O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universiteti mamlakatimizda sport bo‘yicha yuqori malakali mutaxassis murabbiylarni tayyorlaydigan yagona tayanch oliy ta’lim dargohi hisoblanadi.
Universitet tarixi
Jismoniy tarbiyaga bo‘lgan ehtiyoj, mahalliy xalq orasidan jismoniy tarbiya xodimlarini tayyorlashga bo‘lgan zarurat tufayli 1935-yilda Toshkentda jismoniy tarbiya texnikumi ochilgan. Biroq o‘sha davrlarda yuqori malakali mutaxassislar Moskva, Leningrad kabi shaharlarda tayyorlanar va iste’dodli yoshlar shu shaharlarga borib o‘qishga majbur edilar. 1949-yilda Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika instituti, 1951-yilda Farg‘ona davlat pedagogika institutida oliy ma’lumotli jismoniy tarbiya o‘qituvchilarini tayyorlaydigan fakultetlar tashkil etilgan. Ammo jamiyatda yigit-qizlarning muntazam sport – sog‘lomlashtirish bilan shug‘ullana boshlagani mutaxassislarga bo‘lgan ehtiyojini yanada kuchaytirgan. 1955-yilga kelib Respublika oliy o‘quv yurtlari, maktablar va sport tashkilotlarida bor-yo‘g‘i 247 nafar oliy ma’lumotli jismoniy tarbiya ma’lumotiga ega bo‘lgan mutaxassislar ishlagan. Shuning uchun zudlik bilan yuqori malakali sport trenerlari, sport hakamlari, jismoniy tarbiya va ishlab chiqarish jismoniy tarbiyasi bo‘yicha mutaxassislar, ta’lim muassasalari o‘qituvchilari, sportchi-yo‘riqchilar va ilmiy xodimlarni tayyorlash muammosini zudlik bilan hal etish zarur bo‘lgan. Xullas, jismoniy tarbiya harakatini takomillashtirish, sifat jihatdan tamomila yangi mutaxassislar avlodini tarbiyalash, mahalliy xalq vakillarining sport musobaqalarida faol ishtirokini ta’minlash zarurati sabab 1955-yil 13-avgustda sobiq Ittifoq hukumatining 5972-sonli farmoyishi, O‘zbekiston SSR Ministrlar Kengashining 27-oktyabrdagi 653-sonli qarori bilan O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya instituti tashkil etilgan.
2018-yil universitet tarixida tub o‘zgarish va yangilanish davri bo‘ldi. Avvalo, tarix zarvarag‘ida yangi sahifa O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Jismoniy tarbiya va sport sohasida davlat boshqaruvi tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 2018-yil 5-martdagi PF-5368-sonli Farmoniga binoan Jismoniy tarbiya va sport instituti negizida O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universiteti tashkil etildi.
Universitetda 3 ta bakalavriat va 8 ta magistratura hamda 4 ta tayanch doktorantura yo‘nalishlari mavjud. Hozirgi kunda universitetda 23 ta kafedra, shuningdek, magistratura, sirtqi va maxsus sirtqi bo‘limlar mavjud.
Hozirda universitetning quyidagi 2 ta filiali faoliyat yuritmoqda:
● O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universitetining Farg‘ona filiali
● O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universitetining Nukus filiali
2023-2024 yillar davomida universitetda faoliyat olib borgan professor-o‘qituvchilarning 10 nafari professor hamda 40 nafari dotsent ilmiy unvonlariga ega bo‘lishdi. Shuningdek, ilmiy-pedagogik kadrlarni tayyorlash bo‘yicha 4 ta ixtisoslikda 38 nafar doktorant, 258 nafar mustaqil izlanuvchilar ilmiy faoliyati yo‘lga qo‘yildi. Universitetda jami 11 851 nafar talaba (byudjet 1397 nafar, kontrakt 10 454 nafar) tahsil olmoqda. Shulardan, kunduzgi ta’limda bakalavriat bosqichi talabalari soni 5 817 nafar, ulardan 1 234 nafari davlat granti asosida, 4 583 nafari to‘lov-shartnoma asosida, Magistratura mutaxassisligi talabalari soni 353 nafar, ulardan 41 nafari davlat granti, 312 nafari to‘lov-kontrakt asosida tahsil olmoqda.
