Har bir yoki deyarli har bir maktabda yoki oliy o‘quv yurtida o‘qigan odam shpargalkalar bilan beixtiyor bo‘lsa-da to‘qnashgan. Ayrimlar, aniqrog‘i, ko‘pchilik hatto ulardan foydalangan ham. Men foydalanmaganman demoqchimisiz?
Yo‘g‘-e!!! Rostdan-a? Mayli, ishondik, deb hisoblaymiz. Xullas, bugungi mavzumiz – 10 nafar eng o‘ziga xos shpargalkalar to‘g‘risida.
Mittigina taxlangan qog‘oz tasmalari, “garmoshkalar”, klassik usuldagi ruchka bilan qo‘l kaftiga tushirilgan yozuv – buning hammasi nafaqat o‘quvchilarga, balki muvaffaqiyat bilan o‘qituvchilar tomonidan fosh etiladigan shpargalkalarning variantlari. Shpargalkalardan foydalanish tajribasi bilan hatto yuzaki tanishish ham shuni ko‘rsatadiki, haqiqiy original, umuman bilinmaydigan, o‘ta ayyorlik bilan ixtiro qilingan, shuning uchun ham juda yuqori samarali shpargalkalar juda ham ko‘p bo‘lmagan.
Ammo, tarixdagi bunday shpargalkalar ko‘pchilik o‘quv markazlaridagi muzeylarida nafaqat oddiy eksponat, balki faxrlanish uchun sabab ham bo‘lib qolgan. Hamma joydagi bo‘lgani kabi ayyorlik bilan ko‘chirib olish sohasida ham o‘zining klassiklari mavjud. Tarix ularning ismlarini saqlab qolmagan bo‘lsa ham ularning ishi hamon yashab kelmoqda.
Bu shpargalkalar reytingini tanlashdagi mezonlari faqatgina ularning ixtiroliligi emas, samaradorligi, ishlatilishining imkoni va qulayligi hisobga olingan.
10. Badandagi yozuvlar
Bir qarashda, qo‘l kaftidagi eng oddiy yozuvdan osonroq narsa yo‘qday ko‘rinishi mumkin. Ko‘pchilik shunday qilgan va bu yerda taajjublanarli hech narsaning o‘zi yo‘q. Ammo bu faqat birinchi qarashda shunday tuyuladi, axir shpargalkalarning bunday turlari bilan tanishish hamma narsa juda oddiy ekanligi ustidan eskidan olib borilgan kuzatishning yana bir bora tasdiqlanishidir. Masalan, “shpora”ni barmoqlar orasiga yoki kerakli tenglamalarni o‘ta mayda shrift bilan barmoq uchidagi yostiqchalarga yozib olish hayolingizga kelganmi?
Bunday tarzdagi shpargalkalar borasida qizlarning imkoniyatlari ancha kengroq. Nimaga deysizmi? Ularning garderobini hisobga olganda yubka ostida tizzaga yozib olish imkoni vujudga keladi. Ko‘pchilik qizlar shunday imkoniyatni boy bermay foydalanganlar ham. Biroq bu usul bugungi kunda eskirib qolib, o‘z samarasini yo‘qotgan. Chunki “lochinko‘z” o‘qituvchilar faqat erkaklar qatoridan bo‘lishi shart, degan qonun-qoida hech qayerda yo‘q!
Imtihonda nazoratchilik qilayotgan biror ayol o‘qituvchi bunday “shpargalka”dan foydalanayotgan qizni alohida xonaga taklif qilib, tekshiruv o‘tkazsa u qiz nafaqat imtihondan chetlatiladi, bundan ham yomoni - uning pok nomiga bir umrga dog‘ tushib qolishi hech gap emas. Hozirgi paytda ancha zamonaviyroq variant vujudga kelgan, eng oxirgi “innovatsiya”lardan biri bo‘lgan “nou-xau” – shpargalkali manikyur. Bir so‘z bilan aytganda ijod uchun maydon bor, uni faqat o‘zlashtirish qoldi xolos.
