Farzandlarini hech kimdan kam qilmay o‘stirib tarbiyalashni har bir ota-ona istaydi. Biroq bolalarning o‘zlari hayotlarini qanday baholaydilar? BMT ning bolalar fondi vakillari dunyoning 29 ta mamlakatlarining bolalariga “Hayotingiz sizni qanchalik qoniqtiradi?” degan savol bilan murojaat qildilar. Va turli mamlakatlardagi bolalarning bergan javoblaridan kelib chiqib, eng baxtli bolalar yashaydigan mamlakatlar ro‘yxatini tuzdilar. Keling, shulardan o‘ntasi bilan tanishamiz.
1-o‘rin – Niderlandiya
Kichik yoshdagi gollandiyaliklar uchun ularning mamlakati – taqiqlardan holi bo‘lgan jannatning o‘zginasidir. Gollandiyaliklar azal-azaldan erkinlikni yaxshi ko‘radilar, shuning uchun ham farzandlarini hech narsada zoriqtirmaydilar va hech bir ishda ra’ylarini qaytarmaydilar. Ta’lim-tarbiya borasida ham bolalariga bosim o‘tkazmaydilar. Gollandiyada hattoki oilaviy yig‘ilishlarda ham oxirgi qarorni bolalar qabul qiladilar. Shuning uchun ham kichik diktatorlar o‘z mamlakatlarida shod-xurramlikda hayot kechiradilar.
2-o‘rin – Islandiya
Islandiyada ham an’analar xuddi Gollandiyadek, faqat bu yer juda sovuq. Aynan ana shu omil “geyzerlar oroli” degan ikkinchi nomga ega mamlakatga ro‘yxatning birinchi o‘ridan joy olishga xalal berdi. Bolalarga bu yerda bir talay erkinliklar yaratilgan. Otalar ko‘p ishlaydilar, onalar esa ro‘zg‘or ishlari bilan bandlar, farzandlari esa vaqtlarining ko‘p qismini bog‘cha va maktablarda o‘tkazadilar. Lekin shunga qaramay bolalar o‘zlarini juda erkin va baxtiyor his etadilar.
3-o‘rin – Ispaniya
Bu mamlakat oila madaniyati bilan ro‘yxatimizning uchinchi o‘rnidan joy olmasligi mumkin emas. Ispaniyada bolalarni allada aziz, to‘rvada mag‘iz qabilida ardoqlab erkalab katta qiladilar. Ota-onalar farzandlarini hech ham bir o‘zlarini uyda yolg‘iz qoldirmaydilar, maktabga ham bolalar 12 yoshga yetgunga qadar bir o‘zlari bormaydilar. Bolalar bog‘chasi yoki maktabdan qo‘ng‘iroq qilib, bolaning yaqinlarini chaqirib qolishlari mumkinligi uchun kimdir – ko‘pincha bobo yoki buvilar doimo tayyor turadilar. Bola bir soatgina qarovsiz qolsa, hushyor odamlar albatta politsiyani chaqiradilar. Albatta bunday paypaslashlar ostida katta bo‘lgan bolalar yomon yashamaydilar.
4-o‘rin – Finlyandiya
Bu mamlakat ta’lim tizimi tufayli ushbu ro‘yxatdan joy oldi. Boshlang‘ich maktab o‘quvchilariga baho qo‘yilmaydi, uy vazifasi berilmaydi, har xil testlar bilan qiynashmaydi. Qanday ajoyib!
5-o‘rin – Gretsiya
Bu mamlakat ham xuddi Ispaniyaga o‘xshaydi, u yerda ham ota-onalar farzandlarini paypaslab katta qiladilar to uylangunlariga qadar. Gretsiya Ispaniyadan apelsinlarining nordonligi bilangina farq qiladi.
6-o‘rin – Belgiya
Belgiya dunyoda shokoladlari bilan shuhrat qozongan mamlakatdir. Bu yerda bolalar shirinliklarni bemalol hech qanday taqiqlarsiz iste’mol qila oladilar. Bundan tashqari kichkintoylarning mustaqilligi tahsinga loyiq. Shapkani xohlasa kiyadi, xohlamasa yo‘q, ota-ona aytayotgan bo‘lsa ham, bola o‘z bilganidan qolmaydi. Balki ularga tanbeh berish kerakdir? Nimalar deyapsiz, bunday narsa u yerda aslo sodir bo‘lishi mumkin emas.
7-o‘rin – Norvegiya
Norvegiyada bolalar o‘yinchoqlari, xobbilari, sport turlari o‘g‘il bola yoki qiz bolaniki deb ajratilmaydi. U yerda “Yig‘lama, axir sen o‘g‘il bolasan” yoki “Nimalar qilyapsan, axir sen qiz bolasan”, degan so‘zlarni hech kim ishlatmaydi. Bolalar xohlagan narsalarga qiziqadilar, his tuyg‘ularini xohlagancha ko‘rsatadilar, xohlagan o‘yinchoqlarini o‘ynaydilar. Ularga yoqsa bo‘ldi, hech kim to‘sqinlik qilmaydi.
