O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universiteti mamlakatimizda sport bo‘yicha yuqori malakali mutaxassis murabbiylarni tayyorlaydigan yagona tayanch oliy ta’lim dargohi hisoblanadi.
Universitet tarixi
Jismoniy tarbiyaga bo‘lgan ehtiyoj, mahalliy xalq orasidan jismoniy tarbiya xodimlarini tayyorlashga bo‘lgan zarurat tufayli 1935-yilda Toshkentda jismoniy tarbiya texnikumi ochilgan. Biroq o‘sha davrlarda yuqori malakali mutaxassislar Moskva, Leningrad kabi shaharlarda tayyorlanar va iste’dodli yoshlar shu shaharlarga borib o‘qishga majbur edilar. 1949-yilda Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika instituti, 1951-yilda Farg‘ona davlat pedagogika institutida oliy ma’lumotli jismoniy tarbiya o‘qituvchilarini tayyorlaydigan fakultetlar tashkil etilgan. Ammo jamiyatda yigit-qizlarning muntazam sport – sog‘lomlashtirish bilan shug‘ullana boshlagani mutaxassislarga bo‘lgan ehtiyojini yanada kuchaytirgan. 1955-yilga kelib Respublika oliy o‘quv yurtlari, maktablar va sport tashkilotlarida bor-yo‘g‘i 247 nafar oliy ma’lumotli jismoniy tarbiya ma’lumotiga ega bo‘lgan mutaxassislar ishlagan. Shuning uchun zudlik bilan yuqori malakali sport trenerlari, sport hakamlari, jismoniy tarbiya va ishlab chiqarish jismoniy tarbiyasi bo‘yicha mutaxassislar, ta’lim muassasalari o‘qituvchilari, sportchi-yo‘riqchilar va ilmiy xodimlarni tayyorlash muammosini zudlik bilan hal etish zarur bo‘lgan. Xullas, jismoniy tarbiya harakatini takomillashtirish, sifat jihatdan tamomila yangi mutaxassislar avlodini tarbiyalash, mahalliy xalq vakillarining sport musobaqalarida faol ishtirokini ta’minlash zarurati sabab 1955-yil 13-avgustda sobiq Ittifoq hukumatining 5972-sonli farmoyishi, O‘zbekiston SSR Ministrlar Kengashining 27-oktyabrdagi 653-sonli qarori bilan O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya instituti tashkil etilgan.
2018-yil universitet tarixida tub o‘zgarish va yangilanish davri bo‘ldi. Avvalo, tarix zarvarag‘ida yangi sahifa O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Jismoniy tarbiya va sport sohasida davlat boshqaruvi tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 2018-yil 5-martdagi PF-5368-sonli Farmoniga binoan Jismoniy tarbiya va sport instituti negizida O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universiteti tashkil etildi.
Universitetda 3 ta bakalavriat va 8 ta magistratura hamda 4 ta tayanch doktorantura yo‘nalishlari mavjud. Hozirgi kunda universitetda 23 ta kafedra, shuningdek, magistratura, sirtqi va maxsus sirtqi bo‘limlar mavjud.
Hozirda universitetning quyidagi 2 ta filiali faoliyat yuritmoqda:
● O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universitetining Farg‘ona filiali
● O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universitetining Nukus filiali
2023-2024 yillar davomida universitetda faoliyat olib borgan professor-o‘qituvchilarning 10 nafari professor hamda 40 nafari dotsent ilmiy unvonlariga ega bo‘lishdi. Shuningdek, ilmiy-pedagogik kadrlarni tayyorlash bo‘yicha 4 ta ixtisoslikda 38 nafar doktorant, 258 nafar mustaqil izlanuvchilar ilmiy faoliyati yo‘lga qo‘yildi. Universitetda jami 11 851 nafar talaba (byudjet 1397 nafar, kontrakt 10 454 nafar) tahsil olmoqda. Shulardan, kunduzgi ta’limda bakalavriat bosqichi talabalari soni 5 817 nafar, ulardan 1 234 nafari davlat granti asosida, 4 583 nafari to‘lov-shartnoma asosida, Magistratura mutaxassisligi talabalari soni 353 nafar, ulardan 41 nafari davlat granti, 312 nafari to‘lov-kontrakt asosida tahsil olmoqda.
FAKULTETLAR:
Universitet bakalavriat, magistratura va doktarantura bosqichlarida quyidagi yo‘nalishlarda mutaxassislar tayyorlaydi:
Bakalavriat yo‘nalishi:
Magistratura mutaxassisligi:
Tayanch doktorantura:
Universitetda asosiy shtatda jami 426 nafar professor- o‘qituvchi faoliyat olib bordi. Jami ilmiy daraja va unvonlilar -109 nafar. 11 nafar fan doktori, professor, 98 nafar fan nomzodi dotsent. (PhD). 103 nafar katta o‘qituvchi va 214 nafar assistent. Ilmiy salohiyat asosiy shtatdagi professor-o‘qituvchilarga nisbatan 25.5% ni tashkil etadi.
Quyidagi biruvchilar universitetning faxri hisoblanadi:
Universitet Axborot resurs markazining fondi 49 578 nomda 222 962 nashr birligini tashkil qiladi. Shu jumladan: Ilmiy 23930 nusxada, O‘quv qo‘llanmalar 176690 nusxada, Badiiy adabiyotlar 21067 nusxada. Boshqa adabiyotlar 1263 nusxada, elektron adabiyotlar 16252 ta, Brayl adabiyotlar 12 ta . To‘liq matnli ma’lumotlar bazasi mavjud.