Plyus tomonlari: o‘zi bilan olib kirib ketish, darhol yashirib qo‘yish juda oson, ko‘chirib olish imkoni juda baland.
Minus tomonlari: badan terisiga zarar yetkazib qo‘yish mumkin, yozish uchun “material” cheklangan, yigitlarga kamroq to‘g‘ri keladi.
9. Pinhona “bomba”
“Bomba” deb savollarga oldindan tayyorlab qo‘yilib imtihon yoki nazorat ishi paytida o‘zining ishi sifatida topshiriluvchi shpargalkaga nisbatan aytiladi.
Bunday “shpora”ni tayyorlashning bir necha uslublari mavjud. Masalan, matn yozmaydigan ruchka bilan oldindan yozib chiqiladi, imtihonda esa shu yozuv izidan yozadigan ruchka bilan yuritiladi. Yana bir varianti: ikkita oq qog‘ozni ustma-ust qo‘yib ustidagi qog‘ozga javoblarni yozish kerak. Yozayotgan paytda ruchka shiddatli bosim bilan bosib yoziladi. Ustidagi qog‘oz tashlab yuboriladi, “oppoq” qog‘oz esa imtihon paytida undagi izlar bo‘ylab yaxshi yozadigan ruchkada yuritib chiqiladi.
Plyus tomonlari: yuqori samaradorlik.
Minus tomonlari: faqatgina hamma biletlarning savollariga aniq javoblar borligida ishlatish mumkin; ishni gerblangan muhrli varaqlarda yozilishi shart bo‘lgan taqdirda undan foydalanish juda qiyin.
8. Bekinmachoq
Gohida shpargalkani ichkariga olib kirib ketish undan ko‘chirib olishdan ko‘ra ancha qiyinroq: shaxsiy narsalarni bir joyda qoldirishni talab qilinadi, telefonlarni o‘chirib birinchi partaga yig‘ib olinadi yoki umuman olib kirish taqiqlab qo‘yiladi, shu kabi va hokazo. Bunday paytda shpargalkani poyabzalning poshnasida yashirib qo‘yish usuli yordamga keladi. Bu pirovardida ko‘chirib olish imkoni bo‘ladi, degan gap emas, albatta. Biroq o‘z zaxiralaringiz borligi va ixtirochiligingizga nisbatan sal bo‘lsa-da optimistik kayfiyat baxshida qiladi. Shu o‘rinda, agar material hamda rangi imkonini bersa poyabzalning tagcharmida yozilgan shpargalkani ham aytib o‘tish kerak.
Plyus tomonlari: shpargalkani ichkariga olib kirish imkon darajasi 100% ga teng.
Minusi: qo‘lingizdan kelmasa sevimli poyabzalingiz bilan xayrlashishga to‘g‘ri keladi, undan foydalanish noqulaylik tug‘dirishi mumkin.
7. Josuslik ishtiyoqi
Bu mavzuviy blogda biz atigi 15-20 yillar avval faqat josuslar to‘g‘risidagi ommabop badiiy filmlarda uchratish mumkin bo‘lgan texnik moslamalar yordamida ko‘chirishning bir necha uslubini birlashtirdik. Bugungi kunda quyida sanab o‘tilgan vositalar bilan birovni lol qoldirib bo‘lmaydi.
Keyingi paytlarda o‘ta oddiy va juda arzon ko‘zga ko‘rinmas siyohli ruchkalar juda ommalashib ketgan. Uning yordamida yozilgan matn bir daqiqadan keyin yo‘qolib ketadi. Undagi yozuvni ushbu ruchkaning boshqa uchida joylashgan maxsus fonarchani yoritgan holdagina ko‘rish mumkin.