8-o‘rin – Shvetsariya
Shvetsariya aniq soatlar va ishonchli banklar mamlakatidir. Shu bilan birga bu yerda bolalar hali maktabga chiqmay turib, pansionatlarga joylashadilar va shunga qaramay u yerda o‘zlarini erkin his qiladilar. Albatta, axir 7 yoshgacha bolalar uchun mo‘ljallangan bu pansionatda bolalar hech qanday dars qilmaydilar, harf o‘rganmaydilar, karra jadval yodlamaydilar. Bu pansionatdagi bolalar ta’lim tarbiyani qiziq o‘yinlar, turli harakatlar, tabiatni kuzatish, o‘yin kulgi orqali oladilar. Darvoqe, Pestalotssi, Rudolf Shtayner, Mariya Montesorri kabi pedagoglar aynan Shvetsariyada yashab ishlaganlar.
9-o‘rin – Estoniya
UNICEF ma’lumotiga ko‘ra, so‘rovda ishtirok etgan Estoniyalik kichkintoylarning 86% i onalari bilan juda yaxshi til topisha oladilar. Va shu omil tufayli Estoniya baxtli bolalar yashaydigan mamlakatlar 10 taligidan joy oldi.
10-o‘rin – Sloveniya
Bu mamlakat aholisi o‘z yaqinlariga nisbatan bo‘lgan his-tuyg‘ularini hech qachon oshkor etmaydilar, shu jumladan kichkintoylarga. Biroq munosabatlardagi bu sovuqqonlik kichkintoylar qalbidagi baxt hissini so‘ndira olmaydi. Bu yerdagi bolalar juda baxtlidirlar.

Лозунг, что все хорошее детям, звучит во всех странах. Внимание всего мира сегодня сосредоточено на "цветах жизни," то есть на детях. Промышленность и предприятия, производящие продукцию для детей, получают миллиарды доходов.
Каждый родитель хочет воспитывать своих детей, не уступая никому. Но как сами дети оценивают свою жизнь? Представители Детского фонда ООН обратились к детям из 29 стран мира с вопросом: "Насколько ваша жизнь вас удовлетворяет?." И, исходя из ответов детей из разных стран, составили список стран, где живут самые счастливые дети. Давайте познакомимся с десятью из них.
1 место - Нидерланды
Для маленьких голландцев их страна - настоящий рай, свободный от запретов. Голландцы издревле любят свободу, поэтому ни в чем не обременяют своих детей и ни в чем не отказывают. Они не оказывают давления на своих детей и в сфере образования и воспитания. В Голландии даже на семейных собраниях последнее решение принимают дети. Вот почему маленькие диктаторы весело живут в своих странах.
2 место – Исландия
В Исландии такие же традиции, как и в Голландии, только здесь очень холодно. Именно этот фактор помешал стране второго названия "остров гейзеров" занять первое место в списке. Детям здесь предоставлено немало свобод. Отцы много работают, матери заняты хозяйством, а дети большую часть времени проводят в детских садах и школах. Но все же дети чувствуют себя очень свободными и счастливыми.
3 место – Испания
Эта страна с семейной культурой не может не занять третье место в нашем списке. В Испании детей воспитывают в колыбели, в мешках, с любовью и нежностью. Родители никогда не оставляют своих детей одних дома, и дети не ходят в школу до 12 лет. Кто-то - часто дедушка или бабушка - всегда готов, чтобы позвонить из детского сада или школы и вызвать близких ребенка. Если ребенок останется без присмотра хоть на час, трезвые люди обязательно вызовут полицию. Конечно, дети, выросшие под такими пальпациями, живут неплохо.
4 место - Финляндия
Эта страна попала в этот список благодаря своей системе образования. Учащимся начальной школы не дают оценок, не дают домашних заданий, не мучают различными тестами. Как чудесно!
5 место – Греция
Эта страна такая же, как и Испания, где родители воспитывают своих детей на ощупь, пока не женятся. Греция отличается от Испании только кислотой апельсинов.
6 место – Бельгия
Бельгия славится в мире своими шоколадами. Здесь дети могут свободно есть сладости без каких-либо запретов. Кроме того, самостоятельность малышей заслуживает похвалы. Шапку он носит, если хочет, не хочет, и даже если родители говорят, ребенок не останется таким, каким хочет. Может быть, им следует сделать замечание? Что вы говорите, ничего подобного там быть не может.
7 место – Норвегия
В Норвегии детские игрушки, хобби, виды спорта не делятся на мальчиков и девочек. Там никто не говорит: "Не плачь, ведь ты мальчик" или "Что ты делаешь, ведь ты девочка." Дети интересуются тем, что им хочется, показывают свои эмоции как хотят, играют в любимые игрушки. Если им понравится, никто не помешает.
8 место – Швейцария
Швейцария - страна точных часов и надежных банков. Вместе с тем здесь дети, еще не выходя в школу, размещаются в пансионатах и тем не менее чувствуют себя там свободно. Конечно, ведь в пансионате для детей до 7 лет дети не занимаются никакими уроками, не учатся буквам, не запоминают таблицы умножения. Дети в этом пансионате получают образование и воспитание через интересные игры, различные движения, наблюдение за природой, игровой смех. Кстати, именно в Швейцарии жили и работали такие педагоги, как Песталоцци, Рудольф Штайнер, Мария Монтесорри.
9 место - Эстония
По данным ЮНИСЕФ, 86% эстонских малышей, участвовавших в опросе, прекрасно общаются с матерями. И благодаря этому фактору Эстония вошла в топ-10 стран, где живут счастливые дети.
10 место - Словения
Жители этой страны никогда не раскрывают своих чувств по отношению к своим близким, в том числе малышам. Но это хладнокровие в отношениях не может заглушить чувство счастья в сердцах малышей. Здешние дети очень счастливы.