Har bir yoki deyarli har bir maktabda yoki oliy o‘quv yurtida o‘qigan odam shpargalkalar bilan beixtiyor bo‘lsa-da to‘qnashgan. Ayrimlar, aniqrog‘i, ko‘pchilik hatto ulardan foydalangan ham. Men foydalanmaganman demoqchimisiz?
Yo‘g‘-e!!! Rostdan-a? Mayli, ishondik, deb hisoblaymiz. Xullas, bugungi mavzumiz – 10 nafar eng o‘ziga xos shpargalkalar to‘g‘risida.
Mittigina taxlangan qog‘oz tasmalari, “garmoshkalar”, klassik usuldagi ruchka bilan qo‘l kaftiga tushirilgan yozuv – buning hammasi nafaqat o‘quvchilarga, balki muvaffaqiyat bilan o‘qituvchilar tomonidan fosh etiladigan shpargalkalarning variantlari. Shpargalkalardan foydalanish tajribasi bilan hatto yuzaki tanishish ham shuni ko‘rsatadiki, haqiqiy original, umuman bilinmaydigan, o‘ta ayyorlik bilan ixtiro qilingan, shuning uchun ham juda yuqori samarali shpargalkalar juda ham ko‘p bo‘lmagan.
Ammo, tarixdagi bunday shpargalkalar ko‘pchilik o‘quv markazlaridagi muzeylarida nafaqat oddiy eksponat, balki faxrlanish uchun sabab ham bo‘lib qolgan. Hamma joydagi bo‘lgani kabi ayyorlik bilan ko‘chirib olish sohasida ham o‘zining klassiklari mavjud. Tarix ularning ismlarini saqlab qolmagan bo‘lsa ham ularning ishi hamon yashab kelmoqda.
Bu shpargalkalar reytingini tanlashdagi mezonlari faqatgina ularning ixtiroliligi emas, samaradorligi, ishlatilishining imkoni va qulayligi hisobga olingan.
10. Badandagi yozuvlar
Bir qarashda, qo‘l kaftidagi eng oddiy yozuvdan osonroq narsa yo‘qday ko‘rinishi mumkin. Ko‘pchilik shunday qilgan va bu yerda taajjublanarli hech narsaning o‘zi yo‘q. Ammo bu faqat birinchi qarashda shunday tuyuladi, axir shpargalkalarning bunday turlari bilan tanishish hamma narsa juda oddiy ekanligi ustidan eskidan olib borilgan kuzatishning yana bir bora tasdiqlanishidir. Masalan, “shpora”ni barmoqlar orasiga yoki kerakli tenglamalarni o‘ta mayda shrift bilan barmoq uchidagi yostiqchalarga yozib olish hayolingizga kelganmi?
Bunday tarzdagi shpargalkalar borasida qizlarning imkoniyatlari ancha kengroq. Nimaga deysizmi? Ularning garderobini hisobga olganda yubka ostida tizzaga yozib olish imkoni vujudga keladi. Ko‘pchilik qizlar shunday imkoniyatni boy bermay foydalanganlar ham. Biroq bu usul bugungi kunda eskirib qolib, o‘z samarasini yo‘qotgan. Chunki “lochinko‘z” o‘qituvchilar faqat erkaklar qatoridan bo‘lishi shart, degan qonun-qoida hech qayerda yo‘q!
Imtihonda nazoratchilik qilayotgan biror ayol o‘qituvchi bunday “shpargalka”dan foydalanayotgan qizni alohida xonaga taklif qilib, tekshiruv o‘tkazsa u qiz nafaqat imtihondan chetlatiladi, bundan ham yomoni - uning pok nomiga bir umrga dog‘ tushib qolishi hech gap emas. Hozirgi paytda ancha zamonaviyroq variant vujudga kelgan, eng oxirgi “innovatsiya”lardan biri bo‘lgan “nou-xau” – shpargalkali manikyur. Bir so‘z bilan aytganda ijod uchun maydon bor, uni faqat o‘zlashtirish qoldi xolos.
Plyus tomonlari: o‘zi bilan olib kirib ketish, darhol yashirib qo‘yish juda oson, ko‘chirib olish imkoni juda baland.
Minus tomonlari: badan terisiga zarar yetkazib qo‘yish mumkin, yozish uchun “material” cheklangan, yigitlarga kamroq to‘g‘ri keladi.
