Maqolalar 02/02/2025 Kitobni tez o‘qish sirlari: samarali usullar va maslahatlar
Hamma yaxshi kitoblarni o‘qib bo‘lish – deyarli imkonsiz ish. Agar haftasiga bir kitob o‘qisangiz ham, hali barcha yuksak asarlarni tugatishga ulgurmasligingiz aniq. Shunday ekan, tez o‘qishning foydasiz bo‘lishi mumkinmi? Albatta yo‘q! Kitobni tez o‘qish orqali ko‘proq bilim olishingiz va vaqtni samarali o‘tkazishingiz mumkin.
Prinston universiteti o‘qituvchisi Ebbi Marks-Bilning "10 kun ichida kitobni tez o‘qishni o‘rganish" kitobida tez o‘qish bo‘yicha juda qiziqarli va amaliy tavsiyalar bor. Uning fikriga ko‘ra, o‘qilgan ma’lumot qisqa muddatli xotiraga tushadi va bir necha kun davomida saqlanib qoladi. Asosiysi – o‘qiyotgan axborotingizni tushunib, anglash! Maqsadli o‘qish – bu haqiqatan ham samarali o‘qish.
Marks-Bil tez o‘qishga xalaqit beradigan uchta katta xatoni aytadi:
1. Matnni ovoz chiqarib o‘qish – bu tez o‘qishni to‘xtatib qo‘yadi;
2.  Dars o‘qiyotganda chalg‘ish telefonni qo‘yib, diqqatni kitobga qarating;
3. Bir satrni qayta o‘qish – har bir satrni bir marta o‘qib, keyingisiga o‘tish.
Tez o‘qishning maxfiy usuli
Satrni o‘qiyotganda ko‘zingizni satr boshiga emas, bir santimetr o‘ngga qarating. Satr oxirida esa, o‘qimagan joyingizni ko‘rmaslikka harakat qiling. O‘qishga davom etar ekansiz, ko‘zingizni kamroq to‘xtatishingiz kerak. Bu usulni o‘zlashtirish sizga tezroq va samaraliroq o‘qish imkonini beradi.
Tanaffuslar – o‘qishning sirlari
Tez o‘qishda 20 daqiqalik tanaffuslar juda muhim. Tadqiqotlar shuni ko‘rsatadiki, 20 daqiqadan so‘ng, miyangiz axborotni qabul qilishni qiyinlashtiradi. Ammo, ba’zi kitoblar buni inkor etadi – o‘quvchi ko‘proq o‘qishdan to‘xtamaydi, chunki o‘quv jarayoni shunchalik qiziqarli bo‘ladi!
Tez o‘qishning 4 ta qadamli siri
1. Har kuni o‘qish odatini o‘rnating. Har qanday sharoitda kitobni o‘qishga majbur bo‘ling – bu sizga diqqatni jamlashga yordam beradi. Hattoki, jamiyat orasida yoki shovqinda o‘qishni mashq qiling!
2. O‘qish uchun to‘g‘ri pozitsiya. Yotib o‘qish yaxshi, lekin tez o‘qish uchun eng yaxshi holat – to‘g‘ri o‘tirish. Bu sizga yanada samarali o‘qishga yordam beradi.
3. Energiya tiklash. Tez o‘qishning eng yaxshi usullaridan biri – har 30 daqiqada biroz tanaffus qilib, oddiy jismoniy mashqlarni bajarish. Bu miyaning qon aylanishini yaxshilaydi va o‘quv jarayonini yanada samarali qiladi.
4. O‘qish maqsadi aniqligi. Kitobni o‘qishdan oldin maqsadingizni aniqlang: nima ma’lumot olishni xohlaysiz? Agar o‘quv materialdan maqsad bilim olish bo‘lsa, o‘qigan kitobingizni yuqori sur’atda o‘qishingiz mumkin.
Tez o‘qish va xotirani rivojlantirish uchun 5 kitob
Tez o‘qish va xotira ustida ishlash uchun 5 ta kitob sizni kutmoqda. Bu kitoblar o‘qish tezligini oshirish va eslab qolish qobiliyatini yaxshilashga yordam beradi:
"Tez o‘qish" - Piter Kamp. Kitobda, 15 daqiqada non-fikshn kitoblarni qanday o‘qish va tez o‘qishning samarali usullari bayon etilgan.
"10 kun ichida tez o‘qish" - Ebbi Marks-Bil. Agar siz ma’lumotlarni tezda o‘zlashtirishni xohlasangiz, bu kitob siz uchun.
"Amaliyotdagi tez o‘qish" - Pavel Palagin. O‘qish ko‘nikmalarini amaliy mashqlar orqali oshirishga qaratilgan.