FAKULTETLAR:
Universitet bakalavriat, magistratura va doktarantura bosqichlarida quyidagi yo‘nalishlarda mutaxassislar tayyorlaydi:
Bakalavriat yo‘nalishi:
Magistratura mutaxassisligi:
Tayanch doktorantura:
Universitetda asosiy shtatda jami 426 nafar professor- o‘qituvchi faoliyat olib bordi. Jami ilmiy daraja va unvonlilar -109 nafar. 11 nafar fan doktori, professor, 98 nafar fan nomzodi dotsent. (PhD). 103 nafar katta o‘qituvchi va 214 nafar assistent. Ilmiy salohiyat asosiy shtatdagi professor-o‘qituvchilarga nisbatan 25.5% ni tashkil etadi.
Quyidagi biruvchilar universitetning faxri hisoblanadi:
Universitet Axborot resurs markazining fondi 49 578 nomda 222 962 nashr birligini tashkil qiladi. Shu jumladan: Ilmiy 23930 nusxada, O‘quv qo‘llanmalar 176690 nusxada, Badiiy adabiyotlar 21067 nusxada. Boshqa adabiyotlar 1263 nusxada, elektron adabiyotlar 16252 ta, Brayl adabiyotlar 12 ta . To‘liq matnli ma’lumotlar bazasi mavjud.
O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universiteti xorijiy ilmiy dasturlardan: Web of Science, Ebsco, UzNel, Diss.natlib.uz, ibs.natlib.uz, Press.natlib.uz bazalaridan cheksiz foydalanish imkoniyatiga ega. Axborot-resurs markazida 3 ta o‘quv zali mavjud bo‘lib, o‘rindiqlar soni 130 tani tashkil etadi. Shundan: talabalar o‘quv zali 54 o‘ringa, professor-o‘qituvchilar o‘quv zali 16 o‘ringa, Madaniyat saroyidagi talabalar o‘quv zali 60 o‘ringa mo‘ljallangan.
Universitet bugungi kunda jami 52 ta xorijiy oliy ta’lim muassasalari va 2 ta xalqaro tashkilot (Osiyo xokkey federatsiyasi hamda Xalqaro boks assotsiatsiyasi - IBA) lar bilan hamkorlik qilmoqda. Shuningdek, 4 ta xorijiy universitetlar: Amerika Sport Akademiyasi, Pekin Davlat Sport Universiteti hamda Italiya “Foro Italiko” universitetlari bilan onlayn muloqotlar o‘tkazilib, hamkorlik masalalari kelishib olindi. bilan qo‘shma dasturlar olib borish borasida kelishuv olib bormoqda.
Agar sizda yana qo’shimcha savollar paydo bo‘lsa bemalol quyida ko‘rsatilgan manzilga va raqamlarga murojaat qilishingiz mumkin.

Узбекский государственный университет физической культуры и спорта является единственным базовым высшим образовательным учреждением в нашей стране, готовящим высококвалифицированных тренеров-специалистов по спорту.