9. Pinhona “bomba”
“Bomba” deb savollarga oldindan tayyorlab qo‘yilib imtihon yoki nazorat ishi paytida o‘zining ishi sifatida topshiriluvchi shpargalkaga nisbatan aytiladi.
Bunday “shpora”ni tayyorlashning bir necha uslublari mavjud. Masalan, matn yozmaydigan ruchka bilan oldindan yozib chiqiladi, imtihonda esa shu yozuv izidan yozadigan ruchka bilan yuritiladi. Yana bir varianti: ikkita oq qog‘ozni ustma-ust qo‘yib ustidagi qog‘ozga javoblarni yozish kerak. Yozayotgan paytda ruchka shiddatli bosim bilan bosib yoziladi. Ustidagi qog‘oz tashlab yuboriladi, “oppoq” qog‘oz esa imtihon paytida undagi izlar bo‘ylab yaxshi yozadigan ruchkada yuritib chiqiladi.
Plyus tomonlari: yuqori samaradorlik.
Minus tomonlari: faqatgina hamma biletlarning savollariga aniq javoblar borligida ishlatish mumkin; ishni gerblangan muhrli varaqlarda yozilishi shart bo‘lgan taqdirda undan foydalanish juda qiyin.
8. Bekinmachoq
Gohida shpargalkani ichkariga olib kirib ketish undan ko‘chirib olishdan ko‘ra ancha qiyinroq: shaxsiy narsalarni bir joyda qoldirishni talab qilinadi, telefonlarni o‘chirib birinchi partaga yig‘ib olinadi yoki umuman olib kirish taqiqlab qo‘yiladi, shu kabi va hokazo. Bunday paytda shpargalkani poyabzalning poshnasida yashirib qo‘yish usuli yordamga keladi. Bu pirovardida ko‘chirib olish imkoni bo‘ladi, degan gap emas, albatta. Biroq o‘z zaxiralaringiz borligi va ixtirochiligingizga nisbatan sal bo‘lsa-da optimistik kayfiyat baxshida qiladi. Shu o‘rinda, agar material hamda rangi imkonini bersa poyabzalning tagcharmida yozilgan shpargalkani ham aytib o‘tish kerak.
Plyus tomonlari: shpargalkani ichkariga olib kirish imkon darajasi 100% ga teng.
Minusi: qo‘lingizdan kelmasa sevimli poyabzalingiz bilan xayrlashishga to‘g‘ri keladi, undan foydalanish noqulaylik tug‘dirishi mumkin.
7. Josuslik ishtiyoqi
Bu mavzuviy blogda biz atigi 15-20 yillar avval faqat josuslar to‘g‘risidagi ommabop badiiy filmlarda uchratish mumkin bo‘lgan texnik moslamalar yordamida ko‘chirishning bir necha uslubini birlashtirdik. Bugungi kunda quyida sanab o‘tilgan vositalar bilan birovni lol qoldirib bo‘lmaydi.
Keyingi paytlarda o‘ta oddiy va juda arzon ko‘zga ko‘rinmas siyohli ruchkalar juda ommalashib ketgan. Uning yordamida yozilgan matn bir daqiqadan keyin yo‘qolib ketadi. Undagi yozuvni ushbu ruchkaning boshqa uchida joylashgan maxsus fonarchani yoritgan holdagina ko‘rish mumkin.
Mikroquloqchin hamda telefon bilan birga Bluetooth texnologiyasi yordamida yana bir foydali gadjet - GPS-ruchkani ham aytib o‘tish mumkin. Uning ichiga joylashtirilgan mikrofoni bor (bu tashqaridagi odamga savolni o‘qib berish, keyin esa mikroquloqchinlar yordamida javoblarni eshitib bemalol yozib olish imkonini yaratadi). Ko‘pchilik zamonaviy organayzerlar, tashqi ko‘rinishidan oddiy kalkulyatorlardan farq qilmaydi (ko‘p joylarda imtihon paytida kalkulyatorlardan foydalanish taqiqlanmagan). Ularning xotirasiga yetarlicha ma’lumotni joylashtirib olib, undan “qonuniy” foydalanish mumkin.
Plyus tomonlari: bilintirib qo‘ymaslik imkoni, samaradorligi juda yuqori, katta hajmdagi ma’lumotlar bazasi bilan ishlash imkoni mavjudligi.