O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universiteti xorijiy ilmiy dasturlardan: Web of Science, Ebsco, UzNel, Diss.natlib.uz, ibs.natlib.uz, Press.natlib.uz bazalaridan cheksiz foydalanish imkoniyatiga ega. Axborot-resurs markazida 3 ta o‘quv zali mavjud bo‘lib, o‘rindiqlar soni 130 tani tashkil etadi. Shundan: talabalar o‘quv zali 54 o‘ringa, professor-o‘qituvchilar o‘quv zali 16 o‘ringa, Madaniyat saroyidagi talabalar o‘quv zali 60 o‘ringa mo‘ljallangan.
Universitet bugungi kunda jami 52 ta xorijiy oliy ta’lim muassasalari va 2 ta xalqaro tashkilot (Osiyo xokkey federatsiyasi hamda Xalqaro boks assotsiatsiyasi - IBA) lar bilan hamkorlik qilmoqda. Shuningdek, 4 ta xorijiy universitetlar: Amerika Sport Akademiyasi, Pekin Davlat Sport Universiteti hamda Italiya “Foro Italiko” universitetlari bilan onlayn muloqotlar o‘tkazilib, hamkorlik masalalari kelishib olindi. bilan qo‘shma dasturlar olib borish borasida kelishuv olib bormoqda.
Agar sizda yana qo’shimcha savollar paydo bo‘lsa bemalol quyida ko‘rsatilgan manzilga va raqamlarga murojaat qilishingiz mumkin.

The Uzbek State University of Physical Culture and Sports is the only basic higher educational institution in our country that trains highly qualified specialists and coaches in sports.
Due to the need for physical education and the need to train physical education workers from among the local population, a physical education school was opened in Tashkent in 1935. However, at that time, highly qualified specialists were trained in cities such as Moscow and Leningrad, and talented young people were forced to study in these cities. In 1949, the Nizami Tashkent State Pedagogical Institute, and in 1951, the Ferghana State Pedagogical Institute established faculties for training physical education teachers with higher education. However, the fact that young men and women in society began to regularly engage in sports and health improvement has increased the need for specialists. By 1955, only 247 specialists with higher education in physical education were working in the republic's universities, schools, and sports organizations. Therefore, it was necessary to urgently solve the problem of training highly qualified sports coaches, sports judges, specialists in physical culture and production physical education, teachers of educational institutions, sports coaches, and researchers. Therefore, due to the need to improve the physical education movement, raise a new generation of qualitatively new specialists, and ensure the active participation of representatives of the local people in sports competitions, the Uzbek State Institute of Physical Culture was established on August 13, 1955, by Order No. 5972 of the Government of the former Soviet Union, and by Resolution No. 653 of the Council of Ministers of the Uzbek SSR of October 27, 1955.
2018 was a period of radical change and renewal in the history of the university. In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated March 5, 2018 No. UP-5368 "On measures to radically improve the system of state administration in the field of physical culture and sports," the Uzbek State University of Physical Culture and Sports was established on the basis of the Institute of Physical Culture and Sports.
The university has 3 bachelor's and 8 master's programs, as well as 4 basic doctoral programs. Currently, the university has 23 departments, as well as master's, correspondence and special correspondence departments.
Currently, the university has the following 2 branches:
Fergana branch of the Uzbek State University of Physical Culture and Sports;
Nukus branch of the Uzbek State University of Physical Culture and Sports.
From 2023 to 2024, 10 of the professors and teachers who worked at the university were awarded academic titles of professors and 40 of associate professors. In addition, 38 doctoral students and 258 independent researchers have been trained in 4 specialties for the training of scientific and pedagogical personnel. A total of 11,851 students (1397 budget, 10,454 contract) are studying at the university. Of these, the number of undergraduate students in full-time education is 5,817, of whom 1,234 are studying on the basis of a state grant, 4,583 are studying on a paid contract basis, the number of Master's students is 353, of whom 41 are studying on a state grant, and 312 are studying on a paid contract basis.
FACULTIES:
The University trains specialists in the following areas at the bachelor's, master's and doctoral levels:
Master's degree:
Basic doctoral studies:
A total of 426 professors and teachers worked at the university in the main staff. The total number of scientific degrees and titles is 109. 11 doctors of science, professors, 98 candidates of science, associate professors. (PhD). 103 senior teachers and 214 assistants. The scientific potential is 25.5% of the teaching staff.
The University's pride is the following founders:
The fund of the University Information Resource Center consists of 222,962 printed units in 49,578 titles. Including: Scientific in 23930 copies, Textbooks in 176690 copies, Literature in 21067 copies. Other literature in 1263 copies, electronic literature in 16252, Braille literature in 12 copies. A full-text database is available.
The Uzbek State University of Physical Culture and Sports has unlimited access to foreign scientific programs: Web of Science, Ebsco, UzNel, Diss.natlib.uz, ibs.natlib.uz, Press.natlib.uz databases. The information and resource center has 3 training halls with 130 seats. Of these, the student hall is designed for 54 seats, the faculty hall for 16 seats, and the student hall at the Palace of Culture for 60 seats.
Today, the university cooperates with 52 foreign higher education institutions and 2 international organizations (Asian Hockey Federation and International Boxing Association - IBA). In addition, an online dialogue was held with four foreign universities: the American Sports Academy, the Beijing State University of Sport, and the Italian "Foro Italico" University, where issues of cooperation were agreed.