Hukumat qarori (606-son, 24.09.2021 y.) bilan Oliy ta’lim muassasalarida ikkinchi va undan keyingi ta’limni olish tartibi to‘g‘risidagi nizomga ko‘ra: oliy ma’lumotga ega bo‘lgan bakalavr (diplomli mutaxassis) darajasiga ega shaxslar bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha ikkinchi va undan keyingi oliy ta’limni olishlari mumkin.
Ikkinchi va undan keyingi oliy ta’lim bo‘yicha qabul parametrlari OTM kengashi tomonidan belgilanadi.
O‘qishga kirish uchun abituriyentlar har yili 10-iyuldan 10-avgustgacha (shu kuni ham) my.edu.uz elektron tizim orqali ro‘yxatdan o‘tadi.
Qabul tartibi (kirish imtihoni shakli, baholash mezonlari, imtihon o‘tkazish muddatlari) har yili 1-iyulgacha OTM rasmiy veb-saytida e’lon qilinadi.
Qabul natijalari har yili 30-avgustgacha OTM tomonidan e’lon qilinadi.
Ikkinchi va undan keyingi oliy ta’limda o‘qish 2-kursdan boshlanadi. Bunda o‘qish davomiyligi tegishli bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari uchun belgilangan muddatdan bir yilga kam etib belgilanadi.
Nizom oliy harbiy ta’lim muassasalariga nisbatan tatbiq etilmaydi.
Qabul kvotalari va imtihonlar haqida o‘qishga topshirmoqchi bo‘lgan oliy ta’lim muassasangiz orqali bilib olishingiz mumkin.

Статьи 05/07/2025 Подача документов на второе и последующее (вторая специальность) образование начинается ежегодно с 10 июля
Постановлением правительства (No 606 от 24.09.2021 г.) согласно Положению о порядке получения второго и последующего образования в высших образовательных учреждениях: лица, имеющие степень бакалавра (дипломированного специалиста) с высшим образованием, могут получить второе и последующее высшее образование по направлениям образования бакалавриата.
Параметры приема на второе и последующее высшее образование определяются советом вуза.
Для поступления абитуриенты ежегодно с 10 июля по 10 августа (включительно) регистрируются через электронную систему my.edu.uz.
Порядок приема (форма вступительного экзамена, критерии оценки, сроки проведения экзамена) ежегодно до 1 июля публикуется на официальном сайте вуза.
Результаты приема объявляются вузом ежегодно до 30 августа.
Второе и последующее высшее образование начинается со 2-го курса. При этом продолжительность обучения устанавливается на один год меньше срока, установленного для соответствующих направлений образования бакалавриата.
Положение не распространяется на высшие военные образовательные учреждения.
Вы можете узнать о квотах приема и экзаменах через ваше высшее учебное заведение, куда вы хотите поступить.