Minus tomonlari: juda qimmatligi, texnik buzilib qolish, hamma joyda ham foydalanish imkoni yo‘qligi.
6. Mitti shpargalka
Imtihonda ko‘chirish borasida o‘qituvchilar bilan bo‘lgan intervyularda ular ko‘pincha tasavvurga sig‘maydigan joylarga yashirib qo‘yilgan shu qadar mitti shpargalkalar to‘g‘risida gapirganlarki, beixtiyor hayratda qolasan, kishi. Eng ko‘p uchragan hollarda biri - ayollar uzugi ko‘rinishida yashiringan shpargalka tayyorlashdir. Buning uchun muqova sifatida tepadan qandaydir bir qopqoq ishlatiladi va bu uzuk uchun ko‘z bezagi sifatida ko‘rinadi. Bunday uzukni o‘z qo‘li bilan tayyorlashni har kim ham eplay olmaydi, shuning uchun ham tayyor variantini sotib olish ancha foydaliroq.
Uddaburonlikning yanada o‘tib tushgan ko‘rinishi oddiy o‘chirg‘ichdan shpargalka. Bu shpargalkaning muallifi o‘chirg‘ichning faqat qobig‘ini qoldirib ichida o‘ziga xos chuqurcha o‘yib chiqqan. Hosil bo‘lgan kovakning ichiga bir necha varaqli “shpora”ni joylashtirilib, eng ustki yuzasi o‘chirg‘ichning rangiga bo‘yab qo‘yilgan.
Plyus tomonlari: 2 narsa 1 narsaning ichida – bir vaqtning o‘zida ham shpargalka, ham uni darhol yashirish imkoni.
Minus tomonlari: tayyorlash qiyinligi, o‘ta mitti o‘lchovlar.
5. Kanselyariya anjomlari
Mana bu yerda fantaziya va ijod uchun juda keng maydonlar mavjud. Hammaga tanish bo‘lib qolgan shpargalka bilan o‘qlangan oddiy ruchkadan tashqarida ishlatilishi taqiqlanmagan narsalardan shpargalkalar tayyorlashning ko‘pdan ko‘p usullari bor. Masalan, chizg‘ichga tenglamalarni igna bilan yozib chiqish, yoki qog‘ozli “shpora”ni markerning bo‘m-bo‘sh trubasi kabi kanselyariya anjomlarining ichiga yashirib qo‘yish mumkin.
Biroq, hayratga soluvchi voqea butunlay boshqa. Burgani taqalab qo‘ygan Chapaqay to‘g‘risidagi rivoyatni eshitgan bo‘lsangiz kerak. Shubhasiz, bu zargarona nafislik bilan bajarilgan ish. Mana yana bir noma’lum muallif shunday qimmati misoldan ilhomlanib oddiy qalamda 10 dan ortiq masalaning yechimini o‘yib chiqqan! Oxir-oqibat o‘qituvchi buni payqab qolgan, ammo shu darajadagi qunt, hafsala hamda nihoyatda ulkan sabr bilan bajarilgan ish o‘qituvchining g‘azabini emas,aksincha, hayratini uyg‘otgan va bu ish “a’lo” baho bilan baholangan.
Plyus tomonlari: o‘zi bilan olib o‘tish oson, yashirinmay foydalanish mumkin, bilinib qolganda juda qat’iy chora ko‘rilmasligi mumkin.
Minus taraflari: tayyorlash jarayonining juda murakkabligi, shpargalka uchun joyning cheklanganligi.
4. Aqlli soatlar
Bu texnik moslama to‘g‘risida bir qator sabablarga ko‘ra ma’lumot bermoqchimiz. Birinchidan, yuqori texnologiyalar davriga va uning hayotimizning har bir doirasiga, shu jumladan ko‘chirish kabi oddiy bir narsaga ham ta’siriga yana bir bor yuksak ehtiromni izhor etish.
Ikkinchidan, aqlli soatlar (inglizcha - smart watch) ko‘pchilik, shu jumladan imtihon qabul qilayotganlar ham hali yaxshi tanish bo‘lmagan narsalardan biri. Bunday narsadan aqlni ishga solga holda foydalangan taqdirda imtihonni muvaffaqiyatli topshirish ehtimolini orttirib yuboradi.
