Qashqadaryo hamda Namanganda 9 tadan, Farg‘onada 13 ta, Toshkent shahrida esa 92 ta Oliy ta’lim muassasalari faoliyat yuritmoqda.
Eng ko‘p talabaga ega OTMlar
Eng ko‘p talabaga ega OTMlar ro‘yxatida Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti 47 ming 140 nafar talaba bilan yetakchilik qilmoqda. Toshkent Kimyo xalqaro universiteti esa 35 ming 666 ta talaba bilan ikkinchi, O‘zbekiston Milliy universiteti esa 34 ming 450 nafar talaba bilan kuchli uchlikni yakunlab bergan. Undan keyingi o‘rinlarni International School of Finance Technology and Science (ISFT) instituti 29 ming 561 nafar talaba bilan to‘rtinchi, Toshkent amaliy fanlar universiteti esa 28 ming 345 ta talaba bilan beshinchi o‘rinni band qilgan. Qo‘shimcha ma’lumotlarni stat.edu.uz saytidan olishingiz mumkin.

Articles 15/01/2025 University with the largest number of students in Uzbekistan?
The statistical data platform of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation has updated its report related to higher education institutions as of January 2025.
Number of students
According to him, the total number of universities in Uzbekistan is 208, of which 108 are state, 30 are foreign, and 70 are non-state universities.
According to statistics, 995,551 students are enrolled in state universities and 515,634 in non-state universities. 173 thousand 788 of them are studying on the basis of a state grant, and 1 million 377 thousand 384 are studying on the basis of a payment contract.
The number of universities in the republic is distributed by type of organization as follows: 1 conservatory, 5 academies, 40 branches of universities, 53 institutes, and 109 universities.
Based on their territorial location, the universities look as follows:
There are 12 higher education institutions in the Republic of Karakalpakstan, 3 in Navoi and Syrdarya, 8 in Khorezm, 11 in Bukhara, 6 in Surkhandarya, 5 in Jizzakh, 14 in Samarkand and Tashkent regions, 9 in Andijan, Kashkadarya and Namangan, 13 in Fergana, and 92 in Tashkent.
Universities with the highest number of students
In the list of universities with the largest number of students, Tashkent State Economic University leads with 47,140 students. The Tashkent International University of Chemistry finished second with 35,666 students, and the National University of Uzbekistan finished third with 34,450 students. The Institute of International School of Finance Technology and Science (ISFT) took the fourth place with 29,561 students, and the Tashkent University of Applied Sciences took the fifth place with 28,345 students. Additional information can be found at stat.edu.uz.