"Barini yodda saqlash" - Artur Dumchev. Xotirani rivojlantirish uchun qiziqarli va amaliy usullarni taqdim etadi.
"Eynshteyn Oy bo‘ylab sayohat qiladi" - Joshua Foyer. Shaxsiy tajriba va o‘rgangan xotira usullari yordamida bu kitob sizni xotirani yaxshilashda ilhomlantiradi.
Tez o‘qish – bu nafaqat vaqtni tejash, balki o‘qish jarayonini samarali va yoqimli qilishdir. Ushbu usullarni o‘zlashtirish orqali siz nafaqat ko‘proq kitoblarni o‘qishingiz, balki o‘qiganingizni yaxshiroq eslab qolishingiz mumkin. Muhimi, har bir qadamni o‘zlashtirib, o‘rganishni davom ettiring. Kitoblar sizni yangi g‘oyalar va imkoniyatlarga olib borishi mumkin, shuning uchun o‘qishning har bir daqiqasidan zavq oling!

Прочесть все хорошие книги - почти невозможно. Даже если вы будете читать одну книгу в неделю, вы еще не успеете закончить все высокие произведения. Так может ли быстрое чтение быть бесполезным? Конечно, нет! Читая книгу быстро, вы сможете получать больше знаний и эффективно проводить время.
Книга преподавателя Принстонского университета Эбби Маркс-Билла "Учись быстро читать книгу за 10 дней" содержит очень интересные и практичные рекомендации по быстрому чтению. По его мнению, прочитанная информация попадает в кратковременную память и сохраняется в течение нескольких дней. Главное - понять и понять информацию, которую вы читаете! Целенаправленное чтение - это действительно эффективное чтение.
Маркс-Билл называет три большие ошибки, мешающие быстрому обучению:
1. Чтение текста вслух - это быстрое прекращение чтения;
2. Во время урока отложите отвлекающий телефон и сосредоточьтесь на книге;
3. Повторное чтение одной строки - прочитать каждую строку один раз и перейти к следующей.
Секретный способ быстрого чтения
Читая строку, обращайте глаза не на начало строки, а на один сантиметр вправо. А в конце строки постарайтесь не видеть того места, которое вы не читали. Продолжая читать, вы должны меньше останавливать глаза. Освоение этого метода позволит вам учиться быстрее и эффективнее.
Перерывы - секреты чтения
Для быстрого чтения очень важны 20-минутные перерывы. Исследования показывают, что через 20 минут ваш мозг усложняет восприятие информации. Но некоторые книги отрицают это - ученик не перестает больше читать, потому что учебный процесс становится таким интересным!
4-шаговый секрет быстрого чтения
1. Установите привычку читать каждый день. Вынуждайте себя читать книгу при любых обстоятельствах - это поможет вам сосредоточиться. Упражняйтесь даже в чтении в обществе или в шуме!
2. Правильная позиция для чтения. Учиться лежа хорошо, но для быстрого чтения лучше всего сидеть прямо. Это поможет вам эффективнее учиться.
3. Восстановление энергии. Одним из лучших способов быстрого чтения является выполнение простых физических упражнений с небольшими перерывами каждые 30 минут. Это улучшает мозговое кровообращение и делает учебный процесс более эффективным.
4. Точность цели обучения. Прежде чем читать книгу, определите свою цель: какую информацию вы хотите получить? Если целью учебного материала является получение знаний, то вы сможете читать книгу с более высоким темпом.
5 книг для быстрого чтения и развития памяти
Вас ждут 5 книг для быстрого чтения и работы над памятью. Эти книги помогут повысить скорость чтения и улучшить способность запоминать:
"Быстрое чтение" - Питер Кэмп. В книге описаны эффективные способы чтения и быстрого чтения книг-нон-фикшн за 15 минут.
"10 дней быстрого чтения" - Эбби Маркс-Билл. Если вы хотите быстро усвоить информацию, то эта книга для вас.
"Быстрое чтение на практике" - Павел Палагин. Он направлен на повышение навыков чтения посредством практических упражнений.
"Запомните все" - Артур Думчев. Предоставляет интересные и практичные методы для развития памяти.
"Эйнштейн путешествует по Луне" - Джошуа Фойер. С помощью личного опыта и усвоенных методов запоминания эта книга вдохновит вас на улучшение памяти.
Быстрое чтение - это не только экономия времени, но и сделать учебный процесс эффективным и приятным. Овладев этими приемами, вы сможете не только больше читать, но и лучше запомнить прочитанное. Главное - освоить каждый шаг и продолжать учиться. Книги могут привести вас к новым идеям и возможностям, поэтому наслаждайтесь каждой минутой чтения!