Repostlar 18/01/2025 Magistraturaga kirishda sertifikatdan ozod etiladigan shaxslar haqida bilasizmi?
Magistraturaga kirishda nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun imtiyozlar
O‘zbekiston Respublikasida nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun ta’lim olishda qulayliklar yaratilmoqda. Ayniqsa, magistratura darajasiga kirish uchun xorijiy tilni bilish bo‘yicha sertifikat talab etilmaydigan yangi tartib joriy etildi.
Kimlar uchun amal qiladi?
Ushbu imtiyoz aynan ko‘rish, eshitish va nutqida nuqsoni bo‘lgan shaxslar uchun mo‘ljallangan. Bunday shaxslar davlat oliy ta’lim muassasalarining:
• Magistratura mutaxassisliklariga;
• Oliy ta’limdan keyingi ta’lim ixtisosliklariga o‘qishga kirishda xorijiy til sertifikatini taqdim etishdan ozod qilinadi.
Eslatma
Bu tartib barcha nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun emas. Faqatgina yuqoridagi uchta toifaga kiruvchi shaxslar ushbu imtiyozdan foydalanish huquqiga ega.
Qonuniy asos
Imtiyozning qonuniy asosi Prezidentning 2022-yil 20-oktyabrdagi PQ-407-sonli qarorida (4-band) ko‘rsatilgan. Qaror matni bilan batafsil tanishmoqchi bo‘lsangiz, bu yerga o‘ting.

Репосты 18/01/2025 Знаете ли вы о лицах, которые освобождаются от сертификата при поступлении в магистратуру?
Льготы для лиц с инвалидностью при поступлении в магистратуру
В Республике Узбекистан создаются удобства для лиц с инвалидностью в получении образования. В частности, введен новый порядок, в соответствии с которым для поступления в магистратуру не требуется сертификат по знанию иностранного языка.
Для кого действует?
Данная льгота предназначена именно для лиц с нарушениями зрения, слуха и речи. Такие лица несут ответственность в государственных высших образовательных учреждениях за:
• Специальности магистратуры;
• Освобождается от предъявления сертификата иностранного языка при поступлении на специальности послевузовского образования.
Примечание
Данный порядок не распространяется на всех лиц с инвалидностью. Только лица, относящиеся к вышеуказанным трем категориям, имеют право на эту льготу.
Правовая основа
Законодательная основа льготы указана в постановлении Президента от 20 октября 2022 года No ПП-407 (пункт 4). Если хотите подробнее ознакомиться с текстом постановления, переходите сюда.