Bugun yoshlar ongi va fikrlash darajasi soat sayin ildamlab ketmoqda. Shuning uchun o‘sib kelayotgan avlod bilan ishlaydigan o‘qituvchi albatta tayyor bo‘lishi kerak:
Bundan tashqari, o‘qituvchi zamonaviy o‘quvchilar boshqacha ekanini yodda tutishi lozim. Ular internetda yashashmoqda, ularda katta odam madaniyati yo‘q. Foyda keltirish va o‘z mehnati mahsulidan bahra olish uchun zamonaviy muallim va o‘qituvchilar quyidagi sifatlarga ega bo‘lishi kerak.
1. Bolalarga hurmat
Odatda “O‘qituvchi bolalarni yaxshi ko‘rishi kerak” deyishadi. Biroq bu fikr juda mavhum va turli talqinlarga sabab bo‘lishi mumkin. Axir yaxshi ko‘rish tushunchasi juda ko‘p qirrali. Hurmat tushunchasi bilan bari oddiy.
O‘quvchini hurmat qilish – demak, unda oppoq qog‘ozni emas, shaxsni ko‘rish demakdir.
2. Tolerantlik
Insonlarning bari turlicha. Ba'zida odam o‘zgalarga o‘xshamaganligi uchun ham g‘ashimizni keltiradi: bosh kiyimini boshqa kiyadi, o‘zgacha qaraydi. Agar u o‘zini tabiiy tutayotgan va axloq-odob qoidalarini buzmayotgan bo‘lsa, bunga e'tibor berish kerakmi? Odamning shaxsiy fikrga ega bo‘lish huquqi haqida ham shunday deyish mumkin.
Gap yagona to‘g‘ri javob berish mumkin bo‘lmagan savollar haqida ekan, kutilmagan va original takliflarni darhol o‘chirib tashlash yaramaydi. Ular standart javoblarga qaraganda ko‘proq mos keladigan bo‘lishi mumkin. Bolalar kattalar kabi “qolipga tushib qolgan fikrlar” bilan o‘ylashmaydi, shuning uchun erkin fikrlashadi.
O‘quvchining o‘zgacha bo‘lish huquqini tan oling. Balki siz yangi Eynshteynni kamol toptirayotgandirsiz.
3. O‘qituvchi o‘zining xizmat ko‘rsatayotganini tushunishi
Nima uchundir bu band ko‘plab o‘qituvchi va ota-onalarning jahlini chiqaradi. Balki gap obro‘dadir. “O‘qituvchi” so‘zi iftixor bilan jaranglaydi.
4. Haqiqiy narsalar bilan hurmatga ega bo‘lishga tayyor turish
Balandparvoz so‘zlar, buyruq ohangi bilan zamonaviy bolada taassurot uyg‘ota olmaysiz. Bari “gamburg”cha hisob-kitob bilan bo‘lishi kerak: yaxshi o‘qituvchi o‘z fanini yaxshi biladi, uning foydasini tushuntira oladi va materialni qiziq qilib yetkazadi.
Qo‘rqitish befoyda. Hozirgi bolalar avvalgi odamlar qo‘rqqan narsalardan hadiksirashmaydi.
5. Chegarani his qilish
Bu ruhiy chegaralarga (“ko‘ngilga tegmaslik”) ham, shaxsiy bilimlarga ham tegishli. Axir bolalar ba'zi jihatlarda o‘qituvchilarga nisbatan ko‘proq narsalardan boxabar.
6. O‘z vazifasini tushunish
O‘qituvchi “Google” qidiruv tizimida topish mumkin bo‘lmagan foydali bilimlarni berishi kerak (agar aksi bo‘lsa, u vaqtini bekorga sarflayapti).
7. O‘z-o‘zini tanqid qilish
Agar o‘qituvchi o‘z faoliyatini tahlil qilib, uni qanday rivojlantirish haqida o‘ylasa, u ko‘p narsaga erishadi. Hamma ham adashishi mumkin. Katta amaki va xolalar ham bundan mustasno emas. Bolalar buni qancha tez anglasa, shuncha yaxshi.
8. O‘z-o‘ziga shama qilish
Jiddiy bo‘lmaslik va o‘zini hazil qilish qobiliyati – zo‘riqishlarga qarshi turishning tarkibiy qismi. Jamiyatdagi hayot uchun ham a'lo xislat.
O‘z-o‘zini hazil qilish murakkab vaziyatni yumshatib, chalg‘ish va qiyin masalalarni hal etishga yordam beradi.
Albatta, xislatlarning bariga ega bo‘lish ham oson emas. Ko‘p hollarda maktabda o‘qituvchilarni tanlab olish imkoniyati mavjud emas. Biroq shunga qaramay, idealga qarab intilish zarur.
Siz bu borada qanday fikrdasiz? Zamonaviy o‘qituvchi qanday bo‘lishi kerak? Fikringizni kutib qolamiz.

Today, the level of consciousness and thinking of young people is increasing every hour. Therefore, a teacher working with the younger generation must be prepared to:
In addition, the teacher must remember that modern students are different. They live on the Internet, they have no adult culture. To make a profit and enjoy the fruits of their labor, modern teachers must possess the following qualities.
1. Respect for children
It is commonly said that a teacher should love children. However, this idea is very abstract and can lead to various interpretations. The concept of love is so multifaceted. The concept of respect is simple.
Respect for the reader means seeing the person, not the white paper.
2. Tolerance
People are all different. Sometimes a person annoys us because he is not like others: he wears a different headgear, looks differently. If he is behaving naturally and does not violate the rules of etiquette, should he pay attention to this? The same can be said of a person's right to private opinion.
As long as it's about the only questions that can't be answered correctly, you shouldn't immediately delete unexpected and original suggestions. They may be more appropriate than standard answers. Children don't think with "shaped thoughts" like adults, so they think freely.
Recognize the student's right to be different. Perhaps you are nurturing a new Einstein.
3. The teacher understands that they are providing services
For some reason, this item annoys many teachers and parents. Maybe it's the reputation. The word "teacher" resonates with pride.
4. Being willing to be respected with the things that are real
You can't impress a modern child with high-flown words, a commanding tone. Everything should be done with a "Hamburgical" calculation: a good teacher knows his subject well, can explain its benefits and conveys the material in an interesting way.
It's useless to frighten. Children nowadays are not afraid of what people in the past feared.
5. Feeling the limit
This applies to both mental boundaries ("not to be offended") and personal knowledge. After all, children know more than teachers in some ways.
6. Understanding one's mission
The teacher must provide useful knowledge that cannot be found in the Google search engine (if not, he is wasting his time).
7. Self-criticism
If a teacher analyzes their work and thinks about how to develop it, they will achieve a lot. Everyone can be wrong. Big uncles and aunts are no exception. The sooner the children realize this, the better.
8. Self-reference
The ability to be non-serious and self-joking is an integral part of resisting stress. Excellent quality for life in society.
Self-joking helps to soften a difficult situation, distract and solve difficult problems.
Of course, it's not easy to acquire all of these qualities. In many cases, there is no choice of teachers in the school. However, it is necessary to strive for the ideal.
What do you think about this? What should a modern teacher be like? We look forward to your feedback.