Bu moslama texnik jihatdan zamonaviy smartfonlaring ayrim vazifalarini bajarish qulayligi uchun mo‘ljallangan. Bizni qiziqtirayotgan mavzu nuqtayi nazaridan eng muhimi bu xabarlar va ijtimoiy tarmoqlardan foydalanish imkonidir. Bunday holda ko‘chirib olish – epchillikka bog‘liq. “Shpora”ni yashirish juda ham oson, moslamaga bir marta bossangiz bas – uning displeyida soat siferblati aks etib turadi.
Qo‘l soatlari ko‘rinishida uyali aloqa telefonlari ham mavjud. Ulardagi vazifalar to‘plami yanada kengroq. Bu ko‘chirib olish uchun qo‘shimcha imkoniyatlarni yaratadi.
Plyus tomonlari: samaradorlik, texnik shpargalkalarning hamma imkoniyatlari mavjud, o‘qituvchida ortiqcha savol tug‘dirmaydigan tashqi ko‘rinishi.
Minus tomonlari: narxi, zamonaviy mobil aloqa vositalari bilan mutanosib ravishda ishlaydi.
3. Javoblarga to‘la ruchka
Bu sarlavha ostida o‘ta qiziq va yagona hodisa yashiringan. Uni biz noyobligi tufayli, alohida bir band sifatida yoritishga va shu bilan insonning topqirligi hamda ixtirochiligiga hurmatimizni aks ettirishga qaror qildik.
Imtihonlardan birida ikki yosh talaba juda o‘ziga xos uslubda javobni ko‘chirib olishga qaror qilgan.
Ular 60 dona bir xil ruchka sotib olib, har birining qopqog‘ida biletlarning raqamlarini, ruchkalarning o‘zida esa javoblarni o‘yib-tirnab yozib chiqqan. Shundan keyin talab etiladigan narsa ko‘rish qobiliyatining yaxshiligi va kerakli ruchkani ryukzakdan aniq tanlab olish. Bir qarashda, g‘oya yangi emasdek, ammo uning amaliy qo‘llanilishi hamda sabr-qanoat eng kamida yuqori bahoga sazovor.
Plyus tomonlari: samaradorlik, bilinmaslik.
Minus tomonlari: murakkabligi.
2. Gazlangan suv butilkasi
O‘z vaqtida bunday shpargalka Germaniyadagi bir universitet muzeyida alohida hurmatga sazovor o‘rinni egalladi. Haqiqatdan ham, shu tarzda birinchi bo‘lib shpargalka tayyorlagan odamda fikrlash qobiliyati a’lo darajada edi. G‘oyaning mazmuni shunda ediki, “Coca-cola” butilkasidagi ichimlikning tarkibi va boshqa texnik ma’lumotlar yozilgan etiketkasi kompyuter grafik redaktori yordamida kerakli mavzudagi shpargalka etiketkasiga almashtirilgan. O‘zingiz o‘ylab ko‘ring, imtihon olayotgan o‘qituvchi parta ustida tinchgina turgan “Coca-cola” butilkasining etiketkasidan shpargalkani izlash hayoliga kelarmidi, axir.
Plyus tomonlari: o‘ta noyobligi, samaradorligi, shubha tug‘dirmagan holda imtihonga yashirmay olib kirib ketish mumkinligi.
Minus tomonlari: shpargalkani tushirish uchun joyning juda kamligi.
1. O‘z bilimlaringiz
Va nihoyat Siz bilan biz birinchi o‘ringa ham yetib keldik.
Qanaqasiga aylantirilmasa ham bu haqiqat. Hamma pand-nasihatlar-u, falsafiy bahslarni chetga surib tashlab bu mavzuga sog‘lom aql bilan qaraylik. Shubhasiz, hatto eng zo‘r hamda eng kamyob va o‘ziga xos shpargalka ham uzoq muddatli istiqbolingizda imtihonga puxta tayyorgarlik ko‘rishning o‘rnini bosa olmasligini ta’kidlash mumkin. To‘g‘ri, bu juda qiyin,gohida esa hatto imkoni yo‘qdek tuyuladi ham. Doimo esda shuni tutingki, shpargalka imtihonga tayyorgarlik ko‘rishingizda yordam berishi mumkin, biroq hech qachon tayyorgarlikning o‘zi o‘rnini bosa olmaydi.