В связи с потребностью в физическом воспитании, необходимостью подготовки работников физической культуры из числа местного населения в 1935 году в Ташкенте был открыт техникум физической культуры. Однако в те времена высококвалифицированные специалисты готовились в таких городах, как Москва, Ленинград, и талантливая молодежь вынуждена была посещать эти города. В 1949 году в Ташкентском государственном педагогическом институте имени Низами, в 1951 году в Ферганском государственном педагогическом институте были созданы факультеты по подготовке учителей физической культуры с высшим образованием. Однако в обществе юноши и девушки начали регулярно заниматься спортом и оздоровлением, что еще больше усилило потребность в специалистах. К 1955 году в высших учебных заведениях, школах и спортивных организациях республики работало всего 247 специалистов с высшим физическим воспитанием. Поэтому необходимо было немедленно решить проблему подготовки высококвалифицированных спортивных тренеров, спортивных судей, специалистов по физической культуре и производственной физической культуре, преподавателей образовательных учреждений, спортсменов-инструкторов и научных сотрудников. Таким образом, в связи с необходимостью совершенствования физкультурного движения, воспитания качественно нового поколения специалистов, обеспечения активного участия представителей местного населения в спортивных соревнованиях, распоряжением No 5972 правительства бывшего Союза от 13 августа 1955 года, постановлением Совета Министров Узбекской ССР от 27 октября No 653 был создан Узбекский государственный институт физической культуры.
2018 год стал периодом кардинальных изменений и обновлений в истории университета. В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 5 марта 2018 года No УП-5368 "О мерах по коренному совершенствованию системы государственного управления в сфере физической культуры и спорта" на базе Института физической культуры и спорта создан Узбекский государственный университет физической культуры и спорта.
Университет имеет 3 направления бакалавриата и 8 направлений магистратуры, а также 4 базовых докторантуры. В настоящее время в университете действуют 23 кафедры, а также магистратура, заочные и специальные заочные отделения.
В настоящее время действуют следующие 2 филиала университета:
В течение 2023-2024 годов 10 профессоров и преподавателей, работавших в университете, получили ученые звания профессоров и 40 доцентов. Также налажена научная деятельность 38 докторантов и 258 независимых соискателей по 4 специальностям подготовки научно-педагогических кадров. Всего в университете обучается 11 851 студент (1397 бюджетных, 10 454 контрактных). Из них в дневное обучение обучаются 5 817 студентов бакалавриата, из них 1 234 - на основе государственного гранта, 4 583 - на платно-контрактной основе, 353 студента магистратуры, из них 41 - на основе государственного гранта, 312 - на платно-контрактной основе.
ФАКУЛЬТЕТЫ:
Университет готовит специалистов на этапах бакалавриата, магистратуры и докторантуры по следующим направлениям:
Направление бакалавриата:
Специальность магистратуры:
Базовая докторантура:
В университете работали 426 профессоров и преподавателей в основном штате. Всего ученых степеней и званий -109 человек. 11 докторов наук, профессоров, 98 кандидатов наук, доцентов. (PhD). 103 старших преподавателя и 214 ассистентов. Научный потенциал составляет 25.5% по отношению к профессорско-преподавательскому составу основного штата.
Гордостью университета являются следующие союзники:
Фонд Информационно-ресурсного центра университета составляет 222 962 печатных единиц в 49 578 наименованиях. В том числе: Научная литература в 23930 экземплярах, Учебные пособия в 176690 экземплярах, Художественная литература в 21067 экземплярах. Прочая литература в 1263 экземплярах, электронная литература в 16252 экземплярах, литература Брайля в 12 экземплярах. Имеется полнотекстовая база данных.
Узбекский государственный университет физической культуры и спорта имеет неограниченный доступ к зарубежным научным программам: базам Web of Science, Ebsco, UzNel, Diss.natlib.uz, ibs.natlib.uz, Press.natlib.uz. В информационно-ресурсном центре имеется 3 учебных зала, количество мест составляет 130 мест. Из них: студенческий зал рассчитан на 54 места, профессорско-преподавательский зал - на 16 мест, студенческий зал Дворца культуры - на 60 мест.
В настоящее время университет сотрудничает с 52 зарубежными высшими учебными заведениями и 2 международными организациями (Азиатская федерация хоккея и Международная ассоциация бокса - IBA). Также были проведены онлайн-диалоги с 4 зарубежными университетами: Американской спортивной академией, Пекинским государственным спортивным университетом и итальянским университетом "Форо Италико."