Hukumat qarori (606-son, 24.09.2021 y.) bilan Oliy ta’lim muassasalarida ikkinchi va undan keyingi ta’limni olish tartibi to‘g‘risidagi nizomga ko‘ra: oliy ma’lumotga ega bo‘lgan bakalavr (diplomli mutaxassis) darajasiga ega shaxslar bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha ikkinchi va undan keyingi oliy ta’limni olishlari mumkin.
Ikkinchi va undan keyingi oliy ta’lim bo‘yicha qabul parametrlari OTM kengashi tomonidan belgilanadi.
O‘qishga kirish uchun abituriyentlar har yili 10-iyuldan 10-avgustgacha (shu kuni ham) my.edu.uz elektron tizim orqali ro‘yxatdan o‘tadi.
Qabul tartibi (kirish imtihoni shakli, baholash mezonlari, imtihon o‘tkazish muddatlari) har yili 1-iyulgacha OTM rasmiy veb-saytida e’lon qilinadi.
Qabul natijalari har yili 30-avgustgacha OTM tomonidan e’lon qilinadi.
Ikkinchi va undan keyingi oliy ta’limda o‘qish 2-kursdan boshlanadi. Bunda o‘qish davomiyligi tegishli bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari uchun belgilangan muddatdan bir yilga kam etib belgilanadi.
Nizom oliy harbiy ta’lim muassasalariga nisbatan tatbiq etilmaydi.
Qabul kvotalari va imtihonlar haqida o‘qishga topshirmoqchi bo‘lgan oliy ta’lim muassasangiz orqali bilib olishingiz mumkin.

Articles 05/07/2025 Applications for the second and subsequent (second specialty) education begin annually on July 10
According to the Regulation on the Procedure for Receiving Second and Subsequent Education in Higher Educational Institutions, approved by Government Resolution No. 606 of September 24, 2021: persons with a bachelor's degree (certified specialist) with higher education may receive second and subsequent higher education in bachelor's degree programs.
Admission parameters for second and subsequent higher education are determined by the university council.
Applicants are registered annually from July 10 to August 10 (inclusive) through the my.edu.uz electronic system.
The admission procedure (form of the entrance exam, assessment criteria, exam dates) is published annually by July 1 on the official website of the university.
Admission results are announced by the university annually by August 30.
Second and subsequent higher education starts from the 2nd year. In this case, the duration of study is set at one year less than the period established for the corresponding bachelor's degree programs.
The Regulation does not apply to higher military educational institutions.
You can learn about admission quotas and exams through the higher education institution you want to apply to.