O‘qish, imtihonga tayyorgarlik ko‘rish bu juda og‘ir jarayon. Shuning uchun ham tinmay o‘z ustingizga ishlang, doimo mashq qiling, xotirangizni rivojlantiring, mutlaqo keraksiz ma’lumotlar bilan boshingizni to‘ldirib tashlamang. Siz uchun eng zo‘r shpargalka esa – o‘zingizning miyangiz. Ha, ha, bilimlaringiz yozib qo‘yilgan ma’lumot tashuvchisi bu o‘zingizning miyangiz. Imtihonga kirishdan avval yana bir narsani tushunib oling – imtihon olayotgan o‘qituvchilar sizga dushman emas. Ular faqat tayyorgarligingiz darajasini tekshirish maqsadida nazorat qiluvchi shaxslar. O‘zingizni ham, birovni ham aldamang, chunki shpargalkalar dinozavrlar kabi faqat o‘tmishda qolib ketishi kerak.
Qachonlardir, bir necha yillar o‘tib, shpargalkalar – g‘irromchilikning urug‘i ekanligini o‘zingiz ham tushunib etasiz. Shuning uchun, ham vaqtni boy bermay, qattiq tayyorgarlik ko‘ring!

Статьи 01/01/2025 Экзамен для меня праздник (или 10 шпаргалок, о которых вы не знаете)
Каждый или почти каждый человек, учившийся в школе или высшем учебном заведении, инстинктивно сталкивался со шпаргалками. Некоторые, вернее, многие даже использовали их. Вы хотите сказать, что я не пользовался?
Нет!!! В самом деле? Будем считать, что поверили. Итак, наша сегодняшняя тема - о 10 самых оригинальных шпаргалках.
Маленькие складки бумаги, "гармошки," надпись на ладони ручкой классического стиля - все это варианты шпаргалок, успешно разоблачаемых не только школьниками, но и учителями. Даже поверхностное знакомство с опытом использования шпаргалок показывает, что подлинно оригинальные, совершенно незаметные, изобретенные с чрезвычайной хитростью, а потому очень высокоэффективных шпаргалок было не так уж много.
Однако такие шпаргалки в истории стали не только простым экспонатом в музеях многих учебных центров, но и поводом для гордости. В области хитроумного копирования, как и повсюду, есть свои классики. Хотя история не сохранила их имен, их работа продолжает существовать.
Критерии выбора рейтинга этих шпаргалок учитывали не только их изобретательность, но и эффективность, возможность и удобство использования.
10. Надписи на теле
На первый взгляд может показаться, что нет ничего проще простых надписей на ладони. Многие так поступали, и тут нет ничего удивительного. Но это кажется так только на первый взгляд, ведь знакомство с этими видами шпаргалок является еще одним подтверждением давнего наблюдения за простотой всего. Например, вам когда-нибудь приходило в голову записывать "шпоры" между пальцами или нужные уравнения на подушечках на кончике пальца очень мелким шрифтом?
В отношении таких шпаргалок девушки имеют гораздо большие возможности. А почему? Учитывая их гардероб, под юбкой появится возможность записаться на колени. Многие девушки воспользовались такой возможностью. Однако сегодня этот метод устарел и потерял свою эффективность. Потому что нигде нет такого правила, что учителя "большого глаза" должны быть только мужчинами!
Если какая-нибудь учительница, работающая над экзаменом, пригласит девочку, пользующуюся такой "шпаргалькой," в отдельную комнату и проверит ее, она не только будет отчислена от экзамена, но еще хуже - ее доброе имя навсегда останется в грязи. В настоящее время появился более современный вариант, один из последних "инноваций" - "ноу-хау" - маникюр со шпаргалкой. Одним словом, есть пространство для творчества, остается только его освоить.
Плюсы: очень легко унести с собой, сразу же спрятать, очень высока возможность копирования.
Минусы: возможно повреждение кожи, ограничен "материал" для записи, менее подходит для юношей.
9. Скрытая "бомба"
"Бомбой" называют шпаргалку, которая предварительно подготавливается к вопросам и сдается в качестве своей работы во время экзамена или контрольной работы.