Mikroquloqchin hamda telefon bilan birga Bluetooth texnologiyasi yordamida yana bir foydali gadjet - GPS-ruchkani ham aytib o‘tish mumkin. Uning ichiga joylashtirilgan mikrofoni bor (bu tashqaridagi odamga savolni o‘qib berish, keyin esa mikroquloqchinlar yordamida javoblarni eshitib bemalol yozib olish imkonini yaratadi). Ko‘pchilik zamonaviy organayzerlar, tashqi ko‘rinishidan oddiy kalkulyatorlardan farq qilmaydi (ko‘p joylarda imtihon paytida kalkulyatorlardan foydalanish taqiqlanmagan). Ularning xotirasiga yetarlicha ma’lumotni joylashtirib olib, undan “qonuniy” foydalanish mumkin.
Plyus tomonlari: bilintirib qo‘ymaslik imkoni, samaradorligi juda yuqori, katta hajmdagi ma’lumotlar bazasi bilan ishlash imkoni mavjudligi.
Minus tomonlari: juda qimmatligi, texnik buzilib qolish, hamma joyda ham foydalanish imkoni yo‘qligi.
6. Mitti shpargalka
Imtihonda ko‘chirish borasida o‘qituvchilar bilan bo‘lgan intervyularda ular ko‘pincha tasavvurga sig‘maydigan joylarga yashirib qo‘yilgan shu qadar mitti shpargalkalar to‘g‘risida gapirganlarki, beixtiyor hayratda qolasan, kishi. Eng ko‘p uchragan hollarda biri - ayollar uzugi ko‘rinishida yashiringan shpargalka tayyorlashdir. Buning uchun muqova sifatida tepadan qandaydir bir qopqoq ishlatiladi va bu uzuk uchun ko‘z bezagi sifatida ko‘rinadi. Bunday uzukni o‘z qo‘li bilan tayyorlashni har kim ham eplay olmaydi, shuning uchun ham tayyor variantini sotib olish ancha foydaliroq.
Uddaburonlikning yanada o‘tib tushgan ko‘rinishi oddiy o‘chirg‘ichdan shpargalka. Bu shpargalkaning muallifi o‘chirg‘ichning faqat qobig‘ini qoldirib ichida o‘ziga xos chuqurcha o‘yib chiqqan. Hosil bo‘lgan kovakning ichiga bir necha varaqli “shpora”ni joylashtirilib, eng ustki yuzasi o‘chirg‘ichning rangiga bo‘yab qo‘yilgan.
Plyus tomonlari: 2 narsa 1 narsaning ichida – bir vaqtning o‘zida ham shpargalka, ham uni darhol yashirish imkoni.
Minus tomonlari: tayyorlash qiyinligi, o‘ta mitti o‘lchovlar.
5. Kanselyariya anjomlari
Mana bu yerda fantaziya va ijod uchun juda keng maydonlar mavjud. Hammaga tanish bo‘lib qolgan shpargalka bilan o‘qlangan oddiy ruchkadan tashqarida ishlatilishi taqiqlanmagan narsalardan shpargalkalar tayyorlashning ko‘pdan ko‘p usullari bor. Masalan, chizg‘ichga tenglamalarni igna bilan yozib chiqish, yoki qog‘ozli “shpora”ni markerning bo‘m-bo‘sh trubasi kabi kanselyariya anjomlarining ichiga yashirib qo‘yish mumkin.
Biroq, hayratga soluvchi voqea butunlay boshqa. Burgani taqalab qo‘ygan Chapaqay to‘g‘risidagi rivoyatni eshitgan bo‘lsangiz kerak. Shubhasiz, bu zargarona nafislik bilan bajarilgan ish. Mana yana bir noma’lum muallif shunday qimmati misoldan ilhomlanib oddiy qalamda 10 dan ortiq masalaning yechimini o‘yib chiqqan! Oxir-oqibat o‘qituvchi buni payqab qolgan, ammo shu darajadagi qunt, hafsala hamda nihoyatda ulkan sabr bilan bajarilgan ish o‘qituvchining g‘azabini emas,aksincha, hayratini uyg‘otgan va bu ish “a’lo” baho bilan baholangan.
Plyus tomonlari: o‘zi bilan olib o‘tish oson, yashirinmay foydalanish mumkin, bilinib qolganda juda qat’iy chora ko‘rilmasligi mumkin.
