Maktabda yaxshi bahoga o‘qimagan, biroq tarixda nomi qolgan ko‘plab mashhur yozuvchi, musiqachi va shoirlar bor. Bugun ular bilan quyidagi maqolada tanishamiz:
1.Anton Pavlovich Chexov – Gimnaziyada sinfdan qolgan. Boshlang‘ich sinflarda geografiya va hisoblash bilan muammolar yuzaga kelgan. Beshinchi sinfda esa unga grek tilidan “2” bahosini qo‘yishgan. Biroq bu unga buyuk yozuvchi bo‘lib yetishishda xalaqit qilmadi.
2. Uinston Cherchill kuchli xotiraga ega edi. U faqat o‘ziga yoqqan fanlarnigina o‘rganardi. Shuning uchun uning umumiy o‘zlashtirishi u qadar yaxshi bo‘lmagan. Uinstonning otasi va onasi farzandlari yaxshi ta'lim ololmasligidan xavotirga tushishardi. 1953-yilda Cherchill adabiyot sohasida Nobel mukofotini qo‘lga kiritdi. Uning nominatsiyadagi raqobatchisi Ernest Xeminguey edi.
3. Vladimir Mayakovskiy maktabning faqat 5-sinfini tugatganini ko‘pchilik bilmaydi. Vladimir uchun gimnaziyada o‘qish zerikarli edi. Bundan tashqari, uning oilasi kambag‘al bo‘lgani sabab o‘g‘lining keyingi o‘qishi uchun pul to‘lolmagan.
4. Kashfiyotchi Tomas Edisson maktabda bor-yo‘g‘i 5-sinfgacha o‘qigan. Bu vaqt davomida o‘qituvchilar bolaning o‘zlashtirishini baholab, uning ota-onasiga uyda ta'lim berishni tavsiya etishadi. Ularning fikriga ko‘ra, u umuman qobiliyatsiz edi. Tomasga onasi ta'lim bergan. Natijada Edison dunyoni o‘z kashfiyotlari bilan lol qoldirdi.
5. Iosif Brodskiy 7-sinfgacha o‘qigan. Algebra, fizika, kimyo va xorijiy tildan baholari “2” edi.
6. Valter Skott Edinburg kollejiga 1785-yilda qabul qilindi. O‘qishning bir yilidan keyin barcha o‘qituvchilar yigitning o‘qishga qobiliyatini namoyish etmaganini aytishgan. Bu fikrdan keyin Valter kollejdan ketdi va ta'lim olish bilan mustaqil shug‘ullandi.
7. Pushkin Tsarskoye selo litseyida o‘qigan ammo, yaxshi o‘zlashtirmaydigan o‘quvchilardan hisoblangan. Biroq shunga qaramay u rus va fransuz tillari so‘zlarini yaxshi bilardi. Matematikani o‘rganish esa uning uchun oson emasdi.
Ko‘pincha bugungi yoshlarimiz bilim uchun emas, baho uchun o‘qishmoqda. Yuqoridagi misollardan ko‘rinib turibdiki. Baho emas, vaqtida olingan kerakli bilimgina taqdirni o‘zgartiradi.

Есть много известных писателей, музыкантов и поэтов, которые не получили хороших оценок в школе, но чьи имена остались в истории. Сегодня познакомимся с ними в следующей статье:
1. Антон Павлович Чехов - выбыл из класса в гимназии. В начальных классах возникали проблемы с географией и вычислениями. А в пятом классе ему дали "2" по греческому языку. Но это не мешало ему стать великим писателем.
2. У Уинстона Черчилля была сильная память. Он изучал только те предметы, которые ему нравились. Поэтому его общее усвоение было не очень хорошим. Отец и мать Уинстона опасались, что их дети не получат хорошего образования. В 1953 году Черчилль получил Нобелевскую премию в области литературы. Его конкурентом в номинации был Эрнест Хемингуэй.
3. Многие не знают, что Владимир Маяковский окончил только 5-й класс школы. Для Владимира было скучно учиться в гимназии. Кроме того, его семья была бедной и не могла заплатить за дальнейшее обучение сына.
4. Изобретатель Томас Эдиссон учился в школе всего до 5 класса. В это время учителя оценивают успеваемость ребенка и рекомендуют его родителям проводить домашнее обучение. По их мнению, он был совершенно неспособным. Томаса обучала его мать. В результате Эдисон поразил мир своими открытиями.
5. Иосиф Бродский учился до 7 класса. Оценки по алгебре, физике, химии и иностранному языку были "2."
6. Вальтер Скотт был принят в Эдинбургский колледж в 1785 году. Через год учебы все учителя заявили, что молодой человек не продемонстрировал способность к обучению. После этой мысли Вальтер ушел из колледжа и занялся самообразованием.
7. Пушкин учился в Царскосельском лицее, но считался одним из неуспевающих учеников. Но, несмотря на это, он хорошо знал слова русского и французского языков. А учиться математике ему было нелегко.
Нередко сегодняшняя молодежь учится не ради знаний, а ради оценки. Как видно из приведенных выше примеров. Не оценка, а своевременно полученные знания изменяют судьбу.