Существует несколько способов приготовления такой "шпоры." Например, заранее пишется ручкой, не записывающей текст, а на экзамене ведется ручкой, записывающей следы этой записи. Другой вариант: наложить два белых листа бумаги и написать на них ответы. Во время письма ручку нажимают с интенсивным давлением. Бумага сверху отбрасывается, а "белая" бумага во время экзамена ведется по отпечаткам хорошо пишущей ручкой.
Плюс: высокая эффективность.
Минусы: можно использовать только при наличии точных ответов на вопросы всех билетов; очень сложно использовать работу, когда она должна быть напечатана на листе с гербовой печатью.
8. Прикрытие
Иногда уносить шпаргалку внутрь гораздо труднее, чем вынимать из нее: личные вещи требуют оставить в одном месте, телефоны отключают, собирают в первую парту или вообще запрещают ввозить, и т. д. В этом случае на помощь приходит способ спрятать шпаргалку на каблуках обуви. Это, конечно, не означает, что в конце концов удастся скопировать. Однако наличие собственных ресурсов и изобретательность придают вам настроение оптимизма. Здесь следует упомянуть и шпаргалку на подошве обуви, если материал и цвет позволяют сделать это.
Плюсы: степень возможности ввода шпаргалки внутрь равна 100%.
Минус: если вы не можете, вам придется попрощаться с любимой обувью, ее использование может вызвать дискомфорт.
7. Жажда шпионажа
В этом тематическом блоге мы объединили несколько приемов перемещения с помощью технических приспособлений, которые всего 15-20 лет назад можно было встретить только в популярных художественных фильмах о шпионах. На сегодняшний день невозможно никого удивить перечисленными ниже средствами.
В последнее время очень популярны очень простые и очень дешевые невидимые чернильные ручки. Текст, написанный с его помощью, исчезает через минуту. Надпись на ней можно увидеть только при освещении специальным фонариком, расположенным на другом конце этой ручки.
Наряду с микроушанкой и телефоном с помощью технологии Bluetooth можно назвать еще один полезный гаджет - GPS-ручку. В нем помещен микрофон (это позволяет постороннему читать вопрос, а затем с помощью микроушанки спокойно записывать ответы). Большинство современных органайзеров внешне ничем не отличаются от обычных калькуляторов (во многих местах использование калькуляторов во время экзаменов запрещено). Вложив в их память достаточно информации, можно воспользоваться ею "законно."
Плюсы: возможность незаметности, высокая эффективность, возможность работы с большим объемом базы данных.
Минусы: высокая стоимость, техническая неисправность, отсутствие повсеместного использования.
6. Маленькая шпаргалка
В экзаменах в интервью с преподавателями по поводу перемещения они часто говорили о таких крошечных шпаргалках, спрятанных в немыслимых местах, что невольно поражаешь. Одним из наиболее распространенных случаев является изготовление шпаргалки, скрытой в виде женского кольца. Для этого в качестве обложки сверху используется какая-то крышка, которая выглядит как глазное украшение для кольца. Не каждый способен изготовить такое кольцо своими руками, поэтому гораздо выгоднее купить готовый вариант.
Еще более перевернутый вид ловкости - шпаргалка из обыкновенного резинщика. Автор этой шпаргалки вырыл в ней своеобразную ямку, оставив только оболочку резинки. Внутри образовавшейся полости помещали "шпору" из нескольких листов, верхняя поверхность которой была окрашена в цвет резинки.
Плюсы: 2 вещи внутри 1 вещи - одновременно и шпаргалка, и возможность сразу спрятать ее.
Минусы: сложность изготовления, сверхмалые размеры.
5. Канцелярские принадлежности
Здесь есть очень широкое пространство для фантазии и творчества. Существует много способов изготовления шпаргалок из предметов, не запрещенных к употреблению вне обычной ручки, заряженной знакомой шпаргалькой. Например, можно иглой выписать уравнения на линейке или спрятать бумажную "шпору" внутри канцелярских принадлежностей, таких как пустая труба маркера.
Однако поразительная история совсем другая. Вы, наверное, слышали сказку о Левшаке, прицепившем блоху. Несомненно, это произведение выполнено с ювелирным изяществом. Вот еще один неизвестный автор, вдохновленный таким ценным примером, вырезал простым карандашом решение более 10 задач! В конце концов учитель заметил это, но работа, выполненная с таким усердием, усердием и огромным терпением, вызвала не гнев учителя, а восхищение, и эта работа была оценена как "отлично."