Minus taraflari: tayyorlash jarayonining juda murakkabligi, shpargalka uchun joyning cheklanganligi.
4. Aqlli soatlar
Bu texnik moslama to‘g‘risida bir qator sabablarga ko‘ra ma’lumot bermoqchimiz. Birinchidan, yuqori texnologiyalar davriga va uning hayotimizning har bir doirasiga, shu jumladan ko‘chirish kabi oddiy bir narsaga ham ta’siriga yana bir bor yuksak ehtiromni izhor etish.
Ikkinchidan, aqlli soatlar (inglizcha - smart watch) ko‘pchilik, shu jumladan imtihon qabul qilayotganlar ham hali yaxshi tanish bo‘lmagan narsalardan biri. Bunday narsadan aqlni ishga solga holda foydalangan taqdirda imtihonni muvaffaqiyatli topshirish ehtimolini orttirib yuboradi.
Bu moslama texnik jihatdan zamonaviy smartfonlaring ayrim vazifalarini bajarish qulayligi uchun mo‘ljallangan. Bizni qiziqtirayotgan mavzu nuqtayi nazaridan eng muhimi bu xabarlar va ijtimoiy tarmoqlardan foydalanish imkonidir. Bunday holda ko‘chirib olish – epchillikka bog‘liq. “Shpora”ni yashirish juda ham oson, moslamaga bir marta bossangiz bas – uning displeyida soat siferblati aks etib turadi.
Qo‘l soatlari ko‘rinishida uyali aloqa telefonlari ham mavjud. Ulardagi vazifalar to‘plami yanada kengroq. Bu ko‘chirib olish uchun qo‘shimcha imkoniyatlarni yaratadi.
Plyus tomonlari: samaradorlik, texnik shpargalkalarning hamma imkoniyatlari mavjud, o‘qituvchida ortiqcha savol tug‘dirmaydigan tashqi ko‘rinishi.
Minus tomonlari: narxi, zamonaviy mobil aloqa vositalari bilan mutanosib ravishda ishlaydi.
3. Javoblarga to‘la ruchka
Bu sarlavha ostida o‘ta qiziq va yagona hodisa yashiringan. Uni biz noyobligi tufayli, alohida bir band sifatida yoritishga va shu bilan insonning topqirligi hamda ixtirochiligiga hurmatimizni aks ettirishga qaror qildik.
Imtihonlardan birida ikki yosh talaba juda o‘ziga xos uslubda javobni ko‘chirib olishga qaror qilgan.
Ular 60 dona bir xil ruchka sotib olib, har birining qopqog‘ida biletlarning raqamlarini, ruchkalarning o‘zida esa javoblarni o‘yib-tirnab yozib chiqqan. Shundan keyin talab etiladigan narsa ko‘rish qobiliyatining yaxshiligi va kerakli ruchkani ryukzakdan aniq tanlab olish. Bir qarashda, g‘oya yangi emasdek, ammo uning amaliy qo‘llanilishi hamda sabr-qanoat eng kamida yuqori bahoga sazovor.
Plyus tomonlari: samaradorlik, bilinmaslik.
Minus tomonlari: murakkabligi.
2. Gazlangan suv butilkasi
O‘z vaqtida bunday shpargalka Germaniyadagi bir universitet muzeyida alohida hurmatga sazovor o‘rinni egalladi. Haqiqatdan ham, shu tarzda birinchi bo‘lib shpargalka tayyorlagan odamda fikrlash qobiliyati a’lo darajada edi. G‘oyaning mazmuni shunda ediki, “Coca-cola” butilkasidagi ichimlikning tarkibi va boshqa texnik ma’lumotlar yozilgan etiketkasi kompyuter grafik redaktori yordamida kerakli mavzudagi shpargalka etiketkasiga almashtirilgan. O‘zingiz o‘ylab ko‘ring, imtihon olayotgan o‘qituvchi parta ustida tinchgina turgan “Coca-cola” butilkasining etiketkasidan shpargalkani izlash hayoliga kelarmidi, axir.
Plyus tomonlari: o‘ta noyobligi, samaradorligi, shubha tug‘dirmagan holda imtihonga yashirmay olib kirib ketish mumkinligi.
Minus tomonlari: shpargalkani tushirish uchun joyning juda kamligi.
1. O‘z bilimlaringiz
Va nihoyat Siz bilan biz birinchi o‘ringa ham yetib keldik.
Qanaqasiga aylantirilmasa ham bu haqiqat. Hamma pand-nasihatlar-u, falsafiy bahslarni chetga surib tashlab bu mavzuga sog‘lom aql bilan qaraylik. Shubhasiz, hatto eng zo‘r hamda eng kamyob va o‘ziga xos shpargalka ham uzoq muddatli istiqbolingizda imtihonga puxta tayyorgarlik ko‘rishning o‘rnini bosa olmasligini ta’kidlash mumkin. To‘g‘ri, bu juda qiyin,gohida esa hatto imkoni yo‘qdek tuyuladi ham. Doimo esda shuni tutingki, shpargalka imtihonga tayyorgarlik ko‘rishingizda yordam berishi mumkin, biroq hech qachon tayyorgarlikning o‘zi o‘rnini bosa olmaydi.
O‘qish, imtihonga tayyorgarlik ko‘rish bu juda og‘ir jarayon. Shuning uchun ham tinmay o‘z ustingizga ishlang, doimo mashq qiling, xotirangizni rivojlantiring, mutlaqo keraksiz ma’lumotlar bilan boshingizni to‘ldirib tashlamang. Siz uchun eng zo‘r shpargalka esa – o‘zingizning miyangiz. Ha, ha, bilimlaringiz yozib qo‘yilgan ma’lumot tashuvchisi bu o‘zingizning miyangiz. Imtihonga kirishdan avval yana bir narsani tushunib oling – imtihon olayotgan o‘qituvchilar sizga dushman emas. Ular faqat tayyorgarligingiz darajasini tekshirish maqsadida nazorat qiluvchi shaxslar. O‘zingizni ham, birovni ham aldamang, chunki shpargalkalar dinozavrlar kabi faqat o‘tmishda qolib ketishi kerak.
Qachonlardir, bir necha yillar o‘tib, shpargalkalar – g‘irromchilikning urug‘i ekanligini o‘zingiz ham tushunib etasiz. Shuning uchun, ham vaqtni boy bermay, qattiq tayyorgarlik ko‘ring!

Articles 01/01/2025 Exam is a holiday for me (or 10 spark plugs you didn't know)
Everyone, or almost everyone, who studied at a school or university, had instinctively encountered spars. Some, or rather many, even used them. You don't mean I didn't use it?
No!!! Really? Well, let's say we believe it. So, today's topic is about 10 of the most unique spars.
Tiny bundles of paper, 'harmoshka's', handwriting with a pen in the classical style - all these are variations of spurgals, which are successfully exposed not only to the students, but also to the teachers. Even superficial acquaintance with the experience of using spark plugs shows that the real original, completely unobservable, was invented with extreme cunning, and therefore there were not many very high-performance spark plugs.
However, such spars in history have become not only a simple exhibit in the museums of many educational centers, but also a cause for pride. As everywhere else, there are classics in the field of cunning copying. Although history has not preserved their names, their work still lives.
The criteria for selecting the rating of these spark plugs are not only their inventiveness, but also their effectiveness, accessibility, and ease of use.
10. Inscriptions
At first glance, it may seem that nothing is easier than the simplest handwriting. Many have done so, and there is nothing surprising about it. But this seems to be the case only at first glance, for acquaintance with such kinds of spark plugs is a further confirmation of the old observation that everything is very simple. For example, have you ever thought of writing "spore" between your fingers or writing the necessary equations on cushions at the tips of your fingers in ultra-thin fonts?