Плюсы: легко переносится с собой, можно использовать не скрываясь, при обнаружении могут не приниматься очень строгие меры.
Минусы: чрезвычайная сложность процесса приготовления, ограниченность пространства для шпаргалки.
4. Умные часы
Мы хотим сообщить об этом техническом устройстве по ряду причин. Во-первых, еще раз выразить высокое уважение к эпохе высоких технологий и ее влиянию на каждый аспект нашей жизни, в том числе и на такое простое явление, как переселение.
Во-вторых, умные часы (англ. smart watch) - одна из тех вещей, с которыми многие, в том числе и экзаменаторы, еще не знакомы. Использование такого предмета с умом повышает вероятность успешной сдачи экзамена.
Это устройство предназначено для технической удобности выполнения некоторых задач современных смартфонов. Самое важное с точки зрения интересующей нас темы - это возможность пользоваться сообщениями и социальными сетями. В этом случае копирование зависит от ловкости. Скрыть "Шпору" очень просто, достаточно нажать на прибор один раз - на его дисплее отразится циферблат часов.
Также существуют сотовые телефоны в виде наручных часов. Комплекс задач в них шире. Это создаст дополнительные возможности для скачивания.
Плюсы: эффективность, все возможности технических шпаргалок, внешний вид, не вызывающий лишних вопросов у учителя.
Минусы: цена, пропорциональность современным средствам мобильной связи.
3. Ручка с ответами
Под этим заголовком скрывается очень интересное и единственное событие. Благодаря уникальности мы решили осветить его как отдельный пункт и тем самым отразить наше уважение к человеческой находчивости и изобретательности.
На одном из экзаменов двое молодых студентов решили скопировать ответ очень оригинальным способом.
Они купили 60 одинаковых ручек и на крышке каждой вырезали номера билетов, а на самих ручках ответы. После этого требуется хорошее зрение и точный выбор нужной ручки из рюкзака. На первый взгляд, идея кажется не новой, но ее практическое применение и терпение заслуживают, по крайней мере, высокой оценки.
Плюсы: эффективность, незаметность.
Минус: сложность.
2. Бутылка газированной воды
В свое время такая шпаргалка заняла особое почетное место в одном университетском музее Германии. Действительно, человек, впервые изготовивший таким образом шпаргалку, обладал превосходными мыслительными способностями. Суть идеи заключалась в том, что этикетку с составом напитка и другими техническими данными в бутылке Coca-Cola с помощью компьютерного графического редактора заменили на этикетку шпаргалки на нужную тему. Подумайте сами, разве учителю-экзаменатору придет в голову искать шпаргалку на этикетке бутылки Coca-Cola, спокойно лежащей на парте?
Плюсы: исключительная уникальность, эффективность, возможность внести экзамен без утайки, не вызывая сомнений.
Минус: слишком мало места для спуска шпаргалки.
1. Свои знания
И, наконец, мы с Вами дошли до первого места.
Как бы это ни превращалось, это правда. Оставляя в стороне все нравоучения и философские споры, посмотрим на эту тему со здравым смыслом. Несомненно, можно отметить, что даже самая лучшая и уникальная шпаргалка не может заменить тщательной подготовки к экзамену в долгосрочной перспективе. Правда, это очень трудно, а порой даже кажется невозможным. Всегда помните, что шпаргалка может помочь вам подготовиться к экзамену, но никогда не заменит самой подготовки.
Учеба, подготовка к экзаменам - это очень сложный процесс. Поэтому непрерывно работайте над собой, постоянно тренируйтесь, развивайте память, не набивайте голову абсолютно ненужной информацией. А лучшая шпаргалка для вас - собственный мозг. Да, да, носителем информации, на котором записаны ваши знания, является ваш собственный мозг. Прежде чем приступить к экзамену, осознайте еще одну вещь - учителя, которые проходят экзамен, не являются вашими врагами. Они контролируют вас только для того, чтобы проверить уровень вашей подготовки. Не обманывайте себя и никого, потому что шпаргалки, как и динозавры, должны остаться только в прошлом.
Когда-нибудь, спустя несколько лет, вы сами поймете, что шпаргалки - это семена обмана. Поэтому не теряйте времени и тщательно готовьтесь!