Girls have much more opportunities in this type of sparkling. Why, you say? Taking into account their wardrobe, it is possible to write on the knee under the skirt. Many girls took advantage of this opportunity without wasting it. However, this method is outdated today and has lost its effectiveness. Because there is no rule anywhere that teachers with "big eyes" must be from among men!
If a woman teacher who supervises the exam invites a girl who is using such a "spargalka" to a separate room and conducts an examination, she will not only be disqualified from the exam, but even worse - her good name will be stained forever. Currently, a more modern version has appeared, one of the latest "innovations" is "know-how" - manicure with a splint. In short, there is a space for creativity, it is only necessary to master it.
The plus is that it is very easy to take with you, hide immediately, and have a high chance of being copied.
Disadvantages: it can damage the skin, the "material" for writing is limited, it is less suitable for boys.
9. Hidden "bomb"
"Bomb" refers to a spark plug that is pre-prepared for questions and handed over as its own work during examination or control work.
There are several methods for preparing such "spores." For example, the text is written beforehand with a pen that does not write, and in the exam, it is kept with a pen that writes on the trail of this writing. Another option is to put two white papers on top of each other and write the answers on the paper on top. At the time of writing, the pen is pressed and written with intense pressure. The paper on it is discarded, and the "white" paper is drawn along the traces on it during the examination with a pen that writes well.
Plus: high efficiency.
Disadvantages: it can only be used when there are clear answers to the questions of all tickets; it is very difficult to use if the work must be written on sheets with a heraldic seal.
8. Hidden
Sometimes it is much more difficult to take a spigot inside than to take it out of it: it is required to leave personal belongings in one place, the phones are turned off and collected in the first compartment, or it is forbidden to bring them in at all, etc. In this case, the method of hiding the sparring on the heel of the shoe comes to the rescue. This, of course, does not mean that it will eventually be possible to copy. However, the fact that you have your own resources and a slightly optimistic attitude towards your inventiveness. At the same time, it is necessary to mention the spigot inscribed on the sole of the shoe, if the material and color allow it.
The plus side: the possibility of bringing the spark plug inside is 100%.
Disadvantages: If you can't do it, you'll have to say goodbye to your favorite shoes, which can be uncomfortable to use.
7. Enthusiasm for espionage
In this thematic blog, we've combined several techniques for moving with the help of technical devices that were only available in popular spy fiction films 15-20 years ago. Today, it is impossible to surprise anyone with the tools listed below.
In recent times, very simple and very cheap invisible ink pens have become very popular. The text written with it disappears after a minute. The inscription on it can only be seen by illuminating a special flashlight located at the other end of this pen.
With the help of Bluetooth technology, along with the mic and phone, one can mention another useful gadget - a GPS pen. It has a built-in microphone (which allows the outside person to read the question and then record the answers with microphones). Most modern organizers, in appearance, do not differ from ordinary calculators (in many places, the use of calculators during examinations is not prohibited). By storing enough information in their memory, it can be used "legally."
Advantages: avoidance, high efficiency, and the ability to work with a large database.
Disadvantages: high cost, technical failure, and the inability to use it everywhere.
6. Miniature spatula
In interviews with teachers on the transfer in exams, they often talked about so many tiny spars, hidden in unimaginable places, that one can't help but be surprised. One of the most common cases is the manufacture of a splint concealed in the form of a women's ring. For this purpose, a cover is used from above and appears as an eye decoration for this ring. Not everyone can make such a ring with their own hands, so it is much more profitable to buy a ready-made version.
A still more exaggerated display of dexterity is a scraper from a simple eraser. The author of this spark plug has left only the shell of the eraser and dug a kind of hole in it. A "spore" of several sheets is placed inside the formed cavity, and the upper surface is painted in the color of the eraser.
The plus side: 2 things are inside 1 thing - both the spark plug and the possibility of hiding it immediately.
Disadvantages: difficulty in preparation, extremely small size.
5. Office supplies
There is a lot of room for fantasy and creativity here. There are many ways of making sparkling sparkling sparkling sparkling sparkling sparkling sparkling sparkling sparkling sparkling sparkling sparkling sparkling sparkling. For example, you can inscribe equations with a needle on a ruler, or you can hide a paper "spore" inside a piece of stationery, such as an empty marker tube.
The surprising story, however, is quite different. You've probably heard the story of the Lepacha, who attacked a leopard. Undoubtedly, this is a work done with jewelry elegance. Another unknown author, inspired by such a valuable example, carved out a solution to more than 10 problems with a simple pencil! Eventually, the teacher noticed this, but the work done with this level of persistence, diligence, and incredible patience did not cause the teacher's anger, but rather admiration, and this work was evaluated as "excellent."
Advantages: it is easy to carry with it, it can be used without hiding, and very strict measures may not be taken if they are detected.
Disadvantages: the complexity of the preparation process, limited space for the spark plug.
4. Smart Watches
We would like to provide information about this technical device for a number of reasons. First, to once again express our deep respect for the era of high technology and its impact on every sphere of our lives, including such a simple thing as migration.
Secondly, smartwatches (English - smart watch) are one of the things that most people, including those taking exams, are not yet familiar with. Using such a thing with intelligence increases the likelihood of success in passing the exam.
This device is designed for the convenience of performing certain tasks of modern smartphones. The most important thing from the point of view of the topic we are interested in is the possibility of using messages and social networks. In this case, copying depends on dexterity. "Spore" is so easy to hide, just one click on the device - the clock's dial will be displayed on its display.
Cell phones are also available in the form of wristwatches. They have a broader set of tasks. This creates additional opportunities for downloading.
Plus points: efficiency, all the possibilities of technical spars, the appearance that does not cause excessive questions to the teacher.
Disadvantages: cost, compatibility with modern mobile devices.
3. A pen full of answers
Under this heading is a very interesting and unique phenomenon. Because of its uniqueness, we decided to highlight it as a separate item and thereby reflect our respect for human ingenuity and inventiveness.
At one of the exams, two young students decided to copy the answer in a very original way.
They bought sixty identical pencils, and on the lids of each one they engraved the numbers of the tickets, and on the pencils themselves they engraved the answers. After that, what's required is good vision and a clear selection of the right pen from the backpack. At first glance, the idea seems not new, but its practical application and patience are at least highly valued.
Plus points: efficiency, inconspicuousness.
Disadvantages: complexity.
2. Bottle of carbonated water
In its time, such a spark plug occupied a special place in a university museum in Germany. Indeed, the person who first made a spark plug in this way had excellent thinking skills. The idea was that the label on the bottle of Coca-Cola with the formulations and other technical specifications had been replaced by a graphics editor with the label on the spark plug on the right topic. Think of it, the exam-going teacher would have thought of looking for a spigot on the label of a Coca-Cola bottle lying quietly on the desk.
The plus points are: extreme rarity, effectiveness, the ability to take the exam without hiding it without causing suspicion.
Disadvantages: very little space to unload the shard.
1. Your own knowledge
Finally, you and I have come to the first place.
This is the truth, no matter how it is transformed. Let us leave aside all philosophical arguments and moralizations and consider this matter with common sense. Undoubtedly, it can be argued that even the best and rarest and most unique splint cannot replace thorough examination preparation in your long-term perspective. True, it is very difficult, and sometimes it seems impossible. Always remember that the splint can help you prepare for the exam, but it can never replace the preparation itself.
Studying, preparing for exams is a very difficult process. Therefore, work on yourself, exercise constantly, develop your memory, and do not fill your head with completely unnecessary information. And the best spark plug for you is your own brain. Yes, yes, the bearer of your knowledge is your own brain. Before you take an exam, remember that the teachers who are taking the exam are not your enemies. They are only persons who monitor your level of preparedness for the purpose of checking. Don't deceive yourself or anyone else, because sparkles, like dinosaurs, should only remain in the past.
Some time, in a few years' time, you will realize that sparklers are the seed of deceit. So, don't waste your time